Μια μέρα με αρκετό ήλιο στην Fuerteventura

Όποιος κάνει ένα ταξίδι έχει πολλές ιστορίες για τους φίλους του... Θέλουμε να τις ακούσουμε
Άβαταρ μέλους
Akis
Site Admin
Site Admin
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): ANA
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): EDLW
x 208
Επικοινωνία:

Μια μέρα με αρκετό ήλιο στην Fuerteventura

Δημοσίευσηαπό Akis » 16 Σεπ 2007, 23:00

Ένα ακόμη daytrip με περίμενε και χθες, οπότε με την ευκαιρία ας γράψω ένα ολοκληρωμένο trip report. Όπως είχα γράψει και στο «Επόμενα ταξίδια του airliners.gr» είχα το ακόλουθο:

15.09.2007 X3 0727 DUS FUE 06:10 19:35 B738 49,00 EUR
15.09.2007 X3 6874 FUE CGN 19:45 0:50 B738 49,00 EUR

Με άλλα λόγια, το πρόγραμμα έβλεπε ξύπνημα στις 4 το πρωί του Σαββάτου και επιστροφή στο σπίτι μου λίγα λεπτά πριν τις 4 το πρωί της Κυριακής.

Και για τα δύο δρομολόγια είχα κάνει web-checkin από την λειτουργική εφαρμογή της tuifly και είχα κλείσει την θέση 1Α στην πρωινή πτήση και την 7Α για αυτήν της επιστροφής.

Έφτασα στο αεροδρόμιο στις 5:30, μικρές οι ουρές στο security και έτσι στις 5:40 ήμουν στο gate. Λίγα λεπτά αργότερα άρχισε και το boarding, δηλ. ακριβώς just in time η άφιξή μου ;) Με περίμενε το D-AHLP στα «παλιά» χρώματα της Hapag Fly. Πολύ καλά, διότι δεν είχα ακόμη την χαρά να πετάξω με αεροσκάφος σε livery Hapag. Το αεροσκάφος ασφυχτικά γεμάτο με Γερμανούς τουρίστες που πηγαίναν για 1 ή και 2 βδομάδες ξεκούραση στο νησί της Fuerteventura.

Για να μην πολυλογώ, γρήγορο boarding και πτήση χωρίς κάτι το ιδιαίτερο. Στις 06:10 pushback και απογείωση στις 6:30 από τον 23R. Η διάρκεια πτήσεις θα ήταν 3 ώρες και 55 λεπτά οπότε θα ήμασταν on time στην FUE. Μας σέρβιραν το πρωινό (scrambled egg με πατάτες, ψωμάκι, γιαούρτι και ένα cheesecake) μαζί με καφέ, τσάι, χυμούς και αναψυκτικά (free) και αλκοολούχα ποτά (επί πληρωμής). Καλό το πρωινό.

Από τις οθόνες έπαιζε το έργο Happy Feet. Ακουστικά μόνο επί πληρωμής των 2,50 EUR. Λειτουργούν όμως άψογα και τα ακουστικά ενός mp3-player ;)

Περίπου 1 ώρα πριν την προσγείωση και δεύτερο bar service μαζί με ένα Mars. 30 λεπτά πριν την προσγείωση άρχισε και η κάθοδος από τα 37.000 πόδια (αν θυμάμαι σωστά) και μετά από πολύ θάλασσα η πρώτη γνωριμία με το νησί. Στις 9:22 άφιξη από τον 01.

Αποβίβαση από σκάλες και με λεωφορείο στο τέρμιναλ. Στο αεροδρόμιο εκείνη την ώρα ήταν μια LTU, μια ακόμη TUIfly, μια Condor, μια Ryanair και μια Eagle Aviation. Γενικά η μεγαλύτερη κίνηση προέρχεται από Γερμανία με τις γερμανικές εταιρίες charter που εκτελούν αρκετά δρομολόγια προς το νησί αυτό.

