Easy-jet Αρνηση επιβιβασης!!

Chrisy

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
18/06/2014
Μηνύματα
11
Likes
0
Καλησπερα σε ολους,

εκλεισα εισητηριο με την easyjet για να ταξιδεψω απο τον Λονδινο στο αμστερνταμ πριν περιπου 2 μηνες. Ειχα δει και εγω το θεμα με την ημερομηνια ληξης και ειχα επικοινωνησει με το customer service και μου ειπαν το κλασσικο με την 5ετια. Οταν ομως πηγα στο αεροδρομιο του Λονδινου η υπαλληλος εκει δεν μου επετρεψε τελικα να ταξιδεψω λεγοντας μου οτι εχει ληξη η ταυτοτητα μου και ειμαι παρανομη!!!!!!!!! Η ταυτορητα μου εχει εκδοθει το 2002 επομενως η 15ετια δεν εχει περασει. Αυτη η υπαλληλος ειχε παρει το immigration office του amsterdam και ειπε οτι εχω ταυτοτητα χωρις ημερομηνια ληξης... προφανως δεν ανεφερε οτι προκειται για ελληνικη.
Το θεμα ειναι οτι εκλεισα νεα πτηση για την επομενη μερα με σκοπο να παρω αποζημιωση οπως μου ειπαν απο το customer service. Φυσικα την επομενη μερα ταξιδεψα κανονικα μιας και ηταν διαφορετικη υπαλληλος. Εδω και ενα μηνα ειμαι σε επικοινωνια μαζι τους και για την αποζημιωση για την πτηση και τον εξεφτελισμο που ειχα υποστει στο αεροδρομιο. Χθες λοιπον μου ανακοινωσαν οτι δεν δικαιουμαι αποζημιωση γιατι αυτοι εκαναν οτι τους ειπε το immigration office.

Γνωριζει κανεις τι μπορω να κανω απο εδω και περα?
 
Μπορείς να κανεις μία καταγγελία στην Βρετανική υπηρεσία πολιτικής αεροπορίας εξηγώντας πως το λάθος δεν ήταν δικό σου αλλα του υπαλληλου. και να απαντησεις επίσης στο customer Service οτι το λάθος δεν ηταν δικό σου.
 
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση.
Μετα απο την αρνητικη απαντηση απο την Easy-jet για αποζημιωση εκανα χθες καταγγελια στην Βρετανική υπηρεσία πολιτικής αεροπορίας. Απο οτι ειδα ο χρονος αναμονης ειναι μεγαλος. Μιλησα επισης με μη κερδοσκοπικες εταιριες που αναλαμβανουν τετοιες υποθεσεις (π.χ. http://www.euclaim.co.uk/) και μου ειπαν οτι δεν με αναλαμβανουν γιατι τετοιες υποθεσεις ειναι πολυ δυσκολο να αποδειχθουν!!!
Αναρωτιεμαι αν αξιζει τον κοπο να μιλησω με δικηγορο :? :? :?
 
ζητα απο την εταιρεια που κανει το τσεκιν στο αεροδρομιο να σε απαντησουν γραπτως για το ολο θεμα....ισως με αυτο κατι κανεις.
 
To check in εγω το εκανα online... να μιλησω δλδ με την easy-jet του αεροδρομιου?
Η Βρετανική υπηρεσία πολιτικής αεροπορίας θα βγαλει απλα μια αποφαση που θα μπορω να χρησιμοποιησω ή θα ερθει και σε επαφη με την easyjet?
 
αν μενεις βρετανια τσεκαρε τις νομικεσ ετεριες που δουλευοθν με βαση το "no win no fee" (οπως καταλαβες δεν χρειαζετε να τους πληρωσεις τιποτα)

με βαση αυτα που γραφεις ΜΠΟΡΕΙ να υπαρχουν και "ψυγματα" discrimination (ακουσιο βεβαια)
 
Δεν μενω εκει.. επικοινωνησα ομως ηδη με μια και με απερριψαν διοτι οπως μου ειπαν τετοιες περιπτωσεις ειναι πολυ δυσκολο να αποδειχτουν.. :shock: :shock: :shock:

Στο γραφειο ασφαλειας στο αεροδρομιο μαλιστα μου ειπαν οτι δεν μπορουν να κανουν απολυτως τπτ!!! Αφου εγινε σε αγγλικο εδαφος πρεπει να ξαναπαω εκει
 
Και κάπου εδώ επιβεβαιώνεται ότι το UK δε θέλει και δε χρειάζεται να είναι μέλος της Ε.Ε.
 
Το χειροτερο ειναι οτι παραβιαστηκε το βασικοτερο δικαιωμα μου σαν ευρωπαια πολιτης, το να ταξιδευω δλδ ελευθερα σε χωρες της Ευρωπαικης Ενωσης και μαλιστα σε μια χωρα όπως η Ολλανδια η οποία είναι στη συνθήκη Schengen. Και ενω υπάρχουν τοοοοοσοι χρησιμοι οργανισμοι για την Ευρωπαικη Ενωση και για να σε ενημερωσουν για τα δικαιωματα σου και τους κανονισμους σε τετοιου ειδους περιπτωσεις, δυστυχως το μονο που κανουν ειναι αυτο. Να σε ενημερωνουν. Δεν εχω βρει ουτε εναν οργανισμο εδω στην Ελλαδα που να με βοηθησει να βρω το δικιο μου απεναντι στο ρατσισμο που βιωσα απο τη συγκεκριμενη υπαλληλο σαν Ευρωπαια και Ελληνιδα πολιτης. Στην προσπαθεια μου να της εξηγησω τι ισχυει για τις Ελληνικες ταυτοτητες απειλησε να φωναξει την ασφαλεια να διωξουν απο το αεροδρομιο εμενα αλλα και μια ακομα οικογενεια Γαλλων που αντιμετωπιζε το ιδιο προβλημα.
Και μετα απο τετοιες ασυλληπτες καταστασεις, η αστυνομια, το υπουργειο Εξωτερικων, η πρεσβεια της Ελλαδας στο Λονδινο και πολλοι άλλοι με παραπεμπουν ο ένας στον αλλον.
 
Δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο, με βάση τα επιπλέον χρήματα που αναγκάστηκες να ξοδέψεις, αλλά ίσως μόνο δικαστικά θα βρεις το δίκιο σου, σε βρετανικό δικαστήριο φυσικά και με την προϋπόθεση ότι θα καταθέσουν υπέρ σου οι Γάλλοι που είχαν το ίδιο πρόβλημα (αλήθεια, με αυτούς τι έγινε;)
Ίσως βέβαια, θα έπρεπε να επιμείνεις και να απευθυνθείς επιτόπου στην εταιρεία handling ή στην Easyjet και να απαιτήσεις να έρθει εκεί κάποιος υπεύθυνος. Το έχω κάνει πολλές φορές με εταιρείες security που κάνουν έλεγχο χειραποσκευών και έχει έρθει κάποιος (διαφορετική περίπτωση από τη δική σου).
Πάντως μια φορά στην Ισπανία (πτήση εντός Schengen) έψαχνε η υπάλληλος ημερομηνία λήξης, της εξήγησα ότι δεν υπάρχει, ρώτησε μια συνάδελφο της και έληξε το θέμα.
 
Top