ATH-CDG-SXM (SBH) SXM-CDG-ATH (& /SFG-PTP-ORY-CDG-ATH)

  • Thread starter GP707
  • Ημερομηνία δημιουργίας

GP707

Moderator
Staff member
Εγγραφή
04/05/2004
Μηνύματα
6.590
Likes
2.769
Περιοχή
LGAT, East Terminal
Website
www.flickr.com
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
AOA
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGAT
1η ημερα: 3/3/2006
Μετα απο πολυμηνη προσπαθεια οργανωσης του ταξιδιου αυτου, δωσαμε σημειο συναντησης μπροστα απο το γκισε της AF, στις 05.00. Εφτασα πρωτος, μιας και ειχα εγω ολα τα μαγικα χαρτακια στα χερια μου και σε λιγο αρχισαν ενας-ενας να καταφθανουν και οι υπολοιποι με τελευταιους τον Elliot-Lgav και την Nataly, αφου ενα προβλημα στο κλεισιμο του RBF τους αναγκασε να καθυστερησουν. Μετα το check-in που εγινε χωρις προβληματα, καθησαμε για το τελευταιο καφεδακι επι ελληνικου εδαφους. Ο Jerry μας μοιρασε κονκαρδες με το σημα του Συλλογου και την επωνυμια του στα αγγλικα και μπλουζακια του Συλλογου, ωστε ολοι στο SXM να βλεπουν οτι η Ελλαδα εχει πια τον δικο της αεροπορικο συλλογο και διοργανωνει τετοιου ειδους ταξιδια! Δυστυχως, λογω ενος προβληματος, τα πολυποθητα μπλουζακια που θα σχηματιζαν το "TOUCH ME" δεν ετοιμαστηκαν ποτε :( . Εστω ομως και κατοπιν εορτης θα τυπωθουν σαν αναμνηστικα του ταξιδιου αυτου αλλα και για μελλοντικη χρηση (βλεπε Σκιαθο ;) ). Η αυπνια που μας διακατειχε ολους δε μας εδωσε και πολυ ορεξη για φωτογραφιες στο Βενιζελο. Ομως τη διαδεχθηκε ο ενθουσιασμος με το πρωτο κιολας βημα μας μεσα στο Α321 της AF (F-GTAH). Με τις ευχες του ansarigi να μας "κουναει το μαντηλι", απογειωθηκαμε on time για CDG. Και η "περιπετεια" μολις ειχε αρχισει...
 
Όλα ξεκίνησαν τη στιγμή που οι οθόνες του επαρχιακού αεροδρομίου που φύγαμε(δε θυμάμαι το όνομά του συγχωρήστε με) μας καλούσαν για επιβίβαση στο Α321 της AF με νηολόγιο F-GTAH.

E όχι Και on-time αναχώρηση...Είχαμε και ένα ωραιότατο delay λόγω traffic στο CDG και μία μικρή καθυστερησούλα στην απογείωση. Βλέπετε λόγω 3-ημέρου κάποιοι μικροί ταπεινοί ταξιδιώτες επέλεγαν προορισμούς, μάλλον λιγότερο εξωτικούς από τους δικούς μας. Στην πίστα Α320 Volareweb (SXBVA), A320 Hellas Jet (SXBVB), A321 OK.
 
