Λάθος στο όνομα του εισιτηρίου

Εδώ όλες οι συζητήσεις σχετικά με την Αεροπορική νομοθεσία και τους κανονισμούς
Άβαταρ μέλους
Georgi_1964
First-Class
First-Class
x 74

Re: Λάθος στο όνομα του εισιτηρίου

Δημοσίευσηαπό Georgi_1964 » 04 Αύγ 2017, 12:04

Θεν υπαρχει προβλημα, αφου πολλες φορες σε αυτο το ερωτημα εχουν απαντησει τα παιδια του φορουμ.
Δεν εχει νοημα να πληρωνεται 20 ευρω.
0 x

gio90
Tourist
Tourist

Δημοσίευσηαπό gio90 » 30 Αύγ 2017, 14:33

Καλησπέρα, χέω κλείσει εισιτήρια Αθήνα-Άμστερνταμ-Αθήνα. Στο όνομα μου αντί για GEORGIOS που αναγράφεται στην ταυτότητα έβαλα GIORGOS. Όλα τα άλλα στοιχεία είναι σωστά. Μίλησα με την KLM και μου λέει ότι το όνομα πρέπει να αλλαχτεί για να μπορέσω να ταξιδέψω και να απευθυνθώ στο γραφείο που αγόρασα τα εισιτήρια. Από το γραφείο η μόνη απάντηση που πήρα ήταν ότι δεν μπορώ να αλλάξω το όνομα επειδή δεν το επιτρέπει η KLM, και από τότε όσα mail και αν τους έχω στείλει δεν έχω πάρει κάποια απάντηση. Υπάρχει περίπτωση να μην με αφήσουν να ταξιδέψω? Ποιο πολύ με αγχώνει το Ολλανδία-Ελλάδα που δεν θα γνωρίζουν ελληνικά...

Ευχαριστώ.
0 x

emgrs
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): BRI
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): ATHE
x 1

Δημοσίευσηαπό emgrs » 31 Αύγ 2017, 13:56

Αν βοηθαει καθολου αυτο εγω γυρισα απο Amsterdam Αυγουστο και δεν κοιταξαν καν (σχεδον ) ταυτοτητα την πεταξαν πισω με το που την εδωσα.
0 x

chr04
Economy-Class
Economy-Class
x 28

Δημοσίευσηαπό chr04 » 31 Αύγ 2017, 18:05

4 φορές ταξίδεψα φέτος από Άμστερνταμ και όντως δεν κοιτάνε ταυτότητα \διαβατήριο
0 x

Arsinoe
Tourist
Tourist

Δημοσίευσηαπό Arsinoe » 15 Σεπ 2017, 07:36

Καλημέρα σας. Ταξιδεύουμε για Κύπρο απο Θεσσαλονίκη με Aegean με το πέντε μηνών μωρό μας. Έκλεισα τα εισιτήρια όταν γεννήθηκε κ στο όνομα του στο εισιτήριο έβαλα Αko που έγραφε κ το βιβλιάριο υγείας. Πριν 3 βδομάδες έβγαλα διαβατήριο με το κανονικό του βαφτιστικό όνομα. Το επίθετο ειναι σωστό. Απο Aegean μου είπαν ότι χρειάζεται αλλαγή ονόματος τα γνωστά 20€. Εκτός αν θέλω να το ρισκάρω. Να το ρισκάρω;να κάνω ηλεκτρονικό checkin ή στη πύλη θάναι πολυ αργά για αλλαγές κ πληρωμές αν αποφασίσουν ότι εχω πρόβλημα; Να πάω να κάνω checkin στο γκισέ η εκει θα το δουν σίγουρα; Με χαλάει το 20€ γιατι τα έκλεισα πιο πριν για οικονομία. Παντως προς ενημέρωση όλων απο την Aegean μου ειπαν ότι το μωρό θα μπορούσα να το προσθέσω στην κράτηση οποιαδήποτε στιγμή επειδή δεν πιάνει θέση, κατι που δεν σκέφτηκα φυσικά...Ευχαριστω πολυ!
0 x

thanasis001
Tourist
Tourist
x 1

check in

Δημοσίευσηαπό thanasis001 » 08 Οκτ 2017, 18:54

Γεια σας. Εχω κανει κρατηση μεσω ιντερνετ. Στη κρατηση το ονομα μου το εχω γραψει THANASIS ενώ στη ταυτοτητα μου ειναι ATHANASIOS...εχω καποιο πρόβλημα??? Η πτηση είναι με τη Ryanair από Θεσσαλονικη για Αθηνα, αν παιζει ρολο!
1 x

airport123
Business-Class
Business-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): AEE
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGTS
x 155

Δημοσίευσηαπό airport123 » 08 Οκτ 2017, 19:17

Μέσα σε 24 ώρες από την κράτηση δίνει δωρεάν δυνατότητα αλλαγής ονόματος η εταιρία. Για τρέξ' το λίγο
0 x

thanasis001
Tourist
Tourist
x 1

Δημοσίευσηαπό thanasis001 » 08 Οκτ 2017, 19:39

Δηλαδη υπαρχει περιπτωση να μη το δεχτουν??? Τοσο πολυ αυστηροι ειναι???
0 x

Άβαταρ μέλους
GP707
Συντονιστής
Συντονιστής
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): AOA
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGAV
x 403
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό GP707 » 08 Οκτ 2017, 22:08

