Ερωτήσεις για αποσκευές και διαχείριση αποσκευών

cavo_paradiso

Business-Class-Member
Εγγραφή
25/12/2005
Μηνύματα
398
Likes
0
Περιοχή
Athens
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
AUA
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGMG
Καλησπέρα σε όλους, δεν βρήκα παρόμοιο θέμα και έφτιαξα αυτό.

Σε μια βδομάδα έχω ταξίδι k σκοπεύω να μεταφέρω ένα Tower υπολογιστή (normal διαστάσεων) καινούργιο στο κουτί του. Αυτά που θέλω να ρωτήσω είναι τα εξής:

:arrow: Περνάει ως χειραποσκευή? (σε B737NG)
:arrow: Θα πρέπει να τον "ανοίξουμε" για το ελένξουν στον έλεγχο χειραποσκευών?
:arrow: Αν πρέπει οπωσδήποτε να περάσει κάτω πρέπει να μπει σε βαλίτσα η περνάει μονο του στο κουτί? (με ετικέτα fragile και προσευχή οι υπάλληλοι να έχουν βελούδινο χέρι?)

any suggestions?
tnx :)
 
Καλησπερα και απο εμενα...

Νομιζω οτι μπορεις να τον περασεις σαν αποσκευη αλλα δεν ειμαι 100%σιγουρος.
Εαν ειμουνα στην θεση σου θα το εστελνα με μεταφορικη εαν σε περνει το κοστος
διοτι σε οποιο αεροδρομιο και να εισαι δεν θα δωσουνε σημασια εαν ειναι ευθραστο
η οχι οι εργατες..
 
Δες στο site της εταιρίας τις επιτρεπόμενες διαστάσεις χειραποσκευής (cabin baggage - carry on)
 
Σαν χειραποσκευή λίγο δύσκολο να το περάσεις. Μπορείς να αφαιρέσεις σκληρούς δίσκους και κάρτα γραφικών τα οποία μπορούν εύκολα να επηρεαστούν απο ένα χτύπημα και να τα πάρεις μαζί σου στην χειραποσκευή δίνοντας τον πύργο στο check in.
 
Από ποιό αεροδρόμιο θα αναχωρήσεις και με ποιά εταιρεία;
 
παντως να ξερεις οτι καμια εταιρεια δεν αποζημιωνει ηλεκτρονικα που εχουν σπασει και ειναι μεσα σε βαλιτσες.
λιγο δυσκολο να το δωσεις σαν αποσκευη απο μονη της γιατι θα σου πουν οτι δεν ειναι ειναι σωστα πακεταρισμενο(αφου θα ειναι μεσα σε μια χαρτινη κουτα )αρα και δεν θα το δεχτουν συν οτι θα σου πουν οτι ειναι πολυ μεγαλο ή πολυ βαρυ για να το παρεις χειραποσκευη και ακομη δυσκολοτερο θα γινει κατα τον ελεγχο που θα σε ξεκανουν τα security.
ξανασκεψου να το στειλεις σαν cargo.
 
Χειραποσκευές

Γεια σας. Θα ήθελα να ρωτήσω που ζηγίζονται οι χειραποσκευές. Αν είναι 9 κιλά, (πετάω με lufthansa) θα υπάρχει πρόβλημα;

Επίσης επιτρέπεται να έχει κάποιος τσάντα λάπτοπ και ξεχωριστά μια τσάντα πλάτης;
 
Οι χειραποσκευές συνήθως δεν ζυγίζονται. Αρκεί να μην είναι ογκώδεις. Αν μεταφέρεις μπάλες χάλυβα κ καταφέρεις να μην δείχνεις καταπονημένη από το βάρος θα περάσεις. Πρόβλημα δεν θα έχεις από τη LH. Ο παθολόγος/ορθοπεδικός σου ίσως σου δημιουργήσει πρόβλημα αργότερα...

Κανονικά δεν ξέρω τί ισχύει για το λάπτοπ, αλλά πετάω τακτικά (4-5 φορές το χρόνο) με Lufthansa και πάντα έχω σακίδιο πλάτης, τσάντα λάπτοπ κ σακούλες με ψώνια στα χέρια. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα.

Λίγη καλή διάθεση, λίγο χαμόγελο και δεν θα αντιμετωπίσεις προβλήματα.
 
Ευχαριστώ! Πήρα βασικά βαλίτσα (στις γνωστές διαστάσεις χειραποσκευών) και δεν ήξεραν να μου πουν πόσα κιλά ήταν. Την αγόρα και τελικά είναι 4 κιλά. Οπότε μαζί με λάπτοπ και κάτι άλλα πράγματα, ήταν 10 κιλά. Οπότε λέω να μην το ρισκάρω και να πάρω τσάντα πλάτης (μάλλον θα χώσω και το λάπτοπ μέσα).

Ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια!
 
Χειραποσκευες

Καλησπέρα.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν επιτρέπεται στις χειραποσκευες να εχεις φαγητά (πχ πίτες, αυγρά kinder κτλ)
 
Top