Gulf Air

  • Thread starter fotis
  • Ημερομηνία δημιουργίας

fotis

Concorde-Class-Member
Εγγραφή
04/02/2007
Μηνύματα
1.715
Likes
1
Περιοχή
Athens/Munich
Website
www.videoart.gr
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
IMP
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
EDDM
Γεια σας,
είμαι ο Φώτης, νέο μέλος της παρέας.
Για να μη σας ζαλίζω και πολύ θα θέσω κατευθείαν τα δύο ερωτήματά μου:
1ον: Ποιά είναι η γνώμη σας για την Gulf Air?
2ον: Πετάω μεθαύριο 07/02/2007 για Kuala Lumpur(KUL) μέσω Bahrain(BAH) & Muscat(MCT). Οι επιλογές που είχα ήταν οι εξής: α) από ATH προς BAH. Εκεί αναμονή 4,5 ώρες και κατόπιν πτήση για KUL με stop στη MCT.
β) από ATH προς BAH. Εκεί αναμονή 1 ώρα και κατόπιν αναχώρηση για MCT. Εκεί αναμονή 2,5 ώρες και κατόπιν non stop για KUL.
Προτίμησα το β με το σκεπτικό ότι δεν θα βαρεθώ περιμένοντας 4,5 ώρες στο αεροδρόμιο του BAH αλλά ουσιαστικά θα μοιράσω το χρόνο αναμονής στα δύο αεροδρόμια. Έκανα σωστά ή όχι? Πείτε μου τη γνώμη σας. Ίσως με βοηθήσετε με κάτι που ίσως να μην έχω σκεφτεί και αλλάξω την πτήση (χρησιμοποιώντας πάλι την Gulf Air λόγω κόστους).
Ευχαριστώ και υπόσχομαι την επόμενη φορά να είναι το μήνυμά μου πιο σύντομο. :oops:
 
Στο σύστημα βλέπω πως μπορείς να πας KUL μέσω Μπαχρέιν χωρίς στοπ στη Muscat.

Αεροπορική εταιρεία Από Έως Αναχώρηση Άφιξη
Gulf Air Athens Bahrain 14:25 19:05
Gulf Air Bahrain Kuala Lumpur 21:30 11:30 (8/2)

Δες μήπως γλυτώσεις. Το αεροδρόμιο του Μπαχρέιν δεν έχει τίποτα το ιδιαίτερο να ασχοληθείς. Περίπου σα το δικό μας σε επιλογές μαγαζιών κλπ.

Η Gulf δεν είναι κακή, χωρίς να είναι όμως και κάτι ιδιαίτερο. Με μια λέξη, αδιάφορη. Δεν έχω πετάξει μεγάλη πτήση για να σου πω τί θα βρεις στο δρόμο για KUL (με Gulf μέχρι Ντουμπάι έφτασα). Το κακό είναι ότι είναι γεμάτο με τύπους (μόνο άντρες, αποκλείεται να έχεις γυναίκες να συνταξιδεύουν!) από Μπαγκλαντές, Ινδία, Σρι Λάνκα κλπ κλπ, οι οποίοι έχουν τη συνήθεια να βγάζουν τα παπούτσια τους σε όλη τη διάρκεια της πτήσης, με...ό,τι αυτό συνεπάγεται. Αν και είναι χειμώνας και ίσως τη γλυτώσεις κάπως.

Καλό ταξίδι και ελπίζω να πηγαίνεις για δουλειά στην KUL, γιατί για τουρισμό είναι ό,τι πιο μίζερο.
 
Γεια σου Φώτη,
'Εκανα αυτή τη διαδρομή πριν από λιγες εβδομαδες αλλα μόνο στο σκέλος της επιστροφής. Το KUL-MCT-BAH ήταν με το ίδιο αεροσκάφος και δεν βγήκα στην MCT. Το αεροδρομιο στο Μπαχρέιν ειναι συμπαθητικό αλλα 4.5 ώρες ςιναι πολλές.... Το τέρμιναλ της MCT μου φάνηκε μικρό αλλά δεν νομίζω να προλάβεις να βαρεθείς.
Θα σου πρότεινα λοιπόν να διαλέξεις με βάση το αεροσκάφος και να επιλέξεις τη διαδρομή που έχει Β767 στα περισσότερα σκέλη μιας και αυτό είναι το πιο άνετο αεροπλάνο στο στόλο τους. Μακριά απο Α342 (A343 ex-SQ) και από 763 gulf traveller όπου το seat pitch είναι απαράδεκτο :evil:
 
Έχω ξαναταξιδέψει με την Gulf Air και καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς όταν λες ότι θα συνταξιδέψω μόνο με τύπους. Ευτυχώς ταξιδεύω με γυναικεία παρέα. Επίσης, το ATH-BAH-KUL που το δίνει non stop είναι με ενδιάμεση στάση στη Muscat. Η ερώτησή μου για την Gulf Air αφορά στο κατά πόσο ασφαλής εταιρεία είναι. Το σέρβις της δεν το θεωρώ κακό. Και ας μην ξεχνάμε ότι είναι μακράν η πιο φθηνή από τις άλλες στο ταξίδι που κάνω (Αθήνα-Κουάλα Λουμπούρ και επιστροφή από Μπανγκόκ για Αθήνα).
 
Φώτη, πόσα πλήρωσες για το εισιτήριο; Νομίζω ότι EK, QR, SQ είναι πιο φθηνές
 
Re: Τι γνώμη έχετε για την Gulf Air?

Εγώ όσες φορές ταξίδεψα μα την Gulf Air έμεινα ευχαριστημένος
 
Re: Τι γνώμη έχετε για την Gulf Air?

Αθηνα-Μπαχρειν-Ομαν-Καρατσι και επιστροφη, ολα ικανοποιητικα...
 
Re: Τι γνώμη έχετε για την Gulf Air?

Εχω ταξιδέψει με την Gulf air αρκετές φορές τα τελευταία δύο χρόνια στην άπω ανατολή (Bangkok, Manila, Kuala Lumpur), πάντα μέσω Bahrain με πολύ μικρή αναμονή, και πάντα Business class. Μπορώ να πω οτι είμαι πολύ ευχαριστημένος από τις προσφερόμενες υπηρεσίες τους, και στα αεροδρόμια και στα αεροπλάνα. Η Business class στο Α340-300 είναι πολύ καλή, με sleeper seats, το δε service υψηλού επιπέδου.
 
Aλλαγή σχεδίων απ' την Gulf Air

Mεγάλες αλλαγές έρχονται στην Gulf, η οποία σκοπεύει να αλλάξει όλες τις παραγγελίες wide-body αεροσκαφών που εκκρεμούν σε narrow body. Επίσης, κόβει 15 προορισμούς και ανοίγει 20 νέους.

Η εταιρεία θα δώσει έμφαση σε κοντινούς προορισμούς, παραγγέλνοντας και regional jets ενώ πουλάει και 5 απο τα Α-340 της.

Whose next???

:arrow: http://www.reuters.com/article/AIRL...23?pageNumber=2&virtualBrandChannel=0&sp=true
 
Re: Τι γνώμη έχετε για την Gulf Air?

Προσπαθω να βρω στο site της αν μπορω να κανω web check in αλλα δεν ειδα κατι σχετικο,γνωριζει κανεις?????
 
Top