Airport Security: αδικαιολόγητα έως ανόητα μέτρα

  • Thread starter Re
  • Ημερομηνία δημιουργίας

Re

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
18/11/2007
Μηνύματα
35
Likes
0
Καλημέρα και χρόνια πολλά :)

Παραθέτω το ακόλουθο άρθρο από το airportbusiness.com

Study finds no evidence airport rules add safety

τα σχόλια δικά σας...

Edited: Η παράθεση ολόκληρων άρθρων καθώς και η παράθεση άρθρων που δεν συνοδεύονται από σύνδεσμο προς την πηγή τους, δεν επιτρέπεται.
 
Οτι και να ειναι ειμαι πεπισμενος οτι τα μετρα που εχουν παρθει και ελπιζω να συνεχιστουν περνονται ανα τον κοσμο ειναι για καλο! Κανενας δεν θελει να ''την σπαει'' απλα στους επιβατες. Οι ΗΠΑ εχουν δωσει πολλα $$$$ για παραπανω προσωπικο για την ασφαλεια ολων. Προεχει οσο και καποιοι να δυσανασχετουν. Δυστυχως διανοιουμε ασχημες εποχες λογω των τρομοκρατων.
 
SkyHawk":28hachh1 said:
Οι ΗΠΑ εχουν δωσει πολλα $$$$ για παραπανω προσωπικο για την ασφαλεια ολων. .

Δικο τους προβλημα. Αν αυτοι "την εφαγαν" πριν απο 6 χρονια, δεν φταιει τιποτα ο υπολοιπος κοσμος να αποδεχεται τα μετρα τους. Στην τελικη, οποιος εχει χεσμενη τη φωλια του εχει και λογο να φοβαται!
 
Σωστός ο Άλεξ. Όταν η Ευρώπη τη δεκαετία του 70 είχε να αντιμετωπίσει αεροπειρατείες απο Παλαιστίνιους και άλλους ενόπλους, εφάρμοσε μέτρα τα οποία στις ΗΠΑ δεν τα είχαν φανταστεί ως το 2001.

Η Ευρώπη περιόρισε το πρόβλημα χωρίς να κηρύξει τον πόλεμο ενάντια στην τρομοκρατία και χωρίς να ρίξει ούτε μια βόμβα άσχετα εάν έως και το ΄85 οι χειροβομβίδες έπεφταν στο Φιουμιτσίνο και ως το 1994 οι Αλγερινοί καταλάμβαν το Α300 της Air France.

Ο παραλογισμός έχει φτάσει σε απίστευτα μεγέθη. Στο Χίθροου πριν 15 μέρες ο μπροστινός μου στην ουρά (με τις κάλτσες ήμασταν όλοι) κρατούσε έναν δερμάτινο χαρτοφύλακα και μια νάυλον τσάντα με ένα μπουφάν μέσα. Ο υπάλληλος του λέει "μονο μια χειραποσκευή" και τον συμβούλεψε να πάει να δώσει τη μία από τις δύο στο τσεκ ιν. Ο ταξιδιώτης έβγαλε το μπουφάν από την νάιλον τσάντα, άπλωσε το μπουφάν στο χέρι του και έβαλε τη νάιλον τσάντα διπλωμένη στην τσέπη του. " ΟΚ now?", ρώτησε. "Yes sir, you can pass".

Όταν ανόητοι άνθρωποι θέτουν ηλίθιους κανόνες και αναθέτουν την τήρησή τους σε αμόρφωτους ανθρώπους τότε τίποτε δεν γίνεται για την ασφάλεια. Κι όποιος πιστεύει ότι όλο αυτό το θέατρο με τους ξυπόλητους ανθρώπους χωρίς ζώνες στα παντελόνια, αποτρέπει την τρομοκρατία και είναι "for our own safety" να πάει να κοιταχτεί.
 
SkyHawk":33vy9eed said:
Οτι και να ειναι ειμαι πεπισμενος οτι τα μετρα που εχουν παρθει και ελπιζω να συνεχιστουν περνονται ανα τον κοσμο ειναι για καλο! Κανενας δεν θελει να ''την σπαει'' απλα στους επιβατες. Οι ΗΠΑ εχουν δωσει πολλα $$$$ για παραπανω προσωπικο για την ασφαλεια ολων. Προεχει οσο και καποιοι να δυσανασχετουν. Δυστυχως διανοιουμε ασχημες εποχες λογω των τρομοκρατων.

Καταρχάς ξεκινάς με ένα "ότι και να είναι"... σα να λες "ότι και να συμπεραίνουν επιστημονικές μελέτες επιπέδου Harvard εμένα στα αυτά μου".

