Brussels forever!!

Panagiotis_OA

Economy-Class-Member
Εγγραφή
21/06/2008
Μηνύματα
140
Likes
14
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
OAL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGAV
Αφού ήταν προγραμματισμένο να φύγει το intercity στις 14:07 από το Schiphol και βλέπαμε στην οθόνη του σταθμού σχετική ανακοίνωση ξαφνικά εξαφανίζεται.Τι να έγινε τώρα ; Τελικά ρωτάμε έναν αρμόδιο και μας λέει ότι θα έχει καθυστέρηση .Πόση ώρα , ποιος ξέρει ; (Κι άλλη ταλαιπωρία από το ξημέρωμα , μεταφορά στο αεροδρόμιο ,πτήση Αθήνα-Άμστερνταμ και τώρα πρέπει να περιμένουμε κι άλλο :wall: )

Τελικά γύρω στις 14:45 ήρθε το τρένο , ευτυχώς είχε διαθέσιμες θέσεις για να καθίσεις σε αντίθεση με την επιστροφή (άλλη ιστορία αυτή) . Έπειτα 3 ώρες υπομονή βλέποντας τα τοπία της Ολλανδίας και στη συνέχεια του Βελγίου και ταυτόχρονα ακούγοντας μουσική.Μάλιστα κάποια στιγμή ήρθε και ο ελεγκτής των εισιτηρίων.

Αφού λοιπόν φτάσαμε στην Gare Central των Βρυξελλών(ευτυχώς!!!!!!!!!! :thx: )κατευθυνθήκαμε στο σταθμό του μετρό εκεί κοντά ,γρήγορα να εκδώσουμε τα εισιτήρια και να πάρουμε το τρένο : 1 στάση μόνο!Εν συνεχεία φτάσαμε στη στάση De Bruckere που είναι πάρα πολύ κοντά στο ξενοδοχείο.
Welcome to Brussels! Τι ανακούφιση ! :banana:
 
Μόλις φτάσαμε στο ξενοδοχείο και κάναμε το check-in προσπαθούσαμε να βρούμε το δωμάτιο καθώς ήταν περίεργα διαμορφωμένη η αρίθμηση των δωματίων .( Έπρεπε να ανεβούμε στον πιο πάνω όροφο και μετά να κατεβούμε κάποιες σκάλες.)
Παρ' όλα αυτά το βρήκαμε χωρίς να ρωτήσουμε κάποιον αρμόδιο.
Έπειτα βόλτα στην πόλη.Grand place και φαγητό σε πιτσαρία εκεί κοντά.Επιστροφή στο ξενοδοχείο.
Την επόμενη μέρα , πρωινό στο ξενοδοχείο και στη συνέχεια ψώνια στη Rue Neuve εν όψει των εκπτώσεων.Αφού είχε φτάσει σχεδόν απόγευμα πήγαμε για φαγητό και αποφασίσαμε να επισκεφθούμε τη Γάνδη 35 λεπτά από τις Βρυξέλλες.
Μόλις φτάσαμε στη Γάνδη θέλαμε να πάμε στο κέντρο .Υπήρχαν δύο τρόποι ή με το τραμ ή με τα πόδια 25 λεπτά δρόμος.
Αποφασίσαμε το δεύτερο για να γνωρίσουμε καλύτερα την πόλη.Γεμάτη κανάλια (θύμιζε πολύ το Άμστερνταμ),τοπία που ηρεμείς!
Πολύ σύντομα πλησίαζε και η ώρα επιστροφής .Στο δρόμο για το σταθμό ,άρχισε να βρέχει αρκετά (ούτε ομπρέλα είχαμε !)
αλλά ευτυχώς όχι για πολλή ώρα.Κατόπιν , επιστροφή και άφιξη στις Βρυξέλλες.
 
Οι τιμές στα καταστήματα (φαγητό-ένδυση-διασκέδαση) πώς είναι σε σύγκριση με την Ελλάδα ?
 
