Αεροδρόμιο O’ Hare του Σικάγου

Belavia

First-Class-Member
Εγγραφή
17/06/2009
Μηνύματα
870
Likes
0
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
OAL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LATI
<Ελληνικό καλωσόρισμα περιμένει τους 100 εκατ. ταξιδιώτες που περνούν κάθε χρόνο από το αεροδρόμιο O’ Hare του Σικάγου. Κάτω από την επιγραφή «Welcome», πέντε δρομείς συντροφιά με τις σκιές τους που πάγωσαν στον χρόνο είναι οι δημιουργίες του έλληνα καλλιτέχνη Θόδωρου Παπαγιάννη που επιλέχθηκαν για να υποδέχονται
τους επισκέπτες της πόλης.
Σκοπός του έλληνα καθηγητή στη Ανώτατη Σχολή Καλών Τεχνών και ιδρυτή του Μουσείου Σύγχρονης Τέχνης, που φέρει το όνομά του,στο χωριό Ελληνικό (18 χλμ. Έξω από τα Γιάννινα) – στο οποίο προσέφερε 300 έργα του – είναι να δηλώσει μέσα από αυτή την εικαστική εγκατάσταση τη διαρκή μετακίνηση των ανθρώπων στις πέντε ηπείρους>

Από Τα Νεα (27/6/11)

Πόσα Ελληνικά αεροδρόμια είναι διακοσμημένα με έργα τέχνης; Νομίζω ελάχιστα μην πω σχεδόν κανένα, γιατί θα μου απαντήσετε ότι το ΕλΒεν έχει κάτι αντίγραφα μαρμάρινων αμφορέων κ.λ.π.
(Δεν αναφέρομαι στα ευρήματα και τα αντικείμενα του Μουσείου)
Αλλά όταν μιλάμε για τέχνη δεν μιλάμε για αντίγραφα….. αλλά ούτε για εκείνους τους μεταλλικούς κύκλους στο ΕλΒεν.
 
Αγαπητέ Belavia, εμείς στην Ελλάδα κάναμε τις επιλογές μας επιβραβεύοντας Ολυμπιονίκες σικέ, εκπαιδευτικές εκδρομές Λυκείων στον ΛεΠα και επιθεωρήσεις του Σεφερλή. Αυτά όταν υπήρχε ρευστό και περίσσεψε κάτι και για το Μετρό, τώρα ακόμα και οι κύκλοι είναι προς πώληση.
 
Belavia":3cymppy7 said:
Αλλά όταν μιλάμε για τέχνη δεν μιλάμε για αντίγραφα….. αλλά ούτε για εκείνους τους μεταλλικούς κύκλους στο ΕλΒεν.
Άποψή σου, αλλά επέτρεψέ μου να μη θεωρώ το γλυπτό του Ζογγολόπουλου στο αεροδρομιο ως "εκείνους τους μεταλλικούς κύκλους" που "δεν είναι τέχνη".
:rolleyes:
 
Top