Κλοπή απο αποσκευές σε transit πτήση

MerNion

Concorde-Class-Member
Εγγραφή
20/08/2006
Μηνύματα
2.839
Likes
147
Περιοχή
Αθήνα
Website
athensairport.blogspot.com
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
AEE
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGAV
Επειδη αυτη τη στιγμη έχω τρελα νευρα θα πω αναλυτικα σε λιγο τι εγινε το θεμα ειναι οτι γυρισε ο αδελφος μου και ο πατερας μου απο Η.Π.Α μέσω Αμστερνταμ και οι αποσκευες ήταν μισανοιχτες και λείπαν πράγματα (την ψηφιακή + τον φακό που μου είχαν αγοράσει, κάτι αρώματα, μια ψηφιακή βιντεοκάμερα και διάφορα άλλα).

Εκαναν μια δήλωση εκεί και τους έδωσαν ένα χαρτί και είπαν να μιλήσουν με την KLM. Οταν πήραν τους είπαν οτι δεν αποζημιώνουν για οπτικοακουστικό/ηλεκτρονικό υλικό (κάμερα και φωτογραφική κοινώς) κλπ..

Απ΄ ότι τους είπαν στο αεροδρόμιο μάλλον στο Αμστερνταμ έγινε η δουλειά αν και το δρομολόγιο όλο ήταν Spokane (GEG), Seattle (SEA), Amsterdam (AMS), Athens (ATH). Το GEG>SEA ήταν με NW (Northwest operated απο Alaska Airlines), το SEA>AMS ήταν με NW (Northwest) και το AMS>ATH με KLM.

Αν γνωρίζει κάποιος κάτι ή μπορεί να βοηθήει ΠΑΡΑΚΑΛΩ πολύ ας απαντήσει ή ας στείλει PM.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!
 
Κωστα, κατ αρχην ηταν ΜΕΓΑ λαθος να μεταφερουν τιμαλφη οπως camera,φακους,κλπ κλπ στις τσεκαρισμενες για το αμπαρι αποσκευες, και οχι στις χειραποσκευες. Και νομιζω οτι αναφερεται σε καθε κανονισμο μεταφορας (ψιλα γραμματα πισω απο το εισητηριο) οτι καλυτερα τετοια αντικειμενα αξιας να ΜΗΝ μεταφερονται στο αμπαρι. Αν γινει κατι τετοιο, πρεπει να ενημερωθει εγγραφως η εταιρεια, ετσι ωστε το μπαλακι να το εχουν αυτοι.
καλα ξεμπερδεματα... :?
 
Τα οπτικοακουστικά / ηλεκτρονικά υλικά θεωρούνται ευπαθή υλικά και σε αυτά συμπεριλαμβάνονται και TV, DVD, PC άλλα. Οι εταιρείες δεν τα καλύπτουν διότι δεν είναι σε θέση να γνωρίζουν εάν το υλικό στις αποσκευές είναι σε λειτουργία ή όχι. Και είναι πολύ δύσκολο να το αποδείξεις εκ των υστέρων ακόμα και αν το υλικό έχει μόλις αγοραστεί. Όσον αφορά την αρπαγή,

Ο Μ. Τριανταφυλλόπουλος δεν ήταν εκείνος που είχε ανακινήσει το θέμα των αρπαγών στα αεροδρόμια πριν από 4 χρόνια περίπου διορθώστε με αν κάνω λάθος, είχε μιλήσει τότε μάλιστα για διεθνή κυκλώματα που κατά τον έλεγχο των αποσκευών “σημαδεύουν” αποσκευές με τέτοιον τρόπο ώστε να είναι αναγνωρίσιμες στο άλλο άκρο; έτσι ώστε κατά την παραλαβή από τους όποιους επιτήδειους του κυκλώματος να γίνονται οι απαραίτητες για αυτούς “παρακρατήσεις”;

“Είναι σε λειτουργία ή όχι…” γράψτε λάθος …. Το σωστό είναι... "λειτουργεί ή όχι"


Edited by xristos: Ksaderfe υπάρχει το κουμπάκι επεξεργασία/edit αν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο post σου.


Ευχαριστώ "Ξάδερφος"
 
Mernion ,

distixos , oti sas ipan stin KLM alithevi , den apozimioneste gia ilika opos
kosmimata , dermatina kameres , klp.
afta ine idi pou theorounde axiaw kai tha eprepe na MIN exoun paradothi
stin aposkeves pou ine/itan na fortothoun.

ean ine kainourgia kai IPARXOUN i apodixis , kai EPIVEVEOTHI i "klopi"
apo tin eteria ( pragma sxedon apithano ) tote ine stin efxeria tis ekastote aeroporikis eterias , pos kai an tha xiristi mia endexomeni apozimiosi.

simioteo de , pos i kanonismi gia taxidia endos evropis sxetika me kila kai apozimiosis ine diaforetiki se sxesi me taxidia apo/pros kanada kai USA.

tin oli diadikasia/ipothesi gia to "suspected pilferage" ( o oros pou tha xrsimopiithi gia tin ipothesi sas ) tha ton xiristi i eteria me tin opia petaxate to telefteo skelos tou taxidiou sas kai stin opia ( ipotheto) kanate kai tin dilosi - diladi i KLM.
den exi kamia simasia me pies alles petaxate sto endiameso . oles i energies tha diexathoun apo ton telefteo forea.


elpizo na voithisa ligo.
 
