Κατοικίδια εν πτήση

micikel

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
24/04/2011
Μηνύματα
7
Likes
0
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
ΟΑΛ
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGAV
Γεια χαρά σε όλους σας

Σε ένα μήνα περίπου πρέπει να πετάξω με την οικογένεια μου για Λονδίνο και πρέπει να πάρουμε και το σκυλί μας μαζί.Παρ'όλα αυτα ούτε η Α3 ούτε ΒΑ δέχεται κατοικίδια.Μήπως ξέρετε κάποια άλλη εταιρία που δέχεται ακόμα και αν χρειαστεί να κάνουμε μετεπιβίβαση;;;
 
Μαζί μέσα στην καμπίνα; Αυτό δεν γίνετε με την ΒΑ, αλλά η Lufthansa αφήνει κατοικίδια άλλα μόνο άμα είναι σε κουτί 55 cm x 40 cm x 20 cm, και να μην είναι πιο βαρύ από 8 κιλά . Η Lufthansa λέει ότι δεν δίνουν κουτιά στο Ηνωμένο Βασίλειο. Δείτε εδώ - http://www.lufthansa.com/de/en/Animals . Επιτρέπονται και σε πτήσεις τις Swiss, αλλά είναι πιο αυστηρά, και δίνουν κουτιά στο Η.Β
http://www.swiss.com/web/en/services/before_flight/pages/animals.aspx
 
Με μια γρήγορη αναζήτηση τόσο η Lufthansa όσο και η Swiss, επιτρέπουν την μεταφορά κατοικιδίου. Αν το κατοικίδιο σου ζυγίζει εώς 8 κιλά (μαζί με το ειδικό κουτί) μπορείς να το πάρεις μαζί σου στην καμπίνα των επιβατών. Για το τέλος άφησα την Malev διότι αναφέρει ότι τα κατοικίδια προς Ηνωμένο Βασίλειο και Ιρλανδία πρέπει να ταξιδεύουν μόνο ως cargo.
Λογικά υπάρχουν και άλλες επιλογές αν δεν σε ικανοποιούν οι παραπάνω.


edit: Με πρόλαβαν. :thx: :thx:
 
Επειδη και σε αυτο το θεμα οι Αγγλοι ειναι λιγο περιεργοι γνωριζεις τους περιορισμους για να φερεις το κατοικιδιο σου Αγγλια (καραντινα κτλ). Αν οχι http://www.defra.gov.uk/wildlife-pets/pets/travel/.
 
Καλησπέρα συμφορουμίτες.
Τώρα θέλω τη δική σας βοήθεια.
Θέλω να μεταφέρω το γάτο μου στην Ιταλία & δεν επιθυμώ να τον βάλω στο cargo μιας που γνωρίζω τη μεταχείριση και τα λάθη που γίνονται από μερικούς baggage handlers.

Εδώ που είμαι εξυπηρετούν η Aegean, easyJet & Airone.
Γνωρίζεται ποιες από αυτές επιτρέπουν τη μεταφορά στην καμπίνα και υπό ποιες προϋποθέσεις;
Ο γάτος τυγχάνει της φροντίδας της γυναίκας μου & τον έχει φτάσει στα 7.5 με 8 κιλά - χωρίς τα ρούχα :D
Ισχύει περιορισμός στο βάρος μαζί με το κουτί, όπως γράφτηκε παραπάνω στο θέμα αυτό;
Αν το υπερβαίνω, {σιγουράκι έτσι;} πρέπει να του κλείσω κανονική θέση στη καμπίνα :?:
"Στοιχεία πελατών: Miss B737Mech and Mr Garfield" :?: :?: :?:
Κανονικός επιβάτης δηλαδή με επιλογή γεύματος friskies...

Ρωτάω σοβαρά, απλά έχω προσθέσει και λίγο κακόγουστο χιούμορ...
Please advise!
 
Δε νομίζω ότι θα έχεις κάποιο πρόβλημα στην Αιγαίου.
"Δέχεται" κατοικίδια στην καμπίνα μέχρι 8 κιλά μαζί με το κουτί μεταφοράς. Υπάρχει χρέωση για πτήσεις εξωτερικού ίση με το 1,5% του δημοσιευμένου ναύλου της ΙΑΤΑ ανά κιλό.
http://el.aegeanair.com/hrisimes-plirof ... atoikidia/

Η "εύκολη" μάλλον κάνει τη ζωή των ζώων δύσκολη και απαγορεύει γενικώς τη μεταφορά τους:
Η μεταφορά ζωντανών ζώων, συμπεριλαμβανομένων των κατοικίδιων ζώων, των εντόμων, των ερπετών και κάθε άλλους είδους εκτρεφόμενων ζώων απαγορεύεται σε κάθε περίπτωση, με την εξαίρεση των ειδικά εκπαιδευμένων σκύλων για τυφλούς και/ή κωφούς ή ανάπηρους επιβάτες σε όλες τις πτήσεις εσωτερικού στο Ηνωμένο Βασίλειο και σε όλες τις πτήσεις που ξεκινούν και ολοκληρώνονται εντός της ηπειρωτικής Ευρώπης (εκτός δρομολογίων ΗΒ).

H Air One είναι "large" μιας και επιτρέπει τη μεταφορά ζώου μέχρι 10 κιλά, αλλά επίσης "large" είναι και η χρέωση που ξεκινάει από 30€/ζώο.
Επίσης, θα χρειαστεί να είναι εφοδιασμένο με βιβλιάριο εμβολίων από το οποίο να πιστοποιείται ότι έχουν γίνει τα προβλεπόμενα εμβόλια καθώς και να είναι "τσιπαρισμένο".
When travelling within EU countries, dogs and cats must have:

A passport issued by a veterinary showing the list of vaccinations your pet has undergone and state state of health
A clearly readable number tattooed or an identification chip implanted (transponder)
 
Aπ' όσο έψαξα.. η Αegean είναι η καλύτερη λύση .Βέβαια.."η μεταφορά του κατοικίδιου (Γατές, σκυλούς και κουναβίων) μέσα στην καμπίνα του αεροσκάφους επιτρέπεται μόνο μέσα σε ειδικό κουτί. Σε περίπτωση που επιθυμείτε να μεταφέρετε παραπάνω κατοικίδια, τότε βασική προϋπόθεση για τη μεταφορά τους είναι να βρίσκονται στο ίδιο κλουβί καθώς και να είναι εξοικειωμένα μεταξύ τους.Οι διαστάσεις του κουτιού δεv πρέπει να ξεπερνούν τα 55εκ. μήκος x 40εκ. ύψος x 20εκ. πλάτος. Το ανώτερο επιτρεπόμενο βάρος του κατοικίδιου μαζί με το κλουβί του δεν πρέπει να ξεπερνά τα 8 κιλά, ενώ απαραίτητη προϋπόθεση για τη μεταφορά του αποτελεί η επίδειξη του βιβλιάριου υγείας του στο check-in. Για ταξίδια εξωτερικού απαιτείται διαβατήριο κατοικίδιων καθώς και να έχει τοποθετηθεί το απαραίτητο ηλεκτρονικό μικροτσίπ-ταυτότητα.Για δρομολόγια εσωτερικού επιβαρύνεστε με €4 ενώ για δρομολόγια εξωτερικού επιβαρύνεστε για κάθε κιλό με το 1,5% του δημοσιευμένου ναύλου της IATA."
Η Εasy πάλι αυτό που βρήκα είναι ότι απαγορεύει τα ζώα με εξαίρεση ανθρώπους που τους έχουν ανάγκη π.χ τυφλούς
Στην ΑirOne δεν βρήκα κάτι. Αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα ας μας το αναφέρει.
 
Ale3 & fotis σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Το ερώτημα είναι τι γίνεται αν το κατοικίδιο είναι παραπάνω από 8 με το κουτί.
Μπορώ δηλαδή να κλείσω δύο θέσεις στη χειρότερη, έτσι ώστε να μην τον βάλουν στο cargo;
Ξέρω πως η ερώτηση χρίζει πυροβολισμού, αλλά λόγω γυναίκας λυπηθείτε με και αν γνωρίζεται απαντήστε! :mrgreen:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

edIt: Συγνώμη, τώρα διάβασα το link του Φώτη.... Μάλλον πρέπει να του κάνω δίαιτα... :wall:
 
B737Mech":2ocdsnhv said:
...Το ερώτημα είναι τι γίνεται αν το κατοικίδιο είναι παραπάνω από 8 με το κουτί...
Για να μην το πεθάνεις στην πείνα το ζωντανό, δώσε 30€ στην Air One που δέχεται μέχρι 10 κιλά.
B737Mech":2ocdsnhv said:
...Μπορώ δηλαδή να κλείσω δύο θέσεις στη χειρότερη, έτσι ώστε να μην τον βάλουν στο cargo;
Ξέρω πως η ερώτηση χρίζει πυροβολισμού, αλλά λόγω γυναίκας λυπηθείτε με και αν γνωρίζεται απαντήστε! :mrgreen:...
Γιατί να κλείσεις δύο θέσεις; Στείλε τη γυναίκα στο cargo. Θα φανεί σαν ατύχημα και θα πάρεις και αποζημίωση.
 
B737Mech":sgwya5ga said:
Ale3 & fotis σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Το ερώτημα είναι τι γίνεται αν το κατοικίδιο είναι παραπάνω από 8 με το κουτί.
Μπορώ δηλαδή να κλείσω δύο θέσεις στη χειρότερη, έτσι ώστε να μην τον βάλουν στο cargo;
Ξέρω πως η ερώτηση χρίζει πυροβολισμού, αλλά λόγω γυναίκας λυπηθείτε με και αν γνωρίζεται απαντήστε! :mrgreen:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

edIt: Συγνώμη, τώρα διάβασα το link του Φώτη.... Μάλλον πρέπει να του κάνω δίαιτα... :wall:

Αν το βάρος του ξεπερνά για λίγο (μέχρι κιλό δηλαδή) συνήθως η αιγαίου με λίγο παρακάλι στο chek in στο περνάει(από προσωπική εμπειρία)
Βέβαια υπάρχουν και οι τσάντες μεταφοράς που είναι κατάληλες για καμπίνα και ελαφριές πολύ
πάντως απαραίτητα πρέπει να έχεις το διαβατήριο του ζώου με ταεμβόλια και το τσιπάκι του καταγεγραμμένο στον κτηνιατρικό σύλογο(το κάνει ο κτηνίατρος αυτό και σου βάζει ένα χαρτί στο βιβλιάριο του)
 
Top