SOFIA (BULGARIA) - εμπειρίες από κάποιον/-α????

convair

Business-Class-Member
Εγγραφή
22/08/2006
Μηνύματα
354
Likes
162
Περιοχή
Athens
Website
www.707.gr
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGEL
Έχει κανείς στο forum εμπειρία από την πόλη της Σόφιας;

Βλέπω ότι έχει πολύ καλές τιμές για πτήση+hotel 5* ...σκεφτόμουνα να την επισκεφθούμε μέσα στον χειμώνα για 3-4 μέρες city tourism....η γυναίκα μου θεωρεί ότι θα είναι πολύ υποβαθμισμένα αλλά εγώ για να είμαι ειλικρινής δεν θέλω να (ξανα-)πάω στους "κλασσικούς" προορισμούς (Πράγα, Βουδαπέστη, Ρώμη, Λονδίνο, Μόναχο, Παρισι κλπ....)

Κάποιες προτάσεις-απόψεις από κάποιον/-α που έχει επισκευθεί σχετικά πρόσφατα την Σόφια;

Φαντάζομαι ότι διαφορά μεταξύ ΟΑ και Bulgaria Air δεν θα υπάρχει ή ναι;; ..!

Eυχαριστώ, Κων/νος "Convair"
 
Είναι άστοχο να συγκρίνουμε τη Σόφια με το Παρίσι ή το Λονδίνο ή τη Βουδαπέστη ή την Πράγα κλπ. Οι δύο πρώτες είναι πολύ μεγάλες πόλεις (πληθυσμός, έκταση κτλ) και σίγουρα έχουν περισσότερα αξιοθέατα. Η Βουδαπέστη και η Πράγα είναι πιο γραφικές, πιο όμορφες και γι΄αυτό είναι πιο τουριστικές (και ακριβές).

Παρόλαυτα, προσωπικά θεωρώ τη Σόφια πολύ καλό χειμερινό προορισμό για weekend και ακόμη για 3 - 4 μέρες. Για τα αξιοθέατα της πόλης χρειάζεσαι maximum 2 μέρες. Όμως υπάρχουν πολλές δραστηριότητες επιπλέον. Μπορείς να πας στη Βίτοσα (αν κάνεις σκι) ή έστω για να απολαύσεις το χιόνι. Είναι βουνό 40 περίπου λεπτά από το κέντρο της πόλης με ταξί. Μπορείς να επισκεφθείς το μοναστήρι της Boayana που είναι προάστιο της Σόφιας, επίσης, στη Βίτοσα. Μπορείς να ευχαριστηθείς ωραίο περίπατο στα πάρκα (το Νότιο Πάρκο και το Boris Garden είναι τα πιο γνωστά). Ο κεντρικός εμπορικός δρόμος είναι η λεωφόρος Vitoshka που στο μεγαλύτερο μέρος της είναι πεζοδρομημένη. Μπορείς να πας βόλτα το βραδάκι σ' ένα από τα πολλά μπαράκια. Μπορείς να πας μονοήμερη εκδρομή στο Plovdiv από μόνος με λεωφορείο από τον κεντρικό σταθμό των λεωφορείων (το Plovdiv απέχει 2 ώρες από τη Σόφια), χωρίς να πληρώσεις την ακριβή εκδρομή που θα σου χρεώσει το ξενοδοχείο.

Από φαγητά είναι συμπαθητικά. Το φαγητό είναι μισή από την Ελλάδα.

Τα ταξί είναι φθηνά, αρκεί να μη πέσεις σε ορισμένες εταιρείες που χρεώνουν πολύ ακριβά (στη Σόφια τα ταξί είναι οργανωμένα σε εταιρείες, κάθε εταιρεία γράφει τις τιμές μπροστά στο παρμπρίζ). Άφοβα μπορείς να μπεις σε λεωφορεία / τραμ. Το μετρό έχει περιορισμένο δίκτυο, αλλά είναι πιο μοντέρνο από της Αθήνας.

1 EURO= 1,956 BGN. Μην βιαστείς να κάνεις στη συνάλλαγμα στο Eurochange στην Ελλάδα ή στο αεροδρόμιο στη Σόφια. Τα ανταλλακτήρια στην πόλη έχουν καλύτερη ισοτιμία (περίπου 1 EURO = 1,93 BGN). Να έχεις από την Ελλάδα μόνο περίπου 40 λέβα ίσα - ίσα για τα πρώτα έξοδα.

Οι απόψεις περί υποβαθμισμένου απηχούν παλαιομοδίτικες ελληνικές απόψεις. Σίγουρα η Σόφια δεν είναι Παρίσι ή Λονδίνο, αλλά, αν εξαιρέσεις ότι δεν έχει θάλασσα, εγώ την βρίσκω πιο ευχάριστη από την Αθήνα ή τη Θεσσαλονίκη και με πολύ πράσινο. Σίγουρα, μερικά σημεία είναι βρώμικα, με σκουπίδια, αλλά μήπως και στις δικές μας πόλεις δεν είναι το ίδιο??

Ασφάλεια: απόλυτα ασφαλής πόλη. Έχω περπατήσει μόνος βράδυ ακόμη και σε όχι καλές περιοχές και ποτέ δεν με έχει ενοχλήσει κανείς. Εννοείται ότι παίρνεις τις συνήθεις προφυλάξεις που παίρνεις παντού αλλά όχι κάτι παραπάνω. Προσωπικά πιο άβολα αισθάνομαι όταν περπατώ βράδυ στην Ομόνοια.

Αεροπορική εταιρία: διάλεξε όποια σε βολεύει. Η Bulgaria Air συνήθως εκτελεί το ath - sof με British Aerospace 146 που ειναι εικοσαετίας. Τώρα τελευταία η πτήση της Παρασκευής - Κυριακής γίνεται με καινούριο Airbus 319. Αλλά ακόμη και αν ταξιδέψεις με ένα παλιό BAe 146 - 200 / 300 δεν βρίσκω το λόγο που θα πρέπει να σε προβληματίσει για πτήση μίας ώρας?? Εξάλλου, το θέμα δεν είναι μόνο η ηλικία των αεροπλάνων, αλλά η συντήρηση που τους κάνουν.

Γενικά, αν αφήσεις κατά μέρος τις προκαταλήψεις που ανθούν στην Ελλάδα και δεν έχεις υπερβολικές προσδοκίες (μην περιμέμενεις να δεις Παρίσι!) θα περάσεις καλά!
 
Η Σόφια έχει ανέβει πολύ τα τελευταία χρόνια (μαζί και οι τιμές τις.. αλλά σίγουρα πολύ πιο φθηνά από Ελλάδα.)

Μερικοί κανόνες. Όταν φτάνεις στο αεροδρόμιο ίσως κάποιες ταξιτζίδες σου μιλήσουν στα Ελληνικά. Δεν τσιμπάς και τους αγνοείς. Βγαίνεις στα ταξί και εκεί υπάρχουν 2 εταιρείες. Η μία είναι η ΟΚ και η άλλη η 91280. Και οι 2 είναι καλές σου συστήνω όμως να προτιμήσεις την ΟΚ. Οι τιμές τους ειναι 0.59λεβα το χιλιόμετρο και 0.18 λέβα η αναμονή. Η πτώση της σημαίας είναι 0.60λέβα. ΑΝ τύχει και είσαι στο κέντρο να κοιτάς τα ταμπελάκια πριν μπεις στα ταξί. Επίσης στο μπροστινό τζάμι του ταξί έχουν ένα λαμπάκι πράσινο για ελεύθερο ταξί και κόκκινο για απασχολημένο.

Συνάλλαγμα ΔΕΝ κάνεις στο αεροδρόμιο γιατί δεν συμφέρει. Τραβάς 50λέβα για να κινηθείς με το ταξί (για το κέντρο έχει περίπου 9 λέβα το ταξί) από το ΑΤΜ του αεροδρομίου. Καλό είναι συνάλλαγμα να κάνεις σε κάποια τράπεζα (έχει και Πειραιώς και Άλφα - οι οποίες είναι ανοιχτές και τη Κυριακή στα εμπορικά κέντρα).

Σαν πολή είναι ασφαλέστατη απλά δεν υπάρχει λόγος να κυκλοφορείς το βράδυ κοντά στο σιδηροδρομικό σταθμό και τα Κτελ.

Ότι άλλο θες ΠΜ μου ... μέχρι και ταξί εχω :D
 
Την είχα επισκεφθεί 2 χρόνια πριν , καλοκαίρι. Την συστήνω ανεπιφύλακτα για εκδρομούλα 2-3 ημερών. Είναι μια πόλη με αρκετό πράσινο και πολλά διάσπαρτα παρκάκια ακόμα και με ψήλα δέντρα , παρκά που θα δεις και στο κέντρο της πόλης. Η πόλη έχει εμφανώς 2 διαφορετικές εικόνες. Η μια με τα παλιά κουμουνιστικά κατάλοιπα και τις θεόρατες παλιές πολυκατοικίες και η άλλη της εικόνα με τα πολλά mall που ανοίξαν πρόσφατα , τα σύγχρονα κτήρια, τα μοντέρνα μαγαζιά κτλ . Για τις μετακινήσεις τα είπαν οι προήγουμενοι. Συστήνω να μπείς στο παλιο και γραφικό τραμ που πάει σε αρκετά μέρη αλλιώς ταξί με τις τιμές να αναγράφοντε στη πόρτα. Φαγητό δε θα δυκολευτείς να βρεις φθηνό και αρκετά καλό. Διασκέδαση έχει πολλές επιλογές με κλασικά μπαράκια , μπυραρίες κτλ. Το βουνό που δεσπόζει δίπλα στη πόλη είναι πολύ όμορφο για επίσκεψη και το αγαπημένο όλων όσων ζουν στη Σόφια . Εγώ είχα πάει με αυτοκίνητο και αν οδηγήσεις εκεί ( δε στο προτείνω ) θα δυσνασχετήσεις λίγο με δρόμους γεμάτους λακούβες και οδηγούς που οδηγούν λες και είναι σε έξαλη κατάσταση . Στο περπάτημα που θα ρίξεις θέλει λίγο προσοχή στα πεζοδρόμια μιας και αυτά είναι εμφανώς κακοκατασκευασμένα. Γενικά η πολή σου αφήνει μια αίσθηση προβληματισμού για τα δύσκολα και μίζερα χρόνια που φένεται ότι πέρασε αλλά και μια ευχάριστη διάθεση από τους πολίτες που δείχνουν να έχουν προσαρμοστεί στους σύγχρονους τρόπους ζωής . Η Σόφια δεν είναι η πόλη που θα σε μαγέψει αλλά έχει πολλά να σου δείξει και να σου αφήσει αν θες ταξίδι κοντινό μακριά από μεγαλουπόλεις και πολλά εκθαμβωτικά φώτα.
 
Πραγματικά σας ευχαριστώ για τις τόσο καλά τεκμηριωμένες απαντήσεις!! Βρήκα ένα γνωστό που ταξιδεύει συχνά στη Σόφια και μου έδωσε καλά tips και με παρότρυνε και αυτός να πάω......
Εν τω μεταξύ η κοπέλα μου έμεινε μάλλον έγκυος :D οπότε το ταξίδι στη Σόφια μάλλον αναβάλλεται για λίγο... :D
 
Καλημέρα.Μετά το ταξίδι στη Ρώμη,ήρθε η ώρα της Σόφιας.Ψάχνοντας για εισιτήρια βρήκα στο travelplanet24.com ATH - SOF με Αir Malta στα 105,5 €!Ξέρει κανείς τίποτα; Είναι η πτήση απο Μάλτα για Σόφια μέσω Αθηνών;
 
Υπάρχουν tickets Olympic / Bulgaria Air , σε καλές τιμες. Συνήθως κλείνω από 85 μέχρι 110ευρώ. Γιατί να έρθεις έτσι; Επίσης πρόσεχε πολύ τα ταξί (διάβασε πιο πάνω). Ότι θες ΠΜ
 
Πάντως, δυστυχώς πλέον τα εισιτήρια 115 ευρώ μετ' επιστροφής σπάνια τα βρίσκεις, εκτός και αν κλείσεις ένα μήνα πριν. 85 € / μετ' επιστροφής δεν θυμάμαι να υπήρξαν ποτέ, εκτός από κάποιες "τρελές" προσφορές που είχε κάνει η Ολυμπιακή με 56 € προ ενός έτους και πλέον. Δυστυχώς, έχουν χειροτερέψει και οι ώρες, ιδίως για αυτούς που θέλουν αν ταξιδέψουν Σ/Κ, καθώς δεν υπάρχει ενδιάμεση πτήση Σάββατο βράδυ / Κυριακή πρωί και εξαναγκάζεσαι να πας από Σάββατο πρωί μέχρι Κυριακή βράδυ σε έναν βατό προορισμό που μπορεί να έχεις ξαναπάει και να μην χρειάζεται να σπαταλήσεις όλο το Σ/Κ. Ως προς τις πτήσεις της Air Malta το είδα και εγώ. Ως τώρα έκαναν το Μάλτα - Σόφια μέσω IST. Από ενάρξεως του θερινού θα το κάνουν μέσω ATH ως φαίνεται. Σίγουρα θα ταξίδευα με Air Malta για την εμπειρία (και δευτερευόντως για την τιμή!). Όμως, οι ώρες / ημέρες δεν βολεύουν καθόλου για Σ/Κ με αφετηρία την Αθήνα..
 
Ευτυχώς ακόμη υπάρχουν εισιτήρια με €118 ΑΤΗ-SOF-ATH και το καλύτερο ότι μπορείς να συνδυάσεις και τις 2 εταιρείες, εκτός από την εμπειρία των εταιρειών είναι πολύ καλύτερα τα ωράρια να πετάξεις με ΟλυμπιΑιγαίου και να επιστρέψεις με Bulgaria Air καθώς η BF πετά για Αθήνα (1,3,5,7) στις 20:30 και με Ε190.
Η εμπειρία μου ήταν να φύγουμε Παρασκευή από Αθήνα με ΟλυμπιΑιγαίου η οποία έχει 2 πτήσεις, την ΟΑ6856 στις 08:25 και την ΟΑ6858 στις 16:00. Φυσικά να περιμένεις να πετάξεις με τον σαλαμοκόπτη,.... όπως είδη γνωρίζουμε μπορείς να κάνεις e-check-in κ.λ.π.
Η επιβίβαση φυσικά γίνεται με λεωφορείο, και αντικρίζεις την θαυμάσια καμπίνα:

https://www.airliners.gr/gallery/display ... ?pid=24419

Η πληρότητα της πτήσης ήταν 53%. Η καραμελίτσα μας προσφέρθηκε από φυσικά … τα κορίτσια της εταιρείας. Μπορώ να διαβεβαιώσω ότι είναι πολύ καλύτερα ντυμένες και ποιο χαμογελαστές από τις αντίστοιχες της Α3. Η απογείωση ήταν ακριβώς στην ώρα της, και η εξυπηρέτηση ακριβώς η ίδια και με τις άλλες πτήσεις της εταιρείας.

https://www.airliners.gr/gallery/display ... ?pid=23812

Μπορεί τα α/φ να αλλάζουν αλλά η εξυπηρέτηση είναι η ίδια. :D
Πάντα ξεχνάω να βγάλω φωτό και από το κρουασάν που προσφέρουν - αργότερα με τον καφέ ή τσάι - και τσαντίζομαι γιατί είναι τόσο άνοστο, τόσο κρύο τόσο άγευστο που καλύτερα να μην το σέρβιραν. Καλά μην νομίζεται ότι η ποιότητα του σάντουιτς είναι καλύτερη, πολύ ψωμί με τυρί και με το ζόρι ανακαλύπτεις ίχνη γαλοπούλας.
Το περιοδικό της εταιρείας ποια έχει αντικατασταθεί από το blue, άθλιο με πάντα μια φωτό μιας κοπέλας στο εξώφυλλο. Με αυτή την συμπεριφορά οι ξένοι θα μας περάσουν για λιγούρια, ή νομίζουμε ότι είμαστε ακόμη <καμάκια> του 1970. Μας προσφώνησε ο captain και σε 1 ώρα και 15 λεπτά προσγειωνόμαστε στο SOF, όπου αντικρίζουμε το Α330-223 της ΒΗ Air να περιμένει να κάνει κάποια ναυλωμένη πτήση (και αυτοί προγραμματίζουν να ξεκινήσουν δρομολόγια προς JFK το καλοκαίρι 2015).

http://aeropress-bg.com/categoryblog/25 ... h-air.html

Πολύ ωραίο, νέο αεροδρόμιο συγχρηματοδοτούμενη η κατασκευή του από την Ε.Ε.

https://www.airliners.gr/gallery/display ... ?pid=24421

Κρίμα τόσο ωραίες εγκαταστάσεις και να εξυπηρετούν ΜΟΝΟ περίπου 4 εκατ. επιβάτες κάθε χρόνο. Με το που βγαίνεις από το κτήριο

https://www.airliners.gr/gallery/display ... ?pid=24420

Υπάρχει ακόμη το Terminal 1 το οποίο εξυπηρετεί loco και charter εταιρείες

https://www.airliners.gr/gallery/display ... ?pid=17807

Υπάρχουν δύο τρόποι να φτάσεις στην πόλη. Δίπλα από το κτήριο αφίξεων υπάρχει ο σταθμός του τρένου που σε φτάνει στον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό και υπάρχει το λεωφορείο Νο. 84 που με 50 λεπτά του ευρώ (1 leb = 1.93 ευρώ) αποβιβάζεσαι στην στάση του Πανεπιστημίου που είναι ένα τετράγωνο μακριά από την εκκλησία του Αλεξάνδρου Νέφσκη. Νομίζω ότι για μας τους τουρίστες είναι καλύτερα να πάρεις το λεωφορείο που είναι συχνά τα δρομολόγια και σε 30-45 λεπτά φτάνεις στον προορισμό σου.
Η πόλη είναι ευχάριστη με μόλις 1,3 εκατ. κατοίκους και πολύ ανθρώπινη με τα πολυάριθμα πάρκα, ένα εξ αυτών είναι και τεράστιο = δάσος με τα Ελληνικά δεδομένα. Πολύ καθαρή και οργανωμένη για τα Ελληνικά δεδομένα.
Οι τιμές των ξενοδοχείων καλές αν και έχουν φτάσει τα €60 για κεντρικό, 3 άστρων στην Βίτοσα Λεωφόρο η οποία είναι πεζοδρομημένη και γεμάτη κόσμο, μαγαζιά, καφετέριες.
Τα φαγητά αρκετά νόστιμα και σε εστιατόρια να υπολογίζεις κυρίως πιάτο, σαλάτα, μπύρα ότι κοστίζουν €15. Καμία σχέση με τα εστιατόρια της Αθήνας που και μετά την κρίση δεν προσαρμόζονται στην πραγματικότητα. Αλλά καλά κάνουν αφού υπάρχει πελατεία και τα συντηρεί.

Το Μοναστήρι της Ρίλα είναι μια ημερήσια εκδρομή που πρέπει να γίνει όχι μόνο από θρησκευτικό ενδιαφέρον αλλά και αρχιτεκτονικό αλλά και η φύση στο δάσος και τα ποτάμια είναι εκπληκτική. Εκδρομή με πούλμαν από τον ναό της Σοφίας κοστίζει €25 το άτομο.

