Airport Security: αδικαιολόγητα έως ανόητα μέτρα

Εδώ όλες οι συζητήσεις σχετικά με την Αεροπορική νομοθεσία και τους κανονισμούς
Άβαταρ μέλους
aakunz
Concorde-Class
Concorde-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): GRL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGKC

Re: Airport Security: αδικαιολόγητα έως ανόητα μέτρα

Δημοσίευσηαπό aakunz » 16 Νοέμ 2017, 15:05

Το άρθρο έχει πολλές ανακρίβειες. Το μέτρο ΔΕΝ στοχοποιεί τους Έλληνες, αφού ΟΛΟΙ οι αφικνούμενοι από Ελλάδα (ακόμα και οι Γερμανοί) υπόκεινται σε έλεγχο γνησιότητας/εγκυρότητας των ταξιδιωτικών εγγράφων. Οι Γερμανοί θεωρούν, ότι στις αφίξεις από Ελλάδα, παρατηρούνται περισσότερα κρούσματα πλαστών ταξιδιωτικών εγγράφων (όχι απαραίτητα Ελληνικών Διαβατηρίων/Ταυτοτήτων), ή επιβατών, που επιχειρούν να μετακινηθούν εντός της Ζώνης Σένγκεν, χωρίς να έχουν εισέλθει νόμιμα σε αυτήν (π.χ. πέρασαν στην Ελλάδα παράνομα από την Τουρκία και τώρα επιχειρούν να περάσουν στην Γερμανία, πιστεύοντας ότι δε θα τους γίνει κανένας έλεγχος).

Επίσης, υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα, να δούμε το μέτρο να εφαρμόζεται πιο εντατικά κι «επίσημα» και σε άλλους προορισμούς: Αυστρία, Ουγγαρία, Ελβετία, Ολλανδία, Βέλγιο, όπως πληροφορήθηκα.

Και για να προλάβω κάποιους: Ούτε κι εγώ συμφωνώ με τη διαδικασία, ωστόσο θα σας πρότεινα να ρίξετε μια ματιά στα πορτοφόλια σας και να δείτε την ποιότητα του εγγράφου, που το Ελληνικό Κράτος σας δίνει ως Δελτίο Ταυτότητας, από τη δεκαετία του 1960 και το πώς παρουσιάζεται κάποιο εμπόδιο (από διάφορες Αρχές ή εξωθεσμικούς φορείς, όπως η Εκκλησία), κάθε φορά που μία κυβέρνηση επιχειρεί να το αναβαθμίσει.
4 x

Ulrike
First-Class
First-Class
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGTS

Δημοσίευσηαπό Ulrike » 16 Νοέμ 2017, 15:44

Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που γράφει ο aakunz. Δεν είναι μέτρο κατά των Ελλήνων, αλλά αφορά όλους τους επιβάτες που πετάνε Ελλάδα – Γερμανία, ακόμα και τους ίδιους τους Γερμανούς. Ούτε καταλαβαίνω γιατί ζητάνε ισοδύναμα αντίμετρα από την Ελληνική κυβέρνηση: για να έχουμε την ίδια ταλαιπωρία και στην άφιξή στα Ελληνικά αεροδρόμια; Αυτό είναι που θέλουν; Κάτι που δεν σημαίνει ότι δεν θα έπρεπε να αντιδρά σε τέτοια μέτρα.

Κι εγώ πολύ φοβάμαι ότι θα ακολουθούν και άλλες χώρες (διαφορετικά ούτως ή αλλιώς δεν κάνει νόημα, γιατί όποιος θέλει να αποφύγει τον έλεγχο θα ταξιδέψει Ελλάδα – Γερμανία μέσω Αυστρίας, Ελβετίας κλπ…). Και το ελάχιστο που θα μπορούσε να περιμένει κανείς είναι να έχουν αρκετό προσωπικό στους "ειδικούς χώρους ελέγχου" για να μην υπάρχουν μεγάλες ουρές. Διαφορετικά, θα ήτανε καλύτερα να αντιμετωπίζουν τις πτήσεις από Ελλάδα ως εκτός Schengen, όπου τουλάχιστον υπάρχει οργανωμένο έλεγχο, τράνσιτ κλπ.
0 x

chr04
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class

Δημοσίευσηαπό chr04 » 16 Νοέμ 2017, 15:52

Πέρυσι που πήγα Βερολίνο με Α3 στην έξοδο της φυσούνας υπήρχαν αστυνομικοί οι οποίοι ελέγχαν διαβατήρια/ταυτότητες.

