Video Trip Reports

AirFlightTravels

First-Class-Member
Εγγραφή
29/04/2008
Μηνύματα
659
Likes
270
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
ΕΗΕΗ
Καλησπέρα και καλή χρονιά! Χρόνια πολλά με πολλές και καλές πτήσεις!
Κάνω αυτό το νέο θέμα για να ανεβάζω εδώ τα trip report σε βιντεάκια και να γράφω και 2-3 πράγματα για το καθένα. Απορίες, υποδείξεις και ερωτήσεις καλοδεχούμενες!

Αυτή είναι και η σελίδα του καναλιού: https://www.youtube.com/channel/UCJedwcSar9UKfL60p0BEAUA
 
Video Trip Reports / Atlasglobal A321 IST-ISU

Πτήση με τον γερασμένο Άτλαντα που από jet έγινε global.
Είναι η 3η τουρκική εταιρία που πετάω (Τουρκικές και Πήγασος οι προηγούμενες).
Έφτασα λίγο μετά τα μεσάνυχτα στο Ατατούρκ με ΤΚ από Θεσσαλονίκη. Δυστυχώς έπρεπε να βγω έξω και να πάρω την βαλίτσα μου Ρώτησα και στο SKG αλλά και στο IST στα γραφεία αν γίνεται να πάει η βαλίτσα για transit και δεν γινόταν.
Το κακό είναι ότι είχα 5+ ώρες μπροστά μου και προβλέπονται βαρετές, το ταξίδι ήταν έκτακτο και δεν πρόλαβα να πάρω ούτε λαπτοπ ούτε τάμπλετ κτλ και γενικότερα δεν έχει κάποιο μέρος να ξεκουραστείς ή να περάσεις την ώρα σου και θα έπρεπε να κουβαλάω και την αποσκευή αλλά και να περιμένω να ανοίξει το check-in της Atlas νωρίς το πρωί... Γενικότερα το αεροδρόμιο έχει κίνηση 24ώρες την μέρα χωρίς να σβήνουν φώτα η να σταματάει η ροή του κόσμου, απλά μειώνεται. Αφού έδωσα την αποσκευή, πέρασα τον έλεγχο και πήγα στην πύλη μου που ήταν στον κάτω όροφο. Χάζεψα λίγο την κίνηση των αεροσκαφών και κατέβηκα κάτω. Τα gate εκεί δεν είναι χωρισμένα, όπως πολλά πάνω αλλά σε έναν ενιαίο χώρο. Είναι μάλλον βοηθητικά και φυσικά πηγαίνεις στο αεροπλάνο με λεωφορείο.
Όλα ΟΚ στην επιβίβαση στο γερασμένο 321 TC-ETN που ήταν 19 ετών κλεισμένα... Αφού περάσαμε μερικά 777 και 330, σπάνια έχει double decker το IST, φτάσαμε στο Α321-131. Το αεροπλάνο μέσα δεν μου φάνηκε πολύ καθαρό, ήταν μισογεμάτο, ευτυχώς με πολλές άδειες θέσεις που μπορείς να απλωθείς για λίγο ύπνο. Δεν είχε IFE, το βίντεο με τις οδηγίες παίχτηκε από VHS σε overhead οθόνες που έπαιζαν μετά διαφημίσεις και "αστεία" βιντεάκια... Είχαμε πολύ όμορφες κοπέλες αεροσυνοδούς, που δεν είχαν το παγωμένο χαμόγελο σαν αυτό που έχουν τα κορίτσια στην Α3. Βέβαια στην Βusiness ήταν μια playmate αεροσυνοδός που της μιλούσε συνέχεια ο συγκυβερνήτης... Στα της πτήσης όλα ομαλά, καλούτσικο πρωινό, τίμησα φυσικά το αριάνι. Όμορφη ανατολή, ομαλή προσγείωση και βροχή! Το αεροδρόμιο στο Ιράκ μικρό με ένα 737 της Iraqi σταθμευμένο εκεί και πιο πριν ένα Antonov αν δεν κάνω λάθος. Επειδή ήταν Ιράκ δεν τράβηξα πολλά πλάνα αφού κατεβήκαμε στο αεροδρόμιο. Το κακό ήταν η μεγάλη κίνηση στο passport control που όλοι, ντόπιοι και ξένοι βγήκαμε φωτογραφία και δώσαμε δακτυλικά αποτυπώματα. Μέσα ένα σταντ με εταιρία κινητής τηλεφωνίας και ένα μικρό κατάστημα. Καφέ, νερό κτλ πουθενά. Έξω από το τέρμιναλ μερικά ταξί και λεωφορεία που σε πηγαίνουν στην πόλη... Αυτά πάνω κάτω...

IST αεροδρόμιο 4/5
ISU αεροδρόμιο 2/5
A321 2/5
AtlasGlobal 3/5

Εδώ θα βρείτε και το βίντεο:
https://www.youtube.com/watch?v=vNcZMTW3SYo
 
Re: Video Trip Reports / Turkish Airlines A320 IST - SKG

Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά και πάλι, ένα ακόμη flight report από τις Τουρκικές αερογραμμές στο Κων/πολη - Θεσ/νίκη.
Στο βίντεο θα δείτε αρκετά πλάνα από το αεροδρόμιο της Κων/πολης που νομίζω έχει ξεπεράσει κατά πολύ τις δυνατότητες του. Η ΤΚ έχει 2 πτήσεις την μέρα για Θεσσαλονίκη και εδώ είμαι στην πρωινή. Γενικότερα σε αυτό το δρομολόγιο βάζει τα πάντα 319,320,321,737-700,737-800. Άντε να τελειώσει ο διάδρομος να δούμε και 330! :evil: :twisted: :evil:
Επειδή είναι πρωί, δεν έχει τρελές ουρές στο αεροδρόμιο. Συνήθως περιμένεις μέχρι και ώρες, ειδικά στον έλεγχο ασφαλείας. Δυστυχώς ο κόσμος δεν έδινε προτεραιότητα σε μανάδες με παιδιά και ηλικιωμένους... Μετά τον έλεγχο είναι η χαρά του παιδιού αν έχεις χρόνο. Οι Τουρκικές σου δίνουν και δωρεάν εφημερίδα ή περιοδικά (το Time ειδικά το αγαπώ στις πτήσεις), αν και στην Αθήνα το κάνει και η Α3 αν το ζητήσεις στο Gate. Να πω ότι στα Gate οι Έλληνες ακουγόμαστε αρκετά όπως και κάποιοι άλλοι λαοί πιο ανατολικά ή πιο νότια. Στα της πτήσεις όλα ουδέτερα και αδιάφορα με εξαίρεση τα παιχνίδια γεωγραφίας. Το πρωινό αυτό δεν ήταν και το καλύτερο τους, την καλύτερη ομελέτα την είχα όταν γυρνούσα από Στοκχόλμη μαζί τους, έχουν βέβαια καλό φυσικό χυμό φρέσκο 100% πορτοκάλι στημένο και αριάνι ωραίο. Να πω εδώ ότι οι κοπέλες δεν πρόλαβαν να μαζέψουν το φαγητό ούτε πρόλαβαν να ελέξουν τα καθίσματα για την προσγείωση. Πολλοί είχαν ανοιχτό το τραπεζάκι και δε ξέρω πόσο ασφαλές είναι αυτό. Σε αντίθεση με την Α3 που μέχρι και πριν πατήσουμε κάτω οι κοπέλες έκαναν σε όλους τον έλεγχο κτλ. Η θέση είναι ΟΚ για πτήση και δυο ωρών, αν και στο ISU - IST το 737 είχε καλύτερο χώρο και IFE αλλά και το SKG-IST στις 26/10 είχε 737 όπου πήγαινες Αμερική, τρελό χώρο για τα πόδια. Σε εσωτερικά της A3 έτυχε να είναι χειρότερα και από Ryanair, ειδικά σε ένα που ήταν all economy. Η Business είναι κανονική Business. Απογείωση Προσγείωση όλα ομαλά. Πριν απογειωθούμε υπάρχει ένα ωραίο πλάνο με ένα 330 να απογειώνεται από πίσω. Στη Θεσσαλονίκη το αεροδρόμιο όπως το ξέρετε, απλά θα δείτε και τον έλεγχο διαβατηρίων.


IST αεροδρόμιο 4/5
(Γιατί είναι φουλ και αρκετά μεγάλο)
SKG αεροδρόμιο 2/5 (και εδώ χαριστικά επειδή είναι η πόλη μου, θεωρώ πως θέλει αλλαγή νοοτροπίας και γενικώς πολλές αλλαγές...)
A320 3/5 (λόγω έλλειψης IFE και νορμάλ χώρο στα πόδια)
Turkish Airlines 4.5/5 (ναι ναι ξέρω τι θα πείτε για την ασφάλεια αλλά ο συνδυασμός παροχών + τιμής + δίκτυο + οι ανταποκρίσεις μας βολεύουν εμάς εδώ στην επαρχία)



https://www.youtube.com/watch?v=xfJ7znn4bfw
 
Μετά από καιρό ένα νέο βιντεάκι.
Είναι πτήση της Eurowings από DUS προς SKG με Airbus A319 και ναύλο smart (αν θυμάμαι καλά ο μεγαλύτερος προσφέρει η εταιρία). Στη προσγείωση για Θεσσαλονίκη κάναμε ένα go around υποθέτω λόγω ύψους και φωτός, είχε αντηλιά. Στο τέλος έχω και ένα timelapse... Aυτά! Όταν θα έχω χρόνο το επόμενο θα είναι ΤΚ με Α330.

https://www.youtube.com/watch?v=nuWsFwYZAzY

DUS αεροδρόμιο 4/5
SKG αεροδρόμιο 2/5
A319 3.5/5
έλλειψη IFE αλλά αρκετό legroom
Eurowings 4/5 Δεδομένου ότι είναι loco
 
Ένα λαθάκι έχεις στο βίντεό σου. Σαν νηολόγιο δίνεις το D-AWGK, το σωστό όμως πρέπει να είναι το D-AGWK ;)
 
Γεια σας παιδιά .Η κοπελιά ήθελε να πάμε Ρώμη . Τι να της έλεγα ; Όχι; Πήγαμε τελικά . :D :D Εδώ σας παραθέτω ένα βιντεάκι που έφτιαξα από την επιστροφή μας στην Αθήνα. https://www.youtube.com/watch?v=T8qIGUSx-s4
 
Καλησπέρα,
παραθέτω ένα ακόμη βιντεάκι από περσινή πτήση. Πρόκειται για KTM-DEL με 9W.
Δυστυχώς στο αεροδρόμιο του Κατμαντού υπήρχαν αρκετά θέματα ασφαλείας...

https://www.youtube.com/watch?v=EkWA9ccyF1c
 
Top