Transit σε χώρα εκτός Schengen

  • Thread starter TOGA
  • Ημερομηνία δημιουργίας

TOGA

Economy-Class-Member
Εγγραφή
12/07/2006
Μηνύματα
235
Likes
55
Είμαι βέβαιος ότι η ερώτηση έχει ξανατεθεί πριν, αλλά δεν βρήκα τίποτα ψάχνοντας.

Ταξιδεύοντας από π.χ. Βερολίνο (Schengen) σε Αθήνα (Schengen) μέσω Istanbul (εκτός Schengen), τι συμβαίνει σχετικά με αποσκευές, κάρτες επιβίβασης, έλεγχο, κλπ; Είναι όπως σε περιπτώσεις εντός Schengen όπου παίρνεις τις κάρτες επιβίβασεις για όλο το ταξίδι από το πρώτο αεροδρόμιο και δεν ξαναπερνάς έλεγχο (περιμένοντας απλά στο τέρμιναλ), ή πρέπει να βγεις από την έξοδο και να ξαναπάς στις αναχωρήσεις;

Αν έχει σημασία, μιλάμε για ενιαίο/ένα εισιτήριο με την Turkish (στο παράδειγμά μας Βερολίνο-Αθήνα μέσω Istanbul)
 
Καλημέρα.
Έχοντας ταξιδέψει αρκετές φορές από Ατατούρκ είτε Θεσσαλονίκη είτε Αθήνα, οι αποσκευές φτάνουν απευθείας στον προορισμό τους αν είναι ίδια ή συνεργαζόμενη αεροπορική. Κάρτες επιβίβασης αν είσαι με ΤΚ θα πάρεις από την αφετηρία σου και για τα δύο σκέλη.

Τώρα στο αεροδρόμιο στο Ατατούρκ έζησα όλα τα σενάρια. Συνήθως μας πήγαινε στις αφίξεις στον πρώτο, όπου αν είχες transit περνούσες ξανά σωματικό και έλεγχο αποσκευών με τεράστια ουρά και μετά πήγαινες πάνω στις αναχωρήσεις. Έτυχε όμως να είμαστε σε φυσούνα που χωριζόταν αλλά και με λεωφορείο, όσοι είχαν transfer πήγαιναν απευθείας πάνω στις αναχωρήσεις ενώ οι υπόλοιποι στον πρώτο στις αφίξεις. Τέλος μια φορά μόνο έτυχε να μας πάνε όλους στις αφίξεις, με ένα 319 σε πρωινή πτήση από Θεσσαλονίκη, εικάζω ότι θα ήταν όλοι επιβάτες transit.

Δεν ξέρω πως είναι το νέο αεροδρόμιο αλλά από όσα έχω ακούσει και διαβάσει, θέλει προσοχή με τις αποστάσεις και το μπαχαλο συνεχίζεται.
 
Ευχαριστώ πολύ!
 
nikosoik":34ii6gkd said:
Δεν ξέρω πως είναι το νέο αεροδρόμιο αλλά από όσα έχω ακούσει και διαβάσει, θέλει προσοχή με τις αποστάσεις και το μπαχαλο συνεχίζεται.

Πες μου ακριβή πτήση και θα σου πω. Υπάρχει ειδική διαδρομή transit. Εάν είσαι S.A. Gold ή Elite plus μπορεί να δικαιούσαι και δωρεάν μεταφορά με buggy. Το εισιτήριο σου θα πρέπει να ναι transit. Οι βαλιτσες θα μεταφερούν μόνες τους. Καλό είναι οι πτήσεις να χουν 1.5ώρα διαφορά μεταξύ τους. Είναι πολύ απλό ως διαδικασία και είναι εκπληκτικό τοαεροδρόμιο, τπτ να μη σε ανησυχήσει. Θα σε βοηθήσω εγώ.
 
Top