Επίσης στην Μαδρίτη στις 2 φορές από τις 4 που έχω πάει με Α3 υπήρχαν αστυνομικοί που μαε έλεγξαν στην έξοδο της φυσούνας. Μάλιστα την πρώτη φορά που ήμουν με ταυτότητα με ρώτησε στα ελληνικά 'διαβατήριο;' του είπα δεν έχω και έβγαλε ένα ματογυάλι που έχουν οι χρυσοχόοι και εβλεπε την ταυτότητα στο σημείο της φωτογραφίας που έχει την σφραγίδα.

Επίσης θυμηθείτε τον λόγο που σταμάτησαν οι νομαρχίες να εκδίδουν διαβατήρια και το ανέλαβε η ΕΛ.ΑΣ.
0 x

Ulrike
First-Class
First-Class

Δημοσίευσηαπό Ulrike » 16 Νοέμ 2017, 16:05

Αυτοί οι σποραδικοί έλεγχοι στην έξοδο από την φυσούνα υπάρχουν εδώ και χρόνια. Από τις 12/11 όμως ισχύει καινούργιο καθεστώς με συστηματικούς ελέγχους, όπως το κατάλαβα και με ηλεκτρονικό έλεγχο στις βάσεις δεδομένων για κλεμμένα διαβατήρια κλπ. Κάτι που δεν μπορεί να γίνει έτσι γρήγορα στην έξοδο. Γι΄αυτό και αυτή η ρύθμιση τα αεροπλάνα από Ελλάδα να μην έχουν φυσούνα, αλλά οι επιβάτες να μεταφέρονται με λεωφορεία στο σημείο όπου γίνονται οι έλεγχοι.

Δεν έχω ταξιδέψει Ελλάδα – Γερμανία αυτές τις μέρες, αλλά εάν πραγματικά έχει τέτοιες ουρές και τέτοια κακή διοργάνωση, όπως περιγράφεται σε αυτό το άρθρο για τη Στουτγάρδη, θα υπάρξει σοβαρό πρόβλημα με τις ανταποκρίσεις, ιδιαίτερα σε αεροδρόμια όπως Μόναχο και Φραγκφούρτη με μεγάλο αριθμό connecting passengers.
0 x

Άβαταρ μέλους
andreas-cyprus
Business-Class
Business-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): CYP
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): EDDK

Δημοσίευσηαπό andreas-cyprus » 16 Νοέμ 2017, 16:13

Στη χθεσινή μου πτήση ATH-DUS παρ όλο που σταθμέυσαμε σε φυσούνα, μας κατέβασαν από σκάλες και πήγαμε με λεωφορεία στο τέρμιναλ. Εκεί υπήρχε κανονικά έλεγχος ταυτότητας/διαβατηρίου. Παρατήρησα πως όσοι Έλληνες είχαν διαβατήριο, δεν τους έγινε καμία ερώτηση και δεν υπήρξε καμία καθυστέρηση. Σε όσους είχαν ταυτότητα έκαναν 2-3 ερωτήσεις του τύπου γιατί ήρθες Γερμανία, μιλάς γερμανικά κτλ. Επίσης, την Τρίτη το βράδυ έλαβα ένα email από την Aegean που με ενημέρωναν σχετικά με αυτούς τους ελέγχους.
1 x

Luz
V.I.P.-Class
V.I.P.-Class
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGAV
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Luz » 16 Νοέμ 2017, 16:20

Και αν δε μιλάς Γερμανικά ποιο το πρόβλημα;Το Μάρτιο που πήγα στο Μόναχο με το τραίνο κι έφυγα από εκεί με την Air China πέρασα από έλεγχο ταυτότητας επειδή το α/φος ήταν στην εκτός Σένγκεν πλευρά.Δε με ρώτησε τίποτα ο αστυνομικός.Απλώς κοίταξε στον Η/Υ την ταυτότητα.Τώρα τι κόλπα είναι αυτά δεν καταλαβαίνω...Φοβούνται για πλαστογραφημένες Ελληνικές ταυτότητες μάλλον...Ωραίος ενιαίος Ευρωπαϊκός χώρος.
0 x

spotterakis
Concorde-Class
Concorde-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): EZY

