ATH-NUE 03.05.2005

kostis

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
05/04/2005
Μηνύματα
77
Likes
1
Περιοχή
ATH, NUE
AB 3989 Ath-Nue

Kalispera se olous. Fantazomai pws einai arketoi autoi pou exoun petaksei ma Air Berlin. Omws i sygkekrimeni pthsh egine me aeroskafos A320 ths NIKI (partner ths Air-Berlin), tou gnwstou se olous sas Niki Lauda..

Sto check-in eftasa 1,5 wra nwritera, metria oura, alla synevainan kai pali ta klassika eikonogtafimena me tis giagiades pou apaitoun na kouvalisoun 50 kila(ta opoia einai auga apo to Pasxa, ligo arni kai ta sxetika).Etsi xreiasthkan peripou 30´ gia na kanoume 30 atoma check-in. Sth synexeia arketo perpatima mexri to gate A34 kai anamoni gia anaxwrhsh.

Loipon to plhrwma (Austriakoi), fovero...oi pio omorfes gynaikes. Mpika mesa kai epatha plaka...Aristes!!!javascript:emoticon(':p')
Auf den Arm nehmen

H anaxorisi kanonilka apo 21L me kateunthinsi to GERMI-VARDI kai sth synexeia apo Alvania....NW gia Nyremvergh. Petwntas sta 35.000 ft. me anatarakseis gia kana tetarto prin thn kathodo.

Aksioshmeiwto to oti provlithike kai tainia, kanontas etsi thn pthsh mikroterh.To vrhka poly kalo..kai asynithisto gia 2wres pthseis.

Afiksh sth NUE sthn wra mas kai kai 20´ sto spiti.


Poly kala ta genika sxolia gia thn NIKI(service ktl.)

 
Η απόφαση να κάνω την πτήση ATH-SKG-NUE πάρθηκε για να δοκιμάσω την Air Berlin. Από θέμα κόστους εισιτηρίου, την ίδια περίοδο είχε προσφορά και η AF (στο ίδιο κόστος) αλλά αποφάσισα να δοκιμάσω ΑΒ γιατί την ΑF την γνωρίζω.
Η ΑΒ συνεργάζεται με την Α3 οπότε για αυτό τον λόγο μπορούν και ανταγωνίζονται τις τιμές των άλλων Ευρωπαϊκών εταιρειών.
Οι κριτικές που διάβαζα για την εταιρεία δεν ήταν ενθαρρυντικές αλλά προσπαθούσα να είμαι ανεπηρέαστος.
Αγοράζοντας το εισιτήριο μέσω της ιστοσελίδας μπορείς να προσθέσεις τον αριθμό κάρτας μιλίων της Oneworld. Επίσης γνωρίζοντας ότι δεν προσφέρει φαγητό αποφάσισα να παραγγείλω, για να δοκιμάσω το επίπεδο του φαγητού που προσφέρουν. Όταν είχα κάνει το ίδιο και στην Finnair είχα μείνει απογοητευμένος με το φαγητό που μου προσέφεραν, κεφτεδάκια άθλια παρουσιασμένα και αδιάφορα γευστικά.
Μετά την αγορά του εισιτηρίου, αρκετό καιρό αργότερα μου έρχεται ηλεκτρονικό μήνυμα για αλλαγή της ώρας στην πτήση της επιστροφής. Ενώ ήταν να ταξιδεύσουμε στις 13:50 από NUE για SKG μου έρχεται το αποκρουστικό 05:40. :mrgreen: Είχα να παλέψω στο πήγαινε το άβολο ATH-SKG A3104 στις 06:40, τώρα είχα να αντιμετωπίσω και το 05:40 της ΑΒ3630 στο NUE-SKG.
Το κυριότερο όμως ήταν ότι η πτήση θα γινόταν ασύμφορη έναντι της AF καθώς τώρα θα έπρεπε να πάρω ταξί από το ξενοδοχείο στο αεροδρόμιο. Το πρώτο τρένο S που ενώνει την πόλη με το αεροδρόμιο ξεκινά από τον σιδηροδρομικό σταθμό στις 04:40 και φτάνει στο αεροδρόμιο στις 04:55. Με 50 λεπτά για να φτάσω στην πύλη επιβίβασης δεν ήθελα να το διακινδυνεύσω και αποφάσισα να πάρω ταξί. Οπότε άλλα €18 στον λογαριασμό και τα έξοδα 2 φαγητών €15. Μου βγήκε το κόστος ταξιδιού €33 παραπάνω από την AF.
Check-in στην εταιρεία κάνεις 30 ώρες πριν την πτήση. Αν θέλεις να επιλέξεις θέση πρέπει να πληρώσεις, τις θέσεις στις εξόδους κινδύνου τις χαρακτηρίζει XL και είναι ακριβότερες και έπονται οι θέσεις στις 5 αρχικές σειρές που τις χαρακτηρίζει Preferred. Εγώ επέλεξα να κάνω check-in 30 ώρες πριν…. :mrgreen: Άλλη απογοήτευση, 30 ώρες πριν, ξεκινάω να κάνω check-in αλλά σιγά μην σε αφήνει να κάνεις επιλογή θέσης. Άμα θέλεις επιλογή πρέπει να πληρώσεις.
Άρχισα να συνειδητοποιώ ότι σε αυτή την εταιρεία ότι θέλεις πρέπει να το πληρώσεις.
Αρχίζω λοιπόν το ταξίδι, η πτήση Α3104 αναμενόμενη, στην ώρα της και όπως πάντα στα γνωστά επίπεδα εξυπηρέτησης.
Στην Θεσσαλονίκη χαμός με τις πτήσεις της Air Berlin, 3 πτήσεις για διαφορετικούς προορισμούς της Γερμανίας επιβιβαζόντουσαν συγχρόνως.
Η επιβίβαση στην ώρα της, χωρίς να δίνουν προτεραιότητα στις οικογένειες και στα παιδιά. Η πληρότητα της πτήσης καλή στο 90% (και είμαστε στα μέσα Ιουνίου).
Ένα πράγμα που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι υπήρχαν αρκετοί Τούρκοι που επιβιβαζόντουσαν στα 3 α/φ της Air Berlin. Το α/φ της Turkish Airlines είχε φτάσει στην Θεσσαλονίκη, τώρα έκαναν μετεπιβίβαση; ερχόντουσαν με άλλα μέσα στο αεροδρόμιο; Αυτό δεν μπορούσα να το γνωρίζω. Προσφέρει καλύτερες τιμές η Air Berlin από την Pegasus ή την Sun Express για Γερμανία; Ποιος το ξέρει;
Το α/φ διασκεδαστικό με το ιπτάμενο πουλί

https://www.airliners.gr/gallery/display ... ?pid=24705

Η επιβίβαση στην ώρα της και 5 λεπτά μετά την προγραμματισμένη ώρα, έκλεισαν την πόρτα του α/φ. Στο web check-in, το computer μου είχε επιλέξει την θέση 1C. Με το που κάθομαι στην θέση μου παρατηρώ ότι ο τοίχος μπροστά μου δεν ήταν και ο καθαρότατος. Παρατηρώ την μοκέτα του διαδρόμου ούτε και αυτή ήταν στα τέλεια της. Εξεπλάγην γιατί γνωρίζω ότι οι Γερμανοί είναι σχολαστικότατοι με την καθαριότητα.
Το πλήρωμα πάντως ήταν φιλικότατο και εξυπηρετικότατο βοηθώντας τους επιβάτες με τις χειραποσκευές. Η αρχηγός του πληρώματος με ενημερώνει ότι γνωρίζει για το ordered φαγητό.
Μετά την απογείωση και την σταθεροποίηση του α/φ στο ανάλογο ύψος άρχισε η εξυπηρέτηση των επιβατών. Μου έφεραν το φαγητό και με ρώτησαν τι είδος ροφήματος ήθελα. Καλά μην περιμένετε κρασί,… μπύρα και αυτή πρέπει να την πληρώσεις. Το είδα γιατί ένας Γερμανός ήθελε μπύρα πρωί – πρωί και του την πούλησαν. Στους υπόλοιπους επιβάτες προσέφεραν καφέ, χυμούς και μπισκότα ή πατατάκια.

https://www.airliners.gr/gallery/display ... ?pid=24706

Υπήρχε και η δυνατότητα να αγοράσεις σάντουιτς. Μετά την εξυπηρέτηση του φαγητού και την συλλογή των σκουπιδιών, αρχίζουν τις πωλήσεις.
Στις οθόνες οροφής υπήρχε η διαδρομή του α/φ, διαφημιστικά σποτ για τις πτήσεις μεγάλων αποστάσεων και η επιλογή business και τι προσφέρουν στην business. Επίσης υπήρχε και επεισόδιο κωμικής σειράς αλλά χωρίς φωνή δεν μπορούσες να καταλάβεις το νόημα του επεισοδίου.

https://www.airliners.gr/gallery/display ... ?pid=24703

Χωρίς επεισόδια φτάσαμε στον προορισμό μας, το αεροδρόμιο της Νυρεμβέργης αρκετά καλό και η σύνδεση του τρένου S με την πόλη εξυπηρετικότατη.
H πόλη της Νυρεμβέργης θαυμάσια, με την Μεσαιωνική πόλη που περιβάλλεται με τα τείχη. Απαραίτητη η επίσκεψη στο σπίτι του A. Durer. Προαιρετική επίσκεψη στους χώρους των Ναζί που έκαναν τις ετήσιες συναθροίσεις τους και τις παρελάσεις. Επίσης αξίζει να επισκεφθείς το Μεσαιωνικό χωριό Μπάμπεργκ, 57 χλμ. Μακριά αλλά με καλή σιδηροδρομική σύνδεση, σε 50 λεπτά της ώρας είσαι εκεί.
Η επιστροφή παρόμοια, το computer αυτή την φορά μου επέλεξε την θέση 3B, τις μεσαίες θέσεις τις απεχθάνομαι σαν τον διάολο το λιβάνι. Καλά που είχα επιλέξει να πάω με ταξί στο αεροδρόμιο. Υπήρχε αρκετή κινητικότητα καθώς υπήρχαν πτήσεις της εταιρείας για τουριστικούς προορισμούς, Τενερίφη, Σάμο, Κω κλπ. Αν είχα επιλέξει την μεταφορά με τρένο, τα 50 λεπτά της ώρας μπορεί και να μην μου έφταναν να φτάσω στην πύλη επιβίβασης. Στο check-in δεν υπάρχουν μηχανήματα και πρέπει να περιμένεις να πάρεις την κάρτα επιβίβασης (δεν είχα εκτυπωτή για να τυπώσω την κάρτα και δεν μου ερχότανε στο κινητό το γράφημα).
Αυτή την φορά είχαμε α/φ με τα σήματα της Air Berlin και της Etihad

https://www.airliners.gr/gallery/display ... ?pid=24704

Αν και έβρεχε, εμάς τους φτηνιάριδες, έκαναν την επιβίβαση με λεωφορείο, ενώ την Τενερίφη από γέφυρα επιβίβασης.
Απογοήτευση με το wifi του αεροδρομίου, υπάρχουν 3 free providers. Διάλεξα της air berlin αλλά ύστερα σου ζητά να πληρώσεις. Ύστερα επέλεξα την δεύτερη εταιρεία αλλά και αυτή σου ζητά να πληρώσεις. Την Telecom δεν την επέλεξα στην αρχή γιατί νόμιζα ότι θα έπρεπε να πληρώσω, αλλά αποδείχθηκε ότι ήταν η μόνη που ήταν τζάμπα. :oops:

Η επιστροφή παρόμοια με την άφιξη. Οι ανακοινώσεις και επίδειξη σωστικών δεν έγινε στα Ελληνικά. Με την έναρξη της εξυπηρέτησης των επιβατών, μου έφερε ο φροντιστής το φαγητό μου.

https://www.airliners.gr/gallery/display ... ?pid=24707

Καθώς ήξερα ότι η πτήση θα γινόταν μεσημέρι είχα παραγγείλει μεσημεριανό, κοτόπουλο. Ψωμί δεν είχαν, και μου έδωσαν πρέτσελ. Τώρα αναγκάστηκα να το φάω στις 7:30 το πρωί, όχι ότι είχα κάποιο πρόβλημα. Παρεμπιπτόντως και τα δύο τους φαγητά ήταν νοστιμότατα. :great:
Στους άλλους επιβάτες προσέφεραν σταφιδόψωμο ή πρέτσελ, καφέ, αναψυκτικά ή χυμό.
Άντε να φας στην μεσαία θέση, γ@μώ την ατυχία μου.

Φτάσαμε στην Θεσσαλονίκη και επιβιβάστηκα στην Α3 και έφτασα στην Αθήνα. Την ίδια ώρα με την επιβίβαση της Α3 γινόταν επιβίβαση και FR για Αθήνα. Παρατήρησα ότι η FR παραπληροφορεί τον κόσμο λέγοντας ότι η πτήση είναι 45 λεπτά, εννοούν από την στιγμή που απογειώνονται μέχρι να προσγειωθούν. Ενώ στην πραγματικότητα είναι 5 λεπτά ποιο αργοί από την Α3.

Όλα καλά, προσωπική εντύπωση για μακρινές πτήσεις, :rant: σιγά μην πήγαινα με ΑΒ στις: HAV,VRA,CUR,CUN,BOS,ORD,LAX,MIA,JFK,SFO….δεν θα εμπιστευόμουνα την εξυπηρέτηση της εταιρείας.

Είναι επιπέδου AY, DY, EI, IB, SK που τις αποφεύγω, καλά ΑΖ δεν το συζητώ.....
:D
 
AirNamibia":2sjp3m7p said:
...Εξεπλάγην γιατί γνωρίζω ότι οι Γερμανοί είναι σχολαστικότατοι με την καθαριότητα...
Για το συγκεκριμένο δε θα έπαιρνα και όρκο.
 
Επειδή φέτος το καλοκαίρι η Germania άρχισε δρομολόγια από ΑΤΗ για NUE (και για BRE και DRS) απαθείας και καθώς είχε και συμπαθητικό κόστος εισιτηρίου €167 με επιστροφή, και επειδή δεν είχα επισκεφθεί το Βίρτσμπουργκ και το μεσαιωνικό χωριό Ρότενμπουργκ ομπ ντερ Τάουμπερ αποφασίσαμε να την χρησιμοποιήσουμε.

Με την αγορά του εισιτηρίου δικαιούσαι και μια βαλίτσα checked, δεν μας αφορούσε καθώς θα ταξιδεύαμε μόνο με χειραποσκευή.

23 ώρες πριν την πτήση, μπορείς να κάνεις e-check in. Το κάναμε αλλά με μόνο 3 άδειες θέσεις δεν είχε νόημα. Ευτυχώς, κατά τύχη, μας είχε επιλέξει το computer: 1 θέση παράθυρο και την άλλη θέση διάδρομο. Όλα καλά γιατί δεν θα υπέφερα την μεσαία θέση.
Μετά την επιλογή θέσης λαμβάνεις την κάρτα επιβίβασης στο κινητό σου τηλέφωνο ή στο ηλεκτρονικό σου ταχυδρομείο.
Η πρώτη σειρά καθισμάτων καθώς και η σειρά εξόδου κινδύνου χαρακτηρίζονται XL και πρέπει να τις πληρώσεις €18 και κατά την διάρκεια του check-in.

Φτάσαμε στον ΑΙΑ και κατευθυνθήκαμε στην πύλη εξόδου. Υπήρχαν 2 πτήσεις της εταιρείας μία για Βρέμη και η άλλη για Νυρεμβέργη. Και οι δύο πτήσεις επιβιβαζόντουσαν από το Κυρίως Κτήριο (κρίμα δεν θα έβλεπα το δορυφορικό κτήριο) ;) , η μία από αερογέφυρα και η άλλη με λεωφορείο.

Φυσικά και οι δύο πτήσεις άρχισαν την επιβίβαση στην ώρα τους. Μπορεί στα μεγάφωνα να προσκαλούσαν πρώτα τις οικογένειες με παιδία αλλά δεν τηρήθηκε η διαδικασία. Στην δική μας πτήση υπήρχαν και 6 άτομα με Τουρκικά διαβατήρια. Ο έλεγχος των διαβατηρίων τους, από 3 αστυνομικούς ήταν σχολαστικός. Αποτέλεσμα να έχουμε 10 λεπτά καθυστέρηση ….. παρατήρησα αργότερα όταν σηκώθηκα για wc, δεν είχαν επιβιβάσει αυτούς τους ταξιδιώτες.

Κατά την επιβίβαση παρατήρησα ότι το πλήρωμα δεν έμοιαζε με Γερμανούς,

https://www.airliners.gr/gallery/displa ... ?pid=25244

καθώς χάζευα το inflight περιοδικό στην σελίδα με τα α/φ της εταιρείας είδα ότι 2 Α319 ήταν της θυγατρικής τους Βουλγαρικής εταιρείας = Bulgarian Eagle.
Ύστερα παρατήρησα ότι οι πινακίδες ήταν στα Αγγλικά και τα Βουλγαρικά.
Εμμ… δεν ήξερα… αλλά έμαθα. :D

Οι Θέσεις ήταν δερμάτινες

https://www.airliners.gr/gallery/displa ... ?pid=25242

και το διάκενο για τα πόδια ήταν οριακό χωρίς όμως να ενοχλεί τα γόνατα.

https://www.airliners.gr/gallery/displa ... ?pid=25243

η θέση μου ήταν στο διάδρομο οπότε και να είχα πρόβλημα θα επεκτεινόμουνα στον διάδρομο.
Το α/φ μπορεί να είχε τα χρονάκια του (2007, LZ-AOA
https://en.wikipedia.org/wiki/File:Bulg ... nkovic.jpg
κάποτε ήταν της Βουλγαρικής κυβέρνησης) αλλά ήταν πεντακάθαρο.

Αφού έγινε η καταμέτρηση και το boarding completed, έγινε η παρουσίαση των σωστικών σε φυσική μορφή και το καλωσόρισμα στα Γερμανικά και Αγγλικά, εκεί έγινε αναφορά ότι το α/φ και το πλήρωμα, ήταν Βουλγαρικό. Ύστερα έβαλαν κασέτα που έγινε η παρουσίαση και στα Ελληνικά.

https://www.airliners.gr/gallery/displa ... ?pid=25241

Μετά την απογείωση και την οριζοντίωση του α/φ πέρασε ο φροντιστής ο οποίος πωλούσε την κουβέρτα της εταιρείας ή αν ήθελες κουβέρτα και μαξιλάρι. Αργότερα άρχισαν την εξυπηρέτηση των επιβατών.

Αυτά που προσέφεραν ήταν αρκετά για Ευρωπαϊκή πτήση, άλλοι προσφέρουν μακαρόνια με κόκκινη σάλτα, αυτοί προσφέρουν σάντουιτς ( μόνο τυρί ή τυρί και σαλάμι) και μηλόπιτα. Από χυμούς πορτοκάλι ή μήλο ή ντομάτα και καφέ ή τσάι. Όλα τα προσφέρουν την ίδια στιγμή. :great:
Εάν ήθελες αλκοολούχα ποτά υπήρχε χρέωση καθώς και αν επιθυμούσες menu από κρύα πιάτα.

https://www.airliners.gr/gallery/displa ... ?pid=25245

Δεν υπάρχει επιλογή για ζεστό γεύμα με προ-παραγγελία. :oops:

Κρίμα θα ήταν καλή επιλογή για την πρωινή πτήση = να έχεις ζεστή ομελέτα με αλλαντικά.

Φυσικά ξαναπερνούν 2nd serving για επιπλέον καφέ ή τσάι. ¨όχι όπως κάποιοι ντόπιοι που κατήργησαν το 2nd serving… :rant:

Εκεί όμως που κάνουν την διαφορά είναι στο IFE, ενώ οι περισσότερες Ευρωπαϊκές εταιρίες σου παρέχουν μόνο την διαδρομή στις οθόνες ή το πολύ ένα αδιάφορο ντοκιμαντέρ, η Germania σου προσφέρει κανονική ταινία κινηματογράφου. :!: Επίσης υπάρχει επιλογή 3 καναλιών με μουσική.
Εάν δεν έχεις δικά σου ακουστικά μπορείς να αγοράσεις από το πλήρωμα.

Μετά την συλλογή των απορριμμάτων έγιναν οι πωλήσεις value.

Ήταν καιρός να ελέγξουμε την τουαλέτα. Εκτός από χαρτί υπήρχε και μπουκάλι με σαπούνι. Επιπλέον amenities δεν υπήρχαν.

Λίγο πριν την προσγείωση πέρασε η αεροσυνοδός και προσέφερε καραμελίτσα και υγρομάντίλα.
Προσγειωθήκαμε και αποβιβαστήκαμε στο κεντρικό κτήριο χωρίς να γίνεται έλεγχος ταυτοτήτων ή διαβατηρίων.

Η μεταφορά στην πόλη γίνεται με το μετρό και εισιτήρια αγοράζεις από μηχανήματα.
Στην επιστροφή μπορείς να επιβιβαστείς στον πρώτο συρμό του μετρό και να προλάβεις με αρκετό χρόνο την πτήση που γίνεται στις 7 το πρωί.

Η πτήση ήταν η ανάλογη και πάλι από την Bulgarian Eagle.
Έχω μια υποψία ότι όλες οι πτήσεις της ΑΤΗ γίνονται από την θυγατρική τους.
 
Top