επιλογη σχολης

Aris93

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
19/09/2015
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα είμαι καινούριος στο χώρο. Ήδη σπουδάζω στο μαθηματικό της Αθήνας αλλά δεν με συγκινεί ώστε να ασχοληθώ γιατί ανέκαθεν μου άρεσαν οι μηχανές γενικά! Επειδή θα πάω σε ένα ενημερωτικό σεμινάριο της olympic air θα ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει να δώσω τόσα χρήματα για το πτυχίο της συγκεκριμένης σχολής τι εξέλιξη επαγγελματικη έχει και που κυμαίνονται οι μισθοί του τεχνικού αεροσκαφών! Επίσης υπάρχει κάποια παρόμοια σχολή? Ξέρω την jetstream αλλά δεν έχω πολλές πληροφορίες! Ευχαριστώ!
 
η σχολη ειναι καλη αφου η ολυμπιακη-aegean ειναι η μεγαλυτερη εταιρεια στην Ελλαδα, τα υπολοιπα ειναι μαγαζακια. Οπως θα δεις και εσυ στο σεμιναριο (28-29 Σεπτ) η προσφορα ειναι τοσο μεγαλη που η προσληψη σου οταν τελειωσεις φανταζει ονειρο. Δεν εχεις να χασεις κατι δοκιμασε παντως το χερι θα το βαλεις βαθεια στην τσεπη. Δεδομενου οτι η προσφορα υποψηφιων ειναι μεγαλη, οτι και να ζητησει η εταιρεια οι υποψηφιοι το πληρωνουν.
 
Η σχολη ειναι καλη και με instructors με προυπηρεσια.ο καθε υποψηφιος θα πρεπει να γνωρίζει οτι τα λεφτα που ζητανε ειναι πολλα για την εποχη αλλα ειναι η μόνη σχολη ουσιαστικα που προσφερει διασυνδεση με το επαγγελμα (πρακτικο μερος των modules πραγματοποιειται στο υποστεγο κλπ).βέβαια οπως αναφερθηκε κ πριν η προσφορα ειναι μεγαλη κ η πιθανοτητα προσληψης αρκετα μικρη.αλλα ακομα κ αν αυτο γινει ο μισθός σαν βοηθος μηχανικου ειναι πολυ μικρος.προσωπικα θεωρω οτι αν πραγματικα θέλεις να το κανεις αλλα αν δεν δωθει η ευκαιρία απο την εταιρια για την απαραίτητη 2ετη προυπηρεσια για την ολοκλήρωση της πιστοποίησης τοτε το εξωτερικο ειναι μονόδρομος.
 
Ευχαριστώ! Οι μισθοί που κυμαίνονται δηλαδή? Θα κανω γρήγορα απόσβεση των χρημάτων που θα δώσω? Και κάτι άλλο , μετά τα δύο χρονια της εκπαίδευσης θέλει αλλα δύο προϋπηρεσία άνευ αποδοχών?
 
το θέτεις λάθος...το ζήτημα δεν είναι πότε θα κανεις απόσβεση αλλά αν θα κάνεις ποτέ, γιατί πρώτα πρέπει να σε προσλάβουν
 
Θεωρω πως σε ολα τα επαγγελματα του ιδιωτικου τομεα υπαρχουν αυτοι που τρωνε με χρυσα κουταλια κ αυτοι που ψωμολυσσανε. Κ ενδιαμεσοι βεβαιως βεβαιως. Αν θα τα καταφερει κανεις η οχι μαλλον ειναι ενας συνδυασμός ικανοτητων πεισματος γνωριμιων κ τυχης
 
ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΣΧΟΛΕΣ

Καλησπέρα σας.
Είμαι ηλεκτρονικός μηχανικός, με εμπειρία ετών σε επισκευές και κατασκευές συστημάτων σε επίπεδο πλακέτας.(Ναυτιλία,Βιομηχανία κλπ)
Αρχικά να πώ ότι έχω αγάπη για την τεχνολογία των αεροσκαφών και είχα δει, από φοιτητής ακόμα, ότι υπάρχουν διάφορες σχολές, που παρακολουθείς μαθήματα επί πληρωμή, για να γίνεις Μηχανικός ή Ηλεκτρονικός.Γνωρίζω ότι δεν έχει καμία σχέση με αυτό που κάνω εγώ τώρα.(Αυτό που κάνω τώρα είναι έλεγχος, επισκευή σε επίπεδο πλακέτας, δοκιμή συστήματος ,calibration κλπ)