Τέλος πάντων. Μιας και σε αυτό το νησί χωρίς αυτοκίνητο δεν πας πουθενά, είχα νοίκιασε από την Cicar ένα αυτοκίνητο για όλη μέρα. Μου έδωσαν ένα καινούργιο Opel Meriva με μόλις 2500 χλμ. Σκοπός μου ήταν να γυρίσω όλο το νησί. Το νησί όμως, άλλο σκοπό είχα μαζί μου.

Βγήκα λοιπόν από το αεροδρόμιο στον αυτοκινητόδρομο και λίγο αργότερα έφτασα στο Puerte del Rosario. Πάντως οι Ισπανοί δεν είναι και άνθρωποι που ξυπνούν νωρίς. Οι δρόμοι άδειοι και τα μαγαζιά κλειστά.

Οπότε, μετά από μια μικρή βόλτα στην περιοχή του λιμανιού συνέχισα το δρομολόγιό μου προς Corralejo. Το τοπίο σε αυτό το μέρος του νησιού ... θυμίζει φεγγάρι. Λίγο μετά από το Parque Holandes το σκηνικό αλλάζει και έχεις δεξιά και αριστερά του δρόμου άμμος. Η περιοχής ονομάζετε Dunas de Corralejo και είναι πολύ όμορφη. Ιδανική παραλία για μπάνιο ;) Δεν έκατσα όμως για μπάνιο, μιας και η μοίρα μου, έλεγε ότι θα ξαναπεράσω :(

Συνέχισα λοιπόν με προορισμό το Corralejo όπου και λίγο αργότερα έφτασα. Εδώ έκανα και την πρώτη μου μεγαλύτερη στάση και μερικές βόλτες. Η συνέχεια δεν θα ήταν από τα παράλια αλλά ο δρόμος συνέχιζε από την καρδιά του νησιού. Οπότε ξεκίνησα προς La Oliva όπου ξέφυγα λίγο και πήγα έως το χωριό Cotillo. Επιστρέφοντας στο La Oliva έβαλα και βενζίνη μιας και το αμάξι μου το είχαν παραδώσει στο 1/8 και συνέχισα με νέο προορισμό το La Matilla. Δεν θα έφτανα όμως ποτέ εκεί.

Λίγο έξω από το La Oliva είδα ένα δρομάκι που οδηγούσε στα βουνά. Οπότε άλλαξα πορεία και πέρασα από τα χωριά Vallebron και Caldereta. Ο δρόμος με έβγαλε και πάλι κοντά στο Parque Holandes οπότε πήρα πάλι τον δρόμο προς Corralejo και έφτασα και πάλι στο Dunas de Corralejo όπου σκέφτηκα να κάνω μια στάση για μπάνιο, μιας και είχα πάει 1 το μεσημέρι.

Έτσι λοιπόν, σταμάτησα σε ένα όμορφο σημείο κοντά σε ένα άλλο αμάξι. Μάλλον ... πήγα να σταματήσω άλλα ... βούλιαξα :) Ναι, λοιπόν, ήμουν στην Fuerteventura στην παραλία Dunas de Corralejo και οι μπροστινοί τροχοί του Opel μου βρίσκονταν βυθισμένοι στην άμμο. Το πάλεψα για λίγο προσπαθώντας να καθαρίσω τους τροχούς, αλλά γρήγορα κατάλαβα ότι μόνος μου δεν βγαίνω από αυτήν την παγίδα. Τι κάνουμε τώρα;

Ψάχνουμε για βοήθεια. Λίγα μέτρα παρακάτω καθόταν ένας κύριος στην παραλία. Πήγα κοντά του και του ζήτησα βοήθεια. Αρχικά ούτε αγγλικά μου είπε πως ξέρει ούτε γερμανικά. Τελικά όμως τα γερμανικά τα μιλούσε, αλλά δεν μπορούσε να με βοηθήσει διότι (δήθεν) το αμάξι από πίσω δεν ήταν δικό του.

Καμιά 200 μέτρα παρακάτω ήταν ένα πάρκινγκ. Περπάτησα έως εκεί (ενώ ο ιδρώτας έσταζε από το πρόσωπό μου, μια από την ζέστη και μια από το άγχος). Το πρώτο ζευγάρι δεν ήθελε να με βοηθήσει (ήταν κουρασμένος λέει) ενώ στην δεύτερη προσπάθεια ο κύριος ήρθε μαζί μου. Δυστυχώς κανείς μας δεν είχε σκοινί για να τραβήξαμε το αμάξι οπότε προσπαθήσαμε μαζί, σκάβοντας και βάζοντας πέτρες. Τελικά, δεν τα καταφέραμε.

Κάπου εδώ κατάλαβα ότι έτσι δεν γίνετε δουλειά. Οπότε λέω θα πάρω τηλέφωνο στην εταιρία ενοικίασης. Για να μην τα πολυλογώ, προσπάθησα περισσότερες από 30 φορές σε διάστημα 45 λεπτών, χωρίς επιτυχία. Απλά δεν σήκωναν τα τηλέφωνα. Αν είναι δυνατόν. Εν το μεταξύ επειδή δεν ήξερα και που ακριβώς βρισκόμουν πήγα στον κύριο (τον πρώτο) και τον ρώτησα πως ακριβώς λεγόταν η περιοχή. Ήταν η «Playa de Buro» (ή κάπως έτσι). Αφού, λοιπόν, δεν απαντούσε κανείς ρώτησα τον κύριο αν μπορεί να μιλήσει με την αστυνομία και να τους δώσει να καταλάβουν τι έγινε ώστε να έρθει κάπως, μιας και οι Ισπανοί δεν φημίζονται για τα αγγλικά τους :(

Τελικά τηλεφώνησα το 112, και μετά από 4 λεπτά ομιλίας του κυρίου μου είπε ότι «ίσως» θα έρθουν. Σωθήκαμε, σκέφτηκα.

Είχε περάσει ήδη μία ώρα από τότε που έγινε το περιστατικό. Οπότε στήθηκα στο δρόμο και προσπαθούσα να σταματήσω κάποιον. ΚΑΝΕΙΣ, μα ΚΑΝΕΙΣ δεν έκανε τον κόπο! Είτε ήταν λεωφορεία, είτε ταξί ... ακόμη και ένα ασθενοφόρο δεν σταμάτησε παρόλο που με είδαν και με παρακολουθούσαν από το παράθυρο μετά το προσπέρασμα.

Κάπου 30 λεπτά αργότερα πήρα την απόφαση να σταματήσω ένα ταξί και να πάω στο αεροδρόμιο. Ήμουν γεμάτος νεύρα, κυρίως γιατί από την εταιρία rent a car δεν απαντούσαν στα τηλέφωνα. Κάτι τέτοιο είναι ανεπίτρεπτο. Το καλό της υπόθεσης ήταν ότι το αμάξι ήταν full ασφαλισμένο οπότε δεν μου καιγόταν καρφί, πλέον.

Τέλος πάντως αφού σταμάτησα δύο ταξί και στα ισπανικά μου έδωσαν να καταλάβω ότι ήταν ρεζερβέ μου είπαν θα ενημερώσουν ώστε να έρθει ταξί. Κάτι είναι κι αυτό σκέφτηκα, αλλά δεν το πολυπίστευα.

Έτσι, λοιπόν, το πάλευα εκεί κάτω από τον μεσημεριάτικο ήλιο και ήλπιζα να σταματήσει κάποιο ταξί για να με πάει στο αεροδρόμιο.

Εκεί όμως που είχα χάσει κάθε ελπίδα, σταμάτησε ένα αγροτικό, με διαφημιστικά μια εταιρίας. Πάω κοντά και μου λέει «Are you stuck?». «Yes», του λέω. «For 20 euro i can help» μου λέει. Κοιτάζω το αμάξι, κοιτάζω αυτόν ... και του λέω να ξεκινήσει!

