Finnair

dtrach

Concorde-Class-Member
Εγγραφή
26/11/2002
Μηνύματα
2.190
Likes
93
Περιοχή
Athens,Greece
ICQ
94343431
H αγαπητή σε πολλούς απο το φορουμ εταιρια αποφάσισε να αγοράσει Α350 και Α343 ......
http://www.finnairgroup.com/group/group ... 39864.html


Αν δεν κάνω λάθος σκεφτεται ή ηδη αγόρασε και άλλα embraer για να ανοίξει νέους προορισμούς στη νότια ευρώπη.Το hub θε έχει καμμιά ελπίδα? :D
 
Νομίζω ότι το δελτίο τύπου της εταιρίας ήταν μία ελεγεία απλότητας, ξεκάθαρων στόχων και στρατηγικής.
Εδώ μας παρακαλάνε (σαν χώρα) να γίνουμε gate ανάμεσα σε Ασία και Ευρώπη και μεις κολλημένοι στην ενδοπαλαμιακή... (Κάθε αντίλογος επί του προκειμένου απορρίπτεται με αντιδημοκρατικές διαδικασίες.. :idea: )
Ή θέλεις να είσαι μπροστά, ή απλά αράζεις και ρουφάς το γαλατάκι σου. Και βαρέθηκα να βλέπω τόσους ανευθυνοϋπεύθυνους να παλιμπαιδίζουν...
Άντε γιατί έχω πολλά μαζεμένα τελευταία... :twisted:
 
Τιμολογιακή πολιτική της Finnair.

Με μεγάλη μου έκπληξη διαπίστωσα ότι η Finnair ζητά 289 ευρώ για ένα εισιτήριο-one way από Αγ. Πετρούπολη για Ελσίνκι. Το εισιτήριο είναι economy flex, χωρίς να σου δίνουν άλλες εναλλακτικές, economy restricted. Το δρομολόγιο γίνεται σε συνεργασία με την Rossiya Airlines. H FV για το ίδιο δρομολόγιο δίνει δυνατότητα economy restricted και η τιμή του είναι 75 ευρώ. Φυσικά και το αγόρασα από την Rossiya Airlines.
Ποτέ άλλοτε δεν είχα αντιμετωπίσει τέτοια διαφοράς τιμής.
Αφού υπάρχει εισιτήριο economy restricted γιατί δεν το προσφέρει η Finnair ;
 
Re: Τιμολογιακή πολιτική της Finnair.

Αν έβαζες με επιστροφή θα σου έβγαζε όλους τους ναύλους....

και η Swiss και η austrian το ίδνιο κάνου
 
Αν και έχω αγοράσει το εισιτήριο έκανα αυτό που μου είπες cchalkia.
Μετ επιστροφής η Finnair δίνει 136 ευρώ. Το 75 ευρώ της Rossiya Air δεν μπορείς να το πετύχεις.
Και σε μένα έχει συμβεί με την Lufthansa το one-way εισιτήριο να είναι ποιο ακριβό από το round trip. Αλλά ποτέ δεν μου έτυχε η μία εταιρεία να σου δίνει ακριβό εισιτήριο και η codeshare εταιρεία να σου δίνει φτηνό.
Η ΟΑ στο codeshare για Κίεβο έδινε ακριβότερο εισιτήριο από την Aerosvit αλλά το δρομολόγιο το εκτελούσε η Aerosvit. Εδώ το δρομολόγιο το εκτελεί η Finnair αλλά το φτηνό εισιτήριο το δίνει η Rossiya Air.
Το δρομολόγιο που κάνει η Rossiya Air με δικό της Α/Φ το δίνει ακόμη ποιο φτηνό 50 ευρώ one-way.
 
Αγαπητέ ΟΑ570, εμένα προσωπικά μου αρέσει περισσότερο από τα τελευταία 2-3 που είχε. Ίσως δε, είναι από τις λίγες εταιρείες που θα έπρεπε να παίζει τόσο εύστοχα με το άσπρο, ως η χώρα του χιονιού. Άσε που κατά καιρούς μπορούν να μπαίνουν πάνω της πολλά ενδιαφέροντα στικεράκια (χωρίς να ξεχνάμε την οικονομία του λευκού φυσικά..). Εύγε των.

δικός σου
 
Aυτο για την οικονομια το σκεφτηκα κ εγω και εχει καποια λογικη. Κατα τα αλλα πιστευω πως η συγκεκριμενη ειχε ενα απ τα πιο ισορροπημενα και καλογουστα liveries σημερα. Ασε που το καινουριο εχει μια αυρα απο adria ;)

κ ενα λινκ για συγκριση..
http://www.airliners.net/photo/Finnair/ ... 02ec007069
 
Θα συμφωνήσω

OA570":35m27ta7 said:

Αυτό μου άρεσε και εμένα πάρα πολύ!
Έχω κάνει και 3-4 διαδρομές μεταξύ Ελσίνκι και Μόναχο και την έχω συμπαθήσει αρκετά την Finnair
(και τη Φινλανδία γενικότερα δηλαδή :D )
 
Εμενα παντως μου αρεσει και γενικα συμφωνω με τον payneful_tales!
Και μου μοιαζει πολυ με το αντιστοιχο της Lot!Lot Livery
 
Top