Φαινεται οτι ο captainjumbo δεν εχει συνελθει απο το σοκ ακομη :D (οπως ολοι μας αλλωστε) και παρεθεσε μονο φωτο ;) !
Οπως λοιπον ειπε και ο Jerry τροχοδρομωντας συναντησαμε το CSA A321 και το Volare Web/Hellas Jet, ενω μπροστα μας απογειωθηκε ενα MD-80 της Alitalia. Κανενα μισαωρακι μετα την απογειωση ηρθε η πρωτη εκπληξη. Το MD που ειχε απογειωθει πριν απο εμας πετουσε παραλληλα με λιγο μικροτερη ταχυτητα, δινοντας μας την ευκαιρια να το σκισουμε με ολα τα μεσα (φωτογραφιες και βιντεο).
Κατα τα αλλα το ταξιδι κυλησε ομαλα ωσπου φτασαμε στο CDG. Στην εξοδο του gate μας περιμενε ενας μελαμψος Γαλλος, ο οποιος αφου φανηκε ανυπομονος στο να βγουμε και οι 24, μας ρωτησε σε απταιστα αγγλικα: :?
"Who is the group leader?"
"Noone! We have democracy" αποκριθηκε ο Elliot_lgav εν μεσω γελακίων απο τους υπολοιπους! :D
Αφου ειδε οτι δεν βγαζει ακρη με τους Ελληνες, μας εξηγησε οτι πρεπει να τρεξουμε :shock: για να προλαβουμε να φτασουμε στο terminal 2C, γιατι δεν ειχαμε χρονο για την πτηση του SXM. Μετα απο ενα 20λεπτακι γρηγορου βαδισματος και αφου πολλοι απο εμας βγαζαμε εν κινησει φωτογραφιες οποτε μπορουσαμε, φτασαμε στο terminal οπου με εκπληξη διαπιστωσαμε οτι λογω απεργιας των υπαλληλων η πτηση μας θα ειχε αρκετη καθυστερηση :wall: .
Τουλαχιστον θα ειχαμε χρονο για λιγο spotting παραπανω!!! ;)
Νομιζω οτι ειναι καιρος να συνεχισει καποιος απο τους συνταξιδιωτες με τις αναλογες φωτο, μιας και εγω αναλωθηκα κυριως σε βιντεοσκοπηση... :rolleyes:
 
Κατά την αναχώρηση από την ATH είδατε τις φωτό του παραθύρου "Α" από τον captainjumbo ενώ οι καθισμένοι στην "F" προσθέτουμε στη συλλογή του ταξιδιού και αυτές τις δύο :

Singapore 773 just arrived from SIN
Veravia kingdom

Πριν φτάσουμε λοιπόν στο CDG να παραθέσουμε το πρωινό που σέρβιρε η AF (τρεις φέτες ζαμπόν/τυρί,γιαουρτάκι,γλυκάκι,ψωμί ΚΡΥΟ,καφές,πορτοκαλάδα). Όχι κάτι τρομερό αλλά για τη δεδομένη στιγμή οτιδήποτε περνούσε από μπροστά μας ήταν για φάγωμα...

Μετά την απογείωση από τον 03R και τη δεξιά στροφή περάσαμε και από το Σχοινιά
ενώ κατά τα άλλα το ταξίδι ήταν ομαλό αν εξαιρέσετε κάποιους παρανοικούς που είχαν σηκωθεί και γείρει προς τα δεξιά το αεροπλάνο για να δουν το MD80 της AZ που μας συντρόφευε ενώ όταν ήταν ορατό από τα αριστερά πάλι τα ίδια από την αριστερή πλευρά αυτή τη φορά... Τσ τσ τσ... Δεν είναι επιβάτες αυτοί!

Νομίζω ότι η ατάκα περί πλήρους δημοκρατίας στο group αποδίδεται στον Phantom_Phixer (αν δεν απατώμαι...). Η καθυστέρηση δε, σαν κουτί μας ήρθε στο CDG, η ενημέρωση δε της AF για την πτήση ήταν αρκετά ενδιαφέρουσα... Και έτσι οι ώρες περνούσαν και ο J. Bordet δεν έλεγε να μας υποδεχτεί στο airbus του...
 
... μετά την πτήση, ρώτησα τον κυβερνήτη εάν είχαμε Cat II προσέγγιση.

...Μου απάντησε ότι τελικά η προσγείωσή μας στο Παρίσι ήταν
...Cat III.
Ήταν εντυπωσιακή ομολογουμένως... :D

... ένα ακόμα cockpit για ανάμνηση...

... το σκάφος μας...

... το πάντα υπέροχο CDG...

...με τα πάντα υπέροχα στοιχεία του...

...με τα jumba του...

...και τους guest star του...
 
Σκελος 1ο

Ημέρα 1η

Σκέλος 1o: ΑΤΗ - CDG

Συγχωρέστε με αλλά ακόμη δεν έχω συνέλθει πλήρως γι αυτό και άργησα να γράψω ετούτες εδώ τις γραμμές. Σε γενικές γραμμές με κάλυψαν οι προλαλήσαντες συνταξιδιώτες του Ονείρου.

Το πρωί ήμουν στη ώρα μου (πράγμα σπάνιο), ίσως και πριν τον GP707 αλλά σε άλλο μέρος του τεράστιου hub των Αθηνών. Σιγά σιγά μαζευτήκαμε όλοι (ή σχεδόν όλοι). Μια λάμψη στα πρόσωπα όλων. Χαμόγελα παντού έστω και νυσταγμένα. Και όμως βγάζαμε και φωτογραφίες κύριε moderator μας, εσείς δεν μας κάνατε την χάρη να κοιτάξετε το… πουλάκι.

Το boarding έγινε καθώς ο ήλιος ανέτειλε. Όλα καλά, κατάφερα να μην χάσω πάλι την πτήση μου. Push back και τροχοδρόμηση προς τον 03R. Για τα… «αξιοθέατα» σας είπαν άλλοι, οπότε δεν θα τα πω κι εγώ. (Έτσι είδα την ανατολή του ηλίου αμέσως μετά την απογείωση μέσα από τα flaps και έτσι είδα το MD της Alitalia σφηνωμένος ανάμεσα στα καθίσματα, το δύσκολο δεν ήταν να βγάλω τη φωτογραφία, το δύσκολο ήταν να ξεσφηνώσω κατόπιν). Αφού έφαγα με όρεξη όλο μου το φαγητό… ξεράθηκα και ξύπνησα όταν αρχίσαμε την κάθοδο μας.

Το Παρίσι μόνο «Πόλη του Φωτός» δεν ήταν εκείνο το πρωί. Ο captainjumbo σας είπε για την κατηγορία μας, αλλά στο CDG ήταν business as usual.

Ακριβώς στην έξοδο της φυσουνας μας περίμενε υπάλληλος της AF για να οδηγήσει το group μας γρήγορα στο σωστό gate για την επόμενη πτήση μας. Εκτός από εμάς τον ακολούθησαν και κάποιοι άλλοι συνεπιβάτες νομίζοντας ότι πηγαίναμε για τις αποσκευές μας. Όταν κατάλαβαν το λάθος τους είχαν φτάσει σε άλλο terminal…

Τελικά όλο το τρέξιμο αποδείχτηκε μάταιο αφού λόγω κάποιας απεργίας όπως μας είπαν θα είχαμε αρκετή καθυστέρηση. Έτσι επιδοθήκαμε στο αγαπημένο μας άθλημα. (Εγώ ομολογώ ότι έκανα και λίγο shopping, πήρα το ‘Aero’ του J.M. Jarre). Εάν δεν ήταν να πάμε εκεί που πηγαίναμε τότε το θεαμα θα μας είχε κρατήσει απασχολημένους και καθ’όλα ευχαριστημένους όλες αυτές τις ώρες αμ έλα που είχαμε ένα ραντεβού εκεί νοτιοδυτικά σε ένα νησάκι. Τι θα γίνει, θα φύγουμε επιτέλους;

Στην διάρκεια της αναμονής είχα την… τιμή να γράψουν το όνομα μου στις οθόνες για να με καλέσουν στο customer service desk. Πλησίασα με κομμένα γόνατα και κατάφερα να ρωτήσω τι με ήθελαν και εάν υπάρχει κάποιο πρόβλημα… Στα λίγα δευτερόλεπτα που πέρασαν μέχρι να πάρω απάντηση, στο μυαλό μου είχα φτιάξει χιλιάδες σενάρια καταστροφής (πρόβλημα με το εισιτήριο, με την κράτηση, με το διαβατήριο, συνωνυμία με καταζητούμενο τρομοκράτη κ.α.) Τελικά επρόκειτο για μια αλλαγή θέσης δυο σειρές μπροστά. Το γιατί ποτέ δεν το κατάλαβα… Άβυσσος το σύστημα θέσεων της Air France.

Μετά από ώρες και αρκετές φωτογραφίες (αλήθεια, σας είπα ότι στο CDG απαγορεύεται η φωτογράφηση; ) εδέησε η Αγια Air France να αρχίσει το boarding. Η συνεχεία του ταξιδιού μας λοιπόν ήταν με… λεωφορείο.


Εδώ εγώ αφήνω την θέση του αφηγητή. Ο επόμενος παρακαλώ…
 
...Αφού σπαταλήσαμε αρκετές ώρες για spotting σε ένα παραδείσιο αεροδρόμιο και αναμειχτήκαμε με επιβάτες που ταξίδευαν για κάθε γωνιά της γης (San Fransisco, Antananarivo κλπ)

...Σίγουρα δε θα ξεχάσουμε ποτέ, το ύφος των υπαλλήλων στο gate, που περίμεναν το towing του 346 της China Eastern για να ξεκινήσουν το boarding, όταν ξαφνικά μία "ομάδα" άρχισε να τρέχει προς το τελευταίο παράθυρο...Με έκπληξη δε διαπίστωσαν πως ΟΧΙ δε θα τινάξουμε στον αέρα το terminal απλά θα φωτογραφήσουμε...

...Και όμως, παρά τις καθυστερήσεις, απεργίες, κατάρες, αλλαγές θέσεων (βλέπε phantom phixer) και ότι άλλο μπορείτε να φανταστείτε, η στιγμή είχε φτάσει και η μοίρα (και οι απεργοί) αποφάσισε ότι γύρω στις 12.30 θα ξεκινούσε η επιβίβαση ΕΚΕΙΝΗΣ της πτήσης 488, μία συνηθισμένη πτήση ρουτίνας για κάποιους αλλά πολύ ειδική για κάποιους άλλους...

...Επιβίβαση με λεωφορείο λοιπόν και taxi... για το αεροσκάφος. Λίγο ακόμα spotting για κάποιες απογειώσεις και εν συνεχεία επιβίβαση στο F-GLZJ. Το αεροσκάφος αυτό έμελλε να μεταφέρει την αποστολή στο όνειρο και να σημαδέψει για πάντα τις καρδιές μας...

...Παλούκωμα στις θέσεις. Προσωπικά ήμουν στην 46Α (προτελευταία σειρά). Το αεροπλάνο πίτα από κόσμο, κυρίως Ευρωπαίους (γαλλους,γερμανούς κλπ) και 24 Έλληνες ;)

...Το πολυπόθητο pushback έγινε στις 1332 και το taxi ξεκίνησε στις 1338. Από την αριστερή πλευρά εθεάθησαν 767 Ethiopian, 744 Thai, 330 USAir, 734 OA :twisted: (για τη δεξιά πλευρά θα σας ενημερώσουν οι K-καθισμένοι). Κάπως έτσι και με βροχή και χαλασμό, φτάσαμε στον 27L. Αφού απογειώθηκε μία Srilankan, πήραμε σειρά και στις 1354 (σύμφωνα με το δικό μου ρολόι) και με σχεδόν 3 ώρες delay, αφήναμε πίσω μας το Παρίσι για άλλες πόλεις μαγικές...

...Ήταν τότε που ξεκινούσε εκείνο το «ατελείωτο» μεσημέρι με προορισμό το Saint Maarten, το αεροπορικό μας σπίτι...
 
...and... Lift off...
...με συνοδεία από το "Halelluiah" του Jeff Buckley στα ακουστικά...
 
ΟΥΑΝ ΓΟΥΙΚ ΑΦΤΕΡ...

... Περιμένουμε με λαχτάρα κάθε ποστ σας... κάθε φωτό που θα κάνετε ΑΠΛΟΟΥΝΤ... κι εσείς... ΜΑΣ ΑΝΕΒΑΖΕΤΕ ΤΙΣ ΦΩΤΟ ΜΙΑ -ΜΙΑ ... :?

:arrow: ΕΙΔΑΜΕ ΤΙΣ ΦΩΤΟ ΣΤΟ RBF... αλλά...

:arrow: QUESTION: Εσάς θα σας έφταναν :?:
...άντε λοιπόν κύριοι... είναι σα να παίρνετε το γλυκάκι από το στόμα σε εκείνο το μικρό ελεφαντάκι στη διαφήμιση...


ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΟΜΩΣ....Το ελεφαντάκι θα μεγαλώσει...και κάποτε θα σταματήσει να :wall: και θα :1:

Έχει ο καιρός γυρίσματα...
:D :D :D :D :D :D
 
@dragonflyer

...σαν βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη...νά 'φχεσαι νά 'ναι μακρύς ο δρόμος...

...πόσο μάλλον δε για το SXM... :D

Λίγη υπομονή. Ποιός σου είπε ότι είναι και για μας εύκολο. Νομίζεις ότι έχουμε..."γυρίσει"...? Ε? Ε? :(
 
Top