Egypt Air

nikolas

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
31/03/2006
Μηνύματα
31
Likes
0
Τα χριστούγεννα θα πάω διακοπές στην Αίγυπτο με Εgypt air Αθηνα- Καιρο και Καιρο-luxor.Εχει κανεις εμπειρία με Εgypt air
 
Nαι, την χειρότερη. Από μένα γλίτωσαν τα δικαστήρια και μεγάλες αποζημιώσεις γιατί δεν ήμουν σε ψυχολογική θέση να τους τσακίσω. Είμαι ορκισμένος εχθρός τους. :evil: :evil: :evil:
 
Captain my captain
δεν είχα σκοπό να παρακούσω τη συμβουλή σου και είχα ήδη αγοράσει το e-ticket για Κάιρο με A3 για τις αρχές Δεκεμβρίου. Όταν όμως η Aegean ειδοποίησε ότι δυστυχώς το ATH-CAI αναβαλλόταν (δεν κατάφερα να μάθω γιατί), ανάμεσα στην επιστροφή χρημάτων ή δοκιμή της MS, η επιλογή ήταν εύκολη... :p
Η πτήση με την Egypt ήταν ΟΚ, seat pitch απλά ΟΚ, φαγητό μέτριο, service εξυπηρετικό/ότατο, κατάσταση του The NILE ΟΚ, χωρίς καθυστέρηση κλπ. Το πιο παρανοϊκό της υπόθεσης όμως ήταν όταν κατά την διάρκεια της απογείωσης ξεκόλησε ένα κομάτι από το πλαστικό κάλυμα από την οροφή στο σημείο της εξόδου κινδύνου και παραλίγο να πέσει σε ένα Γιαπωνέζο τουρίστα που άρχισε να ψάχνει πανικόβλητος να κάτσει κάπου αλλού... :oops:

Χωρίς να έχει προγραμματιστεί, αποφασίστηκε τελευταία στιγμή και ενώ είμαστε Κάιρο, να πάμε Λούξορ και Ασουάν με Egypt - μια επανάληψη των παραπάνω (χωρίς το σεναριάκι με τον Γιαπωνέζο) με πιο άνετα αεροπλάνα και πληρότητες και στις 2 πτήσεις 100%, κατά κύριο λόγο με τουρίστες.

Ωστόσο, όταν στην επιστροφή γυρίσαμε στα πάτρια εδάφη με την Α3, ήταν σαν να έμπαινα σε lear jet... πέρα από κάθε σύγκριση, τεράστια διαφορά από την MS και από τις πιο ευχάριστες πτήσεις που έκανα τα τελευταία χρόνια. SUPER. Το μόνο μελανό σημείο ήταν ότι είμασταν μόνο 11 επιβάτες συνολικά (νομίζω οι 9 Έλληνες), πράγμα που βάζει σε σκέψεις για το αν μπορέσει η A3 να συντηρήσει το route... κάτι που θα είναι πολύ κρίμα αν τελικά δεν συμβεί - we have to spread the word :cool:.
Αν θέλει κανείς περισσότερες πληροφορίες, ποστ χήαρ... :arrow:
 
@mak
Η τύχη στάθηκε δίπλα σου γιατί πολύ απλά ..δεν ξέρεις γιαπωνέζικα... :cool:
 
Αγαπητέ captain και mak,
σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Το Σαββάτο πετάω το RHO-ATH με Α3 και ΑΤΗ-CAI-LXR-ASW-CAI με ΜS και ATH-RHO με Α3.
Ο Θεός μαζί μας ... οταν γυρίσω θα σας γράψω τις δικές μου εμπειρίες.

Καλά Χριστούγεννα σε όλους, καλή χρονιά και καλές πτήσεις!!! :D
 
Μ' αρέσει πάντως που με ευχαριστείτε. Που δηλαδή να σας πρότεινα και την Egypt Air, τί ευχές θα άκουγα. :?
 
Η πτήσεις με την Εgypt Air ηταν ΟΚ χωρίς προβλήματα. Τα Α320 στις πτήσεις εσωτερικού πιο καθαρά και άνετα απο τα Α321 του ΑΤΗ-CAI-ATH. Θα συμφωνήσω με τον ΜΑΚ οτι η πτήσεις με Α3 RHO-ATH-RHO πέρα απο κάθε συγριση !!!
 
Μπορείς μήπως να μας αναφέρεις το περιστατικό που σου συνέβη Captainjumbo,γιατί θέλω να ξέρω μιας και υπάρχει περίπτωση να πετάξω κι εγώ για Κάιρο με τις Αιγυπτιακές.Αν δε θέλεις να το πεις ενώπιον όλων στείλε πμ.Ευχαριστώ.
 
Αγαπητέ mimithem και εγώ ανησυχούσα που θα πετούσα με Egypt Air, όμως όλλα πήγαν καλά. Στο ATH - CAI - ATH χρησιμοποιήθηκε το τσαρτεράδικο Α321 - λίγω βρόμικο, όμως στο CAI - LUX και ASU - CAI τα Α320 ήταν πεντακάθαρα και καινούρια. Γενικά ήμασταν πολύ ευχαριστιμένοι και το πλήρωμα καμπίνας πολύ εξυπηρετικό.

Καλό Πάσχα σε όλλους και πολλά καλά ταξίδια!!!
 
Ετοιμαστείτε!!!!
H Egyptair θα είναι ένα από τα επόμενα μέλη της Star Alliance!

Τώρα ξέρουμε που θα ξοδεύουμε τα μίλια μας από το Miles&More!

http://news.cision.com/wpyfs/00/00/00/0 ... kr0001.pdf
 
Top