Έκανε στροφή το παιδί, έβγαλε ένα σκοινί και με μεγάλα ζόρια τράβηξε το αμάξι έξω. Την ώρα που έλυνε το σχοινί μου λέει ότι δεν είναι ο πρώτος που την πάτησε στην περιοχή. Κι εγώ του απαντάω, ότι αυτό είναι αρκετά θετικό για τον εαυτό του ;) Χαμογέλασε, μιας και έπιασε το νόημα. Του έδωσα τα 20 Ευρώ και βρισκόμουν πάλι στο αμάξι, μετά από 2,5 ώρες στον ήλιο και έβλεπα την λακκούβα που είχε φτιάξει το Opel Meriva! Δεν το πίστευα!

Από κει και πέρα, δεν είχα και όρεξη για άλλα ταξίδια. Οπότε τράβηξα προς το αεροδρόμιο και περίπου 2 χλμ. πριν από αυτό βρήκα μια παραλία όπου πέρασα τον υπόλοιπό μου χρόνο.

Στις 6 έφτασα στο αεροδρόμιο παρέδωσα το Opel Meriva (το οποίο μάλλον πρέπει να πάει συνεργείο μιας και έκανε παράξενους θορύβους) και πέρασα στα gates. Κάπου εκεί υπήρχε και μια τηλεόραση η οποία έδειχνε το παιχνίδι της Εθνικής Μπάσκετ εναντίον της αντίστοιχης της Ισπανίας και παραλίγο να χάσω και την πτήση μου, μιας και ήμουν ο τελευταίος που πέρασε από το gate στο λεωφορείο.

Για την επιστροφή δεν έχω να πω πολλά. Ίδια με την πρωινή, αυτή την φορά με ένα κίτρινο TUIfly (D-AHFD). Το φαΐ ήταν βραδινό με ρυζάκι και κοτόπουλο, ψωμάκι, γιαούρτι και φρούτα. Από τις οθόνες παίχθηκε το «Music and Lyrics» με τους Hugh Grant και Drew Barrymore.

Λίγα λεπτά μετά τις 1 τα ξημερώματα της Κυριακής προσγειωθήκαμε από τον 14L στο CGN. Από εκεί πήρα το τρένο και λίγα λεπτά πριν της 4 ήμουν στο σπίτι μου.

ΣΧΟΛΙΑ:
++ Τιμή εισιτηρίου, on-board service, web check-in
+ On-time performance
± IFE, seatpitch
-- Εταιρία rent a car CICAR (από τιμή καλή, αλλά αν έχεις πρόβλημα ... έμεινες).
0 x
«Η ελληνική ορθογραφία είναι freeware, δηλ. μπορείς να την χρησιμοποιείς δωρεάν. Εντούτοις, δεν είναι open source, δηλ. δεν μπορείς να την τροποποιείς ή να την δημοσιεύεις τροποποιημένη!»

» My FlightMemory Statistics
» www.airliners.gr

Άβαταρ μέλους
fotis
Concorde-Class
Concorde-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): IMP
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): EDDM
x 1
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό fotis » 16 Σεπ 2007, 23:16

Γιατί δεν με έπαιρνες τηλέφωνο?
Θα έλεγα στη μάνα μου να ξεματιάσει το αυτοκίνητο.
Αμέσως θα ξεκολλούσες!!!
0 x
Πετάει ο γάιδαρος!

http://www.videoart.gr
my flight memory statitics

Άβαταρ μέλους
pingu
Business-Class
Business-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): BAW
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGAV
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό pingu » 17 Σεπ 2007, 18:04

Άκη, Μεγάλη Περιπέτεια (Fuerte Aventura lol) έζησες ! Στην Παραλία του Γαϊδάρου βρήκες μόνο γαϊδαρους απ'ό,τι φαίνεται :?

Ωραίο νησάκι φαίνεται πάντως, 1-2 φωτό δεν θα μπορούσα να ξεχωρίσω αν ήταν η Nevada, η California ή το Fuerteventura...
0 x
Just my 2 cents !
Γιώργος

flightnumber
Business-Class
Business-Class

Δημοσίευσηαπό flightnumber » 17 Σεπ 2007, 19:18

Ωραίο τρίπ ριπόρτ!και φώτος... Κρίμα για την ατυχία σου, στραβές πάντα κάθονται και ιδιαίτερα στα ταξίδια αστραπή...Αλλά οι Ισπανοί με αυτά που μας λές μάλλον είναι πιο παρτάκιδες από μας και ίσως και από τους Ιταλούς! :(
Πώς και δεν έκανες καμιά διανυκτέρευση, ώστε να γνωρίσεις καλύτερα το νησί?(+ νυχτερινή ζωή?)Ο ναύλος+ώρες πτήσεις είναι πολλά για μονοήμερη! :wink:
Με το καλό στο επόμενο ταξίδι, με περισσότερο χρόνο, για ένα πιο πλήρες τρίπ ριπόρτ...
0 x

Άβαταρ μέλους
Nikitas
Economy-Class
Economy-Class

Δημοσίευσηαπό Nikitas » 18 Σεπ 2007, 15:16

flightnumber έγραψε:Αλλά οι Ισπανοί με αυτά που μας λές μάλλον είναι πιο παρτάκιδες από μας και ίσως και από τους Ιταλούς!

Αν και off topic παίδες δεν κρατιέμαι να το βροντοφωνάξω... Στη eurodisney που είχα πάει τελευταία οι Ισπανοί σπάζαν τις γραμμές και δεν τηρούσαν την ουρά κάτι που ακόμα και οι έλληνες θεωρούσαμε απαράδεκτο... βρε μπας και έχουμε λίγο αλάξει προς το καλύτερο? :roll:
0 x

Άβαταρ μέλους
BlindG
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό BlindG » 24 Σεπ 2007, 17:29

Πωπω στραβή με το αυτοκίνητο.... :(
Αρκετό για να σου χαλάσει το καταπληκτικό τοπίο και τη διάθεση :(

Ηint για όποιον κολλάει σε άμμο (από βετεράνο στα κολλήματα :P ) :
Αφού κολλήσουμε, βλέπουμε ποιά είναι η πιο πιθανή διέξοδος:Μπρος ή πίσω. Ανάλογα, αφαιρούμε και σκάβουμε μπροστά (ή πίσω -ανάλογα με το πού είναι η διέξοδος) από τα λάστιχα με τα χέρια για να αφαιρέσουμε την άμμο. Ο λόγος που δεν μπορεί να προχωρήσει το αυτοκίνητο είναι οτι τα λάστιχα βρίσκονται πιο κάτω απ'το επίπεδο της άμμου. Αν λοιπόν χαμηλώσουμε το επίπεδο εμείς, τότε το αυτοκίνητο μπορεί να διανύσει κάποια εκατοστά. Μετά θα πρέπει να επαναλάβουμε την διαδικασία όσο χρειαστεί. Προσωπικά έχω κάνει περίπου 90 λεπτά maximum χρόνο για να ξεκολλήσω αυτοκίνητο...

Επίσης βοηθάει πολύ αν εκεί που "σκάβουμε" μπορούμε να βάλουμε πέτρες/κλαδιά/ξύλα για να σταθεροποιήσουμε σε κάποιο βαθμό το έδαφος ;)
0 x
Good... Bad... I'm Tha Guy With Tha Gun...

captainjumbo
x 1

Δημοσίευσηαπό captainjumbo » 24 Σεπ 2007, 18:01

Ζόρικο να σου σπάνε τέτοια πράματα το ταξίδι. Τελικά δεν είχε και μεγάλη διαφορά με το.. Φεγγάρι.. :roll:
Αυτά τα one-day discoveries είναι μούρλια πάντως.. (με ότι συνεπάγονται..).. that's life afterall, live it or leave it 8)
0 x

Άβαταρ μέλους
Akis
Site Admin
Site Admin
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): ANA
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): EDLW
x 208
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Akis » 24 Σεπ 2007, 19:07

