ΤΕΙ Μηχανικών Τεχνολογίας Χαλκίδας

kleomenis

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
29/11/2016
Μηνύματα
2
Likes
0
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
oal
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGAV
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! είμαι καινούριος στην ομαδα και αυτο ειναι το πρωτο μ post!
Ειμαι στη δευτερα λυκείου και ενδιαφέρομαι να γινω μηχανικός αεροσκαφών, η μονή σχολή στην Ελλαδα που βρηκα ειναι το ΤΕΙ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ , ενω φαινενεται ωραια σχολη δνε γνωρίζω τι μελλον θα εχω με εν τετοιο πτυχίο , διαβασα μερικα post αλλα με μπέρδεψαν περισοτερο απο οτι με βοηθήσαν.... Επισης αρχησα να εξετάζω το ενδεχόμενο να παω σε μια σχολη μηχανολογίας και μετα να παω για καποιο μεταπτυχιακό στο εξωτερικο αλλα δεν γνωριζω και πολλα και η ερυνα μου δεν ειχαι αποτελεσμα....
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας ! :D
 
Πρέπει πρώτα να ξεκαθαρίσεις τι εννοείς με τον όρο "μηχανικός αεροσκαφών" και το ξανασυζητάμε, δεδομένου ότι ο όρος μπορεί να σημαίνει τον τεχνίτη-συντηρητή έως τον αεροναυπηγό μηχανικό. Λάβε υπόψιν σου ότι την Ελλάδα οι δυνατότητες - πιθανότητες απασχόλησης στα επαγγέλματα που περιγράφονται ως "μηχανικός αεροσκαφών" είναι χαμηλές, τουλάχιστον με τα σημερινά δεδομένα και για τα επόμενα 10-15 χρόνια.

Σχετικά με το ΤΕΙ Χαλκίδας, άσχετα με το πόσο καλή ή κακή είναι η σχολή, ένα βασικό πρόβλημα είναι ότι το πτυχίο που παρέχει δεν "κουμπώνει" καλά με τα αεροπορικά επαγγέλματα.

Καλά, στην Ελλάδα ο επαγγελματικός προσανατολισμός δίνει ρέστα.
 
Ενδιαφερομαι να ασχοληθώ με την συντηρηση αεροσκαφων για αρχη και απο εκει και μετα πιστευω οτι θα βρω τον δρομο μου , η σχολη στην Χαλκιδα σου παρεχει το jar66 κατι σαν πιστοποιηση απο οτι καταλαβα, αλλα τι?
 
Αν ασχοληθείς με την συντήρηση αεροσκαφών, τότε αυτός είναι ο δρόμος σου. Εξελίσσεσαι επαγγελματικά μέχρι ένα σημείο, αλλά γενικά δεν ξεφεύγεις από την βασική δραστηριότητα. Λίγοι ξεφεύγουν και αυτοί μάλλον συμπτωματικά.

Αν θέλεις διαφορετική σταδιοδρομία, ξεχνάς την συντήρηση αεροσκαφών και αρχίζεις να σκέφτεσαι για πολυτεχνική σχολή. Επιλογή με αρκετά θετικά αλλά και πολλά αρνητικά.
 
Top