Εμπειρία με την Ryanair

aris320

First-Class-Member
Εγγραφή
12/06/2015
Μηνύματα
910
Likes
423
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
AEE
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGIO
Πριν λιγες βδομάδες ταξίδεψα μόνος μου με την Ryanair απο Θεσσαλονίκη προς το weeze της Γερμανίας όλα καλά μέχρι το τσεκ-ιν,αλλά στον έλεγχο για τις ταυτότητες μου βρίσκουν πρόβλημα στο ονομα ( γιατί δεν είχα γράψει το όνομα της ταυτότητας και έγραψα αυτό που με φωνάζουν)εγιναν καποιες συζητήσεις δεν πλήρωσα πρόστιμο και την γλίτωσα. Στο αεροπλάνο καθόμουν στην 30F αφού την είχα πληρώσει θόρυβος πολύς ,άνεση καθολου και ζέστη πολύ στην καμπίνα αλλά και αναταράξεις. Η τιμή για την αναχώρηση και άφιξη 357,99€ με όλες τις κρυφές χρεωσεις. Στην επιστροφη δυο βδομάδες μετα στο αεροδρόμιο weeze επειδή εκεί σε ελέγχουν πρωτα στις ταυτότητες και μετα σε κανουν τσεκ-ιν, στον έλεγχο για τις ταυτότητες παραλίγο να πληρωσω πρόστιμο για το λαθος στο όνομα αλλά τη γλιτωσα γιατί μου ειπαν οτι "αφού εχεις ερθει με αυτό το όνομα θα φύγεις με αυτό το όνομα και να μην ξανακανω το λάθος αυτό". Στην καμπίνα καθόμουν στην 26F παλι τα ίδια όπως και στην αρχή αλλά χωρίς αναταραξεις και για να μην τα πολυλογω το ηθικό δίδαγμα με την Ryanair είναι τι εξης: ου πατησεις γιατί αν πατήσεις την πατησες.
 
Θες να νας πεις ότι αν σε λένε Κυριάκο, η ταυτότητα γράφει Κυριάκος κι εσύ οας να πετάξεις σαν Κούλης, φταίει η Ryanair ?

Eπίσης, ΑΓΟΡΑΣΕΣ την 30F και γκρινιάζεις? Καλύτερα να μην πλήρωνες και να άφηνες random allocation.

Στη Ryan κάθε Ryan, όταν αγοράζεις θέση, αγοράζει ή έξοδο κινδύνου ή τη σειρά 1.

Better luck next time.
 
Δεν έχω πετάξει με την Ryanair αλλά για τις αναταράξεις δεν ευθύνεται η εταιρεία!Τα παράπονα στο Δημιουργό που ελέγχει τον καιρό!!!
 
Το προϊόν της Ryanair είναι συγκεκριμένο, κανείς δεν περιμένει κάτι περισσότερο ή κάτι λιγότερο. Όσες φορές τη χρησιμοποίησα δεν είχα κανένα θέμα. Έχω πετάξει μέχρι και με 2.07 ευρώ για Αθήνα. Για domestic δρομολόγια είναι ότι πρέπει κατ εμε. :)
 
357 euro !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall:
 
flying Doc":v53cjr9l said:
Θες να νας πεις ότι αν σε λένε Κυριάκο, η ταυτότητα γράφει Κυριάκος κι εσύ οας να πετάξεις σαν Κούλης, φταίει η Ryanair ?

Eπίσης, ΑΓΟΡΑΣΕΣ την 30F και γκρινιάζεις? Καλύτερα να μην πλήρωνες και να άφηνες random allocation.

Στη Ryan κάθε Ryan, όταν αγοράζεις θέση, αγοράζει ή έξοδο κινδύνου ή τη σειρά 1.

Better luck next time.
Δηλαδή αν σε λένε στην ταυτότητα Δημήτρη και σε φωνάζουν Μήτσο πρεπει να δηλώσεις στο εισητήριο το όνομα Δημήτρης.
 
Mε 357 πας με οποιαδήποτε άλλη ΣΤΗ Φρανκφούρτη ΚΑΙ με φαγητό ΚΑΙ με βαλίτσα ΚΑΙ με πιο άνετη θέση...

Απαντώντας στην παραπάνω εξυπνάδα σου, μάλλον Δημήτριος πρέπει να γραψεις στην κράτηση. 1) Στο ληξιαρχείο δε σε δηλώσανε Μήτσο, 2) Δεν είναι υποχρεωμένος ο κάθε καλτσοπέδιλος να ξέρει τα χαϊδευτικά ονόματα των Ελλήνων, 3) υπάρχουν τόσα θέματα για τη Ryan εδώ μέσα, δεν ήξερες, δε ρώταγες ?

Kλασσική περίπτωση λάθος σύνδεσης
 
Μέγας Σουρεαλισμός: Σε άλλην εταιρεία θα τον δέχονταν ως Μήτσο.Κακιά ΡαΙανΕρ. Ήθελα να ρωτήσω το εξής: Είχε κάνει check-in από το σπίτι ή πήγε στο αεροδρόμιο;
 
Στο σπίτι έκανα online check in έβγαλα κάρτα επιβίβασης και στο αεροδρόμιο έκανα τον καθορισμένο έλεγχο που παραδίδεις βαλίτσες και ότι άλλο έχεις για να σου ελέγξουν αν έχεις αιχμηρά αντικείμενα και εκρηκτικά. Παρεπιπτόντως 357 ευρώ πλήρωσα με όλες τις χρεώσεις( θέση,ασφάλεια,πιστωτική κάρτα). Δεν με λένε Μήτσο το όνομα αυτό για παράδειγμα το χρησιμοποίησα .
 
Μητσάρα, την αλλη φορα πάρε Λουφτχανσα. Δεν εχει ποτέ αναταράξεις!

:banana: :banana: :banana:
 
Top