Iran Air

meso tis "grizas" agoras
 
Τελειώνοντας την απογευματινή μου βόλτα πέρασα όπως πάντα από το press agency της γειτονιάς μου. Εκεί πάντα ξεφυλίζω ό,τι ενδιαφέρον πέφτει στα χέρια μου...
Λοιπόν, βλέποντας ότι έχει βγει το τεύχος Μαΐου 07 του MONOCLE (κατ εμέ το καλύτερο περιοδικό του κόσμου σήμερα) έπεσα σε ένα ρεπορτάζ που με άφησε άναυδο και σοκαρισμένο.
:arrow: ΙR744: Tehran-Damascus-Caracas, 1x weekly. 747SP :shock:
Ω ναι...νέα πτήση που ίσως είναι ότι πιο φετίχ έχω δει τα τελευταία χρόνια. Αποτέλεσμα της αμοιβαίας προσέγγισης Ιράν-Βενεζουέλας, maximum blocked capacity 100 επιβατών, σχεδόν 16 ώρες ταξίδι (Δαμασκός-Καράκας 14 ώρες nonstop), €1.128 το return εισιτήριο, και αφιερωματική κάλυψη του ταξιδιού με τρόπο που με έκανε να μείνω μ$%$#ς.
Ισως από τα πιο ενδιαφέροντα θέματα τελευταία. Εάν σας πέσει στα χέρια ξεφυλιστε το...(γιατί για να το αγοράσετε θέλετε και €14 :rolleyes: ).

Ιραντουρ data:

IR744 06-Apr-07 - 28-Sep-07 ----5-- 74L THR 0500 DAM 0715 J CYQMV
DAM 0845 CCS 1545 J CYQMV
IR745 31-Mar-07 - 29-Sep-07 -----6- 74L CCS 1845 DAM 1415/1 J CYQMV
DAM 1545/1 THR 1845/1 J CYQMV

να μην μπω σε εγκεφαλικές λειτουργίες...έτσι..ε..ξέρετε οι καμένοι.... ;)
 
Το εν λόγω δρομολόγιο είναι και code share, όχι παίζουμε!

Από Τεχεράνη προς Καράκας έχει κωδικό Iranair και Conviasa, ενώ από Δαμασκό έχει και επιπλέον κωδικό της Syrianair.

Mια νέα συμμαχία γεννιέται! Τρέμε Star Alliance, έρχεται η SkyEvilTeam!
 
Τώρα ξέρει κανείς πως να πάει στη Λατινική Αμερική... Το ερώτημα είναι αν θα το πάρεις από DAM ή THR :?:
 
jerry":5vk6yctl said:
Τώρα ξέρει κανείς πως να πάει στη Λατινική Αμερική... Το ερώτημα είναι αν θα το πάρεις από DAM ή THR :?:

Και όχι μόνο αυτό, αλλά πρόλαβαν και την ΕΚ που διατυμπάνιζε πως ήταν η πρώτη που θα ένωνε με απευθείας πτήση τη Μέση Ανατολή με τη Λατινική Αμερική (ή μήπως κάνω λάθος :rolleyes: )
 
Όλοι οι μυημένοι ασφαλώς και θα έχουν καταλάβει που θα γίνει το επόμενο προσκυνηματικό ταξίδι!! Και Ιράν και Βενεζουέλα και 747SP!!
Αδυνατώ να φανταστώ κάτι καλύτερο και κάτι πιο προχωρημένο. Μεγάλε Ούγκο ερχόμαστε!!!
 
http://www.airliners.net/articles/read.main?id=108

Ένα trip-report από τις πρώτες πτήσεις της διαδρομής. Σύντομα το Β 747SP θα αντικατασταθεί από Α340 της Conviasa. Διαβάστε επίσης στη μέση του άρθρου για τον μικρό αριθμό επιβατών, σε σχέση με τη χωρητικότητα του αεροσκάφους (για λόγους μεγίστου βάρους απογείωσης), όσο και τον τρόπο κατανομής τους, προκειμένου, ρυθμίζοντας το κέντρο βάρος του αεροσκάφους, να επιτευχθεί η ελάχιστη δυνατή κατανάλωση καυσίμου! Μια πραγματική πρόκληση αυτή η πτήση για τον γερόλυκο. Το άρθρο συνοδεύεται από ένα πού ενδιαφέρουν βίντεο του youtube που δείχνει τις εργασίες βαριάς συντήρησης του τύπου από την Iran Air.
 
COMPUTERISE":27fk0hgd said:
Όλοι οι μυημένοι ασφαλώς και θα έχουν καταλάβει που θα γίνει το επόμενο προσκυνηματικό ταξίδι!! Και Ιράν και Βενεζουέλα και 747SP!!
Αδυνατώ να φανταστώ κάτι καλύτερο και κάτι πιο προχωρημένο. Μεγάλε Ούγκο ερχόμαστε!!!

μεσα κι εγω! μια ζωη περιμενω να πετυχω το SP....τωρα αν ειναι να με παει N.Αμερικη τοτε ετοιμαζω σακο και φ.μηχανη απο τωρα!!
 
Από τις 28 Οκτωβρίου, με την έναρξη του χειμερινού προγράμματος δρομολογίων, οι διεθνείς πτήσεις της εταιρείας μεταφέρονται στο νέο αεροδρόμιο Imam Khomeini (ΙΚΑ), από το Mehrabad.


http://www.iranair.com/util/img/index.d ... ile_en.pdf
 
Top