Easyjet

Εδώ όλες οι συζητήσεις σχετικά με τις ευρωπαϊκές αεροπορικές εταιρίες
GIORGOS PARROS
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class

Easyjet

Δημοσίευσηαπό GIORGOS PARROS » 02 Δεκ 2004, 20:47

Kαλησπέρα
έχω μια απορία σχετικά με την easy jet.Αν ξέρει κάποιος μπορεί να μου απαντήσει. Αν βγάλω εισητήριο για βερολίνο πχ και συνεχίσω για κάπου αλλού πάλι με easy jet σε λίγη ώρα γιατί δε μου αφαιρούνται οι φόροι αεροδρομίου?Γιατί στο site δε μπορείς να κάνεις κράτηση για τον τελικό σου προορισμό μόνο πρέπει να κάνεις δύο φορές?Αν καθυστερήσει η μία πτήση της easy jet για Βερολίνο πχ και εγώ συνεχίζω για άλλη πόλη πάλι με την easy jet και χάσω το αεροπλάνο τι γίνεται?Μου δικαιολογεί τίποτα?
0 x

jetflight
V.I.P.-Class
V.I.P.-Class
x 1

Δημοσίευσηαπό jetflight » 02 Δεκ 2004, 22:29

Profanestata epeidh einai 2 diaforetikes pthseis.
H Eazyjet mporei na exei diaforetikoy eidoys xreoseis se kathe pthsh.
P.XTora exei prosfora 40E(Me foroys) apo ATH gia SXF apo SXF gia kapoy alloy ayth h xreosh den isxyei.
Den einai opos as poyme oi OA opoy apla prostheteis foroys gia 2 diadromes me connection.
0 x

Άβαταρ μέλους
A380
Economy-Class
Economy-Class

Δημοσίευσηαπό A380 » 03 Δεκ 2004, 00:11

H easyjet einai low cost, kai ws tetoia den exei connection flights. Opos eipe kai o prolalison einai 2 teleiws diaforetikes ptiseis autes pou thes na kleiseis.

Opote to risko einai kathara diko sou kai i etaireia den exei kamia euthini an xaseis tin epomeni ptisi. To mono dikaioma pou exeis stin sigekrimeni periptwsh ws epivaths, an xaseis tin ptisi dld, einai na zitiseis na sou epistrafoun oi foroi tou aerodromiou (mono gia tin deuteri ptisi fisika).
0 x
"If you think safety is expensive, try an accident!" -Stelios

Άβαταρ μέλους
CaptainChris
First-Class
First-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): BAW
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGTS
x 20
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό CaptainChris » 03 Δεκ 2004, 08:36

Auto einai to kako me tis low-cost eteries. Den prosferoun connections, an kai h Germanwings tis diafimizei den tis prosferei omos, prepei na kaneis dio diaforetikes kratiseis gia tis ptiseis. Kai ean h 1h exei megali kathisterisi tin patises. Giati den pas me mia kanoniki eteria, ekei pou theleis, den pisteuo oti tha exei megali diafora stin teliki timi!
0 x

Άβαταρ μέλους
makedonas
Concorde-Class
Concorde-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): RUS
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): EDDM
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό makedonas » 03 Δεκ 2004, 09:02

Basika Chris ekava priv merikes meres eva search me tnv germanwings, gia tov Martio MUC-SKG ...

Direct connection dev exei tov Martio, alla petaei CGN-SKG! Well... eida MUC-CGN, CGN-SKG, SKG-CGN kai CGN-MUC Kai mou ebgale 167,- EUR kai tis 4 ptnseis. All taxes and fees incl. Paw stnv A3, kai blepw 138,- EUR without taxes and fees! me 2 ptnseis! Eav eimai toso polu kablwmevos gia ptnseis, giati va peta3w 2 fores me A3, otav n 4U exei 4 se kalutern timn? ;)

OK uparxei bebaia to risko pou aveferes... But no pain no gain!!! :mrgreen:
0 x
.oO(Στέφος)Oo.
[AVNews]

GIORGOS PARROS
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class

EASY JET

Δημοσίευσηαπό GIORGOS PARROS » 03 Δεκ 2004, 16:13

Να απαντήσω στον captainchris ότι έχω κλείσει από Αθήνα για Λιουμπλιάνα μέσω Βερολίνου στις 11/1/2005 με επιστροφή στις 15/1/2005. Η τελική τιμή είναι 112€ αν προσθέσεις και τη μια υποχρεωτική διανυκτέρευση στο Βερολίνο άλλα 40 € το άτομο σε δίκλινο δωμάτιο μου βγαίνει 152€. Από Αθήνα για Λιουμπλιάνα με οποιαδήποτε άλλη εταιρεία έχει πάνω από 300€ τη συγκεκριμένη περίοδο.Το μόνο ρίσκο αν υπάρχει είναι στο γυρισμό που φτάνει βερολίνο 14,30 και αναχώρηση μετά για Αθήνα στις 17,00.Επίσης το καλοκαίρι που ψάχνω να πάω Ταλίν με easy jet μέσω Βερολίνου μου έρχεται τελική τιμή 123€ (βάλε και δύο διανυκτερεύσεις υποχρεωτικά μία όταν πηγαίνεις καιμία στο γυρισμό) θα κοστίσει € 200. Η πιο φτηνή λύση με άλλη εταιρεία που έχω βρει είναι με csa τελική τιμή € 376.Άρα στους προορισμούς που θέλω να πάω δε νομίζω ότι μπορεί να συναγωνιστεί καμία εταιρεία την easy jet στην τιμή φίλε captainhris.
0 x

Άβαταρ μέλους
CaptainChris
First-Class
First-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): BAW
x 20
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό CaptainChris » 03 Δεκ 2004, 18:27

Ljubliana kai Tallin? ti kaneis ekei? Ok den diafono se auto pou les, ego enoousa proorismous opos px Amsterdam, London, Paris h Milan.
0 x

GIORGOS PARROS
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class

EASY JET

Δημοσίευσηαπό GIORGOS PARROS » 03 Δεκ 2004, 20:22

Τίποτα απλά πάω διακοπές τώρα τον Ιανουάριο Λιουμπλιάνα που έχω ακούσει ότι είναι ωραία πόλη και το ίδιο για Ταλίν. Στο Ταλίν πάω καλοκαίρι διότι πέρσι είχα πάει Ιούνιο στο Bergen της Νορβηγίας και ήταν φοβερή αίσθηση να νυχτώσει στις 12 το βράδυ και να ξημερώνει στις 3 το πρωί.Συν τοις άλλοις έχω διαβάσει ότι το Ταλίν είναι πανέμορφο.Έχω πάει στους κλασικούς ευρωπαϊκούς προορισμούς και είπα να ξεφύγω λίγο
0 x

IATA/TASOS
V.I.P.-Class
V.I.P.-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): AZA
x 27
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό IATA/TASOS » 16 Δεκ 2004, 17:45

ALLO EINAI OMOS OTI THA EXEIS KAI MIA DIANKTEREUSEI STO BERLIN .
ALLA KAI PALI ME MIA TERASTIA KATHYSTERHSH MPOREIS NA THN XASEIS THN PTHSH .

SKEPSOU MAKEDONA OMOS OTI H GWI SE LAST MINUTE EISHTHRIA KOSTIZOUN PANO APO 300 EUR .....
DEN TO RISKAREIS GIA THN DIAFORA TON 30EURO .....KAI AN THES NA PETAKSEIS ME PARAPANO PTHSEIS MPOREIS KALISTA NA DEIS PROSFORES KAI ME ALLES ETAIREIES MESO ALLON POLEON ...AFOU THES FTINA ARA KAI PALI MHNES PRIN THA KANEIS KRATHSH ....

