Η κατάντια της παραπληροφόρησης στο Orly - Παρίσι.

flight052

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
10/11/2007
Μηνύματα
36
Likes
0
Περιοχή
Athens, Greece
Website
jetder.tripod.com
Το συγκεκριμένο post έχει ως σκοπό να πληροφορήσει όλους όσουν φτάνουν στο αεροδρόμιο Ορλύ του Παρισιού (απ'ευθειας πτήση με Easyjet απο Αθηνα) και θέλουν να φτάσουν στο κέντρο της πόλης με συγκοινωνία. Το αεροδρόμιο του Ορλύ βρίσκεται σε κατοικημένη περιοχή στα νότια του Παρισιού. Δεν συνδεεται με τρένο με το κέντρο της Πόλης, γι' αυτό υπαρχει μια σειρά λεωφορείων που εξυπηρετούν το επιβατικό κοινό. Αυτό που παίρνουν όλοι είναι το Orlyval το οποιο κοστίζει 9,30 ευρώ για μια απόσταση 10 λεπτών μεχρι τον κοντινότερο σταθμό μετρό RER. Ο λόγος που το παίρνουν όλοι, είναι λόγω της παραπληροφόρησης από τους υπάλληλους του αεροδρομίου (ΑΙΣΧΟΣ!), οι οποίοι (ούτε ποσοστά να έπαιρναν) κατευθύνουν τους αμοιρους τουρίστες να πληρώνουν 9,30 ευρώ όταν υπάρχει λεωφορείο που κάνει την ίδια ώρα και κοστίζει μόνο 1,50 ευρώ. Το λεωφορείο 285 (το οποιο έχει συχνοτητα 10 λεπτών) είναι διερχόμενο από το αεροδρόμιο Orly και σε 15 λεπτά τερματίζει στο σταθμό μετρο Ville-juif aragon. Απο εκεί είναι πιο κοντά το κέντρο του Παρισιου σε σχέση με το σταθμό Anthony που αποβιβάζει το λεωφορειο Orlyval. Πηγα ο ίδιος στο Παρίσι, ρώτησα στις πληροφορίες του αεροδρομίου και μου είπαν ότι δεν υπάρχει λεωφορείο 285. Αντίστοιχα, είχα συμβουλέψει κάποιους φίλους μου να παρουν το 285, οι οποιοι έφτασαν ετεροχρονισμένα στο Ορλυ και έλαβαν ακριβώς την ίδια απάντηση από τις πληροφορίες του αεροδρομιου και απο τους αστυνομικους. Αναγκάστηκαν να ψάξουν να βρουν μόνοι τους που είναι η στάση του. Δε μπορώ να πιστέψω ότι υπάλληλος που εργάζεται στις πληροφορίες δεν γνωρίζει τα 5 λεωφορεία που εξυπηρετούν το αεροδρομιο. Και το γεγονος ότι δε συνεβη ούτε μια, ουτε 2 αλλα τρεις φορες με οδηγεί στο συμπερασμα ότι οι Γάλλοι είναι μεγάλα λαμογια. Αν λοιπον, σκοπεύετε να φτάσετε στο Ορλύ, για κανενα λόγο μην πιστεψετε ότι το λεωφορείο 285 δεν υπάρχει. Απλώς το κρύβουν επιμελώς. Έχει μια πολυ μικρή ταμπελίτσα που γραφεί ότι η στάση βρίσκεται στο επίπεδο -μείον ένα- του αεροδρομίου, και πραγματικά δεν υπαρχει τιποτα άβολο στην ολη υπόθεση. Τα δρομολόγια του είναι συχνότατα (ανα 10-15 λεπτα) και απο το μετρο που τερματίζει (Ville-Juif Aragon - ligne 7), μπορείτε να πάτε απευθείας μεχρι το κέντρο του Παρισιού πολυ γρήγορα και κυρίως οικονομικά. 1,50 ευρώ κοστίζει το ενιαιο εισητήριο που ισχύει για 90 λεπτά και το οποίο προμηθεύεστε μέσα απο το λεωφορείο. Μην πάτε να βγάλετε εισητηρίο μεσα στο αεροδρόμιο, θα σας βάλουν με το ζόρι οι "εμπειροι" υπαλληλοι του αεροδρομίου να βγάλετε εισιτηριακι των 9,30 ευρώ (συνέβη στην αδερφη μου παρότι την είχα εκπαιδεύσει πολυ καλά). Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στο http://www.aeroportsdeparis.fr/Adp/fr-F ... tEnCommun/
το οποίο είναι ενημερωμένο σωστά μόνο στα γαλλικά (πάλι ΑΙΣΧΟΣ), στα αγγλικά δεν αναφέρει τιποτα για το θαυματουργό λεωφορείο 285.
 
