Turkish Airlines

  • Thread starter Tgeo
  • Ημερομηνία δημιουργίας

Tgeo

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
28/10/2015
Μηνύματα
4
Likes
0
Πήγα με Turkish Airlines από Θεσσαλονίκη - Κων/πολη κι από Κων/πολη - Αννόβερο (και στην επιστροφή το ίδιο).

Στο αεροδρόμιο της Κων/πολης, μέτρησα προσγειωμένα πάνω από 50 αεροπλάνα και δε ξέρω πόσα πετούσαν, ή ήταν προσγειωμένα σε άλλα αεροδρόμια. Στους πίνακες του αεροδρομίου ΟΛΕΣ οι πτήσεις ήταν με το διακριτικό "ΤΚ", δηλαδή Turkish Airlines. Από την Κων/πολη, μπορούσες να πας -πραγματικά- όπου θες στο κόσμο μέσω της Turkish Airlines. Στο αεροδρόμιο του Αννόβερου, η Turkish Airlines παίζει να είχε 4 stands με πληροφορίες και εισιτήρια, πέρα των προβλεπομένων και καμιά άλλη εταιρία δεν είχε παραπάνω από ένα stand.

Απίστευτα (και το εννοώ το "απίστευτα") ευγενικοί και σε εξυπηρετούσαν όπως μπορούσαν στα αεροδρόμια (πληροφορίες, απορίες κτλ). Είδα επιβάτες που δε ξέρανε (ή δε καταλαβαίνανε τα "μοντέρνα" αεροδρόμια) να τους παίρνουν από το χέρι και να κάνουν τα πάντα εκείνοι για αυτούς.

Στο αεροπλάνο στην αρχή είχε λουκουμάκι, μετά ποτό και μετά το φαγητό, το οποίο ήταν αρκετά ωραίο. Οι αεροσυνοδοί comple, αν και δε τους χρειάστηκε κανείς, ΑΛΛΑ από Αγγλικά.... χ##σε μέσα Πολυχρόνη!!! Μιλούσε ο πιλότος στα Αγγλικά (και οι αεροσυνοδοί, επίσης) και παίζει να καταλαβαίνα περισσότερα στα Τούρκικα, παρά στη μετάφραση. Αλλά, ok, τη δουλειά σου την έκανες.

Το αεροδρόμιο της Κων/πολης τεράστιο. Παντού πινακίδες φωτεινές, πίνακες κτλ. Καθόλου ανακοινώσεις, αλλά με τόσες πληροφορίες παντού, δε χρειάζεσαι τίποτε άλλο, μόνο το θαύμα της όρασης και ελάχιστα αγγλικά για να καταλάβεις το gate που θα φύγει η πτήση σου. Παρεπιπτόντως, οι της Turkish Airlines, εξυπηρετούσαν και εκείνους που πετούσαν με άλλες εταιρίες (λογικό μεν, αν αναλογιστεί κανείς ότι δεν είδα ΟΥΤΕ εναν από άλλη εταιρία, πέρα της TK στο αεροδρόμιο).

Γενικώς, παίδες, δεν είναι τυχαίο που θεωρείται καλή εταιρία.

Υ.Γ.: Γερμανία - Τουρκία σημειώσατε Χ. Οι Τούρκοι είναι παντού στη Γερμανία! Κι όταν λεώ παντού, το εννοώ. Οι Γερμανοί έχουν αναπτύξει με τη σειρά τους απίστευτες σχέσεις με την Τουρκία και αυτό φαίνεται αν το παρατηρήσεις.

Το μόνο αρνητικό που εχω για την ΤΚ, είναι το ότι αν θέλεις να συννενοηθείς στα Αγγλικά, καλύτερα ξέχνα το. Αλλά έχουν φροντίσει γι αυτό με όλες τις ανέσεις που σου παρέχει το αεροδρόμιό τους και, έτσι, δε χρειάζεται καν να μιλάς.

Θα την ξαναπροτιμήσω!
 
Να την ξαναπροτιμησεις, αν σου αρεσει το ρίσκο και η αδρεναλίνη ;)

http://aviation-safety.net/database/ope ... p?var=9134

(Εχει μαλλιάσει η γλώσσα μου, αλλα λίγοι με ακούνε...)
 
Παρ'ολο που πολλοι εξ Αμερικης προτιμουν την ΤΗΥ για Ελλαδα, λογω τιμων αλλα κ δευτερης βαλιτσας, εγω την αποφευγω..

Αυτο δε με τα χαμηλου επιπεδου αγγλικα το θεωρω ιδιαιτερα επικινδυνο..
 
Που να ακούσεις και τα πληρώματα ΘΔ κατι αγγλικά που μιλάνε (σς. Οχι ολοι, αλλα η μεγαλη πλειοψηφία).
 
Καλά αυτά είναι πταίσματα...έχω φίλο πρώην LMM της Astra και πηγαίναν το 320 για C-Check στην ΤΚ....ιστορίες τρόμου!! :twisted: :twisted:
 
Η TK είναι από τις κορυφαίες τουλάχιστον στον Ευρωπαϊκό χώρο, ότι και να πούμε θέλουμε πολύ για να την φτάσουμε, οι Τούρκοι είναι αρκετά ευγενικοί όχι μόνο στο αεροδρόμιο αλλά και μέσα στην Κωνσταντινούπολη, ιδικά με τους Έλλην, έπρεπε να το δω από κοντά με τα ίδια μου τα μάτια για να το πιστέψω. Τα αγγλικά όμως είναι ένα θέμα.
 
Astronaut, το link που παρέθεσα (και διόρθωσε ο mikedlkece) έκανες τον κόπο να το ανοίξεις; Η σε γοητευει κι εσενα το χαμόγελο και το λουκουμακι; Εκτός κι αν 10 (δεκα) Accidents εκ των οποίων τα 5 (πεντε) θανατηφόρα μεσα σε 20 (εικοςι) χρονια συνιστούν κορυφή για εσενα.
 
Για δειτε και για την εταιρειαρα την καλυτερη στο κοσμο την ολυμπιακη τι φοβερο safety record ειχε και στο ιδιο site δεν εμφανιζονται ουτε καν τα μισα της incidents
 
astronautofemotion":2lh4c0ka said:
Η TK είναι από τις κορυφαίες τουλάχιστον στον Ευρωπαϊκό χώρο, ότι και να πούμε θέλουμε πολύ για να την φτάσουμε, οι Τούρκοι είναι αρκετά ευγενικοί όχι μόνο στο αεροδρόμιο αλλά και μέσα στην Κωνσταντινούπολη, ιδικά με τους Έλλην, έπρεπε να το δω από κοντά με τα ίδια μου τα μάτια για να το πιστέψω. Τα αγγλικά όμως είναι ένα θέμα.
Μακάρι να μπορούσα να σε έπαιρνα μαζί όταν κάνουμε checks στα Α320 που πήραμε απο την TK να έβλεπες πως είναι το βιβλίο και μετά το εξώφυλλο! :twisted: :twisted:
 
Re: Turkish Airlin

seven4seven":35y9lscb said:
Να την ξαναπροτιμησεις, αν σου αρεσει το ρίσκο και η αδρεναλίνη ;)

http://aviation-safety.net/database/ope ... p?var=9134

(Εχει μαλλιάσει η γλώσσα μου, αλλα λίγοι με ακούνε...)

Κλασικός νεοελληνικός ξερολικισμός και φιλοσοφία φίλε seven4seven: Αφού το φαγητό ειναι νόστιμο, το αεροδρόμιο είναι χλιδάτο και το εισιτήριο φτηνό, τότε είναι σούπερ εταιρία ( άσε που πετάνε και στο Μογκαντίσου! ).

Ακόμη δεν ξερω πως δεν εχει φάει απαγόρευση στην Ευρώπη, σαν την Garuda πριν λιγο καιρό.....
 
Top