Σύνδεση τομέων για BASEL-MULHOUSE-FREIBURG EUROAIRPORT

giorgostar

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
03/01/2012
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα σας,
ήθελα να ρωτήσω για όποιο γνωρίζει αν ο γαλλικός τομέας του αεροδρομίου, είναι συνδεδεμένος άμεσα με τον ελβετικό και εννοώ ως απόσταση και ως ευκολία πρόσβασης από τον ένα στον άλλο. Γίνεται δηλαδή αυτό με τα πόδια?
Η Easyjet από Ελλάδα, φτάνει λέει στον ελβετικό τομέα και εγώ θα ήθελα να νοικιάσω αμάξι στο γαλλικό γιατί είναι φθηνότερο για να ταξιδέψω μετά στο Παρίσι.
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
 
Το ίδιο κτίριο είναι δεν υπάρχει πρόβλημα σύνδεσης.
Την λύση του τραίνου την εξέτασες; Υπάρχει TGV απο Mulhouse μέσω Strasbourg για Παρίσι. Έχω την αίσθηση πως θα βγεί πιο φτηνό και πιο γρήγορο.
 
Ευχαριστώ για την απάντηση. Τσέκαρα και το τρένο σαφώς αλλά επειδή θα έιμαστε 4 άτομα θα μοιραστεί η ενοίκιαση. Διαφορετικά θα έπρεπε να πάμε στην πόλη της Mulhouse με λεωφορείο 6-10 ευρώ και το φθηνότερο τρένο είναι γύρω στα 20-22 ευρώ μόνο αν το κλείσεις πολύ πιο πριν. Και για να μην ταλαιπωρηθούμε με αναμονές και άγχη για το αν προλάβουμε, προτιμήσαμε τη λύση της ενοίκιασης.
Σε ευχαριστώ πολύ!!
 
Αν είστε 4 δεν συμφέρει το τραίνο. Το αυτοκίνητο θα επιστραφεί στο Παρίσι; Αν όχι που θα το παρκάρετε;
 
Σας συμβουλευω να δείτε,αφου θαχετε αμάξι,το Στρασβούργο και το υπεροχο Colmar..παραμυθενια πόλη,φανταστική η Αλσατια..
 
Παντως και το Freiburg δεν ειναι ασχημο και ειδικα το black forest.

Ελεγξατε τιμες μηπως σας ειναι φτηνοτερη η ενοικιαση Γερμανια η Ελβετια; Παντως απο τον Ελβετικο τομεα του αεροδρομιου περνας στον Γαλλικο ευκολα μεσα απο το terminal με διαβατηριο/ταυτοτητα. Εκτος terminal δεν εχεις προσβαση υπαρχει φραχτης ο οποιος χωριζει το αεροδρομιο στη μεση.
 
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά,

Στα arrivals δεν δείχνεις διαβατήριο και δεν έχει κανέναν έλεγχο εαν έρχεσαι από χώρα εντός της συνθήκης σεγκεν. Απλά έχει 2 εξόδους η μία για Γαλλία και η άλλη για Ελβετία. Στις αναχωρίσεις έχει ένα πέρασμα ανάμεσα στις 2 χώρες πάλι δίχως έλεγχο.

Εαν θέλεις να πας Παριση θα σου έλεγα να αποφύγεις το αυτοκίνητο και να πας με τρένο *TGV από Basel, βέβαια είναι πιο οικονομικό το αυτοκίνητο άμα έιστε 4 άτομα.

Οπως έιπαν οι προηγουμενοι σίγουρα πρέπει να δεις το Colmar, δεν σας βγάζει από τον δρόμο σας και είναι τρομερά γραφικό.
 
Πρόσεχε κατά την παράδοση του αυτοκινήτου! Αν το πάρεις απο τον Γαλλικό τομέα στον γαλλικό! Εγώ κόντεψα να χάσω το αεροπλάνο έτσι... :wall:
 
Ως πρώην κάτοικος Αλσατίας συνιστώ ανεπιφύλακτα την Colmar. Και το Στρασβούργο είναι ωραίο, και θα έχει πάντα μια ξεχωριστή θέση στην λίστα με τις πόλεις που έζησα, αλλά η Colmar είναι γραφικότερη και ομορφότερη.
 
Μια που το έφερε η κουβέντα σκέφτομαι να πετάξω προς τα εκει και να παραλάβω Ι.Χ το οποίο να αφήσω στο DUS. Θα ήθελα να διευκρινίσω οτι θέλω αυτοκίνητο Γερμανικής εταιρείας (και προδιαγραφών βεβαιώς βεβαιώς) δηλαδή herrtz.de Κτλπ Γίνεται? και πώς? μπορείτε να μου ΔΩΣΕΤΕ αναλυτικές οδηγίες?
Επειδή άρχεται η προσκυνηματική περίοδος καταλαβαίνετε....
 
Top