Λάθος στο όνομα του εισιτηρίου

imperialone

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
02/10/2009
Μηνύματα
34
Likes
0
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
AEE
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGAV
γεία σας, έκλεισα μέσω τηλεφώνου από το marfin travel εισητήρια ηρακλειο-αθήνα-λονδίνο και επιστροφή. όμως υπάρχουν δύο λάθη στα 2 εισητήρια (ένα στο καθένα). Εμένα αντι για IOSIF με έγραψαν IOASIF και το επίθετο στο άλλο εισητήριο με ένα κ αντί για δύο που έχει το διαβατήριο. Ακομα εγώ έχω μόνο ταυτότητα (με λατινικά). Πήρα τηλ. στο μαρφίν τράβελ και μου έιπε ο υπάλληλος ότι δεν υπάρχει κάνενα προβλημα με το λάθος στο όνομα. Εσείς τί λέτε; Ακόμα στο τηλέφωνο στην ολυμπιακή μου είπε η υπάλληλος (πολύ ευγενική) ότι μπορώ να ταξιδέψω με ταυτότητα όμως θα ήταν καλύτερα με διαβατήριο. Τί εννούσε;

Ευχαριστώ...
 
Re: λάθος στο όνομα του εισητηρίου

Κατι παρομοιο συνέβη και με μένα πέρυσι. Δεν υπάρχει θέμα - απλώς να τους δείξεις στο check in και το εισητήριο και την ταυτότητα (συνήθως ζητάνε μόνο την ταυτότητα) για να μπορέσουν να σε βρουν στο σύστημα από το όνομα που είναι γραμμένο στο εισητήριο.

Τέλος η κοπέλα απάντησε στην κλασσικά ερώτηση αρκετών επιβατών προς το Ηνωμένο Βασίλειο σχετικά με το αν χρειάζεται διαβατήριο. Η απάντηση είναι όχι αλλά μου έχει τύχει στο Gatwick να μην γνωρίζει ένας υπάλληλος ότι μπορείς να μπεις μόνο με ταυτότητα και απλά του εξήγησα την πραγματικότητα. Μην ανησυχείς πάντως...
 
Re: λάθος στο όνομα του εισητηρίου

δεν υπάρχει πρόβλημα με λάθος όνομα, μου εχει τύχει και εμένα. Θέμα ταυτότητας εντός Sengen δεν νομίζω ότι έχει προκύψει σε κανέναν. Και Νορβηγία με ταυτότητα πήγα.
 
Re: λάθος στο όνομα του εισητηρίου

αν και το Ηνωμένο Βασίλειο είναι εκτός Σεγκεν μπορείς να ταξιδέψεις με την ταυτότητα χωρίς πρόβλημα. (η χώρα είναι στην ΕΕ)

Επίσης το λάθος στο ένα γράμμα δεν είναι τραγικό. Καλύτερα όμως να περάσουν ένα remark στην κράτηση σου με το σωστό όνομα, έτσι τυπικά.
 
Re: λάθος στο όνομα του εισητηρίου

ok σας ευχαριστώ όλους για την άμεση απάντηση. Και κάτι ακόμη, επειδή ταξιδεύω "πρώτη" φορά στο εξωτερικο (τις προηγούμενες ήμουν κατω από 10 χρονών) και στις πτήσεις εσωτερικού δεν έχω προσέξει.. το check-in το κάνει υπάλληλος του αεροδρομίου ή υπάλληλος της εταιρίας (για το Heathrow μιλάω).
 
Re: λάθος στο όνομα του εισητηρίου

Την ΟΑ στο LHR την εξυπηρετει η Alitalia. Το handling (και αρα και το check-in) γινεται απο την AZ, αλλα υπαρχει και καποιος ακομα ελεγχος, απ'οσο γνωριζω, πριν πας στο gate, απο υπαλληλο του αεροδρομιου.
 
Re: λάθος στο όνομα του εισητηρίου

Καλημερα, εχω κλεισει απο τον Ιανουαριο 3 εισητηρια Easyjet Μαδριτη - Μαρακες με επιστροφη για τις 8/4
και διαπιστωσα σημερα οτι εχω κανει ενα μικρο λαθος στην αναγραφη του επιθετου του 2ου επιβατη
SOFIA ANRITSOU και το σωστο ειναι SOFIA ANDRITSOU
Εστειλα ιδη χτες βραδυ email στην εταιρια και περιμενω απαντηση...
Τι λετε υπαρχει λυση? η μοναδικη επιλογη ειναι να κανω αλλαγη ονοματος?
Απο οτι ειδα στο site εκτος απο τα 30 ευρώ ανα σκελος
μου χρεωνει και την διαφορα της τωρινης τιμης του εισητηριου και ολο ανερχεται στα 130 ευρώ... :wall:

Ευχαριστω και Καλη Ανασταση σε ολους σας!
 
Re: λάθος στο όνομα του εισητηρίου

Μην αγχώνεσαι, δεν υπάρχει πρόβλημα. Απλά κατά το την ώρα του check-in στο αεροδρόμιο πες στον υπάλληλο ότι έγραψες λάθος το επώνυμο ώστε να βρει το όνομα της Σοφίας στην λίστα επιβατών και όλα οκ.
 
Re: λάθος στο όνομα του εισητηρίου

thanks Aki για την αμεση απαντηση!
Τελικα βρεθηκα σημερα στο Ελ. βενιζελο,
μου εκαναν την διορθωση του ονοματος στον κισε της easyjet και μου τυπωσν και την επιβεβασιωση της κρατησης!
Τελος καλο! ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!! :banana:
 
Μπέρδεμα με εισιτήριο!!! Παρακαλώ για βοήθεια!!!

Καλημέρα σας!!!

Χαιρετίζω το forum, που ανακάλυψα μέσα στην αναζήτηση που έκανα σχετικά με μια χαζομάρα που έκανα χθες. Δυστυχώς, το πρώτο μου μήνυμα διακατέχεται από πολύ άγχος, για αυτό ας με συγχωρέσετε αν δεν το έχω βάλει στην σωστή κατηγορία.

Χθες λοιπόν αγόρασα εισιτήρια για 4 άτομα για τον ερχόμενο Απρίλιο με την Czech Airlines, για την διαδρομή Θεσσαλονίκη-Μαδρίτη μέσω Πράγας και επιστροφή πάλι μέσω Πράγας. Δεν ξέρω αν έχει σημασία, αλλά αναφέρω ότι το booking έχει γίνει μέσω της Airtickets.gr . Για ένα από τα 4 άτομα της παρέας (και αυτό που δεν γνωρίζω καθόλου, μιας και πρόκειται για φίλη φίλης, είδες ο $@@@#$@ ο Μέρφι τι μας κάνει) λοιπόν, έβαλα ανάποδα το όνομα και το επίθετο. Δυστυχώς, το κατάλαβα μετά την αγορά των εισιτηρίων, όταν δηλαδή ήταν πλέον πολύ αργά.

Δεδομένου λοιπόν ότι πρόκειται για πτήση εξωτερικού, λέτε να συναντήσω κάποιο πρόβλημα, είτε στο αεροδρόμιο της Θεσσαλονίκης, ή στην Πράγα, ή στην Μαδρίτη; Η ορθογραφία του ονόματος είναι σωστή, απλά το όνομα μπήκε στην θέση του επιθέτου και αντίστροφα. Μπορώ να το διορθώσω αυτό το πρόβλημα με κάποιον τρόπο;;;

Δώστε μου μια παρηγοριά ρε παιδιά γιατί από χθες το βράδυ έχω τρελαθεί!!! Επειδή εγώ ήμουν αυτός που έκανα την αγορά φοβάμαι μην γίνει καμία στραβή και αναγκαστώ να ακυρώσω την κράτηση, να χάσω τα λεφτά που πλήρωσα με την δική μου κάρτα και να τα ξαναπληρώσω!!!
 
Top