Αν και ημουν με Γαλλο φιλο μου τον περασμενο Μαιο εκει,δεν ξεραμε για το φτηνο ενιαιο εισιτηριο των 1,5 ευρω αλλα ουτε πληρωσαμε 9,3 ευρω.Εχω μπροστα μου το εισιτηριο, το οποιο για να μας παει ενα λεωφορειο απο το Orly Sud μεχρι τον σταθμο του RER-C (Pont de Rungis d' Aeroport d' Orly-κιτρινη γραμμη) και απο εκει στο κεντρο (Gar'De Austerlitz), λεει ακριβως Paris-Aero Orly-RER C 2CL με τιμη στα 5.95 ευρω.Το θεωρησα ακριβο για μια αποσταση 5 λεπτων με το λεωφορειο αλλα μαλλον το εισιτηριο που πληρωσα ηταν του προαστιακου(απλως το λεωφορειο σε πηγαινε εκει στο σταθμο για παρεις το τραινο)και εφτανες στο κεντρο του Παρισου με το τραινο-προαστιακο RER-C(τουλαχιστον ετσι μου ειπε ο Γαλλος) .Θα προτιμουσα παντως να δωσω το 1,5 ευρω και να παω με τον τροπο που ειπες παρα να μου φυγουν με το καλημερα ετσι απλα 6 ευρουλακια..... μια σημαντικη λεπτομερεια...ο Γαλλος φιλος μου ρωτησε για τα εισιτηρια στο info desk του Ορλυ!!!και φυσικα δεν του ειπαν τπτ για το 285!!δεν ξερω αν το 5,95 που εδωσα τον Μαιο τωρα εχει παει 9,3 ευρω αλλα αν ειναι το ιδιο τοτε μιλαμε για κλοπη!!!το λινκ που εδωσες δεν εχει την πληροφορια για το 285 στα αγγλικα...και μιλαμε για μια πολη με τρελο τουρισμο καθε χρονο ,στην χωρα με τον μεγαλυτερο αριθμο επισκεπτων παγκοσμιως...ε σου λεει..ας τα παρουμε απο τους τουριστες!!
Τωρα που κοιταω το λινκ βλεπω οτι τα 6 ευρω που εδωσα ηταν για το RER-C ενω τα 9,30 ευρω ειναι το λεωφορειο Orlyval που φτανει μεχρι το Παρισι(αν το παρεις μεχρι τη σταση Antony εχει ακουσον ακουσον 7,2 ευρω!!!αρα σε χρεωνουν 2,1 ευρω για το εισιτηριο μεχρι το κεντρο του Παρισου!!απο τον σταθμο Antony),που σιγουρα δεν συμφερει μιας και το λεωφορειο Οrlybus εχει 6 ευρω και σε συνδεει με RER-Β και με γραμμες μετρο 4 και 6...ειναι λιγο χαος αλλα με λιγη προσοχη βρισκεις ακρη...
Νικος Summoning
Λευκαδα


υγ=οταν επεστρεφα στο Ορλυ με το τελευταιο Orlybus,ημουν ο μοναδικος επιβατης στο λεωφορειο...και εκει που περιμενα να πληρωσω καμμια 10αρια ευρω ,μου λεει ο οδηγος οτι ειναι οκ και μπορω να φυγω ετσι!! :D :D :shock: :shock: ..ετσι γλυτωσα τα 9 και κατι ευρουλακια!!χεχε
 
