American Airlines

CaptainChris

V.I.P.-Class-Member
Εγγραφή
29/07/2003
Μηνύματα
1.027
Likes
115
Περιοχή
Thessaloniki, Greece, EU
Website
www.captain-chris.com
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
BAW
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGTS
Η ΑΑ ανακοινωσε την προθεση της να αποκτηση 42 Β787-900 απο το 2012- με option για 58 επιπλεων αεροσκαφοι. Θα αντικαταστησουν ολα τα Α300 και τα Β767, μερικα απο τα αεροπλανα που ειναι σε option ισως μετατραπουν σε 787-800.
 
πολυ ωραια κινηση....! ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΡΧΟΤΑΝ ΕΛΛΑΔΑ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΜΑΡΩΝΑΜΕ! Ερχοταν ποτε??? :?:
 
Στην Ελλάδα δεν ερχόταν ποτέ.
 
Τακτικα ναι σιγουρα ποτε αλλα GP707 εσυ θα γνωριζεις καλυτερα αλλα εχω μια εντυπωση οτι εχω δει μια photo ενως 747SP στο LGAT καπου. Αν και παλι δεν ειμαι σιγουρος. Θα το ψαξω και θα ενημερωσω.
 
Αν έχεις δει τέτοιο πράγμα σε παρακαλούμε να μας το παραθέσεις! :shock: (εκτός αν το μπερδεύεις με τα SP της TWA ή της Panam)
Απ' όσο ξέρω (τουλάχιστον από μέσα δεκαετίας '80 και μετά) δεν έχει έρθει αεροσκάφος της ΑΑ στο LGAT.
 
Εψαξα κανα 2ωρο στο νετ και δεν βρηκα απολυτως τπτ. Οποτε μαλλον μου φενεται οτι το εχω δει στο LGAT. Περιεργο ισως το μπερδεψα με τα SP της TWA στην μνημη μου. Αλλα ακομα πιστευω οτι το εχω δει :(
 
GP707":c7j00w1d said:
εκτός αν το μπερδεύεις με τα SP της TWA ή της Panam
εχει ερθει SP της PanAm στην Αθηνα? κι αν ναι υπαρχει πουθενα καμμια φωτο? :shock:
 
Aγαπητέ Sky Hawk, μήπως η παρακάτω μαρτυρία σου χτυπάει κάποιο καμπανάκι στη θύμηση?

"
FlyinHawaiian Feb 23, 04, 8:43 pm
Perhaps the most famous UA 747SP was N147UA, which was named "Friendship One". Back in the late 80's. I remember they did a special RTW trip on her Seattle to Athens to Taipei and then back to Seattle in something like 40 hours.
"

δικός σου
 
Πολύ σωστή η παρατήρηση. Είχε περάσει και το συγκεκριμένο SP της United για να σπάσει το ρεκόρ πτήσης γύρω από τη γη (το οποίο και κατάφερε). Περισσότερα εδώ!
Και μια φωτογραφία με τους τίτλους "Friendship One" και τη φράση "Γύρο σ' όλο τον κόσμο για τα παιδιά" σε ελληνικά, αγγλικά και κινέζικα (οι τρεις σταθμοί του δρομολογίου).

Όσο για το SP της Panam, ερχόταν περιστασιακά αντί του κανονικού 747, τη δεκαετία του '80. Για φωτογραφία... θα κοιτάξω! :rolleyes:


υ.γ. Αρκετά όμως με το off topic για τα SP. :?
 
Απίστευτη ιστορία :rolleyes: , δημοσιεύτηκε την περασμένη εβδομάδα αλλά πέρασε στο ντούκου...

21 συλλήψεις στο Σαν Χουάν του Π. Ρίκο απο αμερικάνικες υπηρεσίες, αναμέσα τους 9 υπάλληλοι της ΑΑ, με την κατηγορία ότι φόρτωναν λαθραία στα Α/Φ της ΑΑ βαλίτσες με ναρκωτικά σε πτήσεις απο Π. Ρίκο για USA.

Υπολογίζεται ότι μέχρι την ώρα που πιάστηκαν κατάφεραν να περάσουν 9,000 kg... :shock:

Όλα τα είχαν οι αεροπορικές, αυτά τους έλλειψαν...

:arrow: http://www.reuters.com/article/rbssAirlines/idUSN152783820090915?sp=true
 
Top