Λαθος στον αριθμο ταυτοτητας

VERA NIKOLAIDOU

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
02/01/2015
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλη χρονια!!
Εχω κανει check-in στην easy-jet (πτηση εξωτερικου) χρησιμοποιωντας τα στοιχεια της ταυτοτητας μου. Αντι να καταχωρησω τον αριθμο της ταυτοτητας με αγγλικους χαρακτηρες τον καταχωρησα με ελληνικους με αποτελεσμα τα δυο πρωτα γραμματα (ΑΕ) να εμφανιζονται με τν μορφη "??" στο boarding pass. Mηπως γνωριζει κανεις τι γινεται σ'αυτη την περιπτωση; Θα υπαρξει καποια χρεωση αν ζητησω να γινει αλλαγη του αριθμου ταυτοτητας; Ευχαριστω πολυ!
 
Καλησπέρα.
Αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο θέμα.
Δεν μπορεί να γίνει αλλαγή του αριθμού ταυτότητας από το site (easyjet).

Γνωρίζετε εάν αντιμετωπίσω θέμα στον έλεγχο των αεροδρομίων (Αθήνα - Λονδίνο)?
 
κανένα απολύτως πρόβλημα
 
Ευχαριστώ πολύ Greg.CHQ για την απάντηση.

Παραμένουν όμως οι απορίες μου
1. γιατί το ζητάνε
2. και αφού το ζητάνε γιατί δε διορθώνουν το site ώστε να το καταχωρούν σωστά.
 
Σε κάποιες χώρες είναι απαραίτητο να περιλαμβάνονται πληροφορίες από την ταυτότητα ή το διαβατηρίο (ανάλογα που πετάει κάποιος)
Αυτό καλείται ως API = Andvance Passenger Information.

Αγγλία , Ρωσία , Κύπρος, Αμερική είναι μερικοί από τους προορισμούς που ζητούν αυτές τις πληροφορίες . Αν για παράδειγμα έχεις περάσει τα στοιχεία σου λάθος δεν υπάρχει θέμα . Απλά περνάς από τον Check In να σου τα διορθώσουν.
Στην EasyJet για παράδειγμα οι πληροφορίες αυτές αναγράφονται στην κάρτα επιβίβασης (εφόσον έχεις κάνει από το σπίτι) γιατί αν κάνεις από το αεροδρόμιο (Check in) αυτά δεν εμφανίζονται στην κάρτα επιβίβασης (όπως σε πολλές αεροπορικές εταιρείες).
Απλά πρόσεχε όταν πας να την πετάξεις την κάρτα επιβίβασης να την σκίσεις καλά ώστε να μην φαίνονται τα στοιχεία σου όνομα , επίθετο, αρ. διαβατηρίου και κλπ.

Τώρα γιατί δεν έχουν την δυνατότητα να τα διορθώνεις από site, τι να σου γράψω, υποτίθεται πως έχουμε ελέγξει καλά τα στοιχεία της πτήσης μας αλλά και τα προσωπικά μας στοιχεία και τα έχουμε καταχωρήσει σωστά . Σε πολλές εταιρείες δεν υπάρχει η δυνατότητα να ακυρώσεις το self-check in μόνος σου . Επομένως δεν μπορείς να κάνεις τέτοιου είδους αλλαγές (σε στοιχεία και κλπ). Αν έχει γίνει κάποιο λάθος απλά ενημερώνουμε το Check in ,

So Simple

Enjoy your flight
 
Μία διευκρίνιση περισσότερο για να την έχουν υπόψη τους αυτοί που πρόκειται να κάνουν check in στην easyjet.

Κατά την εισαγωγή της ταυτότητας στη διαδικασία του check in πρέπει να επιλέξουμε λατινικούς χαρακτήρες.
Σε διαφορετική περίπτωση (εάν εισάγουμε τους χαρακτήρες της ταυτότητας με ελληνικούς χαρακτήρες) εμφανίζονται στην κάρτα επιβίβασης δύο όμορφα ερωτηματικά (??) αντί για τα γράμματα της ταυτότητας και την παθαίνεις την κρίση σου μέχρι να σε καθησυχάσει άμεσα και τεκμηριωμένα κάποιος ανάλογος του Greg.CHQ.

Προσοχή δεν υπάρχει κάποια υπόδειξη στο site κατά την εισαγωγή των στοιχείων - τουλάχιστον εγώ δεν την είδα.

Σε ευχαριστώ και πάλι Greg.CHQ.
 
Top