Αγαπητέ asterixx25, έχοντας μείνει επί 3μηνο εις τας Βρυξέλλας, σου λέω μετά βεβαιότητας ότι οι τιμές σε όλα όσα ανέφερες είναι 15-20% χαμηλότερες απ' ότι στην Ελλάδα.

@ συγγραφέα trip report. Φίλε μου, στις Βρυξέλλες ΔΕΝ τρως σε πιτσαρία, ούτε πέφτεις στην παγίδα των μυδάδικων. Τρως στα bistrot πέριξ της Grand Place, πίνοντας άφθονη ΦΤΗΝΗ μπύρα.
Η Γάνδη είναι κουκλίστικη, η Μπρυζ το ίδιο, αλλά το πιο όμορφο κομμάτι του Βελγίου είναι το ΝΔ (Namur και Αρδέννες)

Διάβασε εδώ για να ξέρεις για την επόμενη φορά. Επίσης, εδώ θα διαβάσεις τις εντυπώσεις μου από τη Γάνδη

Κλείνοντας, μια φιλική συμβουλή. Όταν γράφουμε ένα trip report, το κάνουμε λίγο όμορφο: φωτογραφίες, πιο "ζουμερές" περιγραφές, γράφουμε κάτι για την πτήση. Αυτό το ξερό "μπήκα στο αεροπλάνο, δέθηκα, κουνούσε, μετά έφαγα, μετά προσγειώθηκα. Τι γίνεται τώρα..." δεν προσελκύει αναγνώστες. (Δική μου άποψη, το διάβασα γιατί αφορούσε το Βέλγιο που το λατρεψα)
 
φίλε flying doc να προσθέσω και το Leuven το οποίο είναι περίπου 30' από Βρυξέλλες,μια πραγματικά πολύ όμορφη και γραφική περιοχή με πολλά καλά (και φτηνά) εστιατόρια και μπαρ (που μπορείς να δοκιμάσεις τις αντοχές σου στην 'τοπική' stella artois)
 
Διονύσιε, η "Στέλλα Κρατάω ποτήρι" κατοικοεδρεύει εις τις Βρυξέλλες, με το μεγάλο εργοστάσιο λίγο πριν το Anterlecht. Για τη Louven θα συμφωνήσω απόλυτα. Γενικά ο Βελγικός Νότος και το γειτονικό Λουξεμβούργο είναι πιο όμορφα όσον αφορά την φύση και το τοπίο. Οι πόλεις του Βορρά είναι όμορφες, αλλά το τοπίο δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο.

Πανάθεμά σας, μελαγχόλησα. Θα βάλω τον μεγάλο Jacques Brel και θ' ανοίξω μια Chimay Blu στην υγειά σας.
 
Την 3η και τελευταία μέρα (δυστυχώς) μια τελευταία βόλτα στις Βρυξέλλες αφού κάναμε κάποιες τελευταίες αγορές και φάγαμε ''belgian frites'' κατευθυνθήκαμε προς το σταθμό για επιστροφή στο Άμστερνταμ.
Και αυτή τη φορά το τρένο είχε καθυστέρηση (μικρή ευτυχώς).Το πρόβλημα όμως ήταν ότι το τρένο δεν είχε εύκαιρες θέσεις για να καθίσεις.Όντας 10 λεπτά όρθιοι , μετά βλέπουμε κάποιες ελεύθερες θέσεις.Αφού λοιπόν είχαμε βρει τις θέσεις μας μετά από ένα μισάωρο έρχεται ένας και μας λέει να σηκωθούμε γιατί θα μπουν στο τρένο 20 ποδήλατα.Για να μπουν τα ποδήλατα , οι άνθρωποι πρέπει να είναι όρθιοι; Τέλος πάντων αφού είχαν φύγει όλοι από τις θέσεις εκείνες αναγκαστήκαμε να φύγουμε και εμείς.
Ευτυχώς σε μια στάση βγήκαν πολλοί και καταφέραμε να βρούμε θέσεις.Πολύ σύντομα θα πλησιάζαμε στο Schiphol.
Έτοιμοι για την πτήση 154 της Olympic Air για την Αθήνα!

