Alitalia ήθελες; ΚΑΛΑ να πάθεις !!!!

dvixos

Business-Class-Member
Εγγραφή
01/11/2008
Μηνύματα
277
Likes
34
Οι πιστοί αναγνώστες μου γνωρίζουν https://www.airliners.gr/community/viewtopic.php?f=7&t=6158&p=90948&hilit=αλιχάλια#p90948 ότι δεν είναι η πρώτη φορά που γράφω ρεπόρτ για την εν λόγω. Προσεγγίζοντας το θέμα αμιγώς ψυχιατρικά θα πρέπει να δω κατ αρχάς την παιδική μου ηλικία, τα βιώματα μου και τα τραύματα μου. Σημειώνω ότι στην τρυφερή ηλικία των 19 ετών και για δυο έτη βρέθηκα στην Ιταλία και από τότε πώς να το κάνουμε έχω μια αγάπη προς την χώρα και τα προιόντα της….Πλυντήριο candy κτλπ…
Την εταιρεία την γνώρισα εκείνα τα χρόνια με τα Douglas της και με όλες τις παραξενιές της… Οι αεροσυνοδές είχαν πάντα ρε παιδί μου αυτό το τουπέ της Ιταλίδας γκόμενας και σαν κρατική εταιρεία την σχετική ραθυμία που διέτρεχε εκείνα τα χρόνια τον κλάδο. Το 2012 πέταξα ένα Ρώμη Θεσσαλονίκη και έκτοτε δεν ασχολήθηκα μαζί της, δεν βόλευαν και οι προορισμοί και ποτέ δεν είχε λογικές τιμές….
Φέτος τον Ιούνιο έπρεπε να πάω στο Bari και για να είμαι ειλικρινής εντυπωσιάστηκα…. Το αεροδρόμιο έγινε πολύ καλύτερο, τα αεροπλάνα ανανεώθηκαν μαζί με τις στολές και γενικά η εντύπωση μου ήταν θετική. Βέβαια, κάτι καθυστερησούλες των 15 λεπτών δεν με προβλημάτισαν άσχετα εάν η Ryanair έφευγε στην ώρα της…. Στην καμπίνα η τάξη ήταν σχετικά καλή με τα Ιταλικά μέτρα που μια χειραποσκευή σημαίνει μια βαλίτσα, ένα λάπτοπ μια γυναικεία τσάντα, και δυο σακούλες. Φυσικά, γίνεται σχετικός χαμός και εάν δεν σπεύσεις, άντε βάλε την ταπεινή τσάντα σου στα λόκερ…
Την 15η Οχτώβρη μου ανακοινώθηκε ότι έπρεπε να είμαι σε ένα σεμινάριο στις 3 Νοέμβρη στο Λονδίνο αλλά μπορεί να έπρεπε να κάνω και μια συνεργασία στις 2 και γενική επιστροφή την 5η Νοεμβρη ημέρα Σάββατο,
Για λόγους εθνικού συμφέροντος πάντα ξεκινάω τον έλεγχο από Αιγαίου. Η τιμή ήταν απογοητευτική, ναύλος φλεξ περί τα 385 ευρά και έτσι και άλλαζα την αναχώρηση συν το σχετικό πρόστιμο. Η british, LX, LH κινούνταν στα ίδια απαγορευτικά επίπεδα. Η νέο λατρεμενη μου Ryanair εβγαζε σύνολο με 310 με βαλίτσα και θέση μπροστα να χωράω, ενώ και η easyjet ήταν τα ίδια περίπου χάλια. Άσε που με τις δυο αυτές πας σε αεροδρόμια που θες μια περιουσία για να φτάσεις στο κέντρο του Λονδίνου…
Ομολογώ, ότι κάτι 230 ευρά που έβγαζε η Turkish με έκαναν προς στιγμή να σκέφτομαι ότι εντάξει δεν βαριέσαι και τα σχετικά, αλλά ή άσβηστη εθνική μου φλόγα, τα συνεχόμενα Incident της εν λόγω, και κυρίως, τα τρομοκρατικά της Κωνσταντινούπολης με έκαναν να ανακτήσω τάχιστα το εθνικό μου φρόνημα….Εγω στην Τουρκία ποτέ.
Και εκεί που κάθε βράδυ σκεφτόμουνα διάφορα σενάρια του τύπου να πάω ένα βράδυ Charleroi και τα μετά Λονδίνο, ξύπνησε μέσα μου ο ιταλός δαίμονας….Και τσακ βλέπω έναν ναύλο business classic στα 409 ευρώ με όρους που δεν ήταν ξεκάθαροι αλλά μάλλον επιτρεπόταν οι αλλαγές αζημίως, με επιστροφή χρημάτων και τσίμπησα….Τον έκλεισα, μου ήρθε και το σχετικό mail που έλεγε ότι επιτρέπονται αλλαγές και επιστροφή και ηρέμησα….
Την 24η Οχτωβρη, τελικά μου λένε ισχύει η μάζωξη της 2ας Νοέμβρη έλα απόγεμα τάδε ώρα….. Περιχαρής, μπαίνω στο site της alialia και ψάχνω να βρω πως αλλάζει η κράτηση…. Μετά από 14 λεπτά βόλτας δεν βγάζω άκρη και μιλάω με το customer service…Μια αγενέστατη νεαρά μου λέει προκλητικά με 409 ευρώ Business θέλετε και αλλαγή? Ναι λέω αφού μου στείλατε και σχετικό mail ότι επιτρέπεται. Αποκλείεται μου λέει, μα λέω μπροστά μου το έχω, όχι αυτή γιατί άν κλικάρετε εκεί και μετά εκεί θα δείτε ότι σε κάτι ψιλά γράμματα σε ιταλίζοντα αγγλικά λέει όχι αλλαγές όχι επιστροφή. Ναι λέω αλλά σε μένα στείλατε απόδειξη που λέει αλλάζει. Αποκλείεται αυτή, μα λέω να σας την στείλω, όχι μου λέει κάντε αίτημα στο τάδε e-mail κτλπ…. Εθνική Εορτή η 28η, κανένας δεν ασχολείται παίρνω την αλιτάλια στην Ρωμη μιλάω με 3 νεαρούς και νεαρές, αποκλείεται να σας στείλαμε τέτοιο mail, φορτώνω εγώ…
Εν τω μεταξύ ευτυχώς που η Swiss σου δίνει την δυνατότητα με 22 ευρά να το ξανασκεφτείς και έτσι κάνω μια κράτηση μαζί τους για 460 ευρά και Δευτέρα πρωί, ξαναμιλάω με Ελλάδα. Ξανά τα ίδια, ρε παιδιά να μιλήσω με έναν προϊστάμενο τι γίνεται με το αίτημα μου, το βλέπουμε, θα δούμε, αλλά μάλλον δεν γίνεται …. Και εγώ να πρέπει να φύγω την Τρίτη 1η. Με πόνο ψυχής και πολύ οργή συντάσσω μια εξώδικη διαμαρτυρία και πρόσκληση για αποκατάσταση, και το δίνω στον επιμελητή για επίδοση ….Στις 16.00 με παίρνει ο επιμελητής μου λέει δεν το παίρνουνε, θυροκόλλησε το, λέω και μετά από 5 λεπτά μου λέει το πήρανε…. Στις 16.30 ενόσω είμαι στο δρόμο για το σπίτι, σκεφτόμενος ότι πάω μέσω Ελβετίας, κρούει το κινητό. Μια ευγενής κυρία με ύφος βρεγμένης γάτας μου λέει από Αλιτάλια σας παίρνω κάνατε ένα εξώδικο κτλπ. Ξέρετε ο ναύλος σας δεν αλλάζει. Μάλιστα λέω για αυτό σας επισυνάπτω την απόδειξη είσπραξης κτλπ. Ξέρετε λέει δεν φαίνεται καλά, μα τι λέτε λέω, σας το τύπωσα ακριβέστατα και μη με δουλεύετε. Καλά μου λέει θα σας πάρω ξανά. Με ξαναπαίρνει μου λέει ναι λέει ότι αλλάζει αλλά μάλλον έγινε λάθος δεν αλλάζει ο ναύλος γιατί αμα κλικάρετε εκεί….Κοιτάξτε της λέω μην το κουράζουμε, το εξωδικο έγινε για να ισχύει η όχληση, θα το κοινοποιήσω και στην ΥΠΑ και στον εισαγγελέα του Αρείου Πάγου διότι μπορεί να υπάρχει και θέμα απάτης και ας αποφασίσουν τα δικαστήρια. Καλά μου λέει θα σας ξανα πάρω.
Σε πέντε λεπτα, η βρεγμενη γάτα είναι πλέον μούσκεμα και λέει ξέρετε ο κ D….λυπάται για την ταλαιπωρία σας, να μην δώσουμε συνέχεια να σας το αλλάξουμε βεβαίως συμφωνείτε?
Ε, ναι λέω εγώ επιτέλους, και ετοιμάζομαι να κάνω δήλωση ότι έχω εμπιστοσύνη στην Ελληνική Δικαιοσύνη κτλπ…

