barajas

αγγελική123

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
05/12/2014
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα,
Φτάνω την επόμενη Τετάρτη, 10/12 στο Barajas (αναμενόμενη ώρα άφιξης 10.10 π.μ.) στο Τέρμιναλ 4.
Από εκεί αναχωρώ από το Τέρμιναλ 2 στις 12.50 προς Αθήνα με Aegean.
Επειδή έχω ακούσει ότι δεν είναι και το πιο οργανωμένο αεροδρόμιο και είναι η πρώτη φορά που το χρησιμοποιώ οποιαδήποτε πληροφορία/συμβουλή θα μου ήταν χρήσιμη!
 
Από ποιον τα έχεις ακούσει και τι έχεις ακούσει ? Δεν ανοίγουν οι πόρτες, δε σου μιλάνε οι υπάλληλοι, δε δουλευουν τα καζανάκια ? Τα άκουσες από "επαγγελματία" ταξιδιώτη που πετάει κάθε 3 μέρες και μπορεί να συγκρίνει αεροδρόμια ή από τη θεία-Μαριγώ που ξέρει μόνο το αεροδρόμιο του νησιού ?

Έχοντας πετάξει από το Barajas (και πριν και μετά την κατασκευή του Τ4) σου λέω πως είναι μια χαρά αεροδρόμιο, ειδικά το Τ4 που είναι το στολίδι. Το μόνο που πρέπει να προσέχεις είναι να μην κολλήσεις στα καταστήματα γιατί το Τ4 συνδέεται με τα υπόλοιπα terminals με shuttle bus , οπότε πρπει να υπολογίζεις και τους χρόνους αναμονής
 
Οι διάδρομοι προσγείωσης / απογείωσης είναι μπερδεμένοι, με αποτέλεσμα πολλές φορές να περιμένεις αρκετή ώρα στην διασταύρωση για απογείωση, γι αυτό δώσε αρκετό χρόνο μετεπιβίβασης στο αεροδρόμιο προορισμού, ειδικά Νοτίου Αμερικής.
Επίσης πρέπει να προσέχεις ότι με το που αποβιβάζεσαι από το τρενάκι προερχόμενος από το Τ4 και μπαίνεις στο άλλο κτήριο, σου παίρνουν τα μπουκάλια με τα ποτά (παρόλο που είναι σε σφραγισμένες σακούλες). Μου έχει τύχει 2 φορές ερχόμενος από Νότια Αμερική, καλύτερα τα μπουκάλια στην βαλίτσα τυλιγμένα με τα ρούχα.
Αν εσύ έρχεσαι μόνο από Ευρώπη και πας στο Τ2 με 2 ώρες & 40 λεπτά, χρόνο μετεπιβίβασης δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
Όσο για τα μαγαζιά, πανάκριβα και τα τσιγάρα φωτιά (και για εκτός Ε.Ε.) μάλλον τόσο θα κάνουν τα τσιγάρα και στην Ελλάδα από τον Ιούνιο 2015.
 
Καλησπέρα και ευχαριστώ για το χρόνο σας.
Όσα ανέφερα παραπάνω είναι κυρίως από άρθρα στο ίντερνετ και γι'αυτό απευθύνομαι σε εσάς εδώ για περισσότερες πληροφορίες.
Έρχομαι από Λατινική Αμερική και καθώς έχω άλλη πτήση για Ελλάδα φοβάμαι μήπως τη χάσω.
 
Top