Υ.Γ. Αγαπητέ φίλε ''flying Doc'',
Θα ήθελα να σου επισημάνω ότι έχω επισκεφθεί συνολικά 3 φορές τις Βρυξέλλες .Εγώ περιγράφω τα γεγονότα που συνέβησαν 6-8/07/11.Έχοντας και εγώ εμπειρία από τις Βρυξέλλες ξέρω ότι υπάρχουν περισσότερες και ίσως πιο ενδιαφέρουσες δραστηριότητες στην πόλη αυτή αλλά εγώ τις ημέρες εκείνες κατάφερα να κάνω αυτά .Εξάλλου ο στόχος του ταξιδιού αυτού ήταν κυρίως να κάνω ψώνια σε συνδυασμό με την αεροπορική πτήση . Όσον αφορά για την αεροπορικό ταξίδι έχω λεπτομέρειες στην OA 151 from ATH to AMS στο οποίο δεν αναφέρω το ξερό "μπήκα στο αεροπλάνο, δέθηκα, κουνούσε, μετά έφαγα, μετά προσγειώθηκα. Τι γίνεται τώρα..."
 
Καλά όλα αυτά που λες, αλλά επέτρεψέ μου μερικές παρατηρήσεις, που πιστεύω πως θα σε βοηθήσουν στο μέλλον

1) Δεν έχεις ΚΑΜΙΑ φωτογραφία. Όπως ξέρεις "μια εικόνα=χίλιες λέξεις"
2) Καλό είναι ν' αναφέρεις τα ξενοδοχεία και τα εστιατόρια που πηγαίνεις, τους τρόπους και κόστος μεταφοράς από και προς το αεροδρόμιο ή μέσα στην πόλη, κλπ.Βοηθάς με αυτόν τον τρόπο κάποιους να προετοιμάσουν το ταξίδι τους.

Όσον αφορά την περιγραφή της πτήσης, παραθέτω 2 χαρακτηριστικά αποσπάσματα σου:

Εν συνεχεία προχωρήσαμε προς την έξοδο έπειτα από μια βόλτα στο αεροδρόμιο . Στον έλεγχο χειραποσκευών πολύς κόσμος .Τη στιγμή εκείνη είχε πτήσεις η Aegean για Μαδρίτη ,Βαρκελώνη , Ρώμη ,Βρυξέλλες , Παρίσι .(Τόση επιβατική κίνηση η A3;)Μετά περιμέναμε περίπου 1 1/2 ώρα . Πριν έρθει το A320 από τη Ρόδο στο Β09 ( our gate ) περίμενε το πλήρωμα έξω με τις βαλίτσες του.

Δεν προσθέτει κάτι στην περιγραφή.

Μετά έκλεισαν οι πόρτες (doors are armored and crosschecked) και άρχισε η επίδειξη των σωστικών μέσων .Η υπεύθυνη μιλούσε και οι υπόλοιπες 3 έδειχναν .Γύρω στις 10:30 ήμασταν στο διάδρομο απογείωσης

Δεν έχει έννοια ν' αναφέρεις κάτι που είναι ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ για μια πτήση.