Στην συνέχεια
o Πώς πήγε το check in?
- Τι ΔΕΝ είχε το lounge το Goldair?
- ¨Ήταν καθαρές οι τουαλέτες στο αεροπλάνο?
- Τι σερβιρίστηκε?
- Πως είναι το Lounge στην Ρώμη?
- Trump η Clinton?
:evil: :evil:
 
Και ο άγιος φοβέρα θέλει....
 
Η άχρηστη λεπτομέρεια του τριπ ρηπόρτ: όταν καλείς το call centre για τους επιβάτες, η κλήση σου προωθείται σε call centre στην Ιταλία, όπου παίζει outsourcing Ελλήνων κι ελληνοφώνων υπαλλήλων από τη Μάγκνα Γκρέτσια.
 
wow...τελικά, για την ταμπακιέρα σου είπαν κάτι;
Ήταν στιγμιαίο λάθος το ε-μαιλ;
Τους το έστειλες και σου είπαν "δεν ξέρω τι πήρες, εμείς στείλαμε άλλα" ;
 
" εξώδικη διαμαρτυρία και πρόσκληση για αποκατάσταση"

πολύ ενδιαφέρον. έχεις την καλοσύνη να μας πεις πώς γίνεται και τι ακριβώς σημαίνει αυτό; για εμάς που είμαστε άσχετοι από νομίκα
 
Top