OTOPENI/ROMANIA

  • Thread starter milou
  • Ημερομηνία δημιουργίας

milou

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
15/06/2005
Μηνύματα
69
Likes
0
Περιοχή
Πειραιάς
Δεν ξέρω αν υπάρχει κανένας άλλος που να έχει την "τύχη" να περάσει από το Οτοπένι........

Μα να μην υπάρχει ούτε μια πινακίδα γραμμένη στα αγγλικά;
Όλες ήταν στα ρουμανικά και στα γαλλικά......Δεν ήξερα τι να κάνω.......Κανένας δεν μιλούσε αγγλικά από τους υπαλλήλους.....Και τώρα;Που πρέπει να πάω να δώσω το διαβατήριο;Από που θα πάρω τις βαλίτσες μου;Το σοκ θα μου μείνει αξέχαστο.........
Άραγε έχει φτιάξει σαν διεθνές αεροδρόμιο σήμερα;
 
Milou, thelis na mas eksigisis ligo perisotero gia tin Otopeni ?

gia paradigma, pia entiposi exeis genika apo to aerodromio ?
kai ti entiposi eixane i ales epibates ?


---

me pia eteria petakses gia Otopeni ?
 
Βεβαίως και μετά χαράς.....
Φυσικά μετά από τόσα χρόνια (1997)
δεν θυμάμαι λεπτομέρειες όπως κωδικό πτήσης (
αν και κάπου υπάρχει το εισιτήριο-πάντα τα κρατάω-)
αλλά θα σας πω ότι θυμάμαι......
Πέταξα με Ολυμπιακή Αεροπορία από Ελληνικό...Πρέπει να ήταν Πέμπτη και πέταξα απ ευθείας για Βουκουρέστι χωρίς ενδιάμεση στάση στην Θεσσαλονίκη....Η πτήση ήταν καλή....χωρίς ιδιαίτερες αναταράξεις στο αλλέ αλλά με πολλές αναταράξεις στο ρετούρ......Τέλος πάντων φτάνουμε Βουκουρέστι....Θυμάμαι σίγουρα ότι ήρθε λεωφορείο να μας πάρει....γύρω μου ενα μικρό κτήριο που γίνονταν εργασίες επέκτασης και πιθανόν ανακαίνησης......Με τα πολλά φτάνουμε στο δικό μας σημείο αποβίβασης.....Κατεβαίνω η καλή σου....μπαίνω στο κτήριο και κοιτάζω γύρω μου.....για να αντλήσω πληροφορίες.....Ενα μικρό δωμάτιο....μπεζ-κιτρινωπό....άβαφο για καμμιά 20 χρόνια......που περιμετρικά στον τοίχο είχε ενα ξύλο στο ύψος της μέσης περίπου....με κάτι χαρτάκια επάνω......Ολα στα ρουμάνικά και στα γαλλικά γραμμένα.......Μέχρι να συνέλθω από το σοκ είχαν όλοι εξαφανιστεί........Από περιέργεια και μόνο παίρνω ενα τετοιο χαρτάκι και στα βασικά(nom,prenom) συμπληρώνω τα στοιχεία μου.......Ωχ και τώρα.......που πάνε;Κοίταξα άλλη μια γύρω μου......είδα ενα διάδρομο.....προχώρησα λίγο και τότε είδα κάτι σαν τα ταμεία του σούπερ μάρκετ.....Ενα σίδερο που εμπόδιζε την έξοδο..και ενα κουβούκλιο δίπλα με ενα ένστολο να με κοιτάζει....ανέκφραστος....πλησιάζω...δίνω το διαβατήριο...το εξετάζει...κοιτάζει μια αυτό και μια εμένα για κανενα 3λεπτο,το σφραγίζει και μου το δίνει......Χωρίς καμία κουβέντα.......Συνεχίζω για τον "έξω κόσμο".....Οι πινακίδες συνεχίζουν και αυτές να είναι στις 2 άγνωστες σε μένα γλώσσες ......Επιτέλους βρίσκω τον ιμάντα......παίρνω τις βαλιτσούλες μου...και ξεκινάω για την οριστική έξοδο από το μαρτύριο........Πριτς......Με σταματάει ένας παππούλης ένστολος και αυτός και με την γλώσσα του σώματος και της νοηματικής με υποχρεώνει να τον ακολουθήσω σε εναν πάγκο λίγο παραπέρα και να ανοιξω την μια βαλίτσα.....Αφου μου κάνει τα ρούχα σκ@@@α την κλείνει όπως όπως και ανοίγει την άλλη....Εκεί άρχισα εγώ τα "γαλλικά"....Άρχισα να του φωνάζω σε άπταιστα ελληνικά...μαζεύονται κανα 2 άλλοι ένστολοι να με ηρεμήσουν......Ω του θαύματος..ενας εξ αυτών ήξερε και κανα 2 λεξούλες αγγλικές.......Ας πούμε ότι συννενοηθήκαμε......
Με το που βγήκα στον "ελεύθερο κόσμο" ένιωσα μια αγαλίαση........
Το υπόλοιπο κτήριο του αεροσταθμού ήταν πολύ "κυριλέ" και περιποιημένο......όπως διαπίστωσα κατά την επιστροφή που σαφώς είχα και τον χρόνο και την διάθεση να σουλατσάρω στο Οτοπένι πρίν την επιστροφή στην πανέμορφη Ελλάδα μας.......

:cry:
 
efialtis ston dromo twn Karpathiwn....

sounds like fun.....
eeeeeeehmmmm, ma pou pigan oloi???? :rolleyes: :oops: :D

to xeirotero synaisthima se terminal...
 
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά, γνωρίζει κάποιος αν 45 λέπτα για connection είναι αρκετά στο OTP;
 
Code:
DMOTP/18APR17                                                                   
OTP  STANDARD MINIMUM CONNECTING TIMES                                          
OTP-OTP      FROM      -             TO         D/D D/I I/D I/I                 
CC FLTN-FLTR ORGN EQPTM-CC FLTN-FLTR DEST EQPTM HMM HMM HMM HMM                 
                       -                        045 100 100 045                 
CK SPECIFIC CARRIER FOR EXCEPTIONS TO STANDARD CONNECTING TIMES                 
PRECLEARANCE MAY APPLY

Θεωρητικά ΝΑΙ*, εφ' όσον ταξιδεύεις με ενιαία κράτηση και through check-in:
α) από πτήση εσωτερικού σε άλλη πτήση εσωτερικού
ή
β) από πτήση εξωτερικού σε άλλη πτήση εξωτερικού.

Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις, ο ελάχιστος χρόνος ανταπόκρισης, με επιβεβαιωμένες κρατήσεις και through check-in είναι τουλάχιστον 1 ώρα, δεδομένου ότι θα χρειαστεί να περάσεις κι από έλεγχο διαβατηρίων.


*) κάθε αερομεταφορέας, μπορεί να επιβάλει περιορισμούς στο minimum connecting time. Αν πήρες ενιαίο εισιτήριο, που σου έδινε αυτό το connection, η ευθύνη ανήκει στον αερομεταφορέα. Αν πήρες χωριστά εισιτήρια και χάσεις την ανταπόκριση, η ευθύνη είναι δική σου.
 
Top