Αυτά είναι δυο μόνο από τα πολλά παραδείγματα που θα μπορούσα να φέρω. Ούτε εγώ είμαι συγγραφέας, αλλά προσπαθώ μέσα από τη διήγησή μου να μεταφέρω όλους εσάς σ' αυτά που έζησα και πιστεύω πως το κάνω πολύ καλά. Ψάξε στο forum για τα ΥΠΟΔΕΙΓΜΑΤΙΚΑ και ΓΛΑΦΥΡΟΤΑΤΑ t.r. των aakunz, COMPUTERISE, ovelix, George και θα καταλάβεις τι εννοώ. Υπάρχουν κι άλλοι εδώ μεσα που στην αρχή έγραφαν όπως εσύ και τώρα μετά από πολλές υποδείξεις και συνεχείς βελτιώσεις, χαίρεσαι να τους διαβάζεις (ΝΑΙ thanasis_U2 ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΜΙΛΑΩ, αν και τώρα το έχεις γυρίσει στα τρένα και τα ρωσσικά ΚΤΕΛ :thx: :thx: :thx: ).

Διαβασε αυτό, μπες στο airliners.net και ψάξε τα trip reports των romerone, abrelosojos, planehunter, ogre, akhmad, airbuseric, του "δικού μας" ΟΑ260 κι άλλων πολλών που δε θυμάμαι τώρα και που τους θεωρώ "δασκάλους" και θα με θυμηθείς.

Ελπίζω να μην παρεξηγήθηκες και στη συνέχεια της αφήγησής σου να δούμε κάτι απ' όλα αυτά που σου έγραψα.
 
flying Doc":3mftpvxc said:
Υπάρχουν κι άλλοι εδώ μεσα που στην αρχή έγραφαν όπως εσύ και τώρα μετά από πολλές υποδείξεις και συνεχείς βελτιώσεις, χαίρεσαι να τους διαβάζεις (ΝΑΙ thanasis_U2 ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΜΙΛΑΩ, αν και τώρα το έχεις γυρίσει στα τρένα και τα ρωσσικά ΚΤΕΛ :thx: :thx: :thx: ).

τι να σου κάνω ρε δόκτορα, ο σύντροφος Σασα δε μερίμνησε να κάνει φθηνό το αεροπορικό ticket με την Β2 :twisted:
αλλά μη φοβάσαι ερχέτε σε λίγο τριπ με την ΒΤ σε C Class ;)
 
Θέλετε να ταλαιπωρηθείτε, σας βρήκα μια εταιρεία που έχει πολλές πιθανότητες να σας ταλαιπωρήσει. :(
Είχα την φαεινή ιδέα να χρησιμοποιήσω την μικρή αδελφή του LH Group και συνεχιστή της SN, την Brussels Airlines η οποία αποδείχθηκε επάξιος συνεχιστής της Such A Bad Experience Never Again. :evil:

Αφού αγόρασα το εισιτήριο, ένα μήνα μετά με πληροφορούν ότι οι πτήσεις από SXB-BRU την Δευτέρα του Αγίου Πνεύματος ακυρώνονται, και με μετέφεραν στην πρωινή πτήση της Τρίτης. Αυτό όχι μόνον με επιβάρυνε με άλλη μια μέρα με ξενοδοχείο αλλά έπρεπε να πάρω και άλλη μια μέρα άδεια από την εργασία μου. Τι να κάνω όμως, αποδέχθηκα την αλλαγή. :rant:
Μια εβδομάδα πριν την πτήση, σε ειδοποιούν με ηλεκτρονικό ταχυδρομείο ότι η πτήση σου πλησιάζει. Τι καινούργια μόδα και αυτό;.;.
Όλο ανούσια πράγματα σκαρφίζονται, κάτι πρακτικό δεν ξέρουν να εφεύρουν.
24 ώρες πριν την πτήση μπορείς να κάνεις e-check in. Στο αεροδρόμιο φυσικά η επιβίβαση γίνεται με λεωφορείο. Προτεραιότητα στην πύλη έχουν οι επιβάτες business και οικογένειες με παιδιά, οι οποίοι καταλήγουν στο ίδιο λεωφορείο και περιμένουν να γεμίσει με τους επιβάτες της οικονομικής και να μεταφερθούμε στο αεροσκάφος. Το Α319 σπαρτιάτικο, με δερμάτινα καθίσματα, χωρίς οθόνες οροφής.