H LOW COST GIA CONNX MONO GIA ORES ANAGHS TO POLY...
0 x

Άβαταρ μέλους
Manolis Fournistakis
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Manolis Fournistakis » 17 Δεκ 2004, 09:03

Giwrgo, ama 8es plnrofories gia Talinn grapse mou private, exw paei ndn 2 fores kai 8a paw kai gurw stis 5-6 Iavouariou me tous 2 kaluterous mou filous pou me episkeptovtai apo Ellada.

Blepeis eivai movo 1,5 or 3 wres avalogws to ploio apo to Elsivki kai arketa f8nva va pas, opws kai pamf8nvo eivai to Talinn.

Filika,
0 x
Manolis Fournistakis

Scandinavian Virtual Airlines (SAS1017)

Άβαταρ μέλους
jerry
Concorde-Class
Concorde-Class
x 199
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό jerry » 03 Ιαν 2005, 15:14

Η EASYJET ΑΡΓΗΣΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ...(παρά κάτι)

London LTN EZY2002 02/01/05 20:45 03/01/05 19:00 Late

Ξέρει κανείς γιατί? Έπαθε κάτι το a/c?
0 x
-
Μην ταΐζεις το αδηφάγο κήτος!
"Οι παροικούντες αυτό το forum ΔΕΝ αποτελούν χαρακτηριστικό δείγμα κοινού. Είμαστε biased" by mrk
ΚΑΤΩ ΤΟ TRASH AREA

Άβαταρ μέλους
makedonas
Concorde-Class
Concorde-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): RUS
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): EDDM
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό makedonas » 05 Φεβ 2005, 09:00

ΤΟ «ΚΟΚΤΕΪΛ» των υψηλών τιμών καυσίμων, του μεγάλου ανταγωνισμού, του πλεονάζοντος δυναμικού και των φόβων της τρομοκρατίας έχουν ασκήσει πιέσεις στην κερδοφορία και στις μετοχές της αεροπορικής βιομηχανίας.

Η easyJet, για παράδειγμα, υπέστη και αυτή τις συνέπειες, όπως η Jet Blue Airways στη Νέα Υόρκη, οι μετοχές της οποίας υποχώρησαν 15% το τελευταίο εξάμηνο. Πέρυσι, η easyJet είχε καθαρά κέρδη 41,1 εκατ. στερλινών με πωλήσεις 1,1 δισ. έναντι κερδών 32,4 εκατ. επί πωλήσεων 931,8 εκατ. το 2003.

Από τους 18 αναλυτές που καλύπτουν την easyJet, οι 15 συστήνουν είτε «πώληση» είτε «διακράτηση». Μόνο τρεις αναλυτές συστήνουν «αγορά», μεταξύ των οποίων και ο Κρις Εϊβερι της J.P. Morgan.

Η easyJet είναι πελάτης της αμερικανικής επενδυτικής εταιρείας το τελευταίο 12μηνο, αν και ο κ. Εϊβερι δεν έχει μετοχές της εταιρείας. Περίπου το 16% των μετοχών της αποτελεί αντικείμενο διαπραγμάτευσης στη Β. Αμερική.

Το σκεπτικό του κ. Εϊβερι είναι: παρά το γεγονός ότι η easyJet δεν ακολούθησε την πεπατημένη του χαμηλού κόστους με ένα μόνο είδος αεροπλάνου, προχώρησε στην αγορά ορισμένων εκ των φθηνότερων αεροσκαφών, όταν υπέγραψε συμφωνία για 120 Airbus Α-319 το 2003 με οψιόν για άλλα 120

. Και εδώ είναι το «παιχνίδι» για τους επενδυτές, οι οποίοι, αγοράζοντας μετοχές της easyJet, μπορούν να αποκομίσουν όφελος μιας και η αγορά χαμηλού κόστους αεροσκαφών μεταφράζεται σε κέρδη μέσα από τη διαδικασία των πωλήσεων και λίζινγκ. Κατά τον κ. Εϊβερι, η easyJet θα έχει κέρδη 14,5 πενών ανά μετοχή φέτος έναντι εκτιμήσεων για 11,9.

