Heathrow Airport

thanOS

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
09/11/2005
Μηνύματα
61
Likes
0
'Γειά και χαρά σε όλους

Ταξιδεύω συχνά απο LHR και LGW προς διάφορους Ευρωπαϊκούς προορισμούς.

Το LHR με εντυπωσιάζει πραγματικά, είναι το μόνο αεροδρόμιο που έχω δεί μέχρι τώρα που έχει φανάρια για να σταματήσουν τα αυτοκίνητα και να περάσουν τα αεροπλάνα (!!!) :) . Στη περίπτωση που έχετε πάρει coach απο LGW προς LHR θα τα έχετε δεί.

Υπάρχει κάποιο site ή αφιέρωμα σε κάποιο περιοδικό που μπορώ να παραγγείλω που να αναφέρει περισσότερες λεπτομέρειες για αυτό το αεροδρόμιο;
 
Γεια και χαρά

Ευχαριστώ πολύ για τις διευθήνσεις, αν και δίνουν πολύ γενικές πληροφορίες για parking spaces και terminals.

Αναζητώ κάτι πιο τεχνικό και λεπτομερές αν υπάρχει. Με φωτογραφίες, ιστορικές αναφορές, τη παρούσα κατάσταση του αεροδρομίου, τι εγκαταστάσεις είναι διαθέσιμες...τέτοιου είδους πληροφορίες.
 
thanOS":3upjqmp8 said:
Γεια και χαρά

Ευχαριστώ πολύ για τις διευθήνσεις, αν και δίνουν πολύ γενικές πληροφορίες για parking spaces και terminals.

Αναζητώ κάτι πιο τεχνικό και λεπτομερές αν υπάρχει. Με φωτογραφίες, ιστορικές αναφορές, τη παρούσα κατάσταση του αεροδρομίου, τι εγκαταστάσεις είναι διαθέσιμες...τέτοιου είδους πληροφορίες.
afou petas suxna gia lhr kai lgw steile ena mail sto zafirise01@aol.com kai tha se paw egw ena gurw tou heathrow kai malista thn wra enos towing sto perimeter road. enoneo ta hangars ths ba me to main airport kai proorizetai gia kleisimi (o dromos) meta ton martio. auto einai to perifhmo hatton cross crossing. filika vaggelhs the ba pilot
 
Βαγγέλη, άμα τελειώσεις την βόλτα με τον Θάνο, μπορείς μήπως να με πετάξεις και εμένα μέχρι Slough, που έχω κάτι γνωστούς!
 
ΟΚ ΟΚ ΟΚ

Απολογούμαι προκαταβολικώς. Είμαι σαρκαστικός και απαράδεκτος αλλά...δεν κρατήθηκα, βλέποντας ένα (υποθέτω) συγκυβερνήτη της ΒΑ, να προσφέρει βόλτες στο perimeter road του LHR σε έναν άγνωστο μέσο ιστιοσελίδας !

Φίλε Βαγγέλη, μιάς και σε ένα άλλο thread λες ότι δέχεσαι όλα τα σχόλια, σου γράφω τα δικά μου εντελώς φιλικά και καλοπροαίρετα.

Αντιλαμβάνομαι τον ενθουσιασμό σου, αφ'ενός του ότι πετάς στην ΒΑ και αφ΄ετέρου που βρήκες ένα ωραίο site σαν το Airliners.gr για να γράψεις τις απόψεις σου.
Όμως πρέπει να σου εφιστίσω την προσοχή σε 2-3 πράγματα. Για μένα το Α και το Ω στον χαρακτήρα ενός χειριστή αεροσκαφών, είναι η μετριοπάθεια (modesty). Είμαι απόλυτα βέβαιος ότι οι Κυβερνήτες της ΒΑ στην πλειοψηφία τους διακρίνονται σε αυτό.
Σε ένα site σαν αυτό, όπου η πλειοψηφία των μελών δεν είναι χειριστές αλλά άνθρωποι με πολύ μεγάλη και αγνή αγάπη για την αεροπορία, να γράφει ένας χειριστής σχόλια του τύπου "είμαστε πιλότοι, πολλοί οδηγούν αυτοκίνητα όμως λίγοι πετούν αεροσκάφη" είναι τουλάχιστον λάθος και προκλητικό.

Well, I've got news for you. Η εποχή που ένας πιλότος θεωρείτo "θεός" και "εξωγήινος" έχει περάσει εδώ και 30-40 χρόνια. Ήταν την εποχή που όταν οι επιβάτες στο Terminal έβλεπαν πιλότους, σηκώνονταν όρθιοι και τα πιτσιρίκια τους ζήταγαν αυτόγραφα. Γιατί τότε ήταν πράγματι λίγοι αυτοί που πέταγαν και επειδή η δουλειά αυτή ήταν όντως πολύ πολύ δύσκολη, σε σχέση τουλάχιστον με σήμερα, την εποχή του LNAV - VNAV.

To 777 πετάς, όχι το Space Shuttle. Έχεις μήπως ιδέα πόσοι type rated χειριστές υπαρχουν στον κόσμο. Αρκετοί για να γεμίσουν αρκετά Ολυμπιακά στάδια. Δεν πάυει αυτό να σημαίνει ότι αυτό που κάνεις δεν είναι ωραίο, ούτε ότι δεν είσαι αξιέπαινος που μπήκες στην ΒΑ, αλλά από πλευράς σου απαιτείται μετριοπάθεια. Όσο πιό πολύ κονταίνεις τον εαυτό σου, τόσο ανεβαίνεις στα μάτια των άλλον.

Τέλος, θα πρέπει αυτά που λές να δείχνουν το τί δουλειά κάνεις, και όχι το ID σου. Σχόλια περί "μωρών" στου Ψηρή και στην καμπίνα κλπ κλπ δεν αρμόζουν σε χειριστή της ΒΑ, αλλά σε ελαιοχρωματιστή από τον Ταύρο (Χωρίς να θάλω να προσβάλω τον συμπαθή κλάδο των ελαιοχρωματιστών αλλά ούτε και το λαικό προάστιο).
Πρέπει να γνωρίζεις ότι το Airliners.gr έχει μέλη αρκετές κυρίες.

Αυτά. Χωρίς καμμία διάθεση να σε προσβάλω.
Ζητώ θερμά συγνώμη για την κατάληψη του thread. Αν κάποιος moderator το θεωρεί σκόπιμο, ας μετακινήσει το σχόλιο μου
 
gonso":1f0njae1 said:
Well, I've got news for you. Η εποχή που ένας πιλότος θεωρείτo "θεός" και "εξωγήινος" έχει περάσει εδώ και 30-40 χρόνια. Ήταν την εποχή που όταν οι επιβάτες στο Terminal έβλεπαν πιλότους, σηκώνονταν όρθιοι και τα πιτσιρίκια τους ζήταγαν αυτόγραφα.

gonso τοτε ισως μπορεις να μου εξηγησεις το φαινομενο της κλασικης ελληνικης ********* να χτυπιουνται ολοι στο αεροπλανο μεσα μολις γινει το touch down απου ολοι το παιζουνε πινγουινακια και φωκιες και χειροκροτουνε ασυστολα, με πρωτοφανες παθος και σχεδον ποιητικο ερωτισμο για τις... ικανοτητες του πιλοτου... :twisted: Αλλα οκ παω πασο, ο Ελληνας ειναι αλλη φαση.. Ο Ελληνας εχει αλλες προτεραιοτητες.. Πως θα κανει την μιζα του.. πως θα πιει την φραπεδια του - δεν πα να βρεχει βατραχοποδαρα απεξω.. πως θα κατηγορησει η Κατινα την Ματινα γιατι εχει νεο γκομενο με στραβια μυτη και λοιπα τραγελαφικα... Ο Ελληνας ξιπαζεται με το παραμικρο - (και σ'οποιον αρεσει, αυτη ειναι η πικρη αληθεια!!!!!) Καλα τα ειχε πει τοτε ο Χαρι Κλυνν... λοολ. Νοτια του Δουναβη γυρνανε τα ρολογια διαφορετικα... (που λενε εδω και οι Βαυαροι για τον εαυτο τους - αλλα τουλαχιστον παραδεχονται οτι ειναι διαφορετικοι.. Εμεις δεν το κανουμε γιατι 8α μας πεσει το... αντριλικι.. λολ Και απο μενα σορι για το οφ τοπικ...
 
There have been some changes to the security search processes at London Heathrow Airport, which may also be brought into other UK, US and European Airports in the future.

The changes mean that:

* If you are taking a laptop with you, it will need to be removed from its bag to be screened separately.
* If you are wearing a belt, you will need to remove it before you are body searched at security.

Source: BA.com
 
HEJ_fan":1v7tvyu4 said:
There have been some changes to the security search processes at London Heathrow Airport, which may also be brought into other UK, US and European Airports in the future.

* If you are taking a laptop with you, it will need to be removed from its bag to be screened separately....

Αυτό γίνεται εδώ και καιρό σε αρκετά αεροδρόμια, συμπεριλαμβανομένου και του Ελ. Βενιζέλου :)
 
Top