Αεροπορικό δυστύχημα στη Μαδρίτη

Thelem

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
16/06/2006
Μηνύματα
8
Likes
0
Αεροπορικό ατύχημα σημειώθηκε την Τετάρτη στο Διεθνές Αεροδρόμιο της Μαδρίτης.

Το ατύχημα σημειώθηκε όταν αεροσκάφος της εταιρείας Spanair, με 160 επιβάτες, που εκτελούσε την πτήση 5022 με προορισμό την Λας Πάλμας τα Κανάρια Νησιά, ξέφυγε της πορείας του την ώρα της απογείωσης και βγήκε από τον αεροδιάδρομο στον τερματικό σταθμό 4.

Προς το παρόν δεν υπάρχουν πληροφορίες για τραυματίες, ωστόσο εκφράζονται φόβοι ότι υπάρχουν θύματα.

Εικόνες που μεταδίδουν τα ξένα τηλεοπτικά δίκτυα δείχνουν σύνεφα καπνού να έχουν σκεπάσει το σημείο του ατυχήματος.

Από in.gr
 
Re: Αεροπορικό ατύχημα στη Μαδρίτη

Το amadeus.net δίνει τις εξής πληροφορίες :
 

Attachments

  • spanair_accident.jpg
    spanair_accident.jpg
    101,3 KB · Προβολές: 2.163
Re: Αεροπορικό ατύχημα στη Μαδρίτη

Οι νεκροι μεχρι τωρα συμφωνα με το BBC εχουν φτασει τους 7,ελπιζω να μην ανεβει και αλλο ο αριθμος...

και αυτοι οι Ελληνες δημοσιογραφοι(του In.gr και γενικα ολων των ΜΜΕ),ποτε θα μαθουν την διαφορα μεταξυ αεροδιάδρομων και διαδρομου Α/Π ?
 
Re: Αεροπορικό ατύχημα στη Μαδρίτη

Βασικά ο τίτλος του θέματος πρεπει να αλλάξει γιατί αν έχουμε θύματα, πρόκειται για δυστύχημα και όχι ατύχημα!
 
Re: Αεροπορικό ατύχημα στη Μαδρίτη

Δυστυχως εχουν φτασει οι νεκροι τους 45 ενω υπαρχουν φοβοι οτι ο αριθμος θα ειναι πολυ μεγαλυτερος. :( :( :(

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEn ... gDtrID=245
τουλαχιστον εχουν διασωθει 21 ατομα
 
Re: Αεροπορικό ατύχημα στη Μαδρίτη

Σύμφωνα με πηγές των υπηρεσιών ασφαλείας, μόνο 25 επιβάτες, σε σύνολο 164, του ισπανικού αεροσκάφους τύπου MD82 της εταιρείας Spanair, σώθηκαν από το τραγικό αεροπορικό δυστύχημα, αλλά πολλοί από αυτούς βρίσκονται σε κρίσιμη κατάσταση.
 
Re: Αεροπορικό ατύχημα στη Μαδρίτη

Απ'οτι άκουσα έκανε απογείωση,προσγείωση και ξανά απογείωση...
Πάντα φοβόμουν τα MD.Δεν ξέρω γιατί,αλλά απέφευγα εταιρείες που είχαν τέτοια.Και θα το συνεχίσω.
 
Re: Αεροπορικό ατύχημα στη Μαδρίτη

imaginas":3n3u8d10 said:
Απ'οτι άκουσα έκανε απογείωση,προσγείωση και ξανά απογείωση...
Πάντα φοβόμουν τα MD.Δεν ξέρω γιατί,αλλά απέφευγα εταιρείες που είχαν τέτοια.Και θα το συνεχίσω.

Τα MD είναι απαίσια! Και εγώ ποτέ δεν τα είδα με καλό μάτι. Έχω ανεβεί μόνο 3 φορές σε MD της Alitalia, εκ των οποίων η μία ήταν αναγκαστική προσγείωση πάλι πίσω στο αεροδρόμιο! Κρίμα πάντως για τα θύματα....
 
Re: Αεροπορικό ατύχημα στη Μαδρίτη

Έχετε δίκιο για τα MD... Ούτε εγώ τα εμπιστεύομαι... Εγώ θέλω να πετάω με ασφάλεια γιαυτό προτιμώ μόνο τα παλιά ασφαλή σοβιετικά αεροπλάνα...
MD, Airbus και Boeing είναι παρτάλια... Απορώ πως τόσος κόσμος τολμάει να πετάει με αυτά...
 
Re: Αεροπορικό ατύχημα στη Μαδρίτη

Αν και προφανώς ειρωνεύεσαι τις απόψεις μας...

Τα airbus και τα Boeing είναι μια χαρά α/φη.Αρκεί να συντηρούνται σωστά και να τα χειρίζονται έμπειροι χειριστές.Τα MD δεν ξέρω γιατί,αλλά "δεν μου γεμίζουν το μάτι".Όσον αφορά τα Σοβιετικά,μακρυά από Yakovlev....

Πρόλαβαν και έφτιαξαν άρθρο για την wikipedia
http://en.wikipedia.org/wiki/Spanair_Flight_AJK_5022
 
Top