Λάθος στο όνομα του εισιτηρίου

Εδώ όλες οι συζητήσεις σχετικά με την Αεροπορική νομοθεσία και τους κανονισμούς
imperialone
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): AEE
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGAV

Λάθος στο όνομα του εισιτηρίου

Δημοσίευσηαπό imperialone » 02 Μαρ 2010, 17:30

γεία σας, έκλεισα μέσω τηλεφώνου από το marfin travel εισητήρια ηρακλειο-αθήνα-λονδίνο και επιστροφή. όμως υπάρχουν δύο λάθη στα 2 εισητήρια (ένα στο καθένα). Εμένα αντι για IOSIF με έγραψαν IOASIF και το επίθετο στο άλλο εισητήριο με ένα κ αντί για δύο που έχει το διαβατήριο. Ακομα εγώ έχω μόνο ταυτότητα (με λατινικά). Πήρα τηλ. στο μαρφίν τράβελ και μου έιπε ο υπάλληλος ότι δεν υπάρχει κάνενα προβλημα με το λάθος στο όνομα. Εσείς τί λέτε; Ακόμα στο τηλέφωνο στην ολυμπιακή μου είπε η υπάλληλος (πολύ ευγενική) ότι μπορώ να ταξιδέψω με ταυτότητα όμως θα ήταν καλύτερα με διαβατήριο. Τί εννούσε;

Ευχαριστώ...
0 x

Άβαταρ μέλους
Jack21
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): OMDB
x 12

Re: λάθος στο όνομα του εισητηρίου

Δημοσίευσηαπό Jack21 » 02 Μαρ 2010, 18:11

Κατι παρομοιο συνέβη και με μένα πέρυσι. Δεν υπάρχει θέμα - απλώς να τους δείξεις στο check in και το εισητήριο και την ταυτότητα (συνήθως ζητάνε μόνο την ταυτότητα) για να μπορέσουν να σε βρουν στο σύστημα από το όνομα που είναι γραμμένο στο εισητήριο.

Τέλος η κοπέλα απάντησε στην κλασσικά ερώτηση αρκετών επιβατών προς το Ηνωμένο Βασίλειο σχετικά με το αν χρειάζεται διαβατήριο. Η απάντηση είναι όχι αλλά μου έχει τύχει στο Gatwick να μην γνωρίζει ένας υπάλληλος ότι μπορείς να μπεις μόνο με ταυτότητα και απλά του εξήγησα την πραγματικότητα. Μην ανησυχείς πάντως...
0 x

zetak
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class

Δημοσίευσηαπό zetak » 02 Μαρ 2010, 18:39

δεν υπάρχει πρόβλημα με λάθος όνομα, μου εχει τύχει και εμένα. Θέμα ταυτότητας εντός Sengen δεν νομίζω ότι έχει προκύψει σε κανέναν. Και Νορβηγία με ταυτότητα πήγα.
0 x

IATA/TASOS
Concorde-Class
Concorde-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): AZA
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGTS
x 60
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό IATA/TASOS » 02 Μαρ 2010, 19:34

αν και το Ηνωμένο Βασίλειο είναι εκτός Σεγκεν μπορείς να ταξιδέψεις με την ταυτότητα χωρίς πρόβλημα. (η χώρα είναι στην ΕΕ)

Επίσης το λάθος στο ένα γράμμα δεν είναι τραγικό. Καλύτερα όμως να περάσουν ένα remark στην κράτηση σου με το σωστό όνομα, έτσι τυπικά.
0 x
Γουστάρω το ξεκατινιασμα σ'αυτό το φορουμ.

imperialone
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGAV

Δημοσίευσηαπό imperialone » 02 Μαρ 2010, 22:36

ok σας ευχαριστώ όλους για την άμεση απάντηση. Και κάτι ακόμη, επειδή ταξιδεύω "πρώτη" φορά στο εξωτερικο (τις προηγούμενες ήμουν κατω από 10 χρονών) και στις πτήσεις εσωτερικού δεν έχω προσέξει.. το check-in το κάνει υπάλληλος του αεροδρομίου ή υπάλληλος της εταιρίας (για το Heathrow μιλάω).
0 x

Άβαταρ μέλους
NFEEFE
V.I.P.-Class
V.I.P.-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): OAL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGAT
x 92

Δημοσίευσηαπό NFEEFE » 02 Μαρ 2010, 22:55

Την ΟΑ στο LHR την εξυπηρετει η Alitalia. Το handling (και αρα και το check-in) γινεται απο την AZ, αλλα υπαρχει και καποιος ακομα ελεγχος, απ'οσο γνωριζω, πριν πας στο gate, απο υπαλληλο του αεροδρομιου.
0 x

Άβαταρ μέλους
red_fly9
Business-Class
Business-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): AEG
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): ΑΤΗE

Δημοσίευσηαπό red_fly9 » 02 Απρ 2010, 12:50

Καλημερα, εχω κλεισει απο τον Ιανουαριο 3 εισητηρια Easyjet Μαδριτη - Μαρακες με επιστροφη για τις 8/4
και διαπιστωσα σημερα οτι εχω κανει ενα μικρο λαθος στην αναγραφη του επιθετου του 2ου επιβατη
SOFIA ANRITSOU και το σωστο ειναι SOFIA ANDRITSOU
Εστειλα ιδη χτες βραδυ email στην εταιρια και περιμενω απαντηση...
Τι λετε υπαρχει λυση? η μοναδικη επιλογη ειναι να κανω αλλαγη ονοματος?
Απο οτι ειδα στο site εκτος απο τα 30 ευρώ ανα σκελος
μου χρεωνει και την διαφορα της τωρινης τιμης του εισητηριου και ολο ανερχεται στα 130 ευρώ... :wall:

Ευχαριστω και Καλη Ανασταση σε ολους σας!
0 x

Άβαταρ μέλους
Akis
Site Admin
Site Admin
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): ANA
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): EDLW
x 213
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Akis » 02 Απρ 2010, 14:27

Μην αγχώνεσαι, δεν υπάρχει πρόβλημα. Απλά κατά το την ώρα του check-in στο αεροδρόμιο πες στον υπάλληλο ότι έγραψες λάθος το επώνυμο ώστε να βρει το όνομα της Σοφίας στην λίστα επιβατών και όλα οκ.
0 x
«Η ελληνική ορθογραφία είναι freeware, δηλ. μπορείς να την χρησιμοποιείς δωρεάν. Εντούτοις, δεν είναι open source, δηλ. δεν μπορείς να την τροποποιείς ή να την δημοσιεύεις τροποποιημένη!»

» My FlightMemory Statistics
» www.airliners.gr

Άβαταρ μέλους
red_fly9
Business-Class
Business-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): AEG
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): ΑΤΗE

Δημοσίευσηαπό red_fly9 » 02 Απρ 2010, 18:57

thanks Aki για την αμεση απαντηση!
Τελικα βρεθηκα σημερα στο Ελ. βενιζελο,
μου εκαναν την διορθωση του ονοματος στον κισε της easyjet και μου τυπωσν και την επιβεβασιωση της κρατησης!
Τελος καλο! ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!! :banana:
0 x

Άβαταρ μέλους
Sourotiri
Tourist
Tourist
Επικοινωνία:

Μπέρδεμα με εισιτήριο!!! Παρακαλώ για βοήθεια!!!

Δημοσίευσηαπό Sourotiri » 25 Νοέμ 2010, 10:28

Καλημέρα σας!!!

Χαιρετίζω το forum, που ανακάλυψα μέσα στην αναζήτηση που έκανα σχετικά με μια χαζομάρα που έκανα χθες. Δυστυχώς, το πρώτο μου μήνυμα διακατέχεται από πολύ άγχος, για αυτό ας με συγχωρέσετε αν δεν το έχω βάλει στην σωστή κατηγορία.

Χθες λοιπόν αγόρασα εισιτήρια για 4 άτομα για τον ερχόμενο Απρίλιο με την Czech Airlines, για την διαδρομή Θεσσαλονίκη-Μαδρίτη μέσω Πράγας και επιστροφή πάλι μέσω Πράγας. Δεν ξέρω αν έχει σημασία, αλλά αναφέρω ότι το booking έχει γίνει μέσω της Airtickets.gr . Για ένα από τα 4 άτομα της παρέας (και αυτό που δεν γνωρίζω καθόλου, μιας και πρόκειται για φίλη φίλης, είδες ο $@@@#$@ ο Μέρφι τι μας κάνει) λοιπόν, έβαλα ανάποδα το όνομα και το επίθετο. Δυστυχώς, το κατάλαβα μετά την αγορά των εισιτηρίων, όταν δηλαδή ήταν πλέον πολύ αργά.

