Εταιρείες Σχεδιασμού ή Κατασκευής Αεροσκαφών ή Components.

ksaderfos

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
29/01/2007
Μηνύματα
80
Likes
0
Περιοχή
Κείθε Πέρα
Δε γνωρίζω αν υπάρχει τέτοιο θέμα στους καταλόγους (αν ναι, παρακαλώ να το μεταφέρετε).

Θα ήθελα να ρωτήσω: υπάρχει στην Ελλάδα εταιρεία ή εταιρείες που να δραστηριοποιούνται στο χώρο του βιομηχανικού σχεδιασμού αεροσκαφών, αεροναυτικών-αεροδυναμικών μελετών, σχεδιασμού και κατασκευής στοιχείων κινητήρων ή άλλων στοιχείων αεροσκαφών όπως μηχανικών, ανταλλακτικών, ελαστικών, συντήρησης ή ανακατασκευής ή επισκευής (εδώ έχουμε maintenance φυσικά - μιλάω για εξειδικευμένους τομείς) μηχανικών ή άλλων μερών αεροσκαφών; Εγκεκριμένη από οργανισμούς ή από κατασκευαστικές εταιρείες ή ανεξάρτητη;
 
Σ’ ευχαριστώ πολύ. Καλά την ΕΑΒ την ξέρω και κάπου είχε πάρει το αυτί μου την ΗΑΤ. Μου φαίνεται λίγο περίεργο στη χώρα του Δαίδαλου και του beloved but long gone us well Ίκαρου (mega-ego), με τόσες εξελίξεις στο χώρο της αεροναυπηγικής και της αεροδιαστημικής σήμερα να μην υπάρχουν τεχνολογικές ομάδες με τη στήριξη τεχνοκρατών και πολιτείας για την ανάπτυξη του κλάδου. Σαράφηδες, Σαράφηδες.... Θα τρώγανε πολλές οικογένειες ζεστό ψωμάκι. Την eads-3sigma δεν την ήξερα. Ενδιαφέρον. Αλλά πόσο αμιγώς Ελληνικό το επιχείρημα; Η Ευρωπαϊκή Ένωση δεν τις επιδοτεί αυτές τις δραστηριότητες; Χμμμμμ.
 
ksaderfos":1pbfeo18 said:
Μου φαίνεται λίγο περίεργο στη χώρα του Δαίδαλου και του beloved but long gone us well Ίκαρου (mega-ego), με τόσες εξελίξεις στο χώρο της αεροναυπηγικής και της αεροδιαστημικής σήμερα να μην υπάρχουν τεχνολογικές ομάδες

Δυστυχώς γιατί οι κύριοι ήταν μυθολογικοί ήρωες, κι ενώ ζούμε τον μύθο μας στην Ελλάδα, οι δραστηριότητες αυτές δεν απαιτούν μύθους, αλλά πελάτες, integrity και τεχνογνωσία...Κι αν οι πελάτες είναι επιπέδου Hellenic Imperial Airways και Ionian Airlines, ζήτω που καήκαμε. :evil:

Η EADS 3S είναι αυτή που κατασκευάζει τα UAV της ΠΑ;
 
Ναι! ’Aμα κανεις κλικ στο link το πρώτο που θα δεις θα είναι οι ιπτάμενοι στόχοι! ;) Αλλα δεν κάνει μονο για την HAF, αλλα και για ξένες πολεμικές αεροπορίες! ;)
 
echo filo pou douleuei stin 3S kai ischioun auta pou eipe o makedonas, malista apo oti mou echei pei echei endiaferon i doulia tou
 
Top