America's most miserable airports

d|m|tr|s

First-Class-Member
Εγγραφή
04/01/2007
Μηνύματα
754
Likes
199
Περιοχή
Mosquito land
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
ΑΕΕ
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
EDLW
Εδώ είναι μια λίστα με το δείκτη "μιζέριας" των αμερικανικών αεροδρομίων!

http://www.usnews.com/articles/business ... ports.html

Μάλλον οι επιβάτες είναι miserable και όχι τα ίδια τα αεροδρόμια... :twisted:

Υπάρχει άραγε κάτι αντίστοιχο για τα ευρωπαϊκά; Βάζω στοίχημα ότι πρώτο θα ήταν το Heathrow. :twisted:
 
Η «μιζέρια» εδώ εννοείται μεταφορικά. Συγκεκριμένα θέλει να δείξει ποιά είναι τα αεροδρόμια με τις μεγαλύτερες καθυστερήσεις. Όπως ξέρετε οι περισσότεροι, οι καθυστερήσεις στις ΗΠΑ είναι το κάτι άλλο και ο χρόνος που θα περάσεις στο taxiway system του αεροδρομίου μπορεί να είναι πάνω από μία ώρα.
Ο κύριος λόγος για αυτές τις καθυστερήσεις είναι πως τα αεροδρόμια στην Αμερική(με εξαίρεση 4)-σε αντίθεση με την Ευρώπη-δεν είναι slot restricted, με αποτέλεσμα να γίνεται το έλα να δεις. Το αόρατο χέρι της αγοράς υποτίθεται θα ρύθμιζε την κατάσταση. Στις Ευχαριστίες του 2007 ο Μπους έκανε μάλιστα εκτενή ανακοίνωση για το σχεδιασμό της FAA προκειμένου να μην αυξηθούν κι άλλο οι καθυστερήσεις.
Άρα πρόκειται για ένα πραγματικό πρόβλημα και μια πραγματική μιζέρια.
 
Μου κάνει εντύπωση πόσο χαμηλά είναι το LaGuardia στην λίστα...το τι γυροβολιές έχω ρίξει εκεί περιμένοντας να απογειωθούμε δεν περιγράφεται...
 
συμφωνω για το O'Hare με πολυ μικρη διαφορα απο το JFK ομως. το La Guardia ομως ειναι σκετη απελπισια και ειδικα τα πρωινα..απο τον κοσμο που συνωστιζεται στα check in μεχρι την αναχωρηση βρισκεσαι μεσα σε ενα πανικο πολυκοσμιας, καθυστερησης και νευρων. οταν ερθει η ευλογημενη εκεινη ωρα που επιτελους πετας, νοιωθεις την απολυτη αγαλιαση!!
 
Κατά το πρόσφατο μου ταξίδι στη Νέα Υόρκη κατά την επιστροφή στην Αθήνα περιμέναμε περίπου 45 λεπτά για να πάρουμε σειρά για απογείωση.
 
Και πάλι καλά τα 45 λεπτά... στο DVD του Remove Before Flight λέγεται ότι μπορεί η αναμονή να φτάσει μέχρι και τα 100 αεροπλάνα ή και να τα ξεπεράσει, και πολλές φορές αεροσκάφη που ήδη τροχοδρομούν αναγκάζονται να επιστρέψουν στην πίστα για ανεφοδιασμό με νερό επειδή οι επιβάτες εξάντλησαν τα αποθέματα κατά την τροχοδρόμηση... Αυτά στο JFK βέβαια, στο Newark θα είναι καλλίτερα τα πράγματα.
 
Αυτο εκριβως ειχα παθει και εγω κατα το τλευταιο ταξιδι απο JFK προς LHR (ΒΑ με Β747-400), περιμεναμε 30-40 λεπτα στον διαδρομο για να παρουμε σειρα! Μαλιστα ο πιλοτος μας ειπε οτι θα σβησει τις μηχανες για να μην καιει καυσιμο!!
Αποτελεσμα τις καθυστερησης ηταν να χασουμε την πτηση ανταποκρισης απο LHR προς ATH καθως ειχαμε μονο 1 ωρα layover (δεν τα εβγαλα ργω τα εισιτηρια)
Ηθικο διδαγμα λοιπον: Ποτε μην βγαζετε εισιτηριο επιστροφης απο JFK με με χρονο αναμονης για την ανταποκριση κατω των 2 ωρων!!
 
Διάβασα πριν περίπου δύο εβδομάδες ότι η Sun Country Airlines θα περιόριζε το χρόνο τροχοδρόμησης στις τέσσερις ώρες, μετά από περιστατικό κατά το οποίο αεροσκάφος της καθυστέρησε πέντε ώρες και σαρανταπέντε λεπτά περιμένοντας τη σειρά του για απογείωη στο JFK. Εαν ο χρόνος τροχοδρόμησης φτάσει τις τέσσερις ώρες, το αεροπλάνο θα επιστρέφει στο σταθμό και θα γίνεται αποβίβαση...
 
Αγαπητά μέλη, η μία και μόνη μου επαφή με το JFK κράτησε ολίγα λεπτά. Αργοπορημένη άφιξη στο τέρμιναλ περί την 05:30, είσοδος στο αεροσκάφος περί την 05:36, pushback περί τη 05:45, απογείωση περί την 05:52. Η πενταπλή μου εμπειρία στο EWR έχει 3 αφίξεις και 2 αναχωρήσεις σε high αλλά και low season. Μία δραματική αναχώρηση λόγω έλλειψης προσωπικού καμπίνας με κράτησε 2 ώρες κάτω. Καμία άλλη καθυστέρηση. Η διπλή εμπειρία του LGA είχε έξοδο από το αεροδρόμιο σε λιγότερο από 3 λεπτά, τσεκ ιν ταχύτατο και μλια καθυστέρηση λόγω καιρού των 1:30 ωρών. Μια χαρά. Μη μασάτε :)

δικός σας
 
Top