Την Κυριακή το βράδυ επιστρέψαμε με την Bulgaria Air γιατί μας έδωσε περισσότερο χρόνο στην πόλη. Φτάνοντας στο αεροδρόμιο είδαμε ότι εκείνη την ημέρα η Α3 είχε εκτελέσει το δρομολόγιο ΟΑ6859 στις 17:55 με πραγματικό α/φ.
Καλά που είχαμε κάνει e-check-in 24 ώρες πριν την πτήση γιατί η πτήση ήταν 100% γεμάτη.
108 άτομα περίμεναν να επιβιβαστούν στο λεωφορείο για να μας πάει στο Ε190. Μέχρι και η business class ήταν γεμάτη, λέτε από επιβάτες της οικονομικής…. Κακώς που κάναμε e-check-in.

https://www.airliners.gr/gallery/display ... ?pid=24424

Προσωπικά μου αρέσει πολύ σαν α/φ και αν και γνωρίζω ότι η εταιρεία τα έχει παραλάβει το 2012, απογοητεύθηκα μπαίνοντας στο α/φ. Στο προσκέφαλο των καθισμάτων δεν υπάρχει χάρτινο κάλυμμα, η μοκέτα στον διάδρομο ήταν πολυχρησιμοποιημένη και δεν σου έκανε ευχάριστη διάθεση. Το πλήρωμα καμπίνας αποτελούμενο από 2 φροντιστές και 1 αεροσυνοδό η οποία ήταν και η αρχηγός.

https://www.airliners.gr/gallery/display ... ?pid=24423

Στα καθίσματα επάνω ήταν ακουμπισμένα από ένα μπουκαλάκι νερό.
Οι πόρτες του α/φ έκλεισαν 10 λεπτά νωρίτερα και αμέσως απογειωθήκαμε. Θα κάναμε 1 ώρα πτήσης για Αθήνα. Ωραία δύση ηλίου

https://www.airliners.gr/gallery/display ... ?pid=24425

Άρχισαν το σερβίρισμα το οποίο αποτελούταν από σάντουιτς, χυμούς, κρασί και συγχρόνως σου έδιναν και σοκολατίτσα με τον καφέ ή το τσάι.

https://www.airliners.gr/gallery/display ... ?pid=24422

Που να σερβίρουν τόσο κόσμο, με το που τελείωσαν το σερβίρισμα άρχισε η κάθοδος του α/φ για προσγείωση.
Με το που τελείωσα το σάντουιτς το οποίο ήταν πολύ καλύτερο από της ΟΑ είχε και ντομάτα και μαρούλι και το ψωμί δεν ήταν λάστιχο, ξεφύλλισα το περιοδικό τους χαζεύοντας τους προορισμούς τους και τις συνεργασίες με άλλες αεροπορικές εταιρείες στις πόλεις που πετούν για μετεπιβιβάσεις. Στην Αθήνα φυσικά χρησιμοποιούν τις Αράπικες.
Επειδή δεν προλάβαιναν να κάνουν το value sales ανήγγειλαν από τα μεγάφωνα ότι εάν θέλαμε κάτι να καλέσουμε το πλήρωμα καμπίνας, μην περιμένετε να αγοράσετε τσιγάρα τα οποία είναι πάμφθηνα (αγοράστε από το αεροδρόμιο) γιατί λόγω Ε.Ε. απαγορεύεται η πώληση.
Προσγειωθήκαμε ακριβώς στην 1 ώρα και πάλι έπρεπε να επιβιβαστούμε στο λεωφορείο.
Μάλλον γιατί η ΟλυμπιΑιγαίου έχει την φτηνότερη εξυπηρέτηση στο δρομολόγιο έτσι και η Bulgaria Air δεν ξοδεύει για φυσούνα.
Αφού το Q400 δεν φτάνει την φυσούνα γιατί και το Ε190 να ξοδευτεί;.
Κακώς αυτές οι μικρολεπτομέρειες κάνουν την διαφορά στο επίπεδο εξυπηρέτησης των αεροπορικών, η ΟλυμπιΑιγαίου τα χώνει για να κρατά τις διακρίσεις αλλά από εξυπηρέτηση επιβατών κάθε χρόνο και χειρότερα.
 
'Εχω κάνει πολλές φορές το ATH-SOF-ATH. Η χειρότερη εμπειρία μου ήταν με ένα BAe-146 της Bulgaria Air.

Τώρα γιατι έιναι κρίμα να εξυπηρετεί 4 (παρά κάτι) εκ. επιβάτες τον χρόνο... ξέρω κι εγώ;
Γιατι έχει (το νέο terminal) μόνο 3 conveyor belts ίσως αν θυμάμαι καλά; :D
 
Top