DUSSELDORF International

alexander

Concorde-Class-Member
Εγγραφή
01/01/2003
Μηνύματα
1.875
Likes
11
Περιοχή
Jumpseat!
Website
axelphotography.tripod.com
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
SWR
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGAV
na rwtisw kati gia tin istoria tou DUS?
poio meros tou eixe kaei kai to ksanaxtisane?
stin kentriki selida tou aerodromiou den vrika tipota.
 
mpravo LondonAki. kati tetoio epsaxna
thanx a lot man
 
Re: DUSSELDORF International?

Λίγο αρχαίο το θέμα αλλά, μιας και δεν βρήκα κάτι σχετικό (η αναζήτηση μόνο 3 φορές με άφησε να ψάξω και επίσης "καίγομαι" λίγο), θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος ποιό (ή ποια, εννοείται) είναι το "καλύτερο" μέρος για spotting που αν είναι δυνατόν να είναι και τσάμπα ! :D Μόνο μια φορά επισκέφθηκα το εν λόγω αεροδρόμιο και ήμουν και βιαστικός και δεν το μελέτησα πολύ καλά. :? Για το Bahnhof τι έχετε να πείτε; Ενδείκνεται; Επίσης ανακάλυψα από τη σελίδα τους το Besucherterasse το οποίο κοστίζει 1,50 Ευράκι αλλά και πάλι ουσιαστικά τσάμπα είναι. Και δεν ξέρω επίσης τι θέα έχει κανείς απο εκεί. Όπως επίσης δεν ξέρω αν θα είναι ανοιχτό λόγω καιρού. Οποιαδήποτε πληροφορία σας θα με βοηθούσε ! Ευχαριστώ πολύ !
 
Re: DUSSELDORF International?

Υπάρχουν κάμποσα μέρη για αυτό. Εξαρτάται τι ακριβώς θέλεις. ανάλογα με τον αέρα και τον διάδρομο σε χρήση, επιλέγεις τι προτιμάς να φωτογραφίσεις. Από Την ταράτσα έχεις σίγουρα άψογη θέα. Στην ταράτσα του σταθμού τρένων δεν έχω πάει. Εχω περάσει όμως πολλές ώρες με ποδήλατο στην άλλη μεριά του αεροδρομίου. Εκεί, αν έχεις σκαλίτσα όπως είχα δει κάμποσους είναι εξαιρετικά, και η όλη φάση με το γκαζόν και το χορτάρι είναι ωραία. έχει και παγκάκια.

Χωρίς να θεωρώ τον εαυτό μου spotter, με μια ταπεινή fuji Bridge Camera δεν θα μπορούσα άλλωστε, αλλά viewtopic.php?f=7&t=6463&p=97388&hilit#p116843 έχω μερικές φώτο, από την ταρατσα και απο περίχωρα!

Cheers! Να περάσεις τέλεια στο όμορφο αεροδρομιάκι. Επίσης, προς γνώσην όλων, στο υπόγειο έχει σουπερ μαρκετάκι, με κανονικές τιμές ;)
 
Re: DUSSELDORF International?

Επειδή βιάζομαι, μερικές πληροφορίες στα γρήγορα.

Φίλε Ανδρέα, όπως σου είπαν και οι προλαλήσαντες, θα σου πρότεινα να πας απευθείας στην "Besucherterrasse" που βρίσκεται στο Τέρμιναλ Β στον άνω όροφο. Απο εκεί θα έχεις μια πανοραμική θέα σ΄ολη την πίστα και τους 2 διαδρόμους. Μιας και θα σαι εκεί, έλεγξε τον καιρό και την φορά απο/προσγείωσης των αεροσκαφών. Αν αυτές γίνονται απο τα ανατολικά μπορείς με το εισητήριο που θα έχεις ήδη κόψει εκεί την δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις, δωρεάν το Sky Train μέχρι το Fernbahnhof (σταθμό των τρένων) απο όπου μπορείς να έχεις άμεση επαφή με το Taxi Mike και τον διάδρομο 23L.

Μια άλλη δυνατότητα έιναι η συμμετοχή σε μια απο τις καθημερινές περιηγήσεις με πούλμαν στην πίστα του αεροδρομίου. Καιρού επιτρέποντος γίνεται και στάση για φωτογραφίες σε σημείο 150 μέτρων απο τον 23L με backround θέα όλο το αεροδρόμιo. Eίναι μια ιδιαίτερη εμπειρία που θα στην συνιστούσα ανεπιφύλακτα!!!

Αυτα προς το παρόν.
Αν χρειαστεί θα επανέλθω με περισσότερες πληροφορίες.

Καλά να περάσεις!
 
Re: DUSSELDORF International?

Ευχαρίστω πολύ και τους δυο! Επειδή πρόκειται να παραλάβω 2 φίλους, δυστύχως δε θα έχω αρκετό χρόνο για να πάω στην άλλη πλευρά! Θα το έχω υπ´ όψην μου όμως για την επόμενη φορά! Όπως δείχνουν τα πράγματα θα "προσγειωθώ" στην ταράτσα του Terminal B! Ευχαριστώ και πάλι! :great:
 
Re: DUSSELDORF International?

Αναρωτιέμαι γιατί η Aegean είναι -ουσιαστικά- το μόνο μέλος της Star Alliance που επιχειρεί από το Pier B αντί για το Pier A από όπου επιχειρούν τα υπόλοιπα μέλη;;;

(Το άλλο είναι η Turkish που επιχειρεί από το C).
 
Re: DUSSELDORF International?

Καλησπέρα σε όλους!
Δεν ξέρω κατά πόσο πρέπει να βρίσκεται σε αυτό το forum αυτό που θέλω να ρωτήσω, αλλά νομίζω αυτό το thread είναι το καταλληλότερο.
Πρόκειται να ταξιδέψω μέσω DUS και ανάμεσα στα δρομολόγια μεσολαβεί ένα 6ωρο layover (μεσημέρι-απόγευμα). Αντί να ξοδέψω το χρόνο μου στο αεροδρόμιο θα προτιμούσα να κάνω μια βόλτα στην πόλη. Έτσι, θα ήθελα να ακούσω προτάσεις για μέρη που θα μπορούσα να επισκεφτώ στην πόλη ή έστω σε μικρή απόσταση από το αεροδρόμιο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και με συγχωρείτε αν είμαι off-topic.
 
Re: DUSSELDORF International?

Καλησπέρα stefos,

Το κέντρο απέχει μόλις 10 λεπτά από το αεροδρόμιο. Η πρόσβαση είναι εύκολη, καθώς υπάρχουν τρένα κάθε 5 περίπου λεπτά. Το ένα τρένο είναι το Regional, που αναχωρεί από τον σταθμό (Bahnhof) του αεροδρομίου, ο οποίος βρίσκεται στην αρχή του 23 και για να πας εκεί πρέπει να χρησιμοποιήσεις το SkyTrain. Απλά θα πρέπει να ακολουθήσεις τις πινακίδες που γράφουν "SkyTrain". Η άλλη επιλογή είναι το S-Bahn, το οποίο αναχωρεί από μέσα στο terminal, ένα επίπεδο κάτω από τις αφίξεις. Για να πας εκεί ακολουθάς τις πινακίδες που γράφουν "S-Bahn". Το S-Bahn αναχωρεί κάθε 10 περίπου λεπτά, ενώ από το Bahnhof αναχωρεί τρένο κάθε 5 περίπου λεπτά. Για να πας από το terminal στο Bahnhof με το SkyTrain χρειάζεσαι 5 λεπτά.
Στο κέντρο υπάρχουν αρκετά πράγματα που μπορείς να κάνεις, ανάλογα με τη διάθεση σου. Αξίζει μια βόλτα στην παλιά πόλη και ένας περίπατος κατά μήκος του Ρήνου, καιρού επιτρέποντος βέβαια. Επίσης πολύ ωραίο είναι το "λιμάνι" της πόλης (Hafencity) με τα περίεργα κτίρια. Αν πάλι σου αρέσουν τα ψώνια ή έστω να χαζεύεις βιτρίνες ακριβών καταστημάτων, επιβάλλεται μια βόλτα στην Königsallee, τον πιο posh δρόμο της πόλης.
Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις το U-Bahn (Μετρό) από τον κεντρικό σταθμό του Düsseldorf (Hauptbahnhof) και να κατέβεις στην Königsalle για βόλτα και καφέ και έπειτα να κατευθυνθείς προς την παλιά πόλη και τον Ρήνο. Και κανένα 2ωρο πρίν την αναχώρηση σου να επιστρέψεις στο αεροδρόμιο και να απολαύσεις τη θέα από την Besuchersterasse του terminal.
Ελπίζω να βοήθησα! Καλές πτήσεις!
 
Top