Πάντως, ο Τόμπι Νίκολ, εκπρόσωπος της easyJet, δήλωσε ότι η εταιρεία δεν αμφισβητεί τα γενικά συμπεράσματα του κ. Εϊβερι, αν και δεν προτίθεται να αποκαλύψει το τίμημα αγοράς των νέων Airbus.

source: naftemporiki.gr
0 x
.oO(Στέφος)Oo.
[AVNews]

Άβαταρ μέλους
ptiseisA
Economy-Class
Economy-Class
Επικοινωνία:

ΣΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΤΕΥΧΟΣ...

Δημοσίευσηαπό ptiseisA » 23 Φεβ 2005, 20:35

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΩ ΕΓΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΤΕΥΧΟΣ ΤΟΥ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ ΤΗΣ ΕΑSY JET ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΑΡΧΙΖΕΙ ΑΜΕΣΑ Η ΠΩΛΗΣΗ ΕΙΣΙΤΗΡΙΩΝ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΩΝ ΠΡΟΟΡΙΣΜΩΝ...ΔΗΛΑΔΗ ΜΕΤΕΠΙΒΙΒΑΣΗ...ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΔΕ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΕΤΣΙ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΠΧ. ΓΙΑ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ ΚΑΡΤΑ...

ΕΨΑΞΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΑΚΟΜΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ...
0 x

Άβαταρ μέλους
ptiseisA
Economy-Class
Economy-Class
Επικοινωνία:

ΚΑΙ...

Δημοσίευσηαπό ptiseisA » 23 Φεβ 2005, 20:38

ΤΟΝ ΓΕΝΑΡΗ ΠΗΓΑ ΑΘΗΝΑ - ΒΕΡΟΛΙΝΟ - ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ - ΒΕΡΟΛΙΝΟ - ΑΘΗΝΑ.
ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΝΑ ΔΙΑΝΥΚΤΕΡΕΥΣΩ ΣΤΟ ΒΕΡΟΛΙΝΟ, ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΜΗΠΩΣ ΧΑΣΩ ΤΗΝ "ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ".

ΤΙ ΦΟΒΕΡΟ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ???

ΟΤΙ ΤΟ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΗ ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ ΠΗΓΑΙΝΕ ΒΕΡΟΛΙΝΟ...ΚΑΠΑΚΙ ΕΦΕΥΓΕ ΓΙΑ ΑΘΗΝΑ !!

ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΣΤΟ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ ΝΑ ΧΑΣΩ ΤΗΝ ΠΤΗΣΗ ΑΦΟΥ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ !!

ΑΔΙΚΑ ΠΛΗΡΩΣΑ ΤΟ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ΣΤΟ ΒΕΡΟΛΙΝΟ...ΑΛΛΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΚΑΝΑ ΜΕΡΙΚΑ ΨΩΝΙΑ ΣΤΙΣ ΓΕΡΜΑΝΙΚΕΣ ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ !
0 x

GIORGOS PARROS
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class

Δημοσίευσηαπό GIORGOS PARROS » 23 Φεβ 2005, 22:14

Το είδα κι εγώ αυτό ότι το ίδιο αεροπλάνο που έρχεται από Βαρκελώνη φεύγει για Αθήνα. Αλλά υπολόγισε ότι πρέπει να πάρεις αποσκευές μετά να πας στο check in να τσεκάρεις για Αθήνα και να περάσεις από έλεγχο. Λίγο δύσκολο ειδικά αν έχει καθυστέρηση από Βαρκελώνη και το check in για Αθήνα έχει κλείσει.
0 x

Επιστροφή σε “Αεροπορικές εταιρίες στην Ευρώπη”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης