ΕL AL

  • Thread starter Anonymous
  • Ημερομηνία δημιουργίας
...μα αυτη η ειδικοτητα υπαρχει χρονια τωρα :oops: ! Και μεσα στο αεροσκαφος και εξω απο αυτο :rolleyes: ! Δεν ξεχνιουνται ευκολα οι προσαγωγες των spotters στο αστυνομικο τμημα (επι Ελληνικου), μετα απο τηλεφωνημα των Ελαλιτων! :rant:
 
Re: ΕL AL έκο...

Θυμάστε που χρόνια πριν η VASP έκανε το δρομολόγιο Sao Paolo - Αθήνα;
Έτσι και η ElAl πριν δύο χρόνια άρχισε το Tel Aviv - Sao Paolo, δεν άντεξε οικονομικά και έκλεισαν την γραμμή.
Έτσι τα μακρινά δρομολόγια που πραγματοποιούν είναι:
JNB, YYZ ,ΒΟΜ με Β762 μ.ο. ηλικίας 19,5 ετών (με αυτό το α/φ προσπαθούμε και εμείς να φέρουμε Ινδούς τουρίστες στην χώρα μας και να ανοίξουμε την τουριστική αγορά της Ινδίας….;…;..Ωραίο προϊόν πάμε να λανσάρουμε.)
ΡΕΚ & ΒΚΚ με Β763 μ.ο. ηλικίας 3 ετών,
HKG & LAX με 772 μ.ο. ηλικίας 8 ετών, και τέλος…!..!. JFK & EWR με Β744 μ.ο. ηλικίας 18 ετών.
Εμένα μου φαίνεται λύγο γερασμένος ο στόλος οπότε και τόσα δρομολόγια που διατηρούν είναι αξιέπαινοι. Αλλά και αυτοί που τους επιλέγουν ΜΠΡΑΒΟ τους.
Αυτό που με εξέπληξε είναι ότι τις ΗΠΑ τις πραγματοποιούν με ένα τέτοιο γερασμένο στόλο, όταν στην ΝΥ υπάρχουν τόσοι συμπατριώτες τους.
 
Re: ΕL AL έκο...

Αν το εσωτερικό εχει νέα καθήσματα και καλό ΙFE δεν βλέπω κάτι το αρνητικό για τους επιβάτες το οτι το αεροσκάφος είναι 18 και 19 ετών.Για το επιβατικό κοινό ακόμα και το εσωτερικό να είναι αρκετών ετών,το ικανοπηιεί η αξιοπιστία που φέρει το όνομα της EL AL και για τους εβραίους ανα το κόσμο ύπαρχουν σίγουρα και αυτοί που σκέφτονται οτι πετάνε με τον Εθνικό αερομεταφορέα τους(είναι άλλωστε λαός περήφανος για το έθνος τους).
 
Re: ΕL AL έκο...

Γεια,

Μπορεί ο στόλος να είναι γερασμένος αλλά μην ξεχνάμε ότι η EL AL προσφέρει υπηρεσίες κατάλληλες για το εβραϊκό κοινό.

Θυμάμαι ένα παλιό επεισόδιο του Airport- BBC, που το προσωπικό εδάφους στο LHR έπρεπε να αλλάξει θέσεις για τους περισσότερους επιβάτες. Αρκετοί observant Jews στην συγκεκριμένη πτήση δεν ήθελαν να δουν την ταινία γιατί δεν συμφωνούσε με τα πιστεύω τους. Το προσωπικό εδάφους έπρεπε να "κλείσει" ένα μέρος της καμπίνας στο οποίο δεν θα προβαλόταν η ταινία.

ΟΑ277
 
Re: ΕL AL έκο...

Αν και η τελευταία ανακαίνιση της καμπίνας των α/φ έγινε το 2009 υπάρχουν πολλά παράπονα στην οικονομική για μη αναπαυτικές θέσεις και πολύ στενές. Στην business οι θέσεις δεν γίνονται επίπεδες αλλά με αρκετό χώρο. Τέλος για το άλλο σχόλιο, το IFE τους είναι απηρχαιωμένο χωρίς επιλογές, στην business δίνουν "vidibox" ενώ στα Β747 έχουν LCD οθόνες.
Πολύ σωστός ο ΟΑ277, στο κάτω κάτω της γραφής το λέει και η εταιρεία <πετάμε το Ισραήλ> δεν λένε και τον υπόλοιπο κόσμο
EL Al - It is not just an airline. It’s Israel.
 
Re: ΕL AL έκο...

Η ακριβής έννοια τού slogan είναι πως μπαίνοντας σ'ένα αεροπλάνο τής El-Al είναι σαν να μπαίνης σ'ένα κομμάτι τού Ισραήλ.Δέν έχει να κάνη με τα καθίσματα ή τα IFE κλπ.Και η "αείμνηστη" θα μπορούσε να έχη ανάλογο slogan ("Olympic Airways-it's not just an airline,it's Greece") την εποχή τής μονοκρατορίας της.....

Μήν ξεχνάμε δέ ότι αυτά τα αεροπλάνα χρησιμοποιούνται και σε περίπτωση επιστράτευσης ή άλλης έκτακτης εθνικής ανάγκης,οπότε πρέπει να μπορούν να μετατραπούν σε "μεταγωγικά" εντός ελαχίστου χρόνου.Θυμίζω την "επιχείρηση Μωϋσής" το 1984,όπου μεταφέρθηκαν με αεροπλάνα τής EL-AL οι Αιθίοπες Εβραίοι στο Ισραήλ.

Πάντως στο Boeing 720 με το οποίο είχα γυρίσει άπό το TLV το 1973 δέν θυμάμαι τα καθίσματα να ήταν στενάχωρα ή άβολα.
 
Re: ΕL AL έκο...

Μου θύμησες το ανέκδοτο πόσοι χωρούν σε ένα κατσαριδάκι;
Σε αυτή την επιχείρηση <Επιχείρηση Σολομών το 1991, όπου με 41 πτήσεις εντός 30 ωρών μεταφέρθηκαν οι εναπομείναντες 15.000 εβραίοι της Αιθιοπίας.>
τότε το Β747 έχει το ρεκόρ μεταφοράς ατόμων. 1.087 ..!..!..άτομα μεταφέρθηκαν σε ένα Β747 (το φαντάζεστε…) :shock:

http://archive.in.gr/news/mideast/03d_i ... aliyah.htm
 
Re: ΕL AL έκο...

Σωστά,αυτήν ήθελα να αναφέρω αρχικά ώς παράδειγμα-μάλιστα σε παλιότερη επικοινωνία μου με τον seven4seven μού είχε ζητήσει την βοήθειά μου γιά να εντοπίση το νηολόγιο τού αεροπλάνου που κατέχει αυτό το ρεκόρ "πληρότητος".
(Δυστυχώς,ο πρώην χειριστής τής EL-AL που αναζήτησα με την σειρά μου γιά να με βοηθήση-επειδή είχε συμμετάσχει στην επιχείρηση αυτή-είχε γίνει βουλευτής και,ώς εκ τούτου,δυσπρόσιτος).

Στά Εβραϊκά,το όνομα τής εταιρίας σημαίνει "πρός τους ουρανούς" (η ακριβής απόδοση είναι "πρός τα ψηλά").
 
Re: ΕL AL έκο...

Βρήκα και κάποια φωτογραφία από μία παλιότερη εκκένωση. Αυτή της Υεμένης- Magic Carpet. Αν δεν κάνω λάθος, οι Ισραηλινοί είχαν χρησιμοποιήσει τότε αεροσκάφος της Alaskan Airlines.

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Op_Ma ... tes%29.jpg

Διαβάστε και την ιστορία, είναι αρκετά ενδιαφέρουσα!

ΟΑ277
 
Top