Δημοσίευσηαπό spotterakis » 16 Νοέμ 2017, 17:21

aakunz έγραψε:Το άρθρο έχει πολλές ανακρίβειες. Το μέτρο ΔΕΝ στοχοποιεί τους Έλληνες, αφού ΟΛΟΙ οι αφικνούμενοι από Ελλάδα (ακόμα και οι Γερμανοί) υπόκεινται σε έλεγχο γνησιότητας/εγκυρότητας των ταξιδιωτικών εγγράφων. Οι Γερμανοί θεωρούν, ότι στις αφίξεις από Ελλάδα, παρατηρούνται περισσότερα κρούσματα πλαστών ταξιδιωτικών εγγράφων (όχι απαραίτητα Ελληνικών Διαβατηρίων/Ταυτοτήτων), ή επιβατών, που επιχειρούν να μετακινηθούν εντός της Ζώνης Σένγκεν, χωρίς να έχουν εισέλθει νόμιμα σε αυτήν (π.χ. πέρασαν στην Ελλάδα παράνομα από την Τουρκία και τώρα επιχειρούν να περάσουν στην Γερμανία, πιστεύοντας ότι δε θα τους γίνει κανένας έλεγχος).

Επίσης, υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα, να δούμε το μέτρο να εφαρμόζεται πιο εντατικά κι «επίσημα» και σε άλλους προορισμούς: Αυστρία, Ουγγαρία, Ελβετία, Ολλανδία, Βέλγιο, όπως πληροφορήθηκα.

Το μετρο δεν στοχοποιει τους Ελληνες αλλα τους αφικνουμενους απο Ελλαδα, αρα την Ελλάδα διοτι αν αυτο αρχιζει και παιρνει διαστασεις μπορει ναχει αντικτυπο κ στον τουρισμο..(Γιατι να ταξιδεψει καποιος καπου που ξερει οτι θα υποβληθει σε ταλαιπωρια ενω απο αλλη χωρα θα ξεμπερδεψει γρηγορα;)..Παντα υπήρχε στη Γερμανια μια ατυπη στοχοποιηση...Το θυμαμαι απτα ταξιδια στο Βερολινο με ΕΖΥ, κατεβαιναμε και μας ελεγχανε στη σκάλα ή μπαινοντας στο τερμιναλ οι αστυνομικοι σταματουσαν για ελεγχο οσους δεν ειχαν...γερμανικα χαρακτηριστικα..Αλλά και στη FRA και με την νέα ταυτοτητα πολλες φορες ειχα θεμα ελεγχου...

Μεγαλο κυμα παράνομων μεταναστων (λαθρο κ μη) εχει κ η Ιταλια,αλλα δεν ακουσα κατι για τις πτήσεις Ιταλια-Γερμανια..Αρα γιατι να μη σκεφτω οτι εφαρμοζονται δυο μετρα δυο σταθμα; Για να μην πω για την αγαπημενη των Γερμανων κ ολων των ευρωπαιων Ισπανια,οπου απο Μελιγια-Θεουτα εισερχονται πολλοι εξ Αφρικης...Και στη Μαλαγα γινεται το σωσε από πτησεις..αλλα δεν νομιζω οσοι φτανουν απο Μαλαγα στη Γερμανια να υποκεινται σε ειδικο ελεγχο,αλλιως θαχαν στρατιες υπαλληλων...
0 x

Leon_94
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): ΑΕΕ
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGSA

Δημοσίευσηαπό Leon_94 » 16 Νοέμ 2017, 17:47

Luz έγραψε:Και αν δε μιλάς Γερμανικά ποιο το πρόβλημα;Το Μάρτιο που πήγα στο Μόναχο με το τραίνο κι έφυγα από εκεί με την Air China πέρασα από έλεγχο ταυτότητας επειδή το α/φος ήταν στην εκτός Σένγκεν πλευρά.Δε με ρώτησε τίποτα ο αστυνομικός.Απλώς κοίταξε στον Η/Υ την ταυτότητα.Τώρα τι κόλπα είναι αυτά δεν καταλαβαίνω...Φοβούνται για πλαστογραφημένες Ελληνικές ταυτότητες μάλλον...Ωραίος ενιαίος Ευρωπαϊκός χώρος.