Αν πάνε με το γράμμα του νόμου δε θα το δεχτούν. Αν τύχεις σε κάποιον που θα θελήσει να κάνει τα στραβά μάτια, λόγω του ότι είναι πτήση εσωτερικού, οκ.
Το θέμα δεν είναι αν είναι αυτοί αυστηροί. Είναι ότι ο επιβάτης είναι απρόσεχτος και ή δεν διαβάζει ποτέ τους κανόνες του εισιτηρίου ή το παίρνει πολύ χαλαρά λες και θα ταξιδέψει με ταξί...
2 x
Γιώργος
΄΄΄΄΄__!__
\____o(''''')o____/

.........." " "

http://www.air-born.gr
http://sx-reg.air-born.gr/
http://my.flightmemory.com/GP707

jimAEL
Economy-Class
Economy-Class
x 34

Re: check in

Δημοσίευσηαπό jimAEL » 08 Οκτ 2017, 23:51

thanasis001 έγραψε:Γεια σας. Εχω κανει κρατηση μεσω ιντερνετ. Στη κρατηση το ονομα μου το εχω γραψει THANASIS ενώ στη ταυτοτητα μου ειναι ATHANASIOS...εχω καποιο πρόβλημα??? Η πτηση είναι με τη Ryanair από Θεσσαλονικη για Αθηνα, αν παιζει ρολο!

Μίλα στο chat της εταιρείας και θα σου το αλλάξουν δωρεάν.
0 x

Άβαταρ μέλους
sv1xv
V.I.P.-Class
V.I.P.-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): BAW
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGEL
x 217
Επικοινωνία:

Re: check in

Δημοσίευσηαπό sv1xv » 09 Οκτ 2017, 20:32

thanasis001 έγραψε:Στη κρατηση το ονομα μου το εχω γραψει THANASIS ενώ στη ταυτοτητα μου ειναι ATHANASIOS...
Η απορία μου είναι, γιατί το έκανες αυτό? Άλλο πράγμα να κάνεις ένα ορθογραφικό λάθος και άλλο να δώσεις διαφορετικό όνομα.
1 x

ilioupoli
Tourist
Tourist

Δημοσίευσηαπό ilioupoli » 22 Οκτ 2017, 11:15

Γεια σας, εχω κανει δυο κρατησεις με delta για Αμερικη και ενω εγραψα σωστα τα στοιχεια του συζυγου μου (εχεισ 2 επιθετα και 2 ονοματα), στο booking receipt που μου εστειλαν στο εμαιλ, λειπει το τελευταιο γραμμα απο το δευτερο ονομα. πηρα τηλ τον εκπροσωπο της εταιρειας στην ελλαδα και στη μια απο τις δυο κρατησεις μου εκαναν τη διορθωση (δλδ προσθεσαν το γραμμα), αλλα ενωσαν τα 2 επιθετα, στην αλλη κρατηση περιμενω ακομα. Μου ειπαν οταν θα κανω checkin, να βαλω τα στοιχεια του οπως αναγραφονται στο διαβατηριο. θα εχω προβλημα, η επειδη θα υπαρχει ασυμφωνια στοιχειων δε θα μου κανει το checkin? ευχαριστω
0 x

John tsoumbos
Tourist
Tourist

Λαθος μικρο ονομα σε δυο απο τα τρια εισητηρια

Δημοσίευσηαπό John tsoumbos » 27 Δεκ 2017, 11:22

Εκανα ενα φανταστικο λαθος ...

Οταν εκανα το booking τα μικρα ονοματα τα εγραψα john αντι ioannis και alekos αντι aleksandros , οπως αναγράφονται στις ταυτοτητες ...

Το μεγαλύτερο προβλημα ειναι οτι ηδη πεταξα με αυτά τα λαθη απο αθηνα στο αμστερνταμ και το ανακαλυψα εδω στην ολλανδια ...

Επικοινωνησα με την transavia και μου ειπαν αλλαγες δεν γινονται γιατι εχει γινει ηδη το μισο της πτησης ....
Και να ευχομαι να μην εχω προβλημα στον γκισε του αμστερνταμ προς αθηνα ...

Ποσες πιθανοτητες πιστευετε εχω να προσπεραστει αυτο το λαθος ;

Σας ευχαριστω και καλες γιορτές να εχουμε
0 x

Άβαταρ μέλους
Greg.CHQ
First-Class
First-Class
x 46
Επικοινωνία:

Re: Λαθος μικρο ονομα σε δυο απο τα τρια εισητηρια

Δημοσίευσηαπό Greg.CHQ » 27 Δεκ 2017, 17:21

Αυτό που δεν έχετε μάθει ακόμα να γράφετε το σωστό όνομα στην αγορά των εισιτηρίων με ξεπερνά. Παρόλα αυτά φίλε John tsoumbos δεν θα έχεις κανένα θέμα από την στιγμή που το πρώτο σκέλος έχει πραγματοποιηθεί.

Καλή επιστροφή και καλές γιορτές
2 x

sunnysky
Economy-Class
Economy-Class
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGAV
x 53

Re: Λαθος μικρο ονομα σε δυο απο τα τρια εισητηρια

Δημοσίευσηαπό sunnysky » 27 Δεκ 2017, 18:07

Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω πως το Αλέξανδρος γίνεται Aleksandros και όχι Alexandros...
0 x

Επιστροφή σε “Αεροπορική νομοθεσία και κανονισμοί”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης