Catch the legendary MD80

  • Thread starter Akis
  • Ημερομηνία δημιουργίας

Akis

Administrator
Staff member
Εγγραφή
22/11/2002
Μηνύματα
5.138
Likes
391
Περιοχή
Dortmund
Website
www.airliners.gr
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
ANA
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
EDLW
Το ημερολόγιο δείχνει μέσα Ιουλίου. Σάββατο. Η άδεια μου έχει τελειώσει κι έχω επιστρέψει στα γνωστά. Μιας και σήμερα δεν έχω άλλες υποχρεώσεις, κάνω βόλτες σε διάφορα αεροπορικά sites και διαβάζω trip reports. Ένα από αυτά, περιλαμβάνει ένα αεροσκάφος το οποίο πέταξα τελευταία φορά πριν από 11 χρόνια. Ένας τύπος που σε λίγους μήνες (άντε χρόνια) θα εξαφανιστεί από τους ευρωπαϊκούς ουρανούς. Ποιο αεροσκάφος; Τα McDonnell Douglas 80! :shock:

Ξεσηκώνομαι και αρχίζω να κάνω σκέψεις. Να βλέπω τον εαυτό μου και πάλι σε αυτό το retro αεροσκάφος. Η ιδέα, με ενθουσιάζει.

Τσεκάρω λοιπόν πόσα αεροσκάφη ζουν ακόμη κοντά μας. Όχι πολλά. Μερικά στην Βουλγαρία, κάτι λίγα στην Δανία και μερικά στην Ιταλία. Ας ξεκινήσω λοιπόν από την κοντινή Ιταλία, που τα τελευταία χρόνια την έχω σνομπάρει απειλητικά.

Το booking engine της meridiana γίνεται για μερικές ώρες η τοπ σελίδα του λάπτοπ μου. Τσεκάρω διάφορα δρομολόγια ώστε να βρω τις πτήσεις με τα MD. Συγκεκριμένα τις πτήσεις σε λογικές τιμές. Για να μην πολυλογώ, ο προορισμός μόνο ένας μπορεί να είναι. Η πόλη Όλμπια της Σαρδηνίας. Η βάση των Ιταλών. Με τα πολλά οι παρακάτω πτήσεις επιλέγονται:

FR 5550 CGN BGY 08:35 10:00 B738
IG 132 BGY OLB 12:55 14:10 MD83

Κόστος έως εδώ, ούτε 45 €. :great:

Για την επιστροφή υπήρχαν πολλές σκέψεις. Σύντομα βλέπω ότι για την meridiana πετάει το B734 της “δικής” μας Air Mediterranean. Τα πρώτα σχέδια έβλεπαν να πάω από OLB προς MRS και από εκεί να συνεχίσω με B717 της volotea. Δυστυχώς όσο και να προσπαθούσα δεν μου έβγαινε κάτι καλό και οικονομικό. Οπότε, τα σχέδια αλλάζουν και το Παρίσι είναι να γίνει ο ενδιάμεσος σταθμός δύο μέρες αργότερα.

IG 177 OLB CDG 15:50 17:55 B734
EW 9403 CDG DUS 20:25 21:30 A319

Κόστος εδώ: 95 €.

Οι πτήσεις λοιπόν κλείστηκαν, την Δευτέρα ενημέρωσα το αφεντικό μου και προχώρησα στην κράτηση ξενοδοχείου και αυτοκινήτου.

Η χαρά μου απερίγραπτη και με μεγάλη ανυπομονησία περίμενα να έρθει επιτέλους αυτή η μέρα του Σεπτέμβρη... :banana:
 
Το ημερολόγιο δείχνει 12/9, ημέρα Τρίτη και ώρα 8 το απόγευμα. Η χειραποσκευή έχει σχεδόν κλείσει, μιας και σε περίπου 12 ώρες αναχωρεί η πρώτη μου πτήση από Κολωνία προς Μπέργκαμο. :banana: Πετάγομαι λίγο έξω στο κοντινότερο ATM για ένα χαρτζιλίκι και με το που επιστρέφω σπίτι φτάνει ένα μήνυμα από την ryanair σε κινητό και email. :shock:

Η πτήση μου ακυρώθηκε! Προβληματισμένος κοιτάζω το κινητό που στο χολ για μερικά λεπτά χωρίς να μπορώ να το πιστέψω. Κάπου εδώ βλέπω να χάνω το ιταλικό μου MD. Περπατάω προς την κουζίνα και αρπάζω το laptop για να τσεκάρω την κράτησή μου στην σελίδα των Ιρλανδών και όντως και εκεί γράφει με κόκκινα γράμματα canceled. :bash:

Η εταιρεία μου προσφέρει δύο επιλογές. Αλλαγή κράτησης ή επιστροφή χρημάτων. Σιγά σιγά, κι ενώ αρχίζει να φεύγει οι θολούρα που έχει δημιουργηθεί στο μυαλό μου, οι μηχανές αρχίζουν να ανεβάζουν ρυθμούς. Πρέπει να βρω εναλλακτική λύση. Αλλά, ποίες είναι οι επιλογές μου ώστε να είμαι την επόμενη μέρα στο Μπέργκαμο στις 1 το μεσημέρι;

Ψάχνω… Επιπλέον πτήση ryanair από Κολωνία το βράδυ. Δεν βοηθάει. Πτήση ryanair από Weeze στις 6.35. Αλλά, πως πας εκεί; Τρένο δεν υπάρχει τέτοια ώρα. Λεωφορείο δεν υπάρχει.

Συνεχίζω. Πτήσεις της ryanair από Βρέμη και Βερολίνο με ώρα άφιξης στο Μπέργκαμο το μεσημεράκι. Η μόνη λύση ώστε να μην χάσω το ταξίδι μου είναι πραγματικά το Weeze.

Κάνω μερικά τηλέφωνα μπας και βρω κάποιον εθελοντή οδηγό για τα άγρια χαράματα. Δυστυχώς όχι!

Οπότε μία μόνο η λύση… Να πάω με το δικό που αυτοκίνητο στο Weeze (περ. 120 χλμ) και να το αφήσω στο πάρκινγκ του αεροδρομίου ως το Σάββατο. Κόστος πάρκινγκ κοντά 60 € και ένα επιπλέον δρομολόγιο το Σάββατο για να πάρω το αυτοκίνητό μου. Μικρό το κακό σκέφτομαι, μιας και δικαιούμαι και αποζημίωση από την εταιρεία. Κάνω την αλλαγή πτήσης μέσω της σελίδας της ryanair και αλλάζω όλα τα σχέδια που έχω κάνει.

Έχει περάσει μόλις μία ώρα από την έλευση του μηνύματος της ryanair και πλέον αρχίζω να αλλάζω ψυχολογία. Αρχίζω και πάλι να χαίρομαι. Στις 10 πάω για ύπνο, το ξυπνητήρι θα χτυπήσει σε έξι ώρες και θέλω να είμαι ξεκούραστος. :great:
 
Ανυπομονούμε για τη συνέχεια Άκη :great:
Κάθε πτήση με MD80 στην Ευρώπη, είναι πλέον δώρο για μας τους πιο παλιούς :)

Σε λίγο θα πρέπει να αρχίζουμε να ψάχνουμε για αποχαιρετιστήρια ταξίδια με τα B733/734/735 ...
 
Έξω βρέχει και ο αέρας είναι δυνατός, όταν στις 4 που πρωί με ξυπνάει η μουσική από το ξυπνητήρι. Γρήγορα γρήγορα ετοιμάζομαι μιας και κάθε λεπτό είμαι σημαντικό, όπως θα καταλάβω στην πορεία.

Στις 4.40 μπαίνω στο αυτοκίνητο και ξεκινάω. Το GPS δίνει ώρα άφιξης στο NRN στις 6.10! :shock: Είναι η στιγμή που οδηγώντας αρχίζω να κάνω υπολογισμούς και σιγά σιγά να ανεβάζω την ταχύτητα του Renault μου. Όπως έγραψα παραπάνω, ώρα αναχώρησης είναι 6.35. Με πάρκινγκ και security μάλλον αδύνατο να προλάβω. :idea: Σκέφτομαι που έκανα το λάθος στους υπολογισμούς μου και αποφασίζω να ρίξω το φταίξιμο και πάλι στην ryanair. Αυτή δεν ήταν που μόλις λίγες ώρες νωρίτερα με ανάγκασε να αλλάξω όλα μου τα σχέδια; Ε, αυτή θα φταίει και για αυτό, αποφασίζω όσο οδηγώ στην δυνατή βροχή. :twisted:

Με τα πολλά παρκάρω το αυτοκίνητο δύο λεπτά πριν τις 6 στο πάρκινγκ P2 του αεροδρομίου Weeze. Παίρνω την χειραποσκευή μου και τα βάζω στα πόδια. Μπαίνω στον αεροσταθμό και βλέπω μια μέτρια ουρά στα security. :wall: Τέλος πάντων λέω, δεν γίνεται να χάσεις την πτήση σου. Στις οθόνες βλέπω ότι η πτήση μου θα φύγει από την έξοδο 10. Στο βάθος βλέπω μια πινακίδα με το νούμερο 10 και μπροστά τις… κόσμο. Καλά πάω σκέφτομαι.

Τελικά στις 6.15, μόλις 20 λεπτά πριν την ώρα αναχώρηση περνάω από το Security. Για κακή μου τύχη πρέπει να ανέβω σκάλες γιατί οι του αεροδρομίου θέλουν να σε περάσουν από τα dutty free. Τους βρίζω, αλλά είμαι αισιόδοξος βλέποντας την ουρά από κάτω μου να μην κάνει βήμα. :thx:

Δύο λεπτά αργότερα φτάνω στον κάτω όροφο και αρχίζω να κατανοώ ότι η ουρά που έβλεπα δεν ήταν για την έξοδο 10… αλλά για την 9. :rant: Στην έξοδο 10 βλέπω δύο υπαλλήλους και κανέναν επιβάτη. :shock: Τρέχω, τους δείχνω το boarding pass μου και… ως τελευταίως μπαίνω στο λεωφορείο! Οι πόρτες έκλεισαν δευτερόλεπτα αργότερα! :banana:

Στις 6.25 παίρνω την θέση μου στο παράθυρο και εκεί είναι που κατανοώ πόσο λίγο έλειψε για να χάσω την πτήση μου. Την πτήση μου για Μπέργκαμο και για το MD που θα με περίμενε εκεί.

Doors closed and crosscheck και το pushback ήρθε στις 6.37.

Απογείωση από τον, όπως πάντα, 27 και άμεση στροφή δεξιά. Ήδη στα 2000 πόδια βρισκόμασταν μέσα στα πυκνά σύννεφα. Λίγες αναταράξεις και λίγα λεπτά αργότερα είδαμε την ανατολή του ηλίου. Αυτές είναι οι όμορφες αεροπορικές στιγμές που μας αρέσουν και μας κάνουν να ξεχνάμε την καθημερινότητα με όλα της τα προβλήματα. :laola:

Το δρομολόγιο μας έφερε σχεδόν πάνω από την Φρανκφούρτη, Καρλσρούη, Ζυρίχη, Λοκάρνο και μετά δεξιά στροφή προς BGY. Η πτήση, κλασσική ryanair. Σχεδόν fully booked με Ιταλούς αλλά και Γερμανούς και Ολλανδός τουρίστες. Περισσότερα δεν έχω να γράψω για την πτήση. Όσοι ταξίδεψαν με την ryanair ξέρουν τι είδα και τι προσφέρουν. Απλά τα πράγματα.

Προσγείωση στο BGY, σε ένα αεροδρόμιο όπου κυρίαρχη εταιρεία είναι η FR. Αποβίβαση από δύο πόρτες και μεταφορά με λεωφορείο στο terminal.

Το ρολόι γράφει 8.10 και έχω σχεδόν 5 ώρες για τον σκοπό της επίσκεψής μου εδώ στα ιταλικά εδάφη. :mrgreen:
 
Top