Υπαρχει ενα θεματακι με τις Ελληνικες (και Ιταλικες ) ταυτοτητες στην ΕΕ , αν και μαλλον οι Ιταλοι τις εχουν αλλαξει ηδη. Ιδιος τυπος απο τα μεσα του 1950. Και αν για το 50-60 ηταν οκ, τωρα ενας με το καταληλο χαρτι, ενα καλο εκτυπωτη και ενα απλο πλαστικοποιητη, φτιαχνει ταυτοτητα. Την αλλαξα πριν ενα μηνα διοτι ντρεπομουν οταν την εδειχνα στην Ευρωπη γραμμενη στο χερι και μαλιστα με "κακα" γραμματα. Αντε να δουμε ποτε θα βγουν οι νεες...
0 x
Ωτει υχα να πο τω οιπα. Αναγνοσυ κε γραφοι γνοροιζο.

Leon_94
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class

Δημοσίευσηαπό Leon_94 » 20 Νοέμ 2017, 15:46

θεματακι πρεπει να υπαρχει και με τα "Ελληνικα διαβατηρια" οχι μονο με τις ταυτοτητες
Χθες εφτασα Παρισι (CDG) με την ΤΚ απο Πόλη. Υπηρχε προέλεγχος διαβατηριων στην φυσουνα.
Σε ολους ριχνανε μια ματια και τους λεγανε να περασουνε. Στο δικο μου ο αστυνομικος εβγαλε μια περιεργη συσκευη που δεν ειχα ξαναδει, κατι σαν μονοκυαλι που το κρατησε οριζοντια και με αυτο κοιταξε το διαβατηριο μου, πριν μου πει το ΟΚ. Επισης το διαβατηριο μου δεν περασε απο την αυτοματη συσκευη ελεγχου διαβατηριων και με παρεπεμψε σε κανονικο ελεγχο. Εκει απλα το σκαναρανε, και περασα.....
0 x

Άβαταρ μέλους
aakunz
Concorde-Class
Concorde-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): GRL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGKC

Δημοσίευσηαπό aakunz » 22 Ιουν 2018, 12:13

Οι Ομοσπονδιακές Αρχές των ΗΠΑ, απαγορεύουν τις συσκευασίες προϊόντων σε μορφή σκόνης ή πούδρας προς όλες τις πτήσεις προς ΗΠΑ, από την 30ή Ιουνίου 2018, εφ' όσον ο συνολικός όγκος ξεπερνά τα 350ml.

Από τη νέα απαγόρευση, εξαιρούνται -προς το παρόν- οι πτήσεις που αναχωρούν από ΗΠΑ.
0 x

Luz
V.I.P.-Class
V.I.P.-Class
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Luz » 23 Ιουν 2018, 21:46

Πριν 20 μέρες που πήγα στη Ζυρίχη,υπάλληλος του α/δ ή της Α3 δεν ξέρω,κι ένας αστυνομικός κοίταξαν ενδελεχώς την ταυτότητα μου.Μόλις φτάσαμε,μας ενημέρωσαν οι αεροσυνοδοί ότι θα γίνει έλεγχος εγγράφων.Τη δική μου ταυτότητα την εξέτασαν οι αστυνομικίνες λεπτομερώς.Και με άφησαν να φύγω...
0 x

