Βάρος αποσκευών

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Stelios

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
22/12/2003
Μηνύματα
68
Likes
0
Περιοχή
Άλιμος
Ένα θέμα που πιστεύω ότι αξίζει προσοχή είναι το κατά πόσο οι αεροπορικές εταιρίες είναι ελαστικές στο μέγιστο επιτρεπόμενο βάρος των αποσκευών των επιβατών. Συνήθως είναι τα 20 κιλά νομίζω, αλλού τα 15 (Greece Airways ή Air Scotland), ή και τα 30 στην πρώτη θέση (ή στο φοιτητικό της συγχωρεμένης πλέον Hellas Jet).
Θα με ενδιέφερε να μάθω το κατά πόσο οι εταιρίες μένουν πιστές σε αυτό το όριο και κατά πόσο χρεώνουν τους επιβάτες για κάθε κιλό πέραν των 20.

Ας αρχίσω εγώ λέγοντας ότι 3 φορές που έχω ταξιδέψει με Hellas Jet (BRU - ATH, ATH - BRU και CDG - ATH),1 με Virgin Express και 3 με Ολυμπιακή, ενώ ήμουν με 40 κιλά σύνολο την κάθε φορά (με όριο τα 20) δε μου χρεώσαν υπέρβαρο αφού τους είπα ότι ειμαι φοιτητής και διάφορα τέτοια.
Επίσης γνωρίζω ότι και η British Airways και η KLM είναι ελαστικές ως προς το όριο όταν βλέπουν φοιτητές. Ένας φίλος μου π.χ. πηγαινοέρχεται ATH - NCL με British και KLM και δεν του έχουν ζητήσει ποτέ να πληρώσει υπέρβαρο και ας έχει 45 κιλά αποσκευές κάθε φορά.
Αντίθετα, έχω ακούσει ότι η Air France δεν χαρίζει τίποτα πάνω από το υπέρβαρο. Γνωστός μου ταξίδεψε ΑΤΗ - ΜΑΝ με Air France, το εισιτήριο κόστιζε 260 Ευρώ one way και πλήρωσε ΕΠΙΠΛΕΟΝ 360 ευρώ για 20 με 25 κιλά υπέρβαρο.
Περιμένω και τις δικές σας εμπειρίες σχετικά με αυτό το θέμα μιας και πιστεύω ότι αφορά την τσέπη όλων μας.
Θα με ενδιέφερε ιδιαίτερα, εάν κάποιος γνωρίζει το κατά πόσο είναι ελαστικές με το όριο αποσκευών η Air Scotland (Greece Airways) και η Alitalia.
Ευχαριστώ για το χρόνο σας!
 
Ean den kano lathos o kanonas ine oti to kathe kilo parapano xreonetai 1% tis timis tou isitiriou 1st class.
 
Ειναι και που θα τυχεις. Εχω τυχει σε υπαλληλο check-in που ζυγιζε τις βαλιτσες με καθε λεπτομερεια και σε αλλον που, παρ'ολο οτι ημασταν υπερβαροι (οχι εμεις οι ιδιοι, οι βαλιτσες μας :D )περιπου τα διπλα κιλα απο το επιτρεπτο, τα εχωσε μεσα αρον-αρον και ουτε γατα ουτε ζημια! :oops:
 
Σωστό αυτό που λέει ο GP707! Θυμάμαι σχετικό παράδειγμα στο SKG σε πτήση της germanwings (παρόν εκλεκτός φίλος του φόρουμ) όπου διπλα από τους υπαλληλους του check-in στεκόταν μια επιπλέον υπάλληλος για να προσέχει να μην επιτρέπουν οι υπάλληλοι του check-in υπέρβαρο.,

Αλλα σε γενικές γραμμές εγώ ποτε δεν είχα πρόβλημα, μιας και δεν πετάω με υπέρβαρο συνήθως. ;)
 
Η ΟΑ είχε πέρυσι όριο 20 κιλά σύνολο, στην πτήση SKG-ΜUC πλήρωσα 175EUR για +20 κιλά υπέρβαρο! Φέτος με DBA, όριο ήτανε 2 αποσκευές με όριο 32 κιλά η κάθε μια, συν 6 κιλά χειραποσκευή. Βεβαια μέσα στο τρόλεϊ είχα notebook, κάμερα, το νεσεσέρ με ξυριστικά, περιοδικά, όλα τα καλώδια που χρειάστηκα και κατέβασα Ελλάδα (με αλλα λόγια πάνω από 6 κιλά)! Σύνολο επιτρεπτό, 70 κιλά!!! Οποτε δεν μπορούμε να συγκρίνουμε τη μια με την άλλη. Παλαιότερα η X5 με είχε βάλει με +20 κιλά χωρίς πρόβλημα! Η Α3 με +10 κιλά δε μου είχε κάνει ποτε ιστοριούλες, ενώ όσες φορες πέταξα με LH, και μια με BA, ήμουνα πάντα μέσα στο όριο, οποτε δεν μπορώ να πω τίποτα..
 
makedonas":1jhtwnmw said:
Φέτος με DBA, όριο ήτανε 2 αποσκευές με όριο 32 κιλά η κάθε μια, συν 6 κιλά χειραποσκευή.

Είσαι σίγουρος, γιατί μου φαίνονται κάπως πολλά!
 
Akis":1kfkkivy said:
makedonas":1kfkkivy said:
Φέτος με DBA, όριο ήτανε 2 αποσκευές με όριο 32 κιλά η κάθε μια, συν 6 κιλά χειραποσκευή.

Είσαι σίγουρος, γιατί μου φαίνονται κάπως πολλά!

Auf dba Flügen ist die Mitnahme von 2 Gepäckstücken erlaubt. Diese Gepäckstücke dürfen einzeln folgende Maße nicht überschreiten: Gesamtgröße 170 cm (Höhe + Länge + Breite) und ein Gewicht von je 32 kg.

Sorry για το γερμανικό κείμενο, περιγραφει τον αριθμό, μέγεθος και βάρος των αποσκευών!

source: dba


Σε έπεισα Ακη? :cool: ;)
 
Όταν έιχα πετάξει με Cronus για πρώτη φορά για Αγγλία πριν απο 5 χρόνια είχα 3 αποσκευές με συνολικό βάρος 72 κιλά. Στο ελληνικό δεν μου είχαν πει τίποτα για υπέρβαρο.

Παλιές καλές εποχές υποθέτω... :D
 
Oraia pou ine toso elastiki me tis ipervares aposkeues, alla exete skeuti oti auto mpori na dimiourgisi simantika lathi se oti afora ton ipologizmo tou take-off weight me oti auto sinipagetai. Thimamai na diavasa kapou mia istoria me paromia provlimata logou tou varous ton epivaton se kapia perioxi pou itane oli vodia, 90 kila kai pano, ean to ksanavro ths to stilo.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Top