Dubai International Airport (DXB)

  • Thread starter OA701
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Αντί να κλείνουν το αεροδρόμιο γιατί δεν καταρρίπτουν τα drones; Μήπως φοβούνται ότι οι νεόπλουτοι θα αρχίσουν να έχουν νέο hobby; :D

http://www.parapolitika.gr/article/3816 ... enos-drone
 
Καλησπέρα, παρακολουθώ πολλά χρόνια το φόρουμ αλλά γράφω πρώτη φορά.

Την επόμενη Κυριακή πετάω HKG-DXB-ATH. Φτάνω στο DXB 05:35 και η πτήση για ATH αναχωρεί 11:50, δηλαδή έχω στάση 6 ώρες.
Οι βαλίτσες μου πάνε κατευθείαν ATH, θα έχω μόνο backpack μαζί μου.
Προς του γνώστες του αεροδρομίου και της πόλης:

:arrow: Φτάνουν οι 6 ώρες για να βγω από το αεροδρόμιο, να πάω με το μετρό μέχρι το Burj Khalifa και να γυρίσω εγκαίρως;
:arrow: Είναι τίποτα ανοιχτό στο DUBAI τόσο νωρίς το πρωί;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 
Πιστεύω ότι το DXB πρέπει να είναι απείρως πιο ενδιαφέρον από την ίδια την πόλη τόσο νωρίς το πρωί.
 
Ntenteras":2n1o60lu said:
Καλησπέρα, παρακολουθώ πολλά χρόνια το φόρουμ αλλά γράφω πρώτη φορά.

Την επόμενη Κυριακή πετάω HKG-DXB-ATH. Φτάνω στο DXB 05:35 και η πτήση για ATH αναχωρεί 11:50, δηλαδή έχω στάση 6 ώρες.
Οι βαλίτσες μου πάνε κατευθείαν ATH, θα έχω μόνο backpack μαζί μου.
Προς του γνώστες του αεροδρομίου και της πόλης:

:arrow: Φτάνουν οι 6 ώρες για να βγω από το αεροδρόμιο, να πάω με το μετρό μέχρι το Burj Khalifa και να γυρίσω εγκαίρως;
:arrow: Είναι τίποτα ανοιχτό στο DUBAI τόσο νωρίς το πρωί;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Το DXB είναι αρκετά prone σε τρελές ουρές στο immigration, και το Burj Khalifa είναι με ταξί 30-40 λεπτά από το αεροδρόμιο. Επιπλέον, αν πετύχεις κίνηση, παίζει κάλιστα να σου πάρει μιάμιση ώρα η επιστροφή στο αεροδρόμιο.

Αν θες πάντως απαραιτήτως να δεις το Burj Khalifa μπορείς να το κάνεις αλλά μόνο ΕΑΝ α) φτάσεις στην ώρα σου και σταθμεύσετε γρήγορα σε gate κλπ, και β) δεν έχει τρελή ουρά το immigration (η visa είναι δωρεάν, οπότε αυτό μη σε ανησυχεί). Πάντως φρόντισε να φύγεις από το Burj Khalifa 3 ώρες πριν την πτήση σου καλού κακού.

Άλλη επιλογή αν έχεις καθυστερήσει για οποιονδήποτε λόγο, πάρε ένα ταξί μέχρι το Park Hyatt και κάτσε να πιεις καφέ/πρωινό (ακριβό γενικώς, οπότε κοίτα τιμές πρώτα). Είναι max δέκα λεπτά από το αεροδρόμιο, είναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ ξενοδοχείο, και έχει πολύ ωραία θέα προς Burj Khalifa (είναι αρκετά μακριά, αλλά το skyline παραμένει πολύ ωραίο).
 
Καλησπέρα. Πέρσι έφτασα και εγώ κάπου στις 6 στο αεροδρόμιο. Πέρασα το migration σε 5 λεπτά αν και είχε κόσμο αλλά έφευγε γρήγορα. Από προσωπική εμπειρία, θέλεις περίπου 45 λεπτά από το touchdown μέχρι τη στάση του μετρό. Τότε υπήρχαν και εκτός λειτουργίας αυτόματα μηχανήματα για το διαβατήριο που μέσα σε αυτά αν δε κάνω λάθος ήταν και το δικό μας.
Προτείνω μετρό γιατί στην επιστροφή μου στο αεροδρόμιο έβλεπα τους δρόμους με μποτιλιάρισμα.
Αυτό με τις 3 ώρες που είπε ο Μενέλαος οπωσδήποτε. Στην επιστροφή πχ μπήκαμε στο 2ο μετρό γιατί ήταν γεμάτο το πρώτο που έφτασε.
Επίσης για όσους πετούσαν με emirates τους έκαναν έλεγχο το μέγεθος της χειραποσκευής, βάλε ότι είναι και τεράστιο το αεροδρόμιο. Αν πρέπει να αλλάξεις τέρμιναλ, ασανσέρ κτλ, πάει η ώρα...
Καλό ταξίδι!
 
Ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές σας. Τελικά πρόλαβα να βγω και να γυρίσω. Γράφω εδώ για όποιον θέλει να κάνει το ίδιο στο μέλλον.
Ο έλεγχος διαβατηρίων στο DXB ήταν γρήγορος, από το gate ως τον σταθμό του μετρό κάναμε περίπου μισή ώρα.
Το μετρό από το Terminal 3 μέχρι το Burj Khalifa κάνει 25 λεπτά. Όλα αυτά βέβαια νωρίς το πρωί, χωρίς πολύ κόσμο, οπότε προσθέστε λίγη ώρα για ασφάλεια. Στους δρόμους είχε αρκετή κίνηση οπότε καλύτερα να αποφύγετε ταξί και λεωφορεία.
 
Αν κάποιος γνωρίζει ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Αν μπω στα Εμιράτα από το αεροδρόμιο του Ντουμπάι, θα έχω κάποιο πρόβλημα αν φύγω από το αεροδρόμιο του Αμπού Ντάμπι;
 
Κανένα απολύτως πρόβλημα. Μόνο να είστε έγκαιρα στο αεροδρόμιο καθώς παραδοσιακά τον Δεκέμβριο οι επιβατική κίνηση από τα Εμιράτα φτάνει στο μέγιστο.
 
Το αεροδρόμιο του Dubai έκλεισε σήμερα για 25 λεπτά λόγω πρωτοφανών βροχοπτώσεων που προκάλεσαν πλημμυρικά φαινόμενα.
Αυτή ήταν η χειρότερη κακοκαιρία που έπληξε την περιοχή εδώ και 20 χρόνια.

Ενεδεικτικά η ΕΚ 209 για Αθήνα πραγματοποιήθηκε με 3μιση ώρες καθυστέρηση ενώ η Α3 959 της Aegean επίσης για Αθήνα ματαιώθηκε καθώς λόγω των μεγάλων καθυστερήσεων προφανώς τα duty hours του πληρώματος εξαντλήθηκαν.

Το βίντεο από την πίστα του αεροδρομίου είναι ενδεικτικό. Και απορίας άξιο πως έβλεπαν διαγραμμίσεις για να τροχοδρομήσουν τα αεροσκάφη.

 
H σημερινή (17.04) A3-958/959 φαίνεται πως κάνει τουρ των hubs του Κόλπου, με το επικό δρομολόγιο ATH-DOH-DWC-DXB (και μάλλον)-ATH.
 
Top