Δεδομένου λοιπόν ότι πρόκειται για πτήση εξωτερικού, λέτε να συναντήσω κάποιο πρόβλημα, είτε στο αεροδρόμιο της Θεσσαλονίκης, ή στην Πράγα, ή στην Μαδρίτη; Η ορθογραφία του ονόματος είναι σωστή, απλά το όνομα μπήκε στην θέση του επιθέτου και αντίστροφα. Μπορώ να το διορθώσω αυτό το πρόβλημα με κάποιον τρόπο;;;

Δώστε μου μια παρηγοριά ρε παιδιά γιατί από χθες το βράδυ έχω τρελαθεί!!! Επειδή εγώ ήμουν αυτός που έκανα την αγορά φοβάμαι μην γίνει καμία στραβή και αναγκαστώ να ακυρώσω την κράτηση, να χάσω τα λεφτά που πλήρωσα με την δική μου κάρτα και να τα ξαναπληρώσω!!!
0 x

M!ke
Economy-Class
Economy-Class

Re: Μπέρδεμα με εισιτήριο!!! Παρακαλώ για βοήθεια!!!

Δημοσίευσηαπό M!ke » 25 Νοέμ 2010, 11:17

Έχω κάνει κι εγώ τέτοιο λάθος. Θα πρέπει να ζητήσεις να σου διορθώσουν το εισιτήριο. Πάρε τηλέφωνο πρώτα τα γραφεία της airtickets.gr. Πιθανόν, όμως, να μην μπορούν να σε εξυπηρετήσουν και να σου ζητήσουν να επικοινωνήσεις με τα γραφεία της czech στην Αθήνα.
(http://www.czechairlines.gr/en/info/rez_kancelare.htm?resoff=ATH)

Από ότι θυμάμαι από την δική μου περίπτωση (πετούσα με British Airways), επιβάλλεται μια επιπλέον χρέωση για τη διόρθωση, δεν θυμάμαι πόσο ακριβώς ήταν αλλά κάπου στα τριάντα, σαράντα ευρώπουλα...
Βέβαια εγώ ήμουν και τυχερός, γιατί όταν επικοινώνησα με τα γραφεία της BA - παρεπιπτόντως έπρεπε να επικοινωνήσω με τα γραφεία στην Κύπρο επειδή βρισκόμουν τότε στο εξωτερικό - ένας πολύ εξυπηρετικός κύριος ανέλαβε να διορθώσει το εισητήριο χωρίς χρέωση, αφού, όπως είπε κι ο ίδιος, δυο-τρία κουμπιά μόνο χρειαζόταν να πατήσει στο κομπιούτερ.
0 x

IATA/TASOS
Concorde-Class
Concorde-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): AZA
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGTS
x 60
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό IATA/TASOS » 25 Νοέμ 2010, 11:40

Αγαπητέ Φίλε.

Μην αγχωνεσαι, δεν είναι τίποτα.
Τηλεφώνησε στην εταιρεία και πες τους το να το ξέρουν και να βαλουν μια σημειωση στην κράτηση αν δε σου αλλάξουν το όνομα σου.

Από τη στιγμή που έχεις ολόκληρο το ονομα και το επίθετο χωρίς κάποιο γράμμα λάθος ...δεν τρέχει τίποτα.

Μην ανησυχεις... :great:
0 x
Γουστάρω το ξεκατινιασμα σ'αυτό το φορουμ.

matilaw
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): UAE
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): EGCC

Δημοσίευσηαπό matilaw » 25 Νοέμ 2010, 11:47

Να παραθεσω και εγω την δικη μου εμπειρια, μιας και εγω τοτε ημουν σε τεραστιο διλημα καθως μου ζητουσαν να πληρωσω εξτρα για καθε σκελος ταξιδιου συν 50ευρω (αυτο συνεβη με την Τομας Κουκ Αγγλιας).
Μετα απο πολυ σκεψη καθως το βρηκα κοροιδια και συναμα βλακεια, σκεφτηκα οτι η υπαλληλος στο τσεκ -ιν εινια αυτη που θα το κανει θεμα ή οχι, οποτε την ημερα της αναχωρησης εξηγησα πολυ ευγενικα οτι εκαναν λαθος απο το ταξιδιωτικο γραφειο (και καλα) αλλα ειναι τα στοιχεια μου ακριβως και ουτε καν το εκανε θεμα, στην δε επιστροφη απο Ελλαδα για Αγγλια, ουτε καν που το παρατηρησε η υπαλληλος.