Ναι με την KLM μίλησαν αλλά δυστυχώς τους είπαν να διαβάσουν τους όρους που αναφέρει αυτό περι αποσκευών και λέει:

ARTICLE 9. BAGGAGE
4. CHECKED BAGGAGE
(c) The passenger shall not include in checked baggage
fragile or perishable items, valuable items, money, keys, jewellery, electronic equipment such as laptops, pocket computers etc., cameras, cellular telephones, negotiable instruments, business documents, securities, medications, medical documents, passports and other identification documents or samples.

Δεν βλέπω να γίνεται δηλαδή τίποτα.. Το μόνο που θέλω να κάνω είναι να δηλώσω τουλάχιστον το serial number της μηχανής στην Canon μπας και ποτέ πάει για service ή κάτι τέτοιο.. Δυστυχώς όμως όπως μου είπαν αυτό δεν γίνεται στην Ελλάδα γιατι εδώ καταγράφουν μόνο τα ευρωπαικά μοντέλα (eos) και όχι τα αμερικάνικα (rebel xt) οπότε πρέπει να απευθυνθώ στην Canon στις Η.Π.Α.


Αυτά είναι ότι απέμεινε:
http://www.se-eida.gr/P2069306.JPG
Manual, CD, λουράκι, 1-2 καλώδια, εγγύηση και το ξεσκισμένο κουτί :!: :!:
 
Όλες οι αποσκευές περνούν από scanner κατά την είσοδό τους σ' ένα αεροδρόμιο, για τους προφανείς λόγους ασφαλείας. Μην εκπλήσσεσαι που (προφανώς) μόνο η δική σου ανοίχτηκε και όχι και των υπολοίπων που κουβαλούσαν άπλυτα...
 
Εννοείτε οτι κάποιος που δουλεύει σε τέτοιο μηχάνημα την βούτηξε.. Αλλιώς θα έπρεπε να τις ανοίξει όλες.. Απλά ελπίζω να του κοπεί το χέρι και η πρώτη φωτογραφία που θα βγάλει να είναι και αυτή που θα βάλουν στον τάφο του.
 
Και μια μικρη επισημανση. Ακομα και κλειδωμενες να τις εχετε τις αποσκευες σας, οι υπαλληλοι που τα περνουν xray εχουν πασπαρτου που ανοιγουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ, χωρις βεβαια να καταστρεφουν οποιαδηποτε κλειδαρια η λουκετο. Οι λογοι ευνοητοι. Απλα, τελικα, εμπιστευομαστε δικα μας πραγματα σε εντελως ανγωστους και αμφιβολου αξιοπιστιας ανθρωπους.
Η λυση?

Χειραποσκευες 4 ever

Κατα τ αλλα, συμμεριζομαι την οργη του φιλου MerNion
 
Βεβαια τώρα θα βάλω λίγο λάδι στη φωτιά....για το φίλο μας το Mernion...αλλά θυμάμαι παλιότερα όταν υπήρχε τέτοιο πρόβλημα με συμμορία στο LGAV...είχα μια φίλη που έπεσε θύμα κλοπής. Η πτήση ήταν Παρίσι -> Munich -> Athens με την LH.

Όταν φτάνουν Αθήνα και πάνε σπίτι τους...διαπιστώνουν ότι έλειπαν μέσα από τις τσάντες αρώματα, δώρα, κάμερες, ρούχα...ότι θες! Πήγανε λοιπόν τότε αμέσως πίσω στο αεροδρόμιο και απειλήσανε με μηνύσεις (μίλησαν με την υπεύθυνη της LH στο αεροδρόμιο)...όχι μόνο τους αποζημίωσαν με 3000 ευρώ αλλά τους έδωσαν και 2 εισιτήρια για Business Class για τον επόμενο χρόνο όπου θέλουν. Βέβαια ίσως λίγο επηρρέασε το γεγονός ότι ο πατέρας του "φίλου" της "φίλης" μου είναι γνωστός μεγαλοδικηγορός....και ήταν παρών.... Τι να πώ...

Τουλάχιστον Mernion....μπορείς να πας στο αεροδρόμιο και να κάνεις μια μήνυση κατ' αγνώστου. Έστω να πεις ότι κάτι έκανες!
 
Να υποθέσω ότι επειδή είδαν ότι θα πέρναγε από 4 αεροδρόμια στο baggage tag, ήταν ένα επιπλέον κίνητρο; Παρ'όλ'αυτά είμαι σίγουρος ότι αν θέλουν μπορούν να βρουν από που πέρασε ακριβώς η βαλίτσα και να περιοριστούν οι ύποπτοι σε 3 screeners. Μάλιστα απ'ότι έχω καταλάβει σε πολλά αεροδρόμια η διαδικασία ελέγχου των αποσκευών ειναι αυτοματοποιημένη και δεν υπάρχει ανθρώπινη παρέμβαση συχνά.

@seven4seven Έχεις δίκιο αλλά μη ξεχνάς ότι είναι πολύ δύσκολο σε αεροδρόμια όπως αυτα των ΗΠΑ να περάσεις χειραποσκευή μεγαλύτερη από...Α4. Σε πρόσφατη πτήση μου από Μαντσεστερ αναγκάστικα να αγοράσω καινούρια χειραποσκευή στο αεροδρόμιο γιατί δε δεχόντουσαν με τίποτα αυτή που ταξίδευα παντού δίχως το παραμικρό πρόβλημα τα τελευταία 5 χρόνια. πχ η dSLR που προαναφέρθηκε δε θα χώραγε για κανένα λόγο εκει μέσα. Εκεί που εξοργίστηκα βέβαια είναι με το που επιβιβάστηκα στο αεροπλάνο για να συνειδητοποιήσω ότι υπήρχαν χειραποσκευές πολύ μεγαλύτερες από τη δική μου και απλά είχα πέσει σε ηλίθια στο check-in. Profiling και πάλι profiling είναι η λύση.
 
Top