Μην το βλέπεις τόσο εύκολο βετεράνε BlindG. Το αμάξι είχε μπει τόσο βαθιά που ακόμη και η μηχανή του κόντευε να ακουμπήσει την άμμο. :evil:

Ακόμη και πέτρες βάλαμε, αλλά ... τίποτε. Τέλος πάντων, μια εμπειρία ήταν κι αυτή ;)
0 x
«Η ελληνική ορθογραφία είναι freeware, δηλ. μπορείς να την χρησιμοποιείς δωρεάν. Εντούτοις, δεν είναι open source, δηλ. δεν μπορείς να την τροποποιείς ή να την δημοσιεύεις τροποποιημένη!»

» My FlightMemory Statistics
» www.airliners.gr

Άβαταρ μέλους
MindTraveller
Economy-Class
Economy-Class

Δημοσίευσηαπό MindTraveller » 25 Σεπ 2007, 20:04

BlindG έγραψε:Ηint για όποιον κολλάει σε άμμο (από βετεράνο στα κολλήματα :P ) :
Αφού κολλήσουμε, βλέπουμε ποιά είναι η πιο πιθανή διέξοδος:Μπρος ή πίσω. Ανάλογα, αφαιρούμε και σκάβουμε μπροστά (ή πίσω -ανάλογα με το πού είναι η διέξοδος) από τα λάστιχα με τα χέρια για να αφαιρέσουμε την άμμο.

Λέω να ακολουθήσω την συμβουλή σου άμα κολλήσω σε τίποτα λάσπες...
:D :D :D
0 x

Άβαταρ μέλους
BlindG
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό BlindG » 04 Οκτ 2007, 10:25

Akis έγραψε:Μην το βλέπεις τόσο εύκολο βετεράνε BlindG. Το αμάξι είχε μπει τόσο βαθιά που ακόμη και η μηχανή του κόντευε να ακουμπήσει την άμμο. :evil:

Ακόμη και πέτρες βάλαμε, αλλά ... τίποτε. Τέλος πάντων, μια εμπειρία ήταν κι αυτή ;)

Η αλήθεια είναι πως ξέχασα να γράψω κάτι βασικό στην αρχή:
"Μόλις δούμε οτι κολλάει το αμάξι, δεν έχει νόημα να δοκιμάσουμε με σκέτο γκάζι να το ξεκολλήσουμε" ;)
Έτσι αποφεύγεις να κατέβει τόσο κάτω :(

Χωρίς πλάκα πάντως, έχω χαλάσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ώρες κολλημένος στην άμμο στο χωριό μου αφού κι'εγώ στην αρχή ΝΟΜΙΖΑ οτι μπορεί να ξεκολλήσει έτσι απλά το αυτοκίνητο... (κούνια που με κούναγε...)
Το πρόβλημα σ'αυτες τις περιπτώσεις, είναι πως δεν μπορείς να απολαύσεις το ωραίο τοπίο γιατί έχεις πολλά νεύρα :(

MindTraveller έγραψε:Λέω να ακολουθήσω την συμβουλή σου άμα κολλήσω σε τίποτα λάσπες...
:D :D :D

Οι λάσπες είναι διαφορετική περίπτωση γιατί γλιστράνε με διαφορετικό τρόπο. Κοινός παρονομαστής και στις 2 περιπτώσεις πάντως είναι πως η μόνη λύση (αν δεν μπορείς να βρεις κάποιον να σε τραβήξει) είναι να βρείς και να βάλεις κάτι σταθερό κάτω από τις ρόδες σου ;)
0 x
Good... Bad... I'm Tha Guy With Tha Gun...

alex-reddd
Tourist
Tourist

Δημοσίευσηαπό alex-reddd » 11 Οκτ 2007, 13:38

Οι δρόμοι ...πάντως ...είναι ....χαααααάλιαααααααα....... :D
0 x

Επιστροφή σε “Trip-Reports”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης