Απορία σχετικά με τις πτήσεις transit

  • Thread starter maria
  • Ημερομηνία δημιουργίας

maria

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
25/05/2005
Μηνύματα
10
Likes
0
Περιοχή
Αθήνα
Γεια σας! Θα ήθελα να παρακαλέσω όποιον ξέρει σχετικά με τις πτήσεις transit να μου απαντήσει σε μερικές ερωτησούλες.
Τον Ιούνιο θα ταξιδέψω με την swissair για Παρίσι μέσω Ζυρίχης. Υπολογίζω ότι η ώρα που μεσολαβεί μέχρι την πτήση Ζυρίχη-Παρίσι είναι περίπου μία ώρα.
Για την επίβίβαση στο αεροσκάφος για Παρίσι θα ξαναπεράσουμε από έλεγχο εισιτηρίων όπως γίνεται στην αρχή ή απλά θα επιβιβαστούμε με το κουπόνι του εισιτηρίου Ζυρίχη-Παρίσι;
Όσον αφορά τις αποσκευές θα πρέπει να τις παραλάβουμε από τη Ζυρίχη και μετά να τις ξαναδώσουμε για Παρίσι; Μου φαίνεται λίγο παράξενο αυτό.
Τέλος, μου έχουν πει βέβαια ότι στις πτήσεις transit δεν επιτρέπεται να βγεις στον κεντρικό χώρο του αεροδρομίου, αλλά μέχρι εκεί που είναι τα dutyfree. Ισχύει;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη αν έγινα κουραστική με τις απορίες μου. Απλά έχω ταξιδέψει πολλές φορές με αεροπλάνο, αλλά ποτέ με πτήση transit και θα ήθελα να ξέρω μερικά πράγματα πριν το ταξίδι.
 
Τον Ιούνιο θα ταξιδέψω με την swissair για Παρίσι μέσω Ζυρίχης. Υπολογίζω ότι η ώρα που μεσολαβεί μέχρι την πτήση Ζυρίχη-Παρίσι είναι περίπου μία ώρα.
me tin swiss ennoeis, ektos ama o praktoras sou ekane kati poly periergo

Για την επίβίβαση στο αεροσκάφος για Παρίσι θα ξαναπεράσουμε από έλεγχο εισιτηρίων όπως γίνεται στην αρχή ή απλά θα επιβιβαστούμε με το κουπόνι του εισιτηρίου Ζυρίχη-Παρίσι
Kanonika tha labis tin karta epibibasis kiolas stin ATH/SKG. Pithanon omos tha perasis apo elenho diabatirion

Όσον αφορά τις αποσκευές θα πρέπει να τις παραλάβουμε από τη Ζυρίχη και μετά να τις ξαναδώσουμε για Παρίσι; Μου φαίνεται λίγο παράξενο αυτό

ontos poly parakseno, pios to eipe auto ?? petas mono me Swiss ???

Τέλος, μου έχουν πει βέβαια ότι στις πτήσεις transit δεν επιτρέπεται να βγεις στον κεντρικό χώρο του αεροδρομίου, αλλά μέχρι εκεί που είναι τα dutyfree. Ισχύει;
hmmm... kathe fora pou petao ego me tin Swiss ATH-ZRH-HAJ eho 4 ores diamoni stin ZRH kai pao stin poli gia bolta.
 
Epishs

Transit einai enas epibaths pou ta3eideyei gia paradeigma apo A8hna sto Dusseldorf me endiameso sta8mo sth Thessaloniki, xwris na allazei aeroplano (synh8ws). Toulaxiston o ari8mos pthshs menei o idios.

Transfer einai o epibaths pou prepei na alla3ei pthseis kai aeroplana se kapoio kentriko h mh aerodromio.
 
Πάντοτε το επιβεβαιώνεις από το πρώτο αεροδρόμιο και ελέγχεις ότι τα baggage tags αναφέρουν τόσο τον ενδιάμεσο όσο και τον τελικό προορισμό. Επιπλέον θα πάρεις seat allocation & Boarding pass και για την επόμενη πτήση. Συνήθως τις βαλίτσες τις παραλαμβάνεις στον τελικό σταθμό του ταξιδιού και αυτό είναι το πλέον σίγουρο όταν εκδίδεται ΕΝΙΑΙΟ εισιτήριο για ολόκληρο το ταξίδι εντός Ευρώπης.

Εξαίρεση είναι οι υπερατλαντικές πτήσεις όπου συνηθίζεται να παίρνουμε τις βαλίτσες και να τις περνάμε από τελωνειακό έλεγχο αμέσως μόλις φτάσουμε στις Η.Π.Α. , άσχετα με το αν συνεχίζουμε μετά προς εσωτερικό προορισμό.

Τώρα όσον αφορά το αν μπορείς να βγείς από το χώρο του αεροσταθμού, στις περισσότερες περιπτώσεις γίνεται αλλά καλύτερα να επικοινωνείς με το transfer desk του αεροδρομίου. Γενικά πάντως, αν δεν ταξιδεύεις μεσω Τασκένδης, Καΐρου, Μόσχας και άλλων τέτοιων αεροδρομίων αναλόγου πρεστίζ βγαίνεις άνετα. Στην Κοπεγχάγη είχα βγεί από το αεροδρόμιο και είχα "πεταχτεί" μέχρι το Malmö, στη Σουηδία (6 ώρες αναμονή)
 
alex2, έχεις δίκιο, swiss εννοώ, όχι swissair. Όσον αφορά τις βαλίτσες, ταξιδεύω μόνο με swiss, οπότε, απότι κατάλαβα θα τις παραλάβω κατευθείαν στο Παρίσι, που είναι ο τελικός προορισμός.
Όσο για την αναμονή στη Ζυρίχη, η ώρα αναμονής είναι γύρω στη μία ώρα, οπότε δε νομίζω να έχω χρόνο για βόλτα στην πόλη, αν και πολύ θα το 'θελα!
Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες.
 
Transfer Flights

Ìéá åñùôçóç ðáëé...

Ôçí Ðåìðôç ôï ðñùé ôáîéäåõù áðï Âïõäáðåóôç ãéá Óôï÷ïëìç ìå Álitalia ìåóù Ìéëáíïõ (Malpenza, MXP). Åðåéäç ï ÷ñïíïò áíáìïíçò óôï ìéëáíï èá åéíáé ãõñù óôéò 2 ùñåò èá ìðïñåóù íá âãù åîù áðï ôï áåñïäñïìéï ãéá êáìéá âïëôá ç èá ðñåðåé íá áñêåóôù óôï spotting??? :D:p

Õ.Ã. Ðåôáù ìå á319 ê MD80 èåëåé êáíåéò ôéðïôá çôå áðï ôï áåñïðëáíï éôå áðï ôï áåñïäñïìéï??? :p:p:p

Edited: ÌåôáöÝñèçêå óå õðÜñ÷ïí topic
 
Re: Transfer Flights

cavo_paradiso":2uerqohp said:
Μια ερωτηση παλι...

Την Πεμπτη το πρωι ταξιδευω απο Βουδαπεστη για Στοχολμη με Αlitalia μεσω Μιλανου (Malpenza, MXP). Επειδη ο χρονος αναμονης στο μιλανο θα ειναι γυρω στις 2 ωρες θα μπορεσω να βγω εξω απο το αεροδρομιο για καμια βολτα η θα πρεπει να αρκεστω στο spotting??? :D:p

Υ.Γ. Πεταω με α319 κ MD80 θελει κανεις τιποτα ητε απο το αεροπλανο ιτε απο το αεροδρομιο??? :p:p:p
Ήθελα να σου ευχηθώ καλό Spotting!Το Milano Malpensa είναι αρκετά έξω από την πόλη η οποιά όμως φαίνεται στον ορίζοντα!Με το μετρό θές περίπου 45λεπτά για το κέντρο,και μετα πούλμαν δεν είναι καλύτερα.
Το πρόβλημα είναι η Alitalia, καθώς κάνει καθυστερήσεις!Οπότε μισή ώρα από δώ, μισή ώρα από κει!Καλύτερα μή το ρισκάρεις είναι η γνώμη μου!Άσε που έχει και τρομερό καύσωνα!
http://www.sea-aeroportimilano.it/
 
åõ÷áñéóôù flightnumber :)

Ïðïéïò áëëïò å÷åé ðñïôáóåéò ãéá ôï Ì×Ñ åéìáé ïëïò áöôéá :p
 
το MXP ειναι απο τις μεγαλυτερες απογοητευσεις που εχω ζησει (χωρις να θελω να σε απογοητευσω ομως..) το καλο απο οτι καταλαβα ειναι οτι πετας απο τερμιναλ 1 οποτε θα εχεις την ευκαιρια να απολαυσεις τη θεα απο την πραγματικα τεραστια τζαμαρια, αλλα απο εκει και περα αν θες να κανεις εξορμηση εκτος δεν μπορω να σου πω τιποτα..βρισκεται σε περιοχη πολυ εξω απο την πολη και δεν μπορεις να κινηθεις με τα ποδια καπου καλα για spotting με θεα σε διαδρομο κτλ...
μην ξεχασεις να δεις την εκθεση με τα μοντελα αεροσκαφων που βρισκεται στο τελευταιο επιπεδο πανω απο τα λιγοστα εστιατορια (κατα τη γνωμη μου:μοντελλα διαφορων διαστασεων αναρχα τοποθετημενα μεσα σε βιτρινες χωρις κανενα σχολιο).
αν ψαξεις μαγαζακι με aviation δωρακια, αεροπλανακια herpa κλπ θα απογοητευτεις πολυ....δεν υπαρχει ουτε δειγμα.
αν πεσεις σε ημερα απεργιας (που συμβαινει σε συχνοτητα εφαμιλλη αν οχι μεγαλυτερη της ΟΑ)....κλαφτα.. αν πεσεις σε ομιχλη (πολυ συχνο επισης)...κλαφτα και παλι...
τελος...το express λεοφωρειο καταληγει στο Centrale σιδηροδρομικο σταθμο πολυ κεντρικο σημειο με μετρο. ειναι ο φθηνοτερος τροπος να πας στην πολη αλλα επ ουδενι μην το τολμησεις αν δεν διαθετεις τουλαχιστον 1 ωρα να πας και 1 να ερθεις...το τραινο ειναι πιο ακριβο και κανει την ιδια ωρα, περιπου 50 λεπτα με 1 ωρα.
βγαλε μας καμμια φωτο απο Στοκχολμη! καλο ταξιδι....
 
Κύριοι, την ερχόμενη Παρασκευή 25/01/08 πηγαίνω ATH-BCN μέσω Ρώμης
με την Alitalia , και επιστροφή 28/01/08 πάλι μέσω Ρώμης..

Γιατί έχω την φοβία οτι κάτι μπορεί να συμβεί με τις αποσκευές ??
Έχουν ηρεμήσει αυτοί στο FCO ή θα έχουμε τίποτα τρεχάματα...??
Οποιαδήποτε βοήθεια καλοδεχούμενη...Ευχαριστώ...
 
Top