Νέο αεροδρόμιο στην Bangkok;

aakunz

Concorde-Class-Member
Εγγραφή
27/09/2003
Μηνύματα
4.128
Likes
2.173
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
GRL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGKC
Αναζητούσα κάποιες εκδρομές από ένα ταξιδιωτικό γραφείο στη Δανία και ανακάλυψα ότι 15 Σεπτεμβρίου ανοίγει νέο αεροδρόμιο στην Μπανγκόκ. Ξέρει κανένας περισσότερα;

http://www.vejle-rejser.dk/news.cfm?nNe ... ewsId=8610

Βασικά, απ' όσα έπιασα με τα λίγα δανικά που ξέρω, το αεροδρόμιο Suvarnabhumi ανοίγει στις 15 Σεπτέμβρη για πτήσεις εσωτερικού και στις 28 για διεθνείς. Βρίσκεται 30 χλμ ανατολικά της πόλης και θα είναι το μεγαλύτερο παγκοσμίως αεροδρόμιο με έναν τερματικό δυναμικότητας 45 εκατομμυρίων επιβατών το χρόνο.
 
Τσ, τσ...κάνεις ερώτηση για Μπανγκόκ και δε την απευθύνεις προσωπικά σε μένα; I am offended!! :p

Τέσπα πέρα από την πλάκα το αεροδρόμιο ανοίγει επίσημα στις 28/9. Το είχα δει σε virtual reality στην επίσημη ιστοσελίδα που είχε τότε, η οποία δε λειτουργεί τώρα που πήγα να μπω (http://www.suvarnabhumiairport.com) και τα είχα παίξει. Βέβαια οι καθυστερήσεις στην παράδοση ήταν πάρα πολλές. Φανταστείτε πως όταν ζούσα στη Μπανγκόκ (2004) ο προγραμματισμός έλεγε πως θα ανοίξει Μάιο 2005 (και το έλεγαν μέχρι που μετακόμισα για Αθήνα, τέλος Δεκέμβρη 2004). Μετά το πήγαν Νοέμβρη 2005, μετά Ιούνιο 2006 και τέλος τώρα, τέλη Σεπτέμβρη. Δε ξέρω αν είναι το μεγαλύτερο στον κόσμο, το σίγουρο είναι πως αλλάζει τις ισορροπίες στην ΝΑ Ασία. Όχι ότι δεν ήταν το κεντρικό σταυροδρόμι της περιοχής, αλλά με το νέο αεροδρόμιο βγάζει εκτός μάχης τη Σιγκαπούρη την Κουάλα Λουμπούρ, και εν μέρει το Χονγκ Κονγκ σε long haul πτήσεις. Επίσης είναι το πρώτο αεροδρόμιο (διορθώστε με αν είμαι λάθος, απλώς δεν έχω ξανακούσει κάτι παρόμοιο) με διαφορετικό terminal για τις Λοκος.

Ερώτημα είναι τί θα γίνει το Don Muang. Τότε έλεγαν πως θα μείνει για να εξυπηρετεί τις πτήσεις εσωτερικού. Αργότερα το γύρισαν, δεν είναι κι εύκολο όταν υπάρχει transit να αλλάζεις αεροδρόμια, και σκέφτονταν να εξυπηρετεί μόνο πτήσεις charter & cargo, καθώς και μεταγωγικά της αεροπορίας. Σε κάθε περίπτωση το Don Muang είναι από μόνο του πολύ μεγάλο αεροδρόμιο και θα πάει χαμένο δυστυχώς για να εξυπηρετεί πτήσεις με μικρή συχνότητα.

Να σημειώσω πως στο Don Muang βρήκα το καλύτερο Dute Free στον κόσμο μετά από κείνο στο αεροδρόμιο του Hong Kong. Μόνο για καλλυντικά έχει περίπου 5 διαφορετικά μαγαζιά - όταν το υπερήφανο ΜΧΡ Μιλάνο είχε...μισό, στο οποίο συστέγαζε κιόλας ποτά και τσιγάρα. Ωστόσο μια ανανέωση σε θέματα operation management την ήθελε αν δεν υπήρχε το νέο αεροδρόμιο: Οι ουρές είχαν γίνει τραγικές, ειδικά κατά τις 9-10 το βράδυ που φεύγανε όλες μαζί οι υπερωκεάνιες πτήσεις για Ευρώπη.
 
Hunting a Shadow":1d9fvxyr said:
Επίσης είναι το πρώτο αεροδρόμιο (διορθώστε με αν είμαι λάθος, απλώς δεν έχω ξανακούσει κάτι παρόμοιο) με διαφορετικό terminal για τις Λοκος.
Νομίζω ότι το ίδιο έχει γίνει και στην Κουάλα Λουμπούρ τα τελευταία χρόνια.
 
George":1k7kuczh said:
Hunting a Shadow":1k7kuczh said:
Επίσης είναι το πρώτο αεροδρόμιο (διορθώστε με αν είμαι λάθος, απλώς δεν έχω ξανακούσει κάτι παρόμοιο) με διαφορετικό terminal για τις Λοκος.
Νομίζω ότι το ίδιο έχει γίνει και στην Κουάλα Λουμπούρ τα τελευταία χρόνια.

το ιδιο εχει και η μασαλια h βουδαπεστη,εν μερη η γλασκοβηκαι το ιδιο σχεδιαζει να κανει και η γενεβη(θα το ειχε κανει..αλλα...την εμποδιζουν...airfrance και klm) σιγουρα υπαρχουν κι αλλα αλλα μου διαφευγουν.....

παντως ειναι μια τακτικη που θα την δουμε να φοριεται πολυ.....
 
... Εξίσου τραγική ήταν και η αναμονή για το Passport Check ... και φυσικά τα booth για τους καπνιστές.

Ελπίζω να αλλάξαν όλα αυτά με το νέο αεροδρόμιο.


Δημήτρης
 
Dimitris Papadopoulos":ecmqadnu said:
... Εξίσου τραγική ήταν και η αναμονή για το Passport Check ... και φυσικά τα booth για τους καπνιστές.

Ελπίζω να αλλάξαν όλα αυτά με το νέο αεροδρόμιο.


Δημήτρης

Κυρίως εκεί. Ειδικά την ώρα που φεύγουν οι πολλές long haul πτήσεις (10-12 το βράδυ), βλέπεις μια ουρά νομίζεις εκεί που ελέγχουν αν πλήρωσες τα 10€ φόρους, αλλά αυτή απλώς είναι το τέλος της ουράς του passport control, την αρχή της οποίας ακόμα δεν έχεις δει! :shock:
 
Δεν πέρασαν 3 μήνες από την μεγαλοπρεπή τελετή εγκαινίων του νέου αεροδρομίου Suvarabhumi τις Bangkok και το Υπουργείο Μεταφορών της χώρας σχεδιάζει να το κλείσει μερικώς για κάποιες επιδιορθώσεις!
Σύμφωνα με την εφημερίδα "Bangkok Post" υπάρχουν παράπονα από τις αεροπορικές εταιρίες για ελλείψεις στο συστημα πληροφόρησης και αναγγελιών πτήσεων.
Οι επιβάτες διαμαρτύρονται για τους λιγοστούς χώρους παραμονής,τον μικρό αριθμο σε τουαλέτες και τις πολύ μακρινές διαδρομές που πρέπει να διανύουν μέσα στο αεροδρόμιο.
Τα ασανσέρ του Parking πλημμυρίζουν συχνά από διαρροές σε σωλήνες και αγωγούς.
Προτείνεται η τμηματική χρήση του παλαιού αεροδρομίου Doing Muang για το διάστημα τον επισκευών.
Βεβαια εδώ έχουμε και την αμφισβήτηση του νέου καθεστώτος για τις ενέργειες τον προηγούμενων, αλλα το θέμα πρέπει να είναι σοβαρό, ώστε να υπάρχουν τέτοια σχέδια.
 
ΈΛΕΟΣ

Ελεος,τι αλλο θα ακούσουμε? :8: είναι λίγο ντροπή ή λίγο ξευτιλισμα για ένα καινούριο αεροδρόμιο να κλείνει για ένα υποτιθέμενο φάντασμα
 
Top