Δεν ειναι να πεις οτι εκανες ορθογραφικα λαθη, οποτε παιξτο τρελος και θα βγεις κερδισμενος ΑΝ ΛΕΜΕ ΑΝ το παρατηρησουν.
0 x

Άβαταρ μέλους
Sourotiri
Tourist
Tourist
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Sourotiri » 25 Νοέμ 2010, 12:13

Καταρχάς να σας ευχαριστήσω όλους για τις άμεσες και κατατοπιστικές απαντήσεις, πραγματικά η απόκριση σας ξεπέρασε τις προσδοκίες μου. Μόλις έγραψα το ποστ μου στο forum, είδα ότι κάποιοι και από το twitter με συμβούλευαν να κάνω τα ίδια, οπότε παραθέτω τις κινήσεις που έκανα, σε περίπτωση που κάποιος μελλοντικός αναγνώστης συναντήσει το ίδιο πρόβλημα:

1) Email σε Airtickets.gr , CSA Πράγας και CSA Αθήνας. Έως τώρα μου έχει απαντήσει μόνο η Airtickets, με την οποία συνεννοήθηκα να μπει ένα έξτρα σημείωμα πάνω στην κράτηση για αυτό το λάθος. Με προέτρεψαν μάλιστα να πάρω τηλέφωνο και στην ίδια την αεροπορική για να επιβεβαιώσω ότι το σημείωμα υπάρχει...

2) ...Πράγμα που έκανα στο καπάκι. Τηλεφώνησα λοιπόν στο Call Center της CSA στην Τσεχία, όπου και είχα να αντιμετωπίσω μια -επιεικώς- εκνευρισμένη υπάλληλο με τραγική προφορά στα αγγλικά, όπως επίσης και με έλλειψη βασικών γνώσεων της αγγλικής γλώσσας, που οδήγησε σε ασυνεννοησία μεταξύ μας, μιας και δεν μπορούσε να καταλάβει ότι όταν έλεγα "κιου" εννοούσα "Q" και οχι "του", δηλαδή "2". Εν πάσει περιπτώσει, η υπάλληλος βρήκε την πτήση μας και τα ονόματά μας, βρήκε το διορθωτικό σημείωμα από την Airtickets, και μάλιστα με ρώτησε ελαφρώς ειρωνικά "OK, where is the problem now?".

3) Για να επιβεβαιώσω ότι η επικοινωνία με την Τσέχα δεν ήταν ό,τι νά'ναι, πήρα τηλέφωνο και στην CSA Αθήνας, όπου με διαβεβαίωσαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, βλέπουν το σημείωμα και πως, ακόμη και αν δεν το έβλεπαν, θα αρκούσε να πούμε τα ονόματα ανάποδα στο γκισέ κατά το check in.

Μ!ke, ευτυχώς δεν με χρέωσαν τίποτα. Και όντως θα ήταν κοροιδία να με χρεώσουν, μιας και όντως, το λογικό είναι ότι επρόκειτο για 2-3 κλικ.

IATA/TASOS, σε ευχαριστώ για την απάντηση :)

matilaw, να'σαι καλά, μου έδωσες ιδέα για δικαιολογία σε περίπτωση που μου πουν κάτι! Και... 50€ για ΚΑΘΕ σκέλος του ταξιδιού;;; Στην περίπτωση μου, αυτό βγαίνει παραπάνω από το ίδιο το εισιτήριο!!! Έλεος!
0 x

Άβαταρ μέλους
Hunting a Shadow
Business-Class
Business-Class
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Hunting a Shadow » 25 Νοέμ 2010, 12:50

Να πω ότι την έχω πατήσει έτσι σε πτήση της KLM, με προφανώς δικό μου λάθος στην κράτηση ονλάιν στην ιστοσελίδα της εταιρείας. 1-2 μέρες πριν κάτι χρειάστηκα και επικοινώνησα με τα γραφεία της εταιρείας (η πτήση ήταν Αμστερνταμ-Αθήνα-Άμστερνταμ, τότε ζούσα Ολλανδία), όπου με τρόμο μου έλεγαν ότι δε με έβρισκαν στη λίστα. Και τελικά ήταν ανάποδα το ονοματεπώνυμο. Η διαφορά είναι ότι δεν αλλάξανε το παραμικρό, έμεινα έτσι (έχω κρατήσει και το απόκομμα του boarding pass για ενθύμιο), και πέταξα χωρίς πρόβλημα. Μη διανοηθείς να πληρώσεις για τέτοιο θέμα, κρίμα απ'το Θεό.
0 x

Επιστροφή σε “Αεροπορική νομοθεσία και κανονισμοί”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης