Tι Τατόι τι Ανόι... στη στοργική αγκαλιά του θείου Χο...

COMPUTERISE

First-Class-Member
Εγγραφή
01/09/2005
Μηνύματα
800
Likes
0
- Ναι, ναι… το Τατόι είναι μια έξοχη ιδέα σύντροφε… θα σουβλίσουμε , θα τραγουδήσουμε επαναστατικά προλεταριακά τραγούδια, θα ξεκουραστούμε διαβάζοντας τα άπαντα του Λένιν και θα κάνουμε κι ένα Πάσχα στην Ελλάδα βρε αδελφέ… ναι σύντροφε Captain Jumbo, η πρότασή σου για Τατόι είναι εξαιρετική, υπερψηφίζεται…

Eίχα να κάνω χρόνια Πάσχα στην Ελλάδα και η πρόταση του συντρόφου για ένα Πασχαλινό τριήμερο στην κομματική γιάφκα ενός φίλου στο Τατόι ήταν ότι καλύτερο… πρόπερσι κυνηγάγαμε τους Embera στον Παναμά, πέρσι τους Αβορίγινες στην Νέα Ζηλανδία ε φέτος νισάφι πια, τέρμα οι κομματικές αποστολές, Πάσχα στο Τατόι…

Το προσωπικό υπηρεσιακό μου τηλέφωνο κτύπαγε σα δαιμονισμένο… τι διάολο με θέλει πάλι ο αρχηγός σκέφτηκα σηκώνοντάς το… δεν μου αρέσει καθόλου αυτό το τηλεφώνημα…

- Μάλιστα αρχηγέ… βεβαίως… θα ειδοποιήσω και τον Captain Jumbo, ναι ναι και τον σύντροφο Jerry… σε μισή ώρα θα είμαστε εκεί…

Τριάντα λεπτά αργότερα και οι τρεις μας βρισκόμαστε στα κεντρικά έξω από το γραφείο του αρχηγού… κανείς μας δεν ήξερε τίποτε… διαβήκαμε την πόρτα και αντικρίσαμε την σκυθρωπή φιγούρα του… με μια ελαφριά κίνηση του αριστερού του χεριού μας έγνεψε να καθίσουμε…

- Γνωρίζετε όλοι σας πολύ καλά πως η δουλειά μας δεν έχει ωράρια και αργίες… πρέπει να είμαστε πάντα έτοιμοι να πάμε εκεί που μας καλεί το κομματικό καθήκον… ο εχθρός καιροφυλακτεί κι εμείς πρέπει να είμαστε έτοιμοι να τον ξεμπροστιάζουμε θυσιάζοντας το προσωπικό μας συμφέρον…

- Δεν μου αρέσει καθόλου αυτή η εισαγωγή σφύριξε μέσα από τα δόντια του ο σύντροφος Jerry και ο Captain Jumbo συμφώνησε σιωπηλά κουνώντας το κεφάλι του… εγώ απλά είχα χάσει το χρώμα μου…

- Δυστυχώς είμαι αναγκασμένος να ανακαλέσω όλες τις Πασχαλινές άδειες… η αποστολή που θα σας αναθέσω δεν μπορεί να περιμένει…

- Μα, ψέλλισε ο Captain Jumbo, έχουμε κανονίσει να κάνουμε Πάσχα στο Τατόι…

- Τι Τατόι και αηδίες ακούω… κραύγασε ο αρχηγός… σε δυο μέρες φεύγετε και οι τρεις για Ανόι… θα πάρετε μαζί σας για ξεκάρφωμα και άλλους δύο… για τα διαδικαστικά θα σας ενημερώσει ο σύντροφος υπερπράχτορας… εξαφανιστείτε…

Ο σύντροφος υπερπράχτορας χάιδευε με χάρη την Λιλίκα… το ζωντανό κουλουριασμένο στα πόδια του γουργούριζε ασταμάτητα…

- Σύντροφοι πραγματικά σας ζηλεύω… εξαιρετική τύχη, συμπλήρωσε με σαρδόνιο χαμόγελο… Πάσχα στην Σοσιαλιστική Δημοκρατία του Βιετνάμ…

Ο άθλιος… μας κορόιδευε ξεδιάντροπα μπροστά στα μάτια μας…. Άνοιξε ένα συρτάρι και έβγαλε από μέσα ένα χοντρό φάκελο…
- Τα εισιτήρια σας για Ανόι, το voucher για το ξενοδοχείο σας και οι λοιπές λεπτομέρειες για την αποστολή σας…

Με τρεμάμενα χέρια τον ανοίξαμε… τουλάχιστον να πηγαίναμε στο μακρινό Βιετνάμ με μια εταιρία της προκοπής…

- LOT φώναξε ο σύντροφος Jerry και ο υπερπράχτορας δεν μπορούσε να κρατηθεί από τα γέλια…

- LOT βέβαια, τι περιμένατε? Σε κομματική αποστολή είσαστε… με μια γνήσια λαϊκή και φτηνή εταιρία θα πετάξετε… άντε και καλή σας τύχη…

Δεν κρατήθηκα… πάτησα με μίσος την ουρά της Λιλίκας και έκλεισα με δύναμη την πόρτα πίσω μου… το αντιπαθέστατο ζωντανό γαύγιζε υστερικά και ο υπερπράχτορας έβριζε Θεούς και δαίμονες…

- Την επόμενη φορά ρε πράχτορες της δεκάρας, θα σας στείλω στα τσακίδια με Alitalia…

Tα δύσκολα τώρα άρχιζαν… Σάββατο του Λαζάρου το μεσημέρι πετάγαμε για Βαρσοβία και μετά για Ανόι με το ανυπέρβλητο 763 της LOT…
 
Λολίτα τη λένε τη σκύλα μου. Όταν το εμπεδώσεις, ίσως σου κλείσω κάτι καλύτερο από τη LOT. Μέχρι τότε, οι κατάρες της θα σε συντροφεύουν... :mrgreen:
 
Ο σύντροφος υπερπράχτορας χάιδευε με χάρη την Λιλίκα

χαχαχαχαχα Λιλίκα χαχαχαχα ααααααχαχαχαχαχ αυτό είναι όνομα για ζωντανό :thx:
 
Αυτό που μόλις επιστρέφετε μερικοί πέφτετε με τα μούτρα στο report μεγάλο άχτι το έχω. Πώς τα καταφέρνετε; Πόθεν τόση στοχοπροσήλωση?
 
Aγαπητέ Οβελίκιε, πέστα χρυσόψαρε. Εγώ πάντως επιμένω ότι το Τατόι έχει καλύτερους βασιλικούς κήπους από το Ανόι. Εύχομαι να περάστε καλά και να χορτάσατε την απολαυστική ασιατική κουζίνα... :rolleyes:

δικός σας
 
Σύντροφοι,έχετε πάρει χαμπάρι ότι ο θείος Χό έχει εδώ και δεκαετίες απέλθει εις χούν;

Επίσης,χωρίς να αμφισβητώ τίς ικανότητες και γνώσεις τού σύντροφου υπερπράχτορα,έχω την εντύπωση πως η Vietnam Airlines εκτελεί δρομολόγια και από τάς Αθήνας απ'ευθείας εις το Ανόϊ.Παρακαλώ να με διορθώσετε άν σφάλλω.

Αναμένουμε εναγωνίως την συνέχεια τού trip report.Ελπίζω ότι το ίδιο εναγωνίως αναμένει και η Λιλ....εεεε η Λολίτα.

ΥΓ.Σύντροφε τού ιδεολογικού,οι βασιλικοί κήποι τού Τατοϊου έχουν περιέλθει σε πλήρη εγκατάλειψη από ετών.Τουλάχιστον,όταν ήμην μικρός και επήγαινα κατά κείθε (διότι ετρώγαμε οικογενειακώς τάς Κυριακάς στο παρακείμενο ψητομαγειρείον "Ο Λεωνίδας"),υπήρχε κι'ένας εύζωνος που εφύλασσε την πύλην των.Ενώ τώρα είναι dogs,get in and mow,που λένε και οι κάτοικοι τού Kai-Tak.....
 
Πετάξατε με Lao Aviation και είστε ακόμα εδώ, αυτό είναι το μέγα επίτευγμα. Οι επιζώντες επιβάτες της εν λόγω εταιρείας είναι σπάνια ράτσα, κάνουνε και annual meetings σα τους επιζώντες του Τιτανικού κάποτε για να μοιραστούν ξανά τις εμπειρίες τους. Εύγε.
 
:arrow: Ο θείος Χο διατηρείται σε άψογη κατάσταση στο μαυσωλείο του (του γίνεται δίμηνη συντήρηση κάθε χρόνο στη Ρωσία). Αν είσαι αρκετά πιστός και έτοιμος, θα σου μιλήσει.

:arrow: Αυτά που γράφετε για τη Laos Airlines (μετονομάστηκε έτσι από Laos Aviation) είναι κακοήθειες. Μετά την παραλαβή των υπερσύγχρονων Xian MA-60 και των δυτικών ATR72 είναι κάτι παραπάνω από ασφαλής. Θα τα δείτε όλα, δε θα κρύψουμε τίποτα!
 
jerry":1yrufzsn said:
:arrow: Ο θείος Χο διατηρείται σε άψογη κατάσταση στο μαυσωλείο του (του γίνεται δίμηνη συντήρηση κάθε χρόνο στη Ρωσία). Αν είσαι αρκετά πιστός και έτοιμος, θα σου μιλήσει.
Μήπως τού κάνουν και D-Check κάθε τέσσερα χρόνια; (ξέρεις,βγάλσιμο και καθάρισμα εντέρων,στομαχιού,γυάλισμα μαλλιών κλπ...)

jerry":1yrufzsn said:
:arrow: Αυτά που γράφετε για τη Laos Airlines (μετονομάστηκε έτσι από Laos Aviation) είναι κακοήθειες. Μετά την παραλαβή των υπερσύγχρονων Xian MA-60 και των δυτικών ATR72 είναι κάτι παραπάνω από ασφαλής. Θα τα δείτε όλα, δε θα κρύψουμε τίποτα!
Καλά,τα Ατάρια τα ξέρουμε,είναι ασφαλή-αυτό το Xian τί φρούτο είναι πάλι;Δέν έχω δεί καμμιά φωτογραφία από δαύτα στο a.net.Μήπως η Laos Airlines είναι ο launch customer;
 
Aγαπητέ Hasty (που θα έλεγε και η Λιζ Τέιλορ σαν σε ταινία :mrgreen: ) ο θείος Χο θα είναι πάντα ανάμεσά μας. Όπως Η Μπρουμχίλντα, ο Σούπερμαν, ο Il Postino, η Μάτα Χάρυ. Δυσπιστίες δεν χωρούν σε αυτά τα θέματα. Ο ΛΑΟφιλήΣ μας ηγέτης Χο θα σε συγχωρέσει, είμαι σίγουρος. Όσο για την εταιρεία κόσμημα με το διαμάντι της αεροτεχνολογίας, μόνο μία δημοκρατία σαν αυτή της Ζιμπάμπουε θα είχε την τόλμη να συν-πρωτοπορήσει. Το μέλλον δεν κοιτά πίσω. Δες μπροστά σφε. Σας αφήνω στα έντεχνα χέρια του σφου Γ.Γ.

δικός σας
 
Top