Leon_94
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class

Δημοσίευσηαπό Leon_94 » 24 Ιουν 2018, 00:31

superman έγραψε:εγώ αρνούμαι να είμαι ελαστικός κ αρνούμαι ακόμα περισσότερο να χαρακτηρίσω επαγγελματία κάποιον που δεν γνωριζει τη διαφορα μεταξυ Φέτας(τυρί) κ ΤΝΤ ούτε τη διαφορα μεταξυ του παστελιου από τη νιτρογλυκερίνη και του νερού από του νίτρο.Αν δεν μπορούν να τον εκπαιδεύσουν να μην τον βάλλουν για δουλειά.Δεν με νοιάζει. Αρνούμαι να υποστώ κάθε είδους ταλαιπωρία από κάθε είδους ανειδίκευτο(αλλά την υφείσταμαι).
Κ κάτι ακόμα.Υπάρχουν πάρα πολλά χημικά(τα οποία φυσικα κ δεν αναφερω για πολλούς κ ευνόητους λόγους) που σε ποσότητες πολλή μικρότερες από αυτές που επιτρέπει ο κανονισμός της ΥΠΑ(περί υγρών) μπορούν να κάνουν μεγάλες ζημιές - αρκέτα μεγάλες ζημιές αν το θέλετε διαφορετικά.
Γενικά πιστεύω πως με λίγους επαγγελματίες μπορούμε να έχουμε καλύτερα κ πιο αποτελέσματικά μέτρα απ' ο,τι έχουμε με τους αμέτρητους ελλειπώς εκπαιδευμένους. Δεν με νοιάζει ποίος ευθύνεται για αυτό αλλά δεν θέλω να λογοδοτώ σε ανθρώπους που δεν έχουν βασικές γνώσεις περι βασικών επιστημών.
Σεκιουριτάς είναι αυτός που έχει αυστηρο βλέμα κ σε ξεβρακώνει ή αυτός που γνωρίζει τι είναι ασφαλές κ τι δε είναι; Ή μήπως πιστεύετε ότι είναι αρκετό προσόν για έναν υπεύθυνο ασφάλειας να χειρίζεται το ανισχευτή κ να σου λέει πως πρέπει να ανοίγεις τα χέρια σου;
Τώρα που το θυμήθικα....Για κάντε μια προσπάθεια να ρωτήσετε για τα χρώματα που εμφανίζονται στα μόνιτορ τον x-ray κ αν σας πεί έστω κ ένας τι αντιπροσωπεύουν......δεν ξέρω....πείτε μου εσείς τι θέλετε να κάνω.
Κλείνοντας,έχω την πεποίθεση ότι υπάρχουν βασικές ελλειψεις σε πολύ βασικές γνώσεις. Το χειρότερο αποτέλεσμα αυτής της έλλειψης είναι ότι προσπαθουν αν την αντισταθμίσουν με ένα σωρό υπερβολικές κ ανούσιες ενέργειες. Αυτές με τη σειρά τους εκνευρίζουν επιβάτες,πληρώματα κ.τ.λ. που γκρινίαζουν κ παραπονιούνται(αρκετές φορές άδικα)....και πάει λέγοντας.....

Ξαναδιαβασα ολο το θεμα απο την αρχη, και ολο το ζουμι ειναι στο παραπανω που κανω παραθεση.
Ταξιδευω, παρα πολυ εδω και 11 χρονια, και ολες οι ταλαιπωριες που εχω υποστει ειναι απο κατι "σεριφηδες" που δεν ητανε ικανοι να ξεχωρισουνε την φετα απο το ΤΝΤ...
Βαζω στοιχημα οτι κατι ομοιοι τους θα ηταν και αυτοι που με "αφησαν" και ταξιδευα κανα διμηνο με τον 10ποντο σουγια οπως εχω γραψει μερικες σελιδες παραπισω. Οπως επισης ομοιοι τους ηταν αυτοι που μου αφαιρεσαν τα μελανακια απο τον φορητο εκτυπωτη που κουβαλαω μαζι μου, καθιστοντας τον αχρηστο μεχρι να γυρισω Ελλαδα, αφου δεν μπορουσα να βρω πουθενα τετοια μελανια. Η πλακα ειναι οτι στην τσαντα ειχα και αλλα 2-3 αμοιβα μαυρια μελανια για τα οποια δεν επαν τιποτα . (Δυστυχως δεν ειχα και εγχρωμο αμοιβο)
Ισραηλ πηγα 2-3 φορες. Περιμενα ξαβρακωμα κλπ κλπ. Τιποτα δεν συνεβη. Δεν θυμαμαι καλα, αλλα ισως ουτε καν μας ζητησα να βγαλουμε τους υπολγιστες απο τις χειραποσκευες.
Το πιο ακραιο ομως ηταν οταν καπου στην Αφρικη και μεσα στην χειραποσκευη μου βρεθηκε (κακως και ηλιθιως) μια σφαιρα πιστολιου. Το πως βρεθηκε ειναι αλλη ιστορια, ομως βρεθηκε. Αυτο που δεν μπορω να θυμηθω ειναι για ποσο καιρο την κουβαλουσα εν αγνοια μαζι μου. Παντως σιγουρα περασα απο Ελληνικο επαρχιακο αεροδρομιο, απο Αθηνα, Βουκουρεστι και Κωνσταντινουπολη. Μονο στην Αθηνα μου εκαναν την ερωτηση : "εχεις καμια μια σφαιρα μαζι σου;" Φυσικα μη γνωριζοντας οτι πραγματι εχω τετοιο πραγμα μαζι μου εξεπλαγην και αρχισα να κανω χιουμορ. Ζητησαν και ξαναπερασαν την χειραποσκευη απο το σκανερ, και μετα μου ειπαν οτι ειναι ενταξει. Αυτο θαπρεπε να με πονηρεψει, και να ψαξω εγω την τσαντα μου, αλλα δυστυχως δεν το εκανα. Ευτυχως που δεν το πληρωσα με κατι παραπανω απο ψυχικη οδυνη οταν με επιασαν.
1 x

Άβαταρ μέλους
jerry
Concorde-Class
Concorde-Class
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό jerry » 26 Ιουν 2018, 15:29

Luz έγραψε:Πριν 20 μέρες που πήγα στη Ζυρίχη,υπάλληλος του α/δ ή της Α3 δεν ξέρω,κι ένας αστυνομικός κοίταξαν ενδελεχώς την ταυτότητα μου.Μόλις φτάσαμε,μας ενημέρωσαν οι αεροσυνοδοί ότι θα γίνει έλεγχος εγγράφων.Τη δική μου ταυτότητα την εξέτασαν οι αστυνομικίνες λεπτομερώς.Και με άφησαν να φύγω...

Σε αναχώρηση από ATH, νομίζω είναι σχεδόν στάνταρ διαδικασία να υπάρχει είτε αστυνομικός είτε έξτρα προσωπικό ασφαλείας που να ελέγχει ταυτότητες/διαβατήρια. Πολλές φορές κάνουν και έλεγχο πριν ξεκινήσει η επιβίβαση στο χώρο του gate. Οι "ύποπτες" περιπτώσεις ελέγχονται πιο διεξοδικά.

Επίσης, σε πρόσφατες αφίξεις σε BRU/AMS, υπήρχε ο τυπικός έλεγχος στη φυσούνα από τις εκεί αστυνομικές αρχές. Επίσης, οι "ύποπτες" περίπτωσης ελέγχονται διεξοδικά, η πλειοψηφία τελειώνει σε 6 δευτερόλεπτα.
0 x
-
Μην ταΐζεις το αδηφάγο κήτος!
"Οι παροικούντες αυτό το forum ΔΕΝ αποτελούν χαρακτηριστικό δείγμα κοινού. Είμαστε biased" by mrk
ΚΑΤΩ ΤΟ TRASH AREA

chr04
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class

Δημοσίευσηαπό chr04 » 26 Ιουν 2018, 16:18

Την ταυτότητα με το ματογυάλι μου την έλεγξαν στην Μαδρίτη φτάνοντας με πτήση της Turkish. Μάλιστα με ρώτησε στα ελληνικά 'Διαβατήριο;' και του ειπα οτι δεν έχω. Σε άφιξη με Aegean απλώς την είδε και πέρασα.

Σέ έλεγχο στο Αμστερνταμ μου ανοιξε ολα τα φερμουαρ που είχε η τσάντα, μου ανοιξε το πορτοφόλι, εβγαλε όλα τα κέρματα και έψαξε και όλες τις θήκες.

Έρχόμενος από Κωνσταντινούπολη στη Θεσσαλονίκη με Turkish μετα το ραμαζάνι και κουβαλόντας ένα κουτί πλακέ με πλακέ σοκολατάκια, μου βάζουν την βαλιτσα στις ακτίνες και με ρωτάνε έχετε επεξεργαστές για υπολογιστές;

Ξεκινάω Πρωτομαγία από Ταξίμ για αεροδρόμιο με τα πάντα κλειστά από αστυνομία και ενα σακίδιο γεμάτο γκοφρέτες Ulker με γεύση φουντούκι (και διάφορα άλλα σοκολατοειδή). Το μετρό δεν λειτουργόυσε στο κέντρο και έπρεπε να πάω στο Yenikapi με ταξί. Μπαίνω στο μετρό, είχε ελεγχο από αστυνομία. Με σταματάει η Τουρκάλα μου ανοίγει την τσάντα και βλέπει τις γκοφρέτες. Μασαλά μου λέει. Φτάνω στο αεροδρόμιο στο πρώτο έλεγχο μου ζητάει να άνοίξω, τα βλέπει μου γελάει και λέει οκ. Στον δεύτερο έλεγχο τα ίδια. Φτάνω Αθήνα, πέρνάω από έλεγχο μου ανοίγουν πάλι την τσάντα, να τες οι γκοφρέτες πάλι. Του λέω του σεκιουριτά ολη την ιστορία, μου λέει φαίνονται περιέργες πλάκες για αυτό ηθελε να τις ελέγξει.

Και το τελευταίο, φτάνω Θεσσαλονίκη από Αθήνα, εχοντας 3 πιτόγυρα στην τσάντα. Μου λέει ενας περάστε για ενα τυπικο έλεγχο και με βάζει στον χώρο που ελέγχονται τα διαβατήρια στις αφίξεις με καμιά 10αριά αλλα ατομα, Μου λέει ανοιξε την τσάντα να μυρίσει ο σκύλος, και του λέει έχω πιτόγυρα μέσα, μην τα μυρίσει και αρχίσει να χαιρεται και να έχουμε ιστορίες. Μου λέει μονο με ναρκωτικά θα χαρεί, οχι με τον γυρο :D :D :D (εναν τον μπουζουριασαν πάντως)
0 x

Άβαταρ μέλους
AirNewZealand
V.I.P.-Class
V.I.P.-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): ANZ

Δημοσίευσηαπό AirNewZealand » 29 Ιουν 2018, 08:33

Δύο φορές που πήγα στην Αγγλία την περίοδο 2013-2015 (προ δημοψηφίσματος brexit), πάντα μου ζήταγαν διαβατήριο στην άφιξη, πάντα τους έλεγα ότι δεν απαιτείται για ταξίδια εντός Ε.Ε. και πάντα έψαχναν με μεγεθυντικό φακό και ματογυάλι πόσα "καράτια" ήταν η ταυτότητα.
Στο πρώτο εκ των δύο ταξιδιών που πήγα με Turkish μέσω Κωνσταντινούπολης, με σταμάτησαν και στο τελωνείο του Heathrow για έλεγχο επειδή είδαν τα baggage tags της Turkish, αλλά μόλις τους είπα ότι έρχομαι από Αθήνα μέσω Κων/λης, δεν ασχολήθηκαν και με άφησαν να φύγω.
Στο ίδιο ταξίδι κατά την αναχώρηση από Κωνσταντινούπολη, σε έλεγχο εγγράφων που γινόταν στην πύλη πριν την επιβίβαση, ο υπάλληλος μου ζήτησε να μιλήσω στα Ελληνικά. Αμφιβάλλω πάντως αν ήξερε ο ίδιος ελληνικά...και σουαχίλι να μίλαγα, δεν πιστεύω να άλλαζε κάτι...
Στο security του Βενιζέλου μου ξεψάχνισαν χειραποσκευή γιατί έβλεπαν κάτι "μυτερό", το οποίο ήταν μικρό μεταλλικό μοντελάκι αεροσκάφους αγορασμένο στον Παπασωτηρίου (αν η μνήμη δεν με απατά)
0 x
Aircraft flown : AB3/AB6/AR1/AT4/AT7/CR9/DH8/D28/ER4/M11/M83/M90/SH3/S20/100/142/313
318/319/320/321/343/717/727/732/733/734/73G/738/742/744/757/763/77W

MyFlightMemory Statistics

Επιστροφή σε “Αεροπορική νομοθεσία και κανονισμοί”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης