Τα χειρότερα αεροδρόμια του κόσμου

andreascy

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
28/03/2009
Μηνύματα
69
Likes
0
Περιοχή
Λάρνακα
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
AUA
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LCLK
Οι ταξιδιώτες του Priority Pass που είναι μια κάρτα πρόσβασης σε Αίθουσες Αναμονής Διακεκριμένων Επιβατών, ψήφισαν τα χειροτερα αεροδρόμια του κόσμου σε μια πρόσφατη έρευνα. Στην πρωτη θέση βρεθηκε το αεροδρόμιο του Χίθρου, στη δευτερη το Charles De Gaulle του Παρισίου, στην τρίτη το LAX του Λος Αντζελες, στην τέταρτη το αεροδρόμιο της Φρανκφούρτης και στην Πέμπτη το αεροδρόμιο του Miami.
Tα αγαπημένα αεροδρόμια του κοινού είναι το αεροδρόμιο Changi της Σιγκαπούρης και το Chek Lap Kok του Hong Kong, ενώ από τα ευρωπαϊκά ψηφίστηκε ως καλύτερο το αεροδρόμιο του Άμστερνταμ.
 
Χήθροου χειρότερο απο προσωπική εμπειρία, Α-Κ-Ο-Π-Α, μαζί με LGW, BHX, EMA, LAX, SJC! Επίσης αυστηρά καλύτερα για μένα τα AMS, BCN, CPH, PHL, DFW, EWR (c).
 
Εγω θα ελεγα του Καιρου στην Αιγυπτο.
 
Προσωπικά το SJC μου άρεσε σε γενικές γραμμές, αλλα θα συμφωνήσω με τα LHR, LAX και CDG.

Όσον αφορά τα καλύτερα: AMS, CTS, SEA, MSP, ICN, DEN, και από τα πιο μικρά σαφώς το YTZ
 
Καμιά αμφιβολία για το CDG. Μόλις χθες για να παω απο το τέρμιναλ 2Ε στο τέρμιναλ 1 (αφιξη με AF και αναχώρηση με A3) χρησιμοποίησα δύο λεωφορεία, η δε αναμονη απο το 2Α στο 1 ηταν πανω απο μιση ωρα, παρα του οτι επισημα η συχνότητα ηταν 9 λεπτα οπως αναγραφοταν στον πίνακα. Περασα 2 φορες σεκιούριτυ και ευτυχως που ειχα την δυνατοτητα να χρησιμοποιήσω την γραμμη προτεραιότητος στον έλεγχο διαβατηρίων, διαφορετικα ακόμα θα ημουν στην ουρα. Ακριβως μια ωρα μου πηρε απο την στιγμη της αποβιβασης στο 2Ε έως την αφιξη στο 1.
Στην ιδια κατηγορία βάζω και το LHR.
Αν μου ζητουσαν να ψηφίσω για το χειρότερο διεθνές αεροδρομιο στον κόσμο ασφαλώς θα ήταν αυτο της Guangzhou (IATA: CAN, ICAO: ZGGG). Δεν έχει να κανει με μεταφορα απο το ενα τερμιναλ στο αλλο αφου ειναι διπλα, αλλα με το Check-in που μαλλον θα πρεπει να εχεις βγαλει πανεπιστημιο για να βρεις που θα το κάνεις, και με τον χρονο που απαιτηται για να περασεις security...
 
Το Guanghzu δεν ειναι τοσο ασχημο. Για μενα χειροτερα του Ντακαρ (DKR) και Σευχελλες (SEZ) που ολο το αεροδρομιο ειναι σα σταβλος και δεν εχει πουθενα να σταθεις η να κατσεις.
 
Μιλάω για διεθνη αεροδρομιο με μεγάλη κίνηση. Εδω μιλαμε για 50_60 εκ επιβατες τον χρόνο. Δεν εχω πάει Ντακάρ ή Σευχέλλες αλλά να είσσι σιγουρος πως εκει στην Αφρική (και οχι μονο) θα βρεις και καποια αλλα ακομα ποιο παρακμιακά.
Δεν μπήκα στο κόπο να γραψω για αεροδρομιο που δεν αποτελει κόμβο, και σπανια θα περασει απο εκει καποιος απο μας. Αν επρεπε να το κανω αυτο για διεθνες αεροδρομιο τοτε θα ανεφερα αυτο της Καλκουτας (CCU / VECC), στην Ινδία. Μιλάμε για πολυ μαυρο χάλι, αν και νομιζω οτι τωρα εχουν φτιαξει καινουριο τερμιναλ για τις διεθνεις πτησεις.
 
Top