Οι ερωτήσεις είναι:
1.Αξίζει κανείς να δαπανήσει χρόνο, διάβασμα, χρήμα ώστε να πιστοποιηθεί και να δουλέψει στην Ελλάδα;
2. Ποιες είναι οι επιλογές για την απόκτηση πτυχίου;Είναι οι γνωστές ιδιωτικές μόνο ή υπάρχει και επιλογή μέσω της ΥΠΑ;
3.Αν είναι μόνο μέσω των ιδιωτικών σχολών τι να υπολογίζω απο δίδακτρα;
4.Υπάρχει επαγγελματική αποκατάσταση στην Ελλάδα;
5.Αξίζει κάποιος να κάνει κίνηση στα 29 του;

Σας ευχαριστώ.
 
Καλησπέρα

Άμα κοιτάξεις τις παλιότερες συζητήσεις ίσως σου λυθούν κάποιες απορίες. Θα σου απαντήσω τις ερωτήσεις σου συνοπτικά και μέσα απο το δικό μου πρίσμα χωρίς να εμπλέκομαι άμεσα με τον χώρο.

1 Άμα έχεις τρέλα για τα αεροπλάνα θες να είσαι κομάτι του aviation και είναι γενικα το "όνειρό" σου σίγουρα αξίζει.

2 Ναι είναι οι γνωστές ιδιωτικές απο ότι ξέρω συν την ΥΠΑ που είναι και αυτή επί πληρωμή, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος.

3 Θα έλεγα γυρω στα 3k για να είσαι μέσα. Για το short course εκτός αν θες να το "σπουδάσεις" για 2-3 χρόνια αι να πληρώσεις πολλά παραπάνω.

4 Αυτή τη στιγμή σίγουρα όχι. Το aviation industry όμως αναδιαμορφώνεται κάθε μέρα και ποτέ δεν ξέρεις τι σε περιμένει.

5 Αν δεν έχεις πτυχίο απο το ΤΕΙ αεροσκαφών ή απο τους αεροναυπηγούς της Πάτρας ή δεν το έχεις σπουδάσει όπως είπα στο 3, θα σου χρειαστούν 5 χρόνια προϋπηρεσίας για να μπορείς να υπογράφεις, οπότε στην καλύτερη θα είσαι 35.
 
mead6486":2iug0gyp said:
Καλησπέρα

Άμα κοιτάξεις τις παλιότερες συζητήσεις ίσως σου λυθούν κάποιες απορίες. Θα σου απαντήσω τις ερωτήσεις σου συνοπτικά και μέσα απο το δικό μου πρίσμα χωρίς να εμπλέκομαι άμεσα με τον χώρο.

1 Άμα έχεις τρέλα για τα αεροπλάνα θες να είσαι κομάτι του aviation και είναι γενικα το "όνειρό" σου σίγουρα αξίζει.

2 Ναι είναι οι γνωστές ιδιωτικές απο ότι ξέρω συν την ΥΠΑ που είναι και αυτή επί πληρωμή, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος.

3 Θα έλεγα γυρω στα 3k για να είσαι μέσα. Για το short course εκτός αν θες να το "σπουδάσεις" για 2-3 χρόνια αι να πληρώσεις πολλά παραπάνω.

4 Αυτή τη στιγμή σίγουρα όχι. Το aviation industry όμως αναδιαμορφώνεται κάθε μέρα και ποτέ δεν ξέρεις τι σε περιμένει.

5 Αν δεν έχεις πτυχίο απο το ΤΕΙ αεροσκαφών ή απο τους αεροναυπηγούς της Πάτρας ή δεν το έχεις σπουδάσει όπως είπα στο 3, θα σου χρειαστούν 5 χρόνια προϋπηρεσίας για να μπορείς να υπογράφεις, οπότε στην καλύτερη θα είσαι 35.


Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Να είσαι καλά!
 
Top