Κινητά τηλέφωνα εν πτήσει

  • Thread starter Cross
  • Ημερομηνία δημιουργίας

Cross

V.I.P.-Class-Member
Εγγραφή
15/10/2003
Μηνύματα
1.211
Likes
39
Όλοι μας γνωρίζουμε ότι στις επιβατικές πτήσεις απαγορεύεται αυστηρά η χρηση των κινητών τηλεφώνων κι ότι πρέπει να είναι απενεργοποιημένα καθ'ολη τη διαρκεια της πτήσης, κλπ, κλπ, κλπ... Μου έχει τύχει αρκετές φορές όμως (και πιστεύω και σ'εσάς) ο διπλανός μου να έχει το κινητό ανοιχτό και να μη συμβεί τίποτα. Τελικά πόσο επικίνδυνο είναι ένα ανοιχτό κινητό στο αεροπλάνο;
 
Den eimai o pleon armodios gia na apantisw sto an einai ena kinito epikindyno stin ptisi i oxi, alla gia na to lene kai na to ksanalene, den einai tyxaio...
MIa fora eixa sxedon vristei me mia typissa pou elege sto kinito "ela ela ...nai....se ligo apogeiwnomaste...." ......... fantazeste.......
 
Αν ισχύει αυτό που λένε τώρα τελευταία είναι ότι κυρίως οι εταιρίες κινήτων δεν θέλουν να είναι ενεργοποιημένα τα τηλέφωνα την ώρα της πτήσης γιατί το κινητό κάνει αναζήτηση δικτύου όλη την ώρα μάταια και δημιουργεί πρόβλημα στα δίκτυα.....και επίσης δημιουργεί στις επικοινωνίες του αεροπλάνου παρεμβολές όπως πχ κάνει όταν είναι δίπλα στην τηλεόραση ..........αστείο σκηνικό .......με 757 ΒΑ προσγειωνόμαστε στο LHR ο πιλότος λέει "welcome to london blah blah blah blah PLEASE have your mobile phones turned off till we reach our parking position" όλα ωραία και καλά ...φτάνουμε στον 27L και θέλουμε να τον περάσουμε κάθετα για να πάμε στο Τ4....... "SIR SWITCH OFF YOUR MOBILE PHONE NOW!!!" είπε ο τύπος και κοίταζα γύρω γύρω μήπως έχει κάμερα το αεροπλάνο.. :oops: :oops: (όχι δεν ήμουν εγώ που το άνοιξα αλλά ψάρωσα γιατί είναι η πρώτη φορά που φαίνεται όντως να ενοχλεί το πλήρωμα )
 
i istoria me tin apagoreusi ton kiniton tilefonon eihe arhisi stin germania prin merika hronia otan kata tin prosgiosi sto DUS o pilotos enos 737 ehase ta organa. kapii apo tous epibates anaban ta kinita tous ekini tin ora. i tehnikoi tis lh eipan oti afto eftege. sta taksidia mou omos eho di arketous pou "grafoun autoi tin entoli" kai grafoun minimatakia ;) i prospathoune na kanoun tilefona. pantos prosfata akousa fimes oti i eteries tha ta alaksoun afti tin entoli kai tha epitrepounte ta tilefonimata, opos eipa fimes
 
Sygnwmh ean tha akoustw oligon ti "apolytos" alla...:

Oi kanonismoi asfaleias einai apolytoi kai den xoroun syzhthsh apo to koino. Apo thn stigmh pou isxei aytos o kanonas einai ypoxrewsh olwn na ton efarmozoun aneksartita me to ti nomizoun h pisteuoun. Ean o diplanos mou xrisimopoiouse to kinhto tou en ptish h kata th apo-prosgeiwsh tha ekana megalo thema!

Ayth th stigmh oi organismoi ths politikh aeroporias to paizoun "better safe than sorry". Dhladh den yparxei 100% eksakribwmenh sxesh metaksy kinitwn kai blabwn alla kalytera na eimaste sigouroi. Omws sto ameso mellon tha mpoun se efarmogh nees texnikes-praktikes-texnologies pou tha katastisoun thn xrhsh twn kinhtwn on board asfalh. Mexri twte omws... mhn dw kanena sas me kinhto se aeroplano! ;)
 
Πρέπει να ομολογήσω ότι πριν καιρό ήμουν και εγώ ένας από αυτούς που άνοιγαν το κινητό με το που το αεροπλάνο πήγαινε να σταματήσει, οπότε και ακουγόταν η λεγόμενη «μπιπωδία» από SMS/τηλεφωνήματα... Εδώ και πολλά ταξίδια όμως, το κλείνω αρκετά πριν την επιβίβαση και το ανοίγω ενώ περιμένω τις αποσκευές.

Μου έχει τύχει αρκετές φορές κάποιοι να έχουν ανοιχτό κινητό και αν το πλήρωμα δεν έχει παρέμβει, έχει παρέμβει «το ελληνικό πνεύμα του όχλου» φωνάζοντας «Κλείστε το, θα πεθάνουμε» κ.τ.λ.

Μπορεί κάποιος να μην το κάνει όμως και επίτηδες και το λέω εκ πείρας αυτό. Όταν είχε πρωτοπάρει κινητό η μάνα μου και θα ταξίδευε EFL-ATH, της είπα όταν μπει στο αερόπλανο να το κλείσει, πατώντας το κόκκινο κουμπάκι... Αυτή βέβαια το πάτησε αλλά μόνο μία φορά οπότε το κινητό δεν έκλεισε και απόλαυσε ανοιχτό το ταξίδι με το ATR... Ευτυχώς που δε χτύπησε :rolleyes:
 
Το θέμα με τα κινητά τηλέφωνα και γενικώτερα τα PEDs (Passengers Electronic Devices) είναι πολύπλευρο και έχουν δημοσιευτεί και εργασίες επ'αυτού.

Οχι μόνο η χρήση τών κινητών τηλεφώνων,αλλά και τών laptops,κασετοφώνων κλπ συσκευών απαγορεύεται κατά την πτήση,από τη στιγμή τής εκκίνησης μέχρι την στάθμευση στον προορισμό,επειδή γενικά οι ηλεκτρονικές συσκευές εκπέμπουν RF και μπορεί να προκαλέσουν παρεμβολές στα όργανα τού αεροπλάνου.

Βέβαια τώρα τελευταία εμφανίζονται νέες τεχνολογίες που καθιστούν αυτές τίς συσκευές ασφαλείς,είτε "ενσωματώνοντας" συσκευές (όπως τηλέφωνα ή laptops) στα υπόλοιπα συστήματα τού αεροπλάνου (είχα διαβάσει κάπου οτι η Virgin επρόκειτο να παρέχη στους επιβάτες της την δυνατότητα πρόσβασης στο Internet εν πτήσει),είτε με την κατασκευή RF-safe PEDs.

ΥΓ.Οταν πρωτοεμφανίστηκαν τα κινητά στην Ελλάδα,ένας εκ τών πρώτων που έσπευσαν να πάρουν ήταν και ένας φίλος μου,πιλότος στην ΟΑ.Ερχόμενος λοιπόν μιά μέρα πρός Αθήνα,και ενώ ήταν ο pilot flying,θέλησε να τηλεφωνήση στο σπίτι του να ειδοποιήση οτι θα αργούσε λίγο.Φυσικά,όπως μού είπε αργότερα ο ίδιος,τρόμαξε να ξαναφέρη το αεροπλάνο στα ίσια του,υπό το επιτιμητικό βλέμμα τού κυβερνήτη.Εννοείται βέβαια οτι από τότε,δέν το ξαναπήρε κάν μαζί του σε πτήση.....
 
Poly endiaferonta ayta, Hastaroth!
RF ti einai?
 
Hmmm oxi akribws...:

Laptop, discman klp epitrepontai sth diarkeia ths pthshs (alla oxi sthn apo/prosgeiwsh). Milaw ek peiras...
Isws se kapoies etairies na ta apagoreuoun entelws alla den to nomizw...

To in flight internet gia tous epibates einai pragmatikotita. Apo edw kai mpros tha to exoun san standard ta long haul aeroskafh. To thema einai mono oikonomiko.

Kai ayto me ton piloto klp mou fenetai ligo trabigmeno. Den katalabenw pws & ti...
Poloi xeiristes to xrisimopoion to kinhto en pthsh xwris na tous apasxolei kati.
 
Το περιστατικό μού το αφηγήθηκε ο ίδιος ο φίλος μου,ο οποίος δέν νομίζω οτι είχε κανένα λόγο να μού πή ψέμματα.

Εχω πάντως διαβάσει σε άλλα αεροπορικά forums μηνύματα πιλότων που έλεγαν οτι επεχείρησαν να χρησιμοποιήσουν κινητό εν πτήσει και είχαν προβλήματα με τα navaids και τα coms τους.
 
Top