https://www.airliners.gr/gallery/displa ... ?pid=24963

Οι δύο πρώτες σειρές ήταν για την business, υπήρχε και άλλη μια σειρά για την οικονομική κατηγορίας flex, και ύστερα ήταν η οικονομική. Μετά την απογείωση άρχισε η εξυπηρέτηση των επιβατών, Στην business class & flex έδιναν σάντουιτς και χυμό (εξυπηρέτηση κατηγορίας οικονομικής σε άλλες εταιρείες), ενώ στην οικονομική δεν προσέφεραν τίποτα.

https://www.airliners.gr/gallery/displa ... ?pid=24964

Στην οικονομική πέρναγαν οι αεροσυνοδοί και το μόνο που έλεγαν < Would you like to buy something from the Bar?>.

https://www.airliners.gr/gallery/displa ... ?pid=24965

Εντύπωση μου προξένησε η συμπεριφορά των αεροσυνοδών που ήταν αδιάφορες, με το που έλεγες ότι θέλεις να αγοράσεις κάτι, τότε σου έδιναν σημασία και ήταν χαμογελαστές και φιλικές.

https://www.airliners.gr/gallery/displa ... ?pid=24962

Δεν είχες τίποτα να κάνεις κατά την διάρκεια της πτήσης από το να χαζεύεις το περιοδικό της εταιρείας. :mrgreen:
Με το που φτάσαμε στο αεροδρόμιο των Βρυξελών είδαμε και ένα α/φ που σιγά σιγά θα αποσύρουν.
Θα αντικατασταθεί από το SSJ100 που τα ενοικιάζουν από την CityJet.

https://www.airliners.gr/gallery/displa ... ?pid=24968

Η αποβίβαση έγινε με λεωφορείο, όπου είχαμε την ευκαιρία να δούμε και το μικρό τους α/φ.

https://www.airliners.gr/gallery/displa ... ?pid=24969

Επίσης είδαμε και τον Τούρκικο Τουριστικό πράκτορα,

https://www.airliners.gr/gallery/displa ... ?pid=24986

Το αεροδρόμιο των Βρυξελών ευρύχωρο και ευδιάθετο. Αλλά προσοχή οι καπνίζοντες. Υπάρχει καπνιστήριο μόνον στην περιοχή Τ, που είναι για τις πτήσεις της Αφρικής και λειτουργεί, μόνο την διάρκεια των πτήσεων αυτών. Μετά την τρομοκρατική επίθεση στο αεροδρόμιο, κατήργησαν το υπαίθριο καπνιστήριο που είχαν.

Την ημέρα που έφτασα στο αεροδρόμιο, υπήρξε και η πρώτη πτήση της WOW για το KEF, ευκαιρία για τσάμπα σάντουιτς, κρουασάν και κρασί ή αναψυκτικά. Τούρτα δεν με ενδιέφερε.

https://www.airliners.gr/gallery/displa ... ?pid=24970

Ήλθε η ώρα της επιβίβασης στο Em145 για SXB, και αυτή έγινε με λεωφορείο. Είχαμε όμως την ευκαιρία να δούμε. Το CRJ900 της Nordica που το ενοικιάζει από την Lot.

https://www.airliners.gr/gallery/displa ... ?pid=24988

καθώς και το Α319 με τον ειδικό χρωματισμό της CSA για την πόλη της Πράγας.

https://www.airliners.gr/gallery/displa ... ?pid=24989

φτάσαμε στο αεροπλανάκι μας που θα μας μετέφερε στο Στρασβούργο. Η SN συνεργάζεται με την Bmi regional για πολλές πτήσεις προς Η.Β. (BRS, EDI, LHR, MAN) αλλά και για πτήσεις Πολωνίας μέσω MUC για LUZ, και Γαλλία (NTE, SXB).

https://www.airliners.gr/gallery/displa ... ?pid=24993

Bmi regional :great:
 
Top