Επιστροφή φόρου

σταυρος

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
14/06/2007
Μηνύματα
57
Likes
16
Έχω κόψει ανεξάρτητα εισητήριa από Θεσσαλονίκη σε Αθήνα με Aegean και εισητήριο με Qatar από ΑΤΗ-DOH, πληρώνοντας 2 φορές τους φόρους.
Τι πρέπει να κάνω για να μου επιστραφεί ο διπλοκρατηθείς φόρος αεροδρομίου Αθηνών;
Επιπλέον εάν κανείς δεν ταξιδέψει ( no show), πως μπορεί να διεκδηκήσει
τους φόρους αεροδρομίων;
Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.
 
reply

εχω ακουσει και ισχυει μαλλον οτι δεν πλειρωνεις φορους οταν εισαι μετεπιβιβαζομενος επιβατης στο αεροδρομιο μετεπιβιβασεις. :idea:
 
Δυστυχώς δε μπορείς να κάνεις και πολλά!Στην Αθήνα άμα ρωτήσεις την Aegean θα σε παραπέμψει στη Qatar.Και άμα πάς στην Qatar θα σε παραπέμψει στην Aegean.Το ποσό ειναι 12Ευρώ.Αλλά ποτέ εμένα προσωπικά δε μου το έχουν επιστρέψει!Πολλοί φίλοι το έχουν όμως πάρει(από ότι λένε).Σε επικοινωνία που είχα με την Α3 για αυτό το θέμα μου απαντήσαν τα εξής: "Σχετικά με τον φόρο «GR» αξίας EUR 12,00, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι όταν ο επιβάτης έχει εκδώσει ξεχωριστά εισιτήρια η διαδικασίες πίστωσης του είναι δύο. Η πρώτη είναι να επικοινωνήσει ο επιβάτης πριν την αναχώρηση από τον αρχικό προορισμό με εκδοτήριο της Aegean Airlines έχοντας και τα εισιτήρια και να γίνει η πίστωση και η επανέκδοση των εισιτηρίων εκεί. Η δεύτερη διαδικασία είναι ο επιβάτης κατόπιν της άφιξης του στον ενδιάμεσο προορισμό και πριν το check in για τον επόμενο προορισμό να επικοινωνήσει με εκδοτήριο της Aegean Airlines έχοντας τα εισιτήρια και να γίνει η πίστωση και η επανέκδοση των εισιτηρίων εκεί. Αν ο επιβάτης δεν πραγματοποιήσει καμία από τις παραπάνω διαδικασίες και κάνει χρήση των εισιτηρίων, η πίστωση του φόρου αυτού δεν είναι πλέον εφικτή καθώς ο φόρος έχει αποδοθεί. Όπως αντιλαμβάνεστε στην περίπτωσή σας καθώς τα εισιτήρια έχουν χρησιμοποιηθεί και οι φόροι αποδοθεί δεν μπορεί να γίνει επιστροφή φόρου."
Αυτό εγώ θα το εκτυπώσω να τους το δείχνω στα εκδοτήρια,γιατί τη Δευτέρα που ξαναταξίδεψα μου κάναν τους "κινέζους".Γενικά δε τα δίνουν εύκολα,φαίνεται είναι μιά βαρετή διαδικασία(επανεκδοση εισιτηρίων)...Ελπίζω να βοήθησα...
 
Λογικά τον φόρο θα το επιστρέψει η εταιρία η οποία τον έχει χρεώσει. Οπότε σε αυτήν την περίπτωση δεν υπάρχει λόγος ο επιβάτης να πάει στην Qatar, μιας και τον φόρο GR τον έχει χρεώσει η Aegean. Άρα και η Aegean πρέπει να τον επιστρέψει.
 
Και οι δύο εταιρίες έχουν χρεώσει τον GR. H A3 τον χρέωσε στο SKGATH (€12) και η QR τον χρέωσε στο ΑΤΗDOH (€22, λόγω του ότι ο τελικός προορισμός είναι κράτος εκτός ΕΕ, Ισλανδίας, Ελβετίας και Νορβηγίας). Άρα το πρέπον θα ήταν για την Α3 να επιστρέψει τα χρήματα λόγω του ότι εισέπραξε μικρότερο φόρο, και πάντοτε πριν το check-in.

Εγώ θα πρότεινα να ενσωματωθεί το flight segment της Α3 στο εισιτήριο της Qatar σαν Add-On. Σε αυτή την περίπτωση, η πτήση του επιβάτη γίνεται feeder flight για τη διηπειρωτική πτήση και πληρώνει μικρό μέρος των χρημάτων απ' ό,τι θα πλήρωνε αν έπαιρνε ένα oneway για την Αθήνα. Εγώ τουλάχιστον ακολουθώ αυτήν την τακτική για τους επιβάτες μου. Επίσης είναι δυνατόν να γίνει exempt o GR,εξ αρχής, αλλά όχι μέσω της ιστοσελίδας της Α3. Μόνο τα ταξιδιωτικά γραφεία και η ίδια η εταιρία μπορούν να το κάνουν αυτό μέσω εντολής στο CRS.

(Μου φαίνεται ότι το έχουμε ξανασυζητήσει στο θέμα "Τί γίνεται με τους φόρους αεροδρομίων")
 
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.΄
Θα παρακαλούσα να έχω μια απάντηση και στο 2ο ερώτημα μου.
Αν κάποιος δε χρησιμοποιήσει το αεροπορικό εισιτήριο του, με ποιό τρόπο θα διεκδικίσει την επιστροφή του φόρου;
 
Top