Re: Κράτηση εισητηρίων

xfagogenis

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
15/01/2018
Μηνύματα
28
Likes
5
Website
christosfagogenis.eu
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
OAL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGTS
καλησπέρα σας, είμαι 16 χρονών και θα ήθελα να μάθω αν μπορώ να πετάξω μόνος μου χωρίς συνοδό και αν ισχύει το ίδιο και για εσωτερικό και για εξωτερικό. όσο και να έψαξα, παντού αναφέρεται σε ανήλικους κάτω των 12 ( στις ιστοσελίδες των αεροπορικών και σε διάφορα forum) και δεν αναφέρεται τίποτα στους εφήβους 12-18 ετών. θα παρακαλούσα να μου απαντήσει κάποιος που έχει πρόσφατη παρόμοια εμπειρία δηλαδή 2017-2018 .
Επίσης τι ισχύει για ταξίδια εντός σενγκεν ; τον χειμώνα υπάρχει περίπτωση να πάω με την αδερφή μου (22 χρονών ) στην Ρώμη,
χρειάζεται κάποια γραπτή συγκατάθεση απο τους γονείς μου; γιατί όπου και να ψάξαμε για ανήλικους στο εξωτερικό αναφέρει για διαβατήρια και τέτοια (αρα για παιδια κατω των 12), και υπενθυμίζω οτι είμαι 16 ετών άρα εχω ταυτότητα και πρόκειται για ταξίδι εντος σενγκεν αρα δεν χρειάζεται διαβατήριο.
Ακόμη και στην σελίδα της ευρωπαϊκής ένωσης δεν υπάρχουν πληροφορίες για τους Έλληνες υπηκόους απο 12 μεχρι 18 χρονών
ενώ για άλλων χωρών γράφει ας πούμε αν χρειάζονται αδεια η όχι.
Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός αλλά επαναλαμβάνω οτι θα προτιμούσα να παρω απάντηση απο κάποιον που εχει πρόσφατη εμπειρία και όχι οτι πέταξε μόνος του ας πούμε σε ηλικία 15 χρόνων το 2005 και δεν είχε κανένα θέμα.
Ευχαριστώ.
Αυτό που γνωρίζω είναι ότι μπορείς να ταξιδεύεις και μόνος σου σε πτήσεις εσωτερικού.
Το γνωρίζω αυτό γιατί και εγώ είμαι 17 χρονών και ταξιδεύω εδώ και 3 χρόνια μόνος μου χωρίς συνοδό σε πτήσεις εσωτερικού.
 
Αρχικά ευχαριστώ για την απάντηση.......οταν λες μόνος σου εννοείς χωρίς καν να είναι οι γονείς σου στο τσεκ ιν στο αεροδρόμιο; γιατι για παράδειγμα στο σαιτ της aegean αναφέρει για το ονλαιν τσεκ ιν συγκεκριμένα οτι δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις αν είσαι κατω απο 16 αν θυμάμαι καλά χωρις να αναφέρει τον λόγο.
 
ανήλικος 16 χρονών

καλησπέρα σας, είμαι 16 χρονών και θα ήθελα να μάθω αν μπορώ να πετάξω μόνος μου χωρίς συνοδό και αν ισχύει το ίδιο και για εσωτερικό και για εξωτερικό. όσο και να έψαξα, παντού αναφέρεται σε ανήλικους κάτω των 12 ( στις ιστοσελίδες των αεροπορικών και σε διάφορα forum) και δεν αναφέρεται τίποτα στους εφήβους 12-18 ετών. θα παρακαλούσα να μου απαντήσει κάποιος που έχει πρόσφατη παρόμοια εμπειρία δηλαδή 2017-2018 .
Επίσης τι ισχύει για ταξίδια εντός σενγκεν ; τον χειμώνα υπάρχει περίπτωση να πάω με την αδερφή μου (22 χρονών ) στην Ρώμη,
χρειάζεται κάποια γραπτή συγκατάθεση απο τους γονείς μου; γιατί όπου και να ψάξαμε για ανήλικους στο εξωτερικό αναφέρει για διαβατήρια και τέτοια (αρα για παιδια κατω των 12), και υπενθυμίζω οτι είμαι 16 ετών άρα εχω ταυτότητα και πρόκειται για ταξίδι εντος σενγκεν αρα δεν χρειάζεται διαβατήριο.
Ακόμη και στην σελίδα της ευρωπαϊκής ένωσης δεν υπάρχουν πληροφορίες για τους Έλληνες υπηκόους απο 12 μεχρι 18 χρονών
ενώ για άλλων χωρών γράφει ας πούμε αν χρειάζονται αδεια η όχι.
Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός αλλά επαναλαμβάνω οτι θα προτιμούσα να παρω απάντηση απο κάποιον που εχει πρόσφατη εμπειρία και όχι οτι πέταξε μόνος του ας πούμε σε ηλικία 15 χρόνων το 2005 και δεν είχε κανένα θέμα.
Ευχαριστώ.
 
Πέρσι το χειμώνα είχα πετάξει με την olympic air από Θεσσαλονίκη προς Κέρκυρα και είχα πάει μόνος στο Check in.
 
Re: ανήλικος 16 χρονών

Αν δεν κάνω λάθος από 12 και πάνω δεν χρειάζεσαι συγκατάθεση. Πάρε τηλέφωνο την αεροπορική σου για να το επιβεβαιώσεις.

bilpap1243":1js4jizh said:
Ακόμη και στην σελίδα της ευρωπαϊκής ένωσης δεν υπάρχουν πληροφορίες για τους Έλληνες υπηκόους απο 12 μεχρι 18 χρονών
ενώ για άλλων χωρών γράφει ας πούμε αν χρειάζονται αδεια η όχι.

Δεν μου κάνει καμία εντύπωση :twisted:
 
Re: ανήλικος 16 χρονών

Δεν θα εχεις κανενα απολυτως προβλημα. Απο 14 μπορεις να πας στο αεροδρομιο και να κλεισεις εισητηριο με συγκεκριμενες εταιριες και με FR ισχυει απο 16 και πνω.
 
Top