Η κάρτα "PARIS VISITE" συμφέρει για μετακίνηση από&προς τα αεροδρόμια του Παρισίου? Νομίζω οτί λέει πως περιλαμβάνει το κόστος μετρό/λεωφορείων/RER/sncf για οτιδήποτε γύρω από το παρίσι.Το συγκεκριμένο λεωφορείο δεν περιλαμβάνεται στην τιμή της κάρτας?
 
ashen_gold":9svdt0th said:
το λεωφορειο Οrlybus εχει 6 ευρω και σε συνδεει με RER-Β και με γραμμες μετρο 4 και 6...ειναι λιγο χαος αλλα με λιγη προσοχη βρισκεις ακρη...

υγ=οταν επεστρεφα στο Ορλυ με το τελευταιο Orlybus,ημουν ο μοναδικος επιβατης στο λεωφορειο...και εκει που περιμενα να πληρωσω καμμια 10αρια ευρω ,μου λεει ο οδηγος οτι ειναι οκ και μπορω να φυγω ετσι!! :D :D :shock: :shock: ..ετσι γλυτωσα τα 9 και κατι ευρουλακια!!χεχε

Tο προβλημα με το Orlybus είναι οτι σε αποβιβάζει σε σταθμούς του RER (προαστιακου) που μπορει να κανει να περασει τρενο για παρισι-κεντρο μιση με μια ωρα, γι αυτο δεν το προτεινω. Ασε που και 6,30 ευρώ είναι αρκετα για την ταλαιπωρια με το RER-C απ τη στιγμη που το 285 σε αφήνει όχι σε RER αλλά σε κανονικό μετρο!

Όσον αφορα την επιστροφή σου στο Ορλύ, μπορούσες να ειχες παρει και νυχτερινο λεωφορείο (noctilien), το οποίο κοστιζεί 3 εναια εισιτηρια απο το κέντρο του παρισου (4,5 ευρώ) και το οποίο έχει κάθε μια ωρα για το αεροδρομιο του Ορλυ, μιας και απ' ο,τι καταλαβαινω αν εφευγες με πτηση της Easyjet για Αθηνα, θα πρεπει να περασες όλη τη νυχτα στο αεροδρομιο...
 
Αν πάρεις την PARIS VISITE για ζώνες που περιλαμβάνουν και τα αεροδρόμια, τότε καλύπτει το κόστος από/προς τα εκεί με κάθε μέσο που ανέφερες ;)
 
JFK":2pu1an86 said:
Η κάρτα "PARIS VISITE" συμφέρει για μετακίνηση από&προς τα αεροδρόμια του Παρισίου? Νομίζω οτί λέει πως περιλαμβάνει το κόστος μετρό/λεωφορείων/RER/sncf για οτιδήποτε γύρω από το παρίσι.Το συγκεκριμένο λεωφορείο δεν περιλαμβάνεται στην τιμή της κάρτας?

Όντως περιλαμβανει τα πάντα αναλογα όμως με τις ζώνες που θα επιλέξεις.
Δεν συμφερει για το αεροδρομιο γιατι το Ορλυ βρισκεται στην 4η ζωνη και η κάρτα Paris Visite κοστίζει ημερησιως 8,5 για ζώνες 1-3 που σε υπερκαλύπτει για τη διαμονη σου στο Παρίσι (εκτος αν μένεις στο διαολου τη μανα), ενώ για τις ζώνες 1-6 κοστίζει 18,5 ευρώ/ημερα. Αντιστοιχα για 2 μερες είναι 14/27,5 ευρω, για 3 μερες 19/38,5 και για 5 μερες 27,50/47 ευρω. Το λογικοτερο είναι να πας απο το αεροδρόμιο στο κέντρο με ενα απλο εισιτηριο 1,5 ευρώ (λεωφορειο 285) και απο κει βγαζεις την κάρτα για τις 1-3 ζώνες. Τα ιδια περιπου ισχύουν και αν ταξιδεψεις απο το Charles de Gaulle με τη μόνη διαφορα ότι δεν υπαρχει λεωφορειο που με 1,5 ευρώ να σε πηγαινει κέντρο (απ' οσο γνωρίζω).


