Πιστοποιημενοι φορεις Part-145

  • Thread starter lefas
  • Ημερομηνία δημιουργίας

lefas

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
23/12/2010
Μηνύματα
29
Likes
2
Καλησπέρα σε όλους για άλλη μια φορά.

Θέλω όποιος μπορεί να μου υποδείξει κάποια διεύθυνση στο ιντερνετ ,όπου να αναφέρονται όλοι οι πιστοποιημένοι φορεις κατα EASA Part-145 εντός Ε.Ε. ή αλλιώς μέλη της JAA.
Εχω φάει το κόσμο και το σαιτ της EASA και δεν μπορώ να βρώ κάτι. Το μόνο που βρίσκω είναι οι φορείς εκτός Ε.Ε (Foreing).

Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθειά σας.
 
Eυχαριστω για την αμεση απαντηση Β737 Mech, αλλα δυστυχως ψαχνω για κατι πιο προσφατο.
Τελοσπαντων θα συνεχισω λιγο ακομα με το ψαχτηρι , αλλα αν καποιος γνωριζει τις εν Ελλαδι πιστοποιημενες εταιρειες θα ηταν μεγαλη βοηθεια.
 
Νομίζω ότι πλέον η EASA δεν δημοσιεύει τέτοια λίστα (γιατί άραγε;), αλλά παραπέμπει στις τοπικές ΥΠΑ για τέτοιες πληροφορίες.
 
@GEM
Σε άλλο θέμα είχες γράψει:
"Δεν υφίσταται η έννοια οργανισμού Part-145 που να κάνει συντήρηση σε στρατιωτικά αεροσκάφη εκτός και αν αυτά φέρουν πολιτικό νηολόγιο."
Απ’ ό,τι βλέπω η ΕΑΒ περιλαμβάνεται στο παραπάνω pdf (σελίδα 126). Τελικά τι ισχύει;
 
H EAB έχει ΚΑΙ Part-145 πιστοποίηση, δε σημαίνει πως χρησιμοποιεί αυτήν την πιστοποίηση για τη συντήρηση των στρατιωτικών αεροσκαφών.
 
Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση. Τώρα το ξεκαθάρισα. Τελικά η ΕΑΒ εφαρμόζει τη συγκεκριμένη πιστοποίηση συντηρώντας πολιτικά αεροσκάφη ή υπάρχει μόνο στα χαρτιά;
 
Οργανισμός Συντήρησης κατά Part-145 δεν σημαίνει πάντα συντήρηση ολόκληρου αεροσκάφους.
Υπάρχουν δεκάδες οργανισμοί που παρέχουν συντήρηση μόνο σε συγκεκριμένες κατηγορίες υλικού π.χ. μόνο κινητήρες ή μόνο ηλεκτρονικά, ή τροχούς κλπ.
Υπάρχει για παράδειγμα στην Ελλάδα οργανισμός συντήρησης που κάνει μόνο μπαταρίες και άλλος που κάνει τροχούς και φρένα.
Κάτι τέτοιο είναι και ΕΑΒ με τα διάφορα συνεργεία της.
Δες εδώ για τις κατά Part-145 πιστοποιήσεις της (τελικά έχει εξουσιοδοτήσεις και για συγκεκριμένα αεροσκάφη):
http://www.haicorp.com/index.php/el/cap ... ation.html
 
Top