Πεπεισμένος είσαι ? Ποιος σε έπεισε ? Και πριν να πειστείς, αμφέβαλλες για κάτι ?

Ακόμα και το "κανείς δεν θέλει να την σπάει απλά στους επιβάτες" σηκώνει αρκετή συζήτηση: Το κλίμα τρόμου καλλιεργείται με πολλαπλούς τρόπους, ενώ εκείνοι που το ξεκίνησαν, συνεχίζουν να το τρέφουν συνεχώς με νέους "μπαμπούλες" (κομμουνισμός, πυρηνική απειλή, αλ κάιντα, βόμβες από οδοντόκρεμα κ.ο.κ.). Αυτοί οι "μπαμπούλες", υποθέτω πως δεν έχουν κάποια ιδιαίτερη επίδραση στους νοήμωνες ανθρώπους, αλλά σίγουρα τους τη σπάνε, κάθε φορά που περνούν ΕΛΕΓΧΟ.

Το τι έχουν δώσει οι ΗΠΑ για την ασφάλεια ΟΛΩΝ (χεχεχε), το αφήνω στην άκρη... μιας κι είναι γιορτινές μέρες και αποφεύγουμε τα βαριά λόγια. :)

Τώρα που είπα οδοντόκρεμα... πόσες και πόσες φορές δεν έχω ταξιδέψει με οδοντόκρεμα + το μπουκαλάκι με το υγρό των φακών. Λίγες γνώσεις χημείας μπορούν να σας δώσουν να καταλάβετε τι μπορεί κανείς να πετύχει με αυτά.

Και επαναλαμβάνω τα λόγια των ερευνητών κλείνοντας: "Can you hide anything in your shoes that you cannot hide in your underwear?"

SkyHawk, επεξήγηση: μην παίρνεις στραβά το έντονο ύφος μου... :)
 
Ο ξάδερφός μου πήγαινε JFK κ είχε μαζί του παστέλια. Οι τύποι δεν τον αφήνανε να περάσει γιατι λέγανε ότι είναι εκρήκτικά.
Κ εγώ θα συμφωνήσω ότι μεγάλη σημασία έχει η παιδεία κ η μόρφρωση όσων καλούνται να επιβλέπουν-επιβάλλουν την τείρηση των νόμων.
 
Re":nhlhnv9b said:
SkyHawk, επεξήγηση: μην παίρνεις στραβά το έντονο ύφος μου... :)


Δεν περνω τιποτα στραβα. Ο καθενας τα πιστευω του. Εσυ τα δικα σου εγω τα δικα μου. Καποιος ειπε κατι για πολεμο που κυρισουν. Και φυσικα κυριτουν πολεμο σε μια χωρα που αποτελει απειλη. Και φυσικα κυριτουν πολεμο σε μια κυβερνηση που καταπατει τα ανθρωπινα δικαιωματα. Και φυσικα πρεπει να πολεμισουν την ανανδρη τρομοκρατια που σκοτωνει αθωους πολιτες. For Freedom and for Peace... RIP σε ολους οσους εχασαν αδικα την ζωη τους σε διαφορες τρομοκρατικες επιθεσεις. Ισως εσυ να μην εχεις χασει καποιον δικο σου απο υπουλη τρομοκρατικη επιθεση οταν αυτος απλα πηγαινε στην δουλεια του. Αυτα ειναι τα δικα μου πιστευω. Ο καθενας τα πιστευω του.
 
seven4seven":378j6dqj said:
Στην τελικη, οποιος εχει χεσμενη τη φωλια του εχει και λογο να φοβαται!
Φίλε seven4seven,
δε νομίζω ότι εμείς (ως Ελλάδα) τη φωλιά μας την έχουμε καθαρή?
Μήπως γνωρίζεις αν (και σε τι μέγεθος συγκριτικά με το μέγεθος της χώρας μας) στράτευμα έχουμε στείλει στο Αφγανιστάν ή στο Κόσοβο?
Το τελευταίο που θα με ενοχλήσει σε ένα αεροδρόμιο είναι οι έλεγχοι ασφαλείας.
Αυτό βέβαια, δε σημαίνει ότι δεν είναι (συχνά) υπερβολικοί, αλλά τους προτιμώ από τους υποτυπώδεις ελέγχους.


Ρίξε μια ματιά σε μία επισήμανση (περίπτωση Καλύμνου) και σε ένα συμβάν (περίπτωση Λέρου) που κάποτε είχα παραθέσει στο φόρουμ και αναρωτήσου ποιά από τις 3 περιπτώσεις προτιμάς?
Κάλυμνο, Λέρο ή ασφάλεια πραγματική?
viewtopic.php?f=10&t=4599&p=58921#p58921 (είναι το πρώτο ποστ σε αυτό το θέμα).
 
Λόγω του ότι έμενα στην Αγγλία πέρασα όλο το χάος στην ασφάλεια των αεροδρομίων μετά την 11/09. Ενώ μέχρι τότε ταξίδευα κυρίως με ΒΑ, λόγο του ότι ήταν ανάμεσα στους στόχους την σταμάτησα και άρχισα να πετάω με LH. Ενώ πριν την 11/09 περνούσαμε έναν υποτυπώδη δεύτερο έλεγχο στο transit (ATH-FRA/MUC-LHR) μετά την 11/09 στο ίδιο transit μας ξετίναζαν. Στην Γερμανία στον ελεγχο για την πτήση προς LHR και ενώ είχαμε ήδη ελεγχθεί στην Αθήνα μας είχαν μαζί με τις πτήσεις που πήγαιναν Αμερική και, νομίζω, Ασία. Αυτό που πραγματικά με στιγμάτισε και ορκίστηκα να μη ξαναταξιδέψω transit για LHR μέσω Γερμανίας ήταν η εξής εικόνα. Ήταν μια οικογένεια Ινδών μπροστά μας ένα ζευγάρι μαζί με το μωρό τους, ένα μωρό που μόλις είχε αρχίσει να στέκεται όχι να περπατά. Κρατούσε η μαμά το μωρό αγκαλιά και την ανάγκασαν να αφήσει το μωρό κάτω για την ελέγξουν με τον ανιχνευτή, το μωρό στο πάτωμα του αεροδρομίου να στηρίζεται κακήν κακώς από τον πάγκο του ελέγχου των χειραποσκευών και αφού η Γερμανίδα (μια τεράστια 50άρα Γερμανίδα) έλεγξε την μητέρα μετά πέρασε επιμελέστατα τον ανιχνευτή πάνω από το pamper του μωρού. Το βλέμμα της μητέρας και το μωρό που άρχισε να κοιτάει από πίσω το pamper όταν το έλεγχαν δεν πρόκειτε να το ξεχάσω ποτέ. Ακόμα και τα μωρά είναι πιθανοί τρομοκράτες. Ποιός φταίει; Μπορεί να είχε τα δίκια της αλλά η εικόνα ήταν συγκλονιστική. Ως γυναίκα δεν θα ήθελα το δικό μου το μωρό να το ελέγξουν έτσι και ούτε θα ήθελα να με θεωρούν ικανή να θυσιάσω το μωρό μου. Βέβαια στον διπλανό έλεγχο είχαν αναγκάσει μια Αμερικάνα 12-13 ετών να βγάλει τα αθλητικά της παπούτσια. Ούτε η μια εικόνα μου άρεσε ούτε η άλλη. Για να μη λέω πολλά μόνο μια αναφορά κάνω στην υποτυπώδη για να μη πω ανύπαρκτη ασφάλεια στο αεροδρόμιο της Πάρου. Τρεις φορές ταξίδεψα φέτος στην Πάρο, και τις τρεις φορές off season, και ανατρίχιασα από την έλλειψη ελέγχου. Μπορεί να μη κινδυνεύω αλλά θέλω να βλέπω ότι κάτι γίνεται με την ασφάλεια. Δεν νομίζω ότι μπορούμε πια να έχουμε εμπιστοσύνη σε κανένα, δεν είναι μόνο τα όπλα και η τρομοκρατία, το λαθρεμπόριο πού πάει;
 
Τα μέτρα αυτά είναι πραγματικά φαιδρά κατά την γνώμη μου. Το μόνο που κάνουν είναι να αποτρέπουν τον κόσμο να ταξιδέψει με το αεροπλάνο.
Όλα τα μέτρα που έχουν παρθεί, αργά ή γρήγορα βρέθηκε ο τρόπος να παραβιαστούν. Ο λόγος; Ό,τι μέτρα έχουν παρθεί, κινούνται στο να αντιμετοπίσουν τις ήδη γνωστές απειλές. Κανονικά, θα έπρεπε τα μέτρα ασφαλείας να παίρνονται ύστερα από προσεκτική μελέτη και αφού έχει περάσει ο αρχικός πανικός, ούτως ώστε χρησιμοποιώντας τα διδάγματα του παρελθόντος, να μπορούν να προβλέπουν την εξέλιξη της απειλής. Μόνο έτσι θα σταματήσουν οι επίδοξοι τρομοκράτες να είναι ένα βήμα μπροστά από τις αρχές και θα υπάρξει πραγματική αποτροπή και ασφάλεια.
 
Top