George":2pu1an86 said:
Αν πάρεις την PARIS VISITE για ζώνες που περιλαμβάνουν και τα αεροδρόμια, τότε καλύπτει το κόστος από/προς τα εκεί με κάθε μέσο που ανέφερες ;)

Η Paris Visite βγαίνει για ζώνες απο 1 εως 3 και απο 1 εως 6. Αν παρεις την 1-6 σε καλύπτει και απο το αεροδρομιο (ζώνη 4) (με οποιοδήποτε λεωφορείο) αλλα είναι υπερβολικά ακριβή και ο μεσος τουριστας δεν κανει ποτε αποσβεση γιατι κανενα ξενοδοχειο δεν βρισκεται στη ζωνη 4,5 ή 6. Δες στο παραπανω ποστο λεπτομερειες για τις τιμες. Επισης τα σαββατοκυριακα κ σε αργιες, για τους νέους (λογικα κάτω των 26), η κάρτα απεριορίστων διαδρομων (ουσιαστικα Paris Visite) κοστιζει για 1-3 ζωνες 3,20 ευρω/ημερα, 1-5 ζωνες, 6,40ευρω/ημερα, 1-6 ζωνες, 8 ευρώ ανα ημερα.

Edited: Υπάρχει η "επεξεργασία"/"edit" όταν θέλουμε να προσθέσουμε κάτι στο post μας.
 
orlyval και πράσινα άλογα......

Οrlyval,orlybus και πράσινα άλογα....δεν μπορώ άλλο...!
Tις τελευταίες μέρες ,έχω βαρεθεί να τα μελετάω λόγω της βόλτας
μου στο Παρίσι τα Χριστούγεννα...
Λοιπόν, για ενημέρωση όλων των φίλων & για να παιρνάει η ώρα
στο internet παραθέτω κάποια site περί μετακινήσεων-διασκέδασης στην πόλη του Φωτός...(μακάρι να είναι..)

- Ratp , όλα για τις μετακινήσεις στο Παρίσι με metro,τοπικά τρένα(RER),χάρτες,δρομολόγια,εισητήρια απλά και ειδικά 1-5 ημερών(ParisVisite) κ.α.
- Οrlyval Service.. (το πολυσυζητημένο)
- Interactive χάρτης κομπλέ (σαν παιχνίδι είναι..)
- Τρένα για τήν υπόλοιπη χώρα.. (μια μονοήμερη βόλτα στην
Τroyes γία ψώνια είναι ότι πρέπει βρε αδελφέ..)
- Disneyland Paris... πώς θα πάτε & όλα για να περάσετε καλά...
- γία μία βόλτα στον Σηκουάνα ,ρομαντικά...
- Όλα τα εθνικά μνημεία τής χώρας
- Εάν δείτε πολλά μουσεία, συμφέρει η paris museum pass..
- Βερσαλλίες - Λούβρο
- Και λίγο νύχτα ακριβή και πανάκριβη...

Ελπίζω να βοήθησα με αυτές τις διευθύνσεις για μία καλύτερη και ευκολότερη μετακίνηση..
(ίσως ξέφυγα απο το θέμα λίγο με τα περί διασκέδασης, ελπίζοντας και να περάσετε καλά εάν βρεθείτε εκεί..)
 
Μόλις γύρισα από ταξείδι με air france με ενδιάμεση στάση στο Orly και, όντας πολύ προετοιμασμένος από το forum, σας λέω και την δικιά μου εμπειρία:
- Απευθύνθηκα (στα Αγγλικά) στις δύο τύπισσες - δημοσίους Υπαλλήλους του Info desk στο Orly West, για το ποια ΔΗΜΟΣΙΑ λεωφορεία περνούν από Ορλύ και οι απαντήσεις ήταν πρώτα για την AF μετά για το Orly Jet Bus, όπου και έφεραν μπροσούρες με τα δρομολόγια. Επανέλαβα ότι αναφέρομαι σε δημόσια λεωφορεία και τους ανέφερα το 285, για το οποίο έκανε πως δεν καταλαβαίνει τι της λέω στα αγγλικά (-νάμπερ του τουέντι φάιβ σιλβουπλέ -ζε νε αντερστάντ πα τουέντι φάιβ!). Το πιο ακραίο ήταν ότι στο πίσω μέρος του desk υπήρχαν μπροσούρες με τα δρομολόγια του 285 σε κοινή θέα (ευτυχώς) και όταν της τα έδειχνα να μου τα φέρει (τα έβλεπα από 4 μέτραπίσω από τον πάγκο) έκανε πως δεν βλέπει / δεν καταλαβαινει... :?: Στο τέλος τα βρήκε (-του δε ράιτ, μόρ ράιτ, δέαρ δέαρ ματμαζέλ, μιλ μερσί -ζε νε σε νόου σα μπους!).
- Το 285 φεύγει από Orly Sud, όπου μπορείς να πας δωρεάν με το Orly light train (από το Orly West), στο γκισέ του οποίου πουλούνται και εισιτήρια RATP για το μετρό και τα λεωφορεία του Παρισιού. Γενικά συμφέρει ένα καρνέ 10 εισ. για 11,10€. Από εκεί αγοράσαμε και τα εισ. για το 285.
- Το 285 φεύγει από το επίπεδο -1 του Orly Sud και είναι κάπως δύσκολο να το προσεγγίσεις, μιας και είναι πάνω στην λεωφόρο. Το βρήκαμε ρωτώντας 1 υπάλληλο και ένα σεκιουριτά (μας κατεύθυναν σωσά και οι 2). Γενικά δεν συνιστάται για βαρυφορτωμένους με βαλίτζες, γυναίκες μόνες τους, νυχτερινές αναχωρήσεις (ίσως) και για συμφορουμίτες που δεν διαθέτουν μια μικρή αίσθηση περιπέτειας. Δεν υπήρχε κανένας άλλος στην στάση όταν το πήραμε εμείς (ούτε ταξειδιώτης, ούτε εργαζομενος στο αεροδρόμειο), το οποίο δημιουργεί μεγάλη εντύπωση. Ή εμείς ήμαστε πολύ τσίπηδες, ή αυτοί πολύ κορόιδα. :p
- Τα δρομολόγια είναι αρκετά συχνά, περίπου κάθε 10 λεπτά μεταξύ 13:00 με 20:30 και 15 - 20 λεπτά για τις υπόλοιπες ώρες της ημέρας. Πρώτο δρομολόγιο προς Ville juif στις 5:07 και τελευταίο στις 1:30 (καθημερινές). Αν ενδιαφέρεται κανείς έχω κρατήσει αντίγραφο από τα δρομολόγια.
- Το VilleJuif απέχει μόνο 11 στάσεις και η διάρκεια ταξειδιού είναι μόνο 5 - 7 λεπτά παραπάνω σε σχέση με το Orly Jetbus. Το δεύτερο χρεώνει περίπου 5,4€. Για το 285 δεν είμαι σίγουρος αν πρέπει να ακυρώσεις ένα ή δύο εισ. καθώς το τέρμα είναι σε άλλη ζώνη ταρίφας από το Orly Sud. Λεπτομέρειες θα μου πείτε τώρα - αν δείτε τους λοιπούς επιβάτες της γραμμής θα καταλάβετε... Επίσης το εισ. δεν ισχύει στο μετρό και πρέπει να ακυρώσεις νέο.

Αν υπάρχει απορία ριπλάι χήαρ σιλβουπλέ :D
 
mak":2r63o944 said:
τους ανέφερα το 285, για το οποίο έκανε πως δεν καταλαβαίνει τι της λέω στα αγγλικά (-νάμπερ του τουέντι φάιβ σιλβουπλέ -ζε νε αντερστάντ πα τουέντι φάιβ!)...
Ωραίες και χρήσιμες οι πληροφορίες όλων. Αν όντως έλεγες "του τουεντι φαιβ" και εννοούσες 285 λογικό να μην καταλαβαίνει.. :1:
 
Γιου αρ ράιτ μον αμί, Ζε μέντ 'του έιτυ